Autor Wątek: Siódemka lutnicza  (Przeczytany 28171 razy)

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Siódemka lutnicza
« 25 Lip, 2012, 22:24:41 »
Cześć, jestem nowy na forum.
Z grubsza przekopałem forum i nie widziałem, aby była jakaś odpowiedź na moje pytanie. No to tak, chcę sobie zrobić pod siebie gitarę u jednego lutnika. Spytałem sie go czym różniłaby się jakościowo taka gitara zrobiona przez niego od gitary zrobionej przez np. Witkowskiego, Kobylskiego, zapewniał mnie że niczym(oprócz jakiś 2 k w cenie xD). Czy macie jakieś doświadczenie i czy jesteście zadowoleni ogólnie z wyrobów takich mało znanych lutników ?
Chcę już ją tak zrobić żebym nigdy nie musiał nowej kupować/robić. Gram prog metal, techniczny death, instrumentalny(może troszeczkę sludge), i wszystko co ładne i porządne.
Gitarka jaką chcę zrobić to będzie oczywiście 7 strunowa.  Myślałem nad menzurą 26"(stroić chcę do A czyli ton niżej), co o tym powiecie ?
Chciałbym z floydem, jednak nie wiem jak sie zachowuje floyd w siódemkach, jakie polecicie i tutaj też mi sie przyda wasze zdanie, oprócz tego że na PM trzeba uważać i bla bla. Gryf sportowy, myślę nawet o dwóch prętach w gryfie. Wyraźcie wszelakie opinie na to wszystko.
I prosiłbym też o jakieś ciekawe nowe rozwiązania w gitarach, jak już robić to najlepszą !
Pozdrawiam
.

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #1 25 Lip, 2012, 22:58:47 »
Włącza mi się troll alert, ale odpowiem.

Floyd Rose marki Floyd Rose. 2 pręty w 7mce nie są potrzebne i napisz jaki to lutnik bo tak to za dużo Ci nie pomożemy.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #2 25 Lip, 2012, 22:59:41 »
Jak to Roter to jebnem  ;D

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #3 25 Lip, 2012, 23:05:15 »
Michał Targosz z Elpy w Bielsku-Białej,


Posty połączone: 25 Lip, 2012, 23:20:01
Pewnie nikt nie kojarzy, ale oczywiście wcześniej obejrzę kilka gitar jakie zrobił.
Co do floyda to też można póścić wodzę fantazji  :D Ale myślałem nad jakimś droższym typu Ibanez LO pro edge, jestem na etapie koncepcyjnym, zbieram za i przeciw, nie żaden trolling ;p
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2012, 23:20:01 wysłana przez Samjesteśfizyk »
.

Offline mlodysatan

  • Pr0
  • Wiadomości: 633
  • Graj to co czujesz, to jest najlepsze !
    • KOZI RECORDS
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #4 26 Lip, 2012, 00:37:18 »
Dobra opcja to rozlaczanie cewek w pupach i killswitch :)
Co do pretow, to jak wyzej w 7 wystarczy jeden i nie trzeba wiecej. Apropo drewna to pupow to juz musisz sam sobie stwierdzic co chcesz jesli nie wiesz, bo kazdy ma swoje gusta :)

Co do 7620, fakt zgadzam sie i nawet jak Ci sie znudzi sprzedasz z mala strata :)

Orange

  • Gość
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #5 26 Lip, 2012, 00:41:08 »
Jedno słowo: Skervesen :D Drugie: Commelina, trzecie Vicol :D chyba starczy. Wystrugają ci co chcesz.

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #6 26 Lip, 2012, 01:14:41 »
Nie chce fabrycznej, a co do tych lutników to na pewno ogarnę ich też i porównam i może popytam. Już wolałbym nie kupować nic nowego, bo mam ukochanego Ibka Prestige 25 50.  :D
Rozłączane cewki fajne są i biorę to pod uwagę, rzucajcie czymś mniej trywialnym(tak trywialnym, jestem z mat fizu xD)
Z tego co wiem 26" nikt nie robi więc powiedzcie co to za pomysł ?
.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #7 26 Lip, 2012, 01:18:51 »
Z tego co wiem 26" nikt nie robi więc powiedzcie co to za pomysł ?
Bogdan Grad Robi i poleca więc imho dobry pomysł :)
i always go full retard

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #8 26 Lip, 2012, 01:26:24 »
O, to dobry znak,
może do rana coś sie więcej urodzi.
.

Offline Ad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #9 26 Lip, 2012, 01:54:01 »
Do lutnika też pójdziesz i powiesz "chciałbym gitarę, na pewno 7 strunową, a co więcej to nie wiem, coś ciekawego żeby było"? Lutnicze wiosło zamawiaj, jak wiesz dokładnie czego chcesz i nie ma na rynku niczego, co spełnia Twoje oczekiwania (nawet po wymianie przetworników, zrobieniu pojebanej elektroniki i przemalowaniu) co do spraw technicznych i wizualnych. Ograj trochę gitar żeby wyrobić sobie zdanie czego naprawdę potrzebujesz.
Też mi się czasem marzy jakieś wiosło lutnicze - mam sporo pomysłów na nietypowe wykończenia oraz dodatki typu piezo, midi, pstryczki, gałeczki, ale dopóki nie będę miał klarownej wizji czego chcę (i co mi jest potrzebne), będę trzymał się swojego RG1527, który jest zajebiście wygodny, uniwersalny, brzmi przyzwoicie i pasuje mi wizualnie. Tylko ruchomy most bym wywalił.
Także przemyśl jeszcze, czy chcesz pakować kasę w coś, czego nie jesteś pewien, co może po pewnym czasie przestać Ci odpowiadać i pozostanie sprzedaż za 30% ceny. Jak jesteś praworęczny, to na 99% znajdziesz coś seryjnego dla siebie.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #10 26 Lip, 2012, 09:10:29 »
Jedno słowo: Skervesen :D Drugie: Commelina, trzecie Vicol :D chyba starczy. Wystrugają ci co chcesz.

O co to to nie, wszystkiego nie wystrugamy ;D nie mniej dziękuję :D


Z tego co wiem 26" nikt nie robi więc powiedzcie co to za pomysł ?
Bogdan Grad Robi i poleca więc imho dobry pomysł :)

Lord lub Lothar maja w swoim ibanezie ( któryś z nich ) chyba lord 26 a drugi 26,5 wiec ktoś tam robi ;)

A co do ogarniania nas  ... oj będą kłopoty :P ;D

A tak powaznie jeśli chcesz dobry most dwustronny to weź pan po prostu OFRa i nie kombinuj jak koń pod góre, bo gitara ma być jak koń roboczy silna i sprawna ma kurwić a przy okazji ma wyglądać. Co prawda czesto okazuje sie ze to ostatnie jest najważniejsze ale co tam ;)
Póki co odnoszę wrazenie ze szukasz wodotrysków zamiast skupić sie na solidnych rozwiązaniach.


Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #11 26 Lip, 2012, 10:15:03 »
Lord ma Ibanez RGD 2127z ze skalą 26,5" a ja mam Ibanez RG 7680 ze skalą 27".
RGD wypuszczono niedawno wersje non-prestige ze stałymi mostami także a ze starszych gitar 27" można poszukać Ibanez 1077/2077. I to zasadniczo tyle.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #12 26 Lip, 2012, 10:48:08 »
Biorąc pod uwagę jak bardzo sprecyzowaną specyfikację stworzyłeś, a jednocześnie, że oczekujesz zamówić instrument lutniczy na całe życie, wydaje mi się, że masz dwie opcje:
1. Zdać się na doświadczenie i umiejętności lutnika i powiedzieć mu czego oczekujesz od gitary brzmieniowo i funkcjonalnie. Nieszczególnie rozumiem dlaczego każdy ma potrzebę zrobienia "swojej specki", posiadając głównie wiedzę forumowo-youtube'ową, zamiast zdać się na pomysł faceta, który zawodowo struga wiosła. Oczywiście to działa prawidłowo tylko w przypadku naprawdę rozgarniętego lutnika, są tacy, którym trzeba koniecznie podać bardzo precyzyjną specyfikację włącznie ze śrubkami jakich chcesz użyć :). Wybierz lutnika, który czuje muzę, którą chcesz grać. Srsly, 65-letni dziadek bluesman, niezależnie od zdolności lutniczych, powie Ci, że jak chcesz prawdziwy piekielny wygar to on Ci zainstaluje set SH2-SH4.

2. Odpuścić na kilka miesięcy. Dowiedzieć się jak najwięcej, ograć sporo gitar, wyciągnąć wnioski i wtedy dopiero wrócić do tematu własnej specyfikacji.

Na forach roi się od "lutników teoretyków", którzy swoją wiedzę na temat konstrukcji gitar czerpią ze swojego Ibaneza RG550 i Gibsona kolegi (+Youtube!). W ich opinii mahoń muli, a najlepsze floydy robi Ibanez. Na tle anonimowych nicków nie poznasz czy po drugiej strony drutu siedzi prawdziwy autorytet czy 16-latek, który powiela to co napisał inny 16-latek (z całym szacunkiem dla 16-latków, też kiedyś tyle miałem i też czułem się specem od wioseł). W związku z tym prośba o rady w sprawie specyfikacji na forum trochę mija się z celem.

A jak chcesz sprawdzoną specyfikację, która niszczy system to zamów BlacKata Tigera z floydem :P

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #13 26 Lip, 2012, 11:38:54 »
Dobra, dobra, ja swoją wizje gitary mam w głowie i wszystkich specyfikacji jej wam nie podałem, podałem jedynie to nad czym sie zastanawiam. Nie chce barytona ale nie chce też popularnego 25,5".
Wygląd gitary to ostatnia rzecz jaka mnie interesuje w niej. :P Oczywiście zanim sie już zdecyduje ogram kilka lutniczych gitar, i nie tylko.
I pewnie że najbardziej będę szedł w stronę to co ja chce, ale warto znać zdania innych, czyż nie :D ?
O to może tak, jakie są wasze ulubione specyfikacje i dlaczego ? Wiem że trochę temat woda zaczyna być ale wybaczcie.
.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #14 26 Lip, 2012, 11:48:50 »
Lepiej sobie po prostu poprzeglądaj wątki samemu bo jesteś tak niekonkretny, że szkoda pisać.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #15 26 Lip, 2012, 12:03:11 »
Myślałem nad menzurą 26"(stroić chcę do A czyli ton niżej), co o tym powiecie ?
Chciałbym z floydem, jednak nie wiem jak sie zachowuje floyd w siódemkach, jakie polecicie i tutaj też mi sie przyda wasze zdanie, oprócz tego że na PM trzeba uważać i bla bla. Gryf sportowy, myślę nawet o dwóch prętach w gryfie.

W takim razie:
26" - wydziwiona menzura, nie poczujesz szczególnej różnicy w stosunku do 25,5", za to lutnik będzie miał więcej roboty, bo założę się, że nie ma do tego szablonu.

Floyd - o ile jest to dobry Floyd (na przykład produkowany w Niemczech OFR), nie powinno być problemu. Nie wiem co to znaczy, że trzeba uważać na PM i bla bla.

Dwa pręty w gryfie - w 7 bez sensu. Jeżeli się boisz o stabilność, to można zastosować wzmocnienia na przykład z włókna węglowego - umieszcza się to po bokach gryfu.

Offline .rogaty

  • Gaduła
  • Wiadomości: 287
  • Dolina Magicznego Jednorożca Nińdzia!
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #16 26 Lip, 2012, 12:26:14 »
I pewnie że najbardziej będę szedł w stronę to co ja chce, ale warto znać zdania innych, czyż nie :D ?

Skoro i tak będziesz szedł w stronę tego co Ty chcesz, to po kiego Ci nasze zdanie? :D No i w sumie seryjnych siódemek oscylujących wokół menzury 26" jest - wbrew pozorom - całkiem spory wybór (pod warunkiem, że wybierasz spośród Schecterów :P) więc IMO nie ma sensu się pakować w lutnika. A na marginesie -  27" też ostatecznie nie jest takie straszne jak się wydaje. Różnica oczywiście jest odczuwalna, ale nie jest to nic do czego nie można by się przyzwyczaić. Toć to ledwie 40 mm długości czynnej struny więcej.

ED: Licząc od 25,5" ofc.
« Ostatnia zmiana: 26 Lip, 2012, 12:31:08 wysłana przez .rogaty »
It's always nice to have a penis.

Offline kosmos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #17 26 Lip, 2012, 12:50:39 »
Mnie dużo robi różnica między 24 3/4 a 25.5 ale fakt, że długich paluchów nie posiadam. Pewnie to zależy od budowy danych grabi.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #18 26 Lip, 2012, 13:18:30 »
Nie chce barytona ale nie chce też popularnego 25,5"


Mnie dużo robi różnica między 24 3/4 a 25.5 ale fakt, że długich paluchów nie posiadam. Pewnie to zależy od budowy danych grabi.
Nie dość, żem raczej średniopalcy, to posiadam barytona i to jeszcze 8semkie! ;) Niby gorzej być nie może*, a daję radę... Bardziej zależy to od samego gryfu.

*ale istnieją popraprańcy, jak np. niżej wymieniony właściciel 8semki o meshugowej skali 30,3" ;).

Nie chce barytona ale nie chce też popularnego 25,5".
albo rybki, albo akwarium :P

Wszystko w temacie, be a man!
Fanned frets dla tak niezdecydowanej baby byłoby najlepsze, ale to jak proponowanie anala dziewicy: niby zachowa to, co chce - ale jednocześnie będzie musiała zmierzyć się z czymś, czego nawet większość bardziej doświadczonych nie miała...
Paczki z głów!

Offline kosmos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #19 26 Lip, 2012, 13:25:30 »
Wszystko pięknie tylko

Spoiler
Spoiler

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #20 26 Lip, 2012, 13:51:54 »
z nowoczesnych rozwiązań łączących właściwości barytona ze standardową menzurą można wymienić krzywe progi, czy też równoległe inaczej, czy też w łobcej mowie multiscale. ale to akurat wyklucza zastosowanie floyda.
Ale, jak już wiemy - nie wyklucza zastosowania ruchomego mostu jako takiego:



Popularność takiego rozwiązania w praktyce mierzy się jednak w [‰]...
Paczki z głów!

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #21 26 Lip, 2012, 18:17:52 »
Dzięki wielkie za ciekawe posty,
Kojarzycie może jaka jest różnica w cenie między "normalnymi" progami, a takimi true temperament czy fanned frets ?  ;D I czemu wyklucza to floyda ?
z nowoczesnych rozwiązań łączących właściwości barytona ze standardową menzurą można wymienić krzywe progi, czy też równoległe inaczej, czy też w łobcej mowie multiscale. ale to akurat wyklucza zastosowanie floyda.
Ale, jak już wiemy - nie wyklucza zastosowania ruchomego mostu jako takiego:

( Obraz usunięty.)

Popularność takiego rozwiązania w praktyce mierzy się jednak w [‰]...

Tu z kolei kolega napisał że jednak wrzuca sie takie mosty, co to za mostek ?

A tak to, pisze na tym forum, bo nigdzie nie znajdę jakiegoś mostu typu lo pro edge czy OFR, albo właśnie progów krzywych,  do ogrania. Dlatego pytam sie was drodzy koledzy :D oczywiście tych co grali, a nie oglądali filmiki z YT i sobie tak opinie wyrabiają. W sklepach rzadko się spotyka po prostu siódemkę, więc nie wiem jak coś takiego spotkać.
PM - palm muting
bla bla - technika prawej ręki, itd. :D
.

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #22 26 Lip, 2012, 18:27:58 »
Uuu.. a tego bym nie chciał. To od razu odpada ;/ . A co z Fanned Frets ? I jak jest z późniejszym ustawianiem menzury na tym, wszystko jak normalnie ?
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #23 26 Lip, 2012, 19:48:49 »
Ta gitara co wrzucił Wuj ma FF czyli tak fajnie rozjezdzajace sie progi czyli multiskala. czyli dla grubych dłuższa dla cienki krótsza zgodnie z zasadą ze duzy może więcej. menzure ustawiasz tak samo jak w kazdej innej gitarze jedynie "skok" pomiedzy jedna struną a drugą jest spory i zwykły mostek tego nie ogarnie. Dla przykładu robimy 27/25,4 to masz 1,6 cala różnicy a to już potrafisz policzyć ile daje w mm.
Mostek na zdjęciu wuja to kahler ale dla mnie ortodoksa flojdów to lipa, erzac, generalnie pomyłka. No ale ogromna większośc tego forum uznaje flojda za mostek zepsuty ;) bo sie gamonie nie znajom są leniwi, później coś jeszcze wymyślę  ;D.
Kolego z tego co piszesz Twoja wycieczka do lutnika na prawde mija sie z celem. Szkoda Twoich pieniędzy i zalu wylewanego na zakładamy kogoś kto zrobiłby dobry instrument jedynie Ty nie potrafiłeś przekazać tego co bys chciał bo po prostu nie wiesz skoro zadajesz takie pytania. To jeszcze nie czas na takie przedsięwzięcie z Twojej strony.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: Siódemka lutnicza
« Odpowiedź #24 26 Lip, 2012, 23:08:54 »
Bacio, mistrz obrazowej metafory, uderza ponownie :D



zgodnie z zasadą ze duzy może więcej
Mmmmm... Dziękuję... :D

Cytuj
Mostek na zdjęciu wuja to kahler ale dla mnie ortodoksa flojdów to lipa, erzac, generalnie pomyłka. No ale ogromna większośc tego forum uznaje flojda za mostek zepsuty ;) bo sie gamonie nie znajom są leniwi, później coś jeszcze wymyślę  ;D.
Ostatnio graliśmy ksześcijańskie pijo sen ki i nagle koledze jebła struna. A że miał floyda - mój uśmiech ledwo zmieścił mie się na twarzy, kiedy biegł na pięterko, gdzie kompletnym przypadkiem ostał się jakiś elektro-akustyk, a publiczność już zaczynała kręcić młynka kciukami... :D
Od czasu kosmicznego upokorzenia przez floyda w gdyńskim klubie nie tykam się floyda.

Floyd jest dobry. Póki grasz w domciu, albo w blokach czeka techniczny z ośmioma nastrojonymi zapasowymi gitarami...
« Ostatnia zmiana: 26 Lip, 2012, 23:16:00 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
53 Odpowiedzi
20654 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lut, 2011, 11:14:09
wysłana przez Sebastian
3 Odpowiedzi
2343 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Cze, 2012, 13:40:36
wysłana przez Orange
34 Odpowiedzi
10900 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sie, 2013, 17:28:43
wysłana przez admaxo
25 Odpowiedzi
6022 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2019, 02:33:19
wysłana przez niedziak
31 Odpowiedzi
17082 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Kwi, 2019, 10:01:37
wysłana przez Ewolter