Autor Wątek: Studia - dźwięk  (Przeczytany 3783 razy)

Offline coreNH

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
  • fuCKYou
Studia - dźwięk
« 24 Cze, 2012, 20:19:58 »
jako, iż wielu z was na pewno miało kontakt ze studiami związanymi z dźwiękiem (realizacja, reżyseria itp.) mam do was prośbę - polećcie mi jakieś dobre uczelnie, na których te studia są realizowane (mieszkam w okolicach Katowic, więc najlepiej jakby uczelnie były w tym rejonie, jeśli nie to Kraków, Wrocław, ewentualnie inne większe miasto typu Poznań). przeglądałem już ten temat w internecie, mniej więcej wiem gdzie i co się znajduje, ale najbardziej zależy mi na opinii absolwentów bądź studentów: poziom, warunki itp. no i pytanie ogólne: jak ważny w tym wszystkim jest przedmiot fizyka? chodzi mi o maturę - czy jest konieczna matura z fizyki, czy oprócz polskiego, matematyki, języka, 1. przedmiotu rozszerzonego, mogę równie dobrze zakwalifikować się z dobrą maturą z historii? bo wybranie fizyki na rozszerzenie traktuję jako zło konieczne. Jeszcze jedno: nigdy nie byłem podczas procesu nagrywania w studiu muzycznym, więc pytam z ciekawości - jakie panuje tam natężenie dźwięków? pracuje się w ciągłym hałasie? - gity, bas, perka? czy wszystko jest tak rozlokowane, żeby osobom za konsoletą zapewnić komfort pracy? sorry za takie pytania, ale jak mówi przysłowie (?) - kto pyta, nie błądzi  :) a o hałas w studiu pytam, bo mam już trochę zjechany słuch i nie wiem, czy wybierając pracę w studiu nie zjadę go sobie jeszcze bardziej :)

Orange

  • Gość
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #1 24 Cze, 2012, 23:36:52 »
co?

Offline Frantic

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #2 24 Cze, 2012, 23:44:34 »
Jako, że to studia techniczne to fizyka to podstawa, matura z historii na pewno nie będzie w ogóle brana pod uwagę. A jeżeli masz zjechany słuch to raczej odpuść sobie takie studia, z tego co mi wiadomo robione są testy dla chętnych pod kątem predyspozycji. 

Offline mlodysatan

  • Pr0
  • Wiadomości: 633
  • Graj to co czujesz, to jest najlepsze !
    • KOZI RECORDS
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #3 25 Cze, 2012, 00:25:22 »
Masz jeszcze taka szkole jak:
http://www.szkolyartystyczne.roe.pl
Tylko to jest studium i nie dostajesz zadnego papierka technika na koniec.
cytat z maila od pracowanika szkoly

"Od tego roku szkoła posiada status niepublicznej, jest to spowodowane tym, że wszystkie szkoły artystyczne przeszły pod kuratele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tym nie są one uprawnione do nadawania tytułu zawodowego (np. technika)."

Dlatego warto sie zastanowic nad takim wyjsciem

Ale jesli masz slaby sluch to zapomnij, bo co z tego ze wyuczysz sie na pamiec czegos jak trafisz na inny styl badz wymagania i wtedy nic nie zrobisz.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #4 25 Cze, 2012, 06:29:16 »
Jemu chyba chodziło o normalną głuchotę od ciągłego przebywania w strefie o dużym natężeniu dźwięku(?)
Sam przedmiot fizyka może być mało ważny, ale od fizyki i elektroniki nie uciekniesz

Offline smetny666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 18
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #5 25 Cze, 2012, 11:09:34 »
Najciekawsze oferty na dzień dzisiejszy masz w uka http://www.alchemea.com/

Offline Bednarw

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #6 25 Cze, 2012, 12:55:14 »
Na Pwr. jest niby ta inżynieria akustyczna, ale to raczej nie jest do końca to co by Cię interesowało. Niby tam są jakieś zajęcia w studiu polibudowym, ale to nie o to dokładnie chodzi na tym kierunku.
http://weka.pwr.wroc.pl/files/prv/id4/siatki_2012_col/EIA_st_I_Col.pdf
Tu masz siatkę godzin i od fizyki, matematyki i elektroniki się nie ucieknie zdecydowanie :)

Jest też koło AES i w sumie to tyle wiem jeżeli chodzi o rzeczy związane z realizacją dźwięku we Wrocławiu.
http://www.aes.pwr.wroc.pl/

Jak Ci bardzo zależy to jeszcze zobacz to:
http://www.chopin.edu.pl/pl/wydzialy/vi
Tylko tu już są wysokie wymagania i egzaminy wstępne(dyktanda muzyczne itp.).

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #7 25 Cze, 2012, 13:21:01 »
Atakuj do Chopina, zakładam że do matury masz jeszcze rok czasu, więc bierz się teraz za dyktanda, bo całkiem szybko się ich uczy. Chopin ma najwyższy poziom ze wszystkich Polskich uczelni muzycznych, ja chciałem tam w tym roku atakować, ale w końcu (mam nadzieję) wyląduje na wydziale Jazzu na AM w Katowicach i jakiejś polibudzie, pewnie w Krakau. Możesz jeszcze spróbować tu -> http://www.amuz.bydgoszcz.pl/ akademia muzyczna w Bydgoszczy, wg. rankingów druga w Polsce uczelnia muzyczna.
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #8 25 Cze, 2012, 13:30:54 »
Tyle, że ta Reżyseria na Chopinie to jest bardziej pod kątem muzyki w tv oraz przy nagłośnianiu koncertów w filharmoniach

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #9 25 Cze, 2012, 14:32:04 »
Heh... natrudzisz się na studiach realizacji przez kilka lat, po czym okaże się, że technologia poszła tak do przodu że nie potrzebne są małe studia nagraniowe a duże studia (których w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki) mają ograniczone liczby etatów, zajęte już przez znachorów z odpowiednim stażem. Prześledź sobie forum www.gearslutz.com (działy "Studio Business" i "Music Business"), aby przekonać się jakie są trendy w tej kwestii, żeby nie obudzić się za kilka lat z ręką w nocniku.

Offline coreNH

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
  • fuCKYou
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #10 25 Cze, 2012, 15:12:05 »
Jemu chyba chodziło o normalną głuchotę od ciągłego przebywania w strefie o dużym natężeniu dźwięku(?)
Sam przedmiot fizyka może być mało ważny, ale od fizyki i elektroniki nie uciekniesz
dokładnie, chodziło mi o uszkodzenia słuchu spowodowane taką pracą ;) bo słuch jako taki mam dobry, grać staram się praktycznie tylko ze słuchu, ale przez koncerty już sobie załatwiłem piski i szumy uszne ;) ale to taki offtopic. Kapuje, że od fizy nie uciekne, bo sam przedmiot mi nie przeszkadza, ale chodzi mi o to, czy jest konieczna matura z fizy, żeby dostać się na takie studia?

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #11 25 Cze, 2012, 15:18:43 »
absolutnie, trzeba się niestety dość blisko zaprzyjaźnić z fizą i matmą na jakimkolwiek kierunku związanym z dźwiękiem (nie mylić z muzyką ;) ).

inna sprawa, że jak ktoś naprawdę chce nagrywać i robi to jako hobby, to studiów realizatorskich nie potrzebuje, sam się nauczy, jeżeli go to naprawdę jara ;)

Orange

  • Gość
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #12 06 Lip, 2012, 01:22:04 »
Kumpel się uparł na Poznań, z tym że on pod kątem telewizji właśnie - chce policji jako technik pracować. Za pierwszym razem nie wyszło. Przez cały rok brał korki z fizyki i w tym roku egzamin z palcem w dupie poleciał.

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #13 06 Lip, 2012, 09:34:44 »
Ja jestem po magisterce we Wrocławiu. Kierunek to elektronika, a dopiero specjalność to akustyka. Generalnie Wrocław "gryzie" sprawę reżyserii od strony technicznej - nie nauczą Cię na wykładach jak ustawiać kompresor do stopki, ale nauczą w jaki sposób kompresor działa, jak jest zbudowany itd. Jeżeli skuma się to, czego chcą Cię nauczyć, to ta praktyczna część pt. "jak tego używać" przychodzi sama. Nie ma podawania na tacy typu "do werbla zawsze SM57, 2 cm od krawędzi, pod hi-hatem, 35-45° nachylenia". Jak wszędzie - pracować musisz nauczyć się sam. Myślę, że jak się tym interesujesz, to taka stricte techniczna wiedza jest bardzo fajną podstawą. Ciężko gdy jest się z fizyką na bakier - pierwsze 3 lata to analiza matematyczna, teoria obwodów, układy elektroniczne, teoria pola elektromagnetyczneg o - wszędzie całki, różniczki, jest ogień ;]

Dużo praktycznej wiedzy znajdziesz na wspomnianym kole AES (Audio Engineering Society) - za moich czasów w ramach koła nagłaśnialiśmy koncerty, nagrywaliśmy różne kapele, nawet było kilka projektów systemów elektroakustycznych i adaptacji wnętrz. Warto tam uderzyć nawet już na 1 roku. Dodatkowa zaleta AESu to coroczne wyjazdy na konferencję AES - zwykle w którejś z stolic europejskich - wykłady, warsztaty, zwiedzanie miejsc związanych z dźwiękiem (np. studia BBC w Londynie) + stoista wystawowe producentów (jest okazja posiedzieć za najnowszymi stołami wielkości lotniskowca, posłuchać mikrofonów z najwyższej półki itp).

(Kto przeczytał ręka do góry!;)

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Studia - dźwięk
« Odpowiedź #14 08 Lip, 2012, 09:25:44 »
Ja jestem po magisterce we Wrocławiu. Kierunek to elektronika, a dopiero specjalność to akustyka. Generalnie Wrocław "gryzie" sprawę reżyserii od strony technicznej - nie nauczą Cię na wykładach jak ustawiać kompresor do stopki, ale nauczą w jaki sposób kompresor działa, jak jest zbudowany itd. Jeżeli skuma się to, czego chcą Cię nauczyć, to ta praktyczna część pt. "jak tego używać" przychodzi sama. Nie ma podawania na tacy typu "do werbla zawsze SM57, 2 cm od krawędzi, pod hi-hatem, 35-45° nachylenia". Jak wszędzie - pracować musisz nauczyć się sam. Myślę, że jak się tym interesujesz, to taka stricte techniczna wiedza jest bardzo fajną podstawą. Ciężko gdy jest się z fizyką na bakier - pierwsze 3 lata to analiza matematyczna, teoria obwodów, układy elektroniczne, teoria pola elektromagnetyczneg o - wszędzie całki, różniczki, jest ogień ;]

Studiowanie elektroniki z zamiarem zdobywania wykształcenia w obrębie RD to... zły pomysł ;]