Autor Wątek: [OGD] Epiphone LP Standard Baritone  (Przeczytany 4387 razy)

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
[OGD] Epiphone LP Standard Baritone
« 16 Maj, 2012, 12:07:19 »
Gitarkę mam już dłuższy czas, ale ostatnio wsadziłem jej odpowiednie pickupy (zarówno pod względem brzmienia, jak i wyglądu), w związku z czym dzielę się wrażeniami i zdjęciami.
Na początek specka:
  • Korpus - mahoń
  • Gryf - klon, wklejany; podstrunnica - palisander
  • Menzura - 27,75"
  • Kremowy binding na korpusie i gryfier
  • Most - Tune-o-matic ze stopbarem
  • Pickupy - Seymour Duncan AHB-1 Blackouts Set
  • Siodełko - 1.68"
  • Kolor - Worn Brown
  • Osprzęt koloru czarnego
Spoiler

Wrażenia wizualne:
Jeśli chodzi o tę serię, worn brown to wg mnie najładniejsze wykończenie. W połączeniu z kremowym bindingiem robi mi bardzo dobrze. Gitarka jest bardzo estetycznie i precyzyjnie wykonana. Nawet głupi palisander na podstrunnicy jest na tyle ciemny, że można pomylić go z hebanem. Do tego brak markerów jeszcze dodaje mu uroku. Jedyne, co mi nie pasowało, to cały czarny osprzęt, ale zająłem się tym (szczegóły poniżej).

Spoiler

Wrażenia dotykowe:
Gitara jest ciężka (w końcu to LP z przedłużoną skalą), ale dobrze wyważona. Wydawało mi się, że przejście ze skali gibsonowskiej na barytonową będzie ciężkie, ale o dziwo nie stanowiło to dużego problemu. Wiadomo, że łapanie co bardziej akrobatycznych akordów jest utrudnione, ale już np. szukanie interwałów "na ślepo" nie sprawia kłopotu. Trudniej było mi się dostosować do 7 strun, niż do dłuższej skali.
Już na sucho da się wyczuć potężny sustain i usłyszeć, że gitara z powodzeniem korzysta z grubej dechy.
Do dyspozycji są 2 potencjometry (wspólne vol i tone) i przełącznik 3-pozycyjny umieszczony pomiędzy nimi (czyli nieco wygodniejszy dostęp do niego niż w standardowych LP).
Spoiler


Wrażenia słuchowe:

Gitarę kupiłem z setem strun EB Baritone 13-72 i przy nim zostałem. Nastrojona była do F#, w tej chwili gram pół tonu wyżej. Fabrycznie w tym wiośle montują pickupy AlNiCo Classic i Hot. Do mnie przyszła z setem Schallera. Grało to jako tako, ale sygnał był jak dla mnie zbyt słaby. Zaopatrzyłem ją w Gibsony: 500t i 496r, jednak okazały się zbyt ciemne jak na połączenie mahoniu z niskim strojem. Ostatecznie zdecydowałem się na aktywne pickupy i wsadziłem set Blackoutów w niklowych puszkach (które rewelacyjnie komponują się wizualnie z resztą instrumentu i w tej chwili wg mnie wygląda idealnie). Nie przepadam za EMG, a z blekautami nie miałem osobiście do czynienia, ale słyszałem pozytywne opinie i próbki na YT. Okazały się mniej skompresowane, bardziej gruboziarniste niż EMG. Zdecydowanie odmuliły sound, nie zatracając przy tym naturalności. Krystalicznego cleana w tej chwili na moim piecu (Mesa DC-3) nie wyciągnę, ale nie do tego mi służy ta gitara. Świetnie za to sprawdza się w ciemnych, zabrudzonych blues-jazzowych klimatach. No i oczywiście hajgejny - do tego kompozycja baryton-blekauty jest stworzona.
Klucze całkiem solidnie trzymają strój, nawet po mocniejszym napieprzaniu.

Podsumowanie:
Jest to zdecydowanie najprecyzyjniej i najstaranniej wykonana gitara, jakiej byłem właścicielem. Nie wiem, czy to kwestia egzemplarza, bo to jedyny, jaki miałem w rękach, ale opinie użytkowników w sieci na to nie wskazują. Mój Gib Studio niestety musi pod wtym względem uznać wyższość Epi (chociaż jest 10 lat starszy, więc nie wiem na ile jest to kwestia zużycia i rozregulowania). W tej chwili ten model jest bardzo trudno dostępny, a jeszcze parę lat temu pojawiał się na Allegro za jakieś śmieszne pieniądze. Jeśli chodzi o stosunek jakość-cena wydaje mi się, że nie da się znaleźć nic porównywalnego (na pewno biorąc pod uwagę barytony).
Zdaję sobie sprawę, że powyższy tekst może sprawiać wrażenie wypocin onanisty pod wpływem syndromu WOW. Nie jest to jednak moja pierwsza gitara (nie miałem ich tyle, co Artur, ale trochę ich było), mam ją ponad pół roku i naprawdę jedynym obiektywnym minusem, jaki mogę znaleźć jest wspólna kontrola głośności i tonów dla obu pickupów (mi to akurat w ogóle nie przeszkadza, ale rozumiem, że komuś może się przydać). Nie wiem też, jak ma się sprawa stockowych pickupów, bo ich nie słyszałem. Ale wydaje mi się, że jeśli ktoś znajdzie w tej gitarze coś, co mu nie pasuje, to chyba wyłącznie ze względu na osobiste preferencje dot. drewna, długiej skali, czy profilu gryfu.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj, 2012, 12:39:55 wysłana przez birthmark »
Suto wędlin kładź na chleb

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
brzydki ten klon na topie :P
i always go full retard

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
Fixed, chyba myślałem o innym wiośle w tamtym momencie :D
Suto wędlin kładź na chleb

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Ladne wioslo, gratki. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Ale masz zajebiste przystawki! High five, jest nas teraz dwóch w Polsce ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
Gdybym się nie pospieszył z ich zakupem, to byłbym jedyny w Polsce, bo kupiłbym od Ciebie. ;)
Przy okazji (bo zapomniałem) pozdro dla Wybielacza, od którego nabyłem wiosło.
Suto wędlin kładź na chleb

Offline BetoNova

  • Gaduła
  • Wiadomości: 303
  • Wut?
    • Mein zespół
Kurde, barytonowy LP w sumie też kusi :] Tylko przełącznik w niearyjskim miejscu mnie drażni.

Offline thornado2

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
Cholera :D Pierwszy LP, który mi się faktycznie podoba.
No może nie licząc serii prophecy, która lepiej wygląda, niż gra.
Ale mimo wsyzstko.. główka nie ten profil co powinna mieć. Taka jest chujowa xD

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
Tylko przełącznik w niearyjskim miejscu mnie drażni.
główka nie ten profil co powinna mieć. Taka jest chujowa xD
Dobrze, że to nie temat na giełdzie, bo bym was zbluzgał. ;)
Suto wędlin kładź na chleb

Offline glowa-glowa

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Nice :)

Offline Wybielacz666

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 287
  • mam paliwo razy sto, suki
    • growl'n'roll, baby!
pozdróweczki ;) fajno, że wiosło ładnie napierdala, a do tego z puchami wygląda elegancko :)
do widzenia.

Offline maclaren2

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Wygląd ma zawodowy, dobrze by było jak by tez tak grał.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Epiphone LP Baritone

Zaczęty przez Yony « 1 2 3 » Gitary barytonowe i inne

55 Odpowiedzi
30187 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Mar, 2010, 21:22:39
wysłana przez mondomg
43 Odpowiedzi
28268 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2008, 22:36:13
wysłana przez Martens_emenems
21 Odpowiedzi
12020 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2010, 15:11:16
wysłana przez Leon
2 Odpowiedzi
3447 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2011, 08:42:14
wysłana przez Rachet
13 Odpowiedzi
5979 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Maj, 2012, 11:13:53
wysłana przez glowa-glowa