Autor Wątek: Drewno - Tone Chart  (Przeczytany 85788 razy)

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 203
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #50 09 Lut, 2009, 14:12:28 »
a ile widziales hebanowych gryfow??
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #51 09 Lut, 2009, 14:15:49 »
Jeden i całkiem był niepołamany. Tzn. jeden miałem w rękach, widziałem na żywo kilka, na necie można znaleźć dziesiątki, choćby z gatunku macassar. I dlatego mnie korci żeby zrobić, bo wyglądają i brzmią całkiem przekonywująco.
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 14:26:31 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 772
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #52 09 Lut, 2009, 14:28:29 »
BS allert!
Paczki z głów!

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #53 09 Lut, 2009, 14:30:41 »
Cytuj
BS allert!

Poproszę o  merytoryczną argumentację. Jeśli czegoś się nie widziało - nie znaczy, że nie istnieje.

Przykład peirwszyz brzegu, wyguglowanie zajęło mi 4 sekundy +/-

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 14:33:49 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 772
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #54 09 Lut, 2009, 15:00:59 »
I dlatego mnie korci żeby zrobić, bo wyglądają i brzmią całkiem przekonywująco.

Masz taki słuch i dostęp do materiałów porównawczych? Zmierzam do tego, że różnica w brzmieniu 2 całkiem różnych gitar - z których jedna miala gryf hebanowy - jest wynikiem głównie wszystkich innych czynników poza materiałem gryfu. Dałeś fotę gitary rzadkiej, customowej. Odpowiedź na pytanie "dlaczego nie stosuje się tego materialu powszechnie na gryfy (nie podstrunice)?" załatwia temat  ;)
Paczki z głów!

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #55 09 Lut, 2009, 15:17:49 »
Cytuj
Odpowiedź na pytanie "dlaczego nie stosuje się tego materialu powszechnie na gryfy (nie podstrunice)?

Z chęcią udzielę odpowiedzi na to pytanie. Osobiście przychodzą mi do głowy trzy racjonalne argumenty:
1. Nieporównywalnie wyższy koszt od gryfów klonowych, mahoniowych czy nawet palisandrowych. I w zasadzie można zakończyć w tym miejscu.
2. Znaczny wzrost wagi instrumentu.
3. Heban jest materiałem o najwyższej sztywności ze wszystkich dostępnych gatunków drewna. Jednak nie przepada za obróbką mechaniczną, ponieważ łatwo go ukruszyć. Pęka, a raczej odłupuje się wtedy dość nieprzyjemnie, Kto z hebanem pracował, ten wie. Jako ciekawostka - jest to jeden z nielicznych, o ile nie jedyny gatunek drewna, który tonie w wodzie. To również dużo mówi o jego gęstości. Dlatego też nie znajdziecie hebanu na podstrunnicach stockowych PRS-ów jak i większości "uznanych" marek, ponieważ gitary te produkowane są w 95% MASZYNOWO!!! A dokładnie - podczas produkcji nie dotyka ich ludzka ręka. I choć komputery są dokładne - nie mają jednak takiego jak ona wyczucia, którego nic jeszcze w lutnictwie nie jest w stanie zastąpić.

A co do reszty Twojej wypowiedzi - śmiem twierdzić, że w przypadku gitar ELEKTRYCZNYCH materiał, konstrukcja i sposób zamontowania gryfu ma jakieś 60-70% wpływu na ostateczne brzmienie instrumentu - w szczególności na sustain i składowe harmoniczne, które są "produkowane" podczas gry. Porównywałem dwa akustyki, wyprodukowane w tej samej pracowni, w tym samym czasie przez tego samego człowieka z identycznych, oprócz gryfu, materiałów. Rożnica była bardzo spora, by nie powiedzieć kolosalna, choć gitary na pierwszy rzut oka były identyczne. Druga miała gryf mahoniowy. Miałem też w ręku gitary z gryfami olchowymi (sic!), palisandrowymi, wiśniowymi (tak, tak) etc. Oczywiście - pamięć słuchowa rzecz bardzo zawodna, ale jako- takie porównanie mam.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 15:30:08 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 772
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #56 09 Lut, 2009, 15:49:04 »
1. Nieporównywalnie wyższy koszt od gryfów klonowych, mahoniowych czy nawet palisandrowych. I w zasadzie można zakończyć w tym miejscu.
2. Znaczny wzrost wagi instrumentu.
3. Heban jest materiałem o najwyższej sztywności ze wszystkich dostępnych gatunków drewna. Jednak nie przepada za obróbką mechaniczną, ponieważ łatwo go ukruszyć. Pęka(...)

A co do reszty Twojej wypowiedzi - śmiem twierdzić, że w przypadku gitar ELEKTRYCZNYCH materiał, konstrukcja i sposób zamontowania gryfu ma jakieś 60-70% wpływu na ostateczne brzmienie instrumentu

1. zgoda i kropka. W customach mogę se zamowić z urwardzonego guano.
2. to nie problem, może raczej dyskomfort. Wystarczy zmienić miejsce mocowania paska.
3. i dalej - podsumowując nie jest najlepszym materiałem do produkcji. A jego własności akustyczne łatwo zastąpić modyfikacjami w reszcie konstrukcji gitary - ergo, kurwa, wysiłek nie dający równoważnych efektów. IMO - bajer (w dużym uproszczeniu).

"materiał, konstrukcja i sposób zamontowania gryfu ma jakieś 60-70% wpływu na ostateczne brzmienie instrumentu".
Ha! Suma tych 3 czynników, to nie to samo, co wpływ wyłącznie samego materiału gryfu!
Procentowo na tle całego brzmienia gitary kwalifikuje się to do takich "elementów kosmetycznych", jak materiał podstrunnicy, materiał siodełka (wsadź zamiast grafitu mosiądz i zobacz, co się dzieje!), odchylenie główki, grubość gryfu z tego samego materialu, grubość dechy, rodzaj (jeśli jest) nakładki na korpus. Takie niuanse z powodzeniem zafałszuje zmiana wzmacniacza, paki, czy przekręcenie na maxa dowolnej gałki "tone". Niech się wypowie ZZ-Top i będziemy mieli jasno we łbach.
Paczki z głów!

Offline wysek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 107
  • elektrogumonapawacz
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #57 09 Lut, 2009, 16:10:49 »
Jako ciekawostka - jest to jeden z nielicznych, o ile nie jedyny gatunek drewna, który tonie w wodzie.

Przepraszam za offtopa, ale nie mogę się powstrzymać.
Absolutnie każdy gatunek drewna tonie w wodzie. Gęstość substancji drzewnej przewyższa gęstość wody o jakieś 500 kg/m3. Należy tylko poczekać aż woda wypełni pory w drewnie.
Jeśli koledze chodziło o to, że heban tonie zaraz po wrzuceniu do wody, to bardzo przepraszam, że się wtrąciłem ;)
likmapusy

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #58 09 Lut, 2009, 16:14:27 »
1. Zgoda i kropka.
2. Zgoda i kropka, ale znam osobników co narzekają na ciężar lipowych korpusów. Chuj im więc w dupę.
3. Jest najlepszym znanym mi materiałem, według mnie. Oczywiście - dużo prościej zrobić gitarę z płyty mdf. Niektóre nawet są z tego produkowane. Niestety - nie jesteś w stanie wyprodukować sztucznie częstotliwości, których nie produkuje gryf i kropka. Tu się mylisz grubo. Pytanie - czy miałeś okazję grać na gitarze z hebanowym, lub choćby palisandrowym gryfem? Spróbuj - polubisz. W lutnictwie NIE MA DRÓG NA SKRÓTY. To tak jak z nagrywaniem muzyki - jeśli masz chujowe źródło - żadne protulsy-śmulsy i najlepszy na świecie realizator nie pomogą.

Cytuj
Takie niuanse z powodzeniem zafałszuje zmiana wzmacniacza, paki, czy przekręcenie na maxa dowolnej gałki "tone".Niech się wypowie ZZ-Top i będziemy mieli jasno we łbach.

Nie wiem kto to jest ZZ-Top, ale pewnie się zna, więc zgadzam się zawczasu z Tobą w stu procentach. Przeczytaj uważnie co napisałem: porównywałem dwie IDENTYCZNE gitary, zresztą sam pomagałem je robić, jednej właśnie dla celów badawczo-poznawczych wstawiliśmy gryf hebanowy. Różnica była bardzo duża. I mowa tu o akustyku, który jest nieporównywalnie bardziej skomplikowany konstrukcyjnie od elektryka, choćby nie wiem jak wydumanego. Wniosek: jeśli w akustyku, w którym gra głównie pudło (imho w odróżnieniu od elektryka) różnica była znaczna, tak więc w elektryku,w którym korpus pełni w zasadzie jedynie funkcję bloku inercyjnego, różnica jest jeszcze większa. Piszę jest, bo sprawdzałem empirycznie.

Oczywiście - wszystko to jest rozbijaniem gówna na atomy, bo do wiesła z drewna śmogopicipolo wsadzamy ijemdżiejtiłan poczem wtykamy je do pieca Masa Booló model Anal Devastator, a na końcu Pan Mietek semi-profi realizator napierdala nam kompresora, żeby "ciepło brzmiało i gitarka nie wyskakiwała na czerwone lampki" i już na początku jesteśmy spaleni w blokach...

Ale co ja poradzę, że lubię ten temat:)


P.S.
"...heban tonie zaraz po wrzuceniu do wody..." - nie przepraszaj, to ja niejednoznacznie się wyraziłem.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 16:17:06 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #59 09 Lut, 2009, 16:16:45 »
ja ja bede bronil tezy wroblaingliszwrobla . Szyja ma zasadniczy udzial w ksztaltowaniu barwy, nie tylko material szyjki (przyklad roznic w prs'ach pomiedzy mahoniowymi, a tymi z palisandru), czy tez podstrunnica (heban przez swoja twardosc wybija gore najbardziej IMO, porownywalnie do klonu, zdecydowanie bardziej niz palisander), ale takze sama grubosc gryfu

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #60 09 Lut, 2009, 16:18:42 »
Cytuj
ale takze sama grubosc gryfu

Szkoda, że nie możemy mieć razem dzieci! To jest KOLOSALNY czynnik tzw. tłustego brzmienia i CHUJ!

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #61 09 Lut, 2009, 16:25:21 »
mozemy, kup kwiaty, jakis fancy krem o smaku jerzyn z bazin i zapraszam na party... Szkoda, ze Zbyszek Wroblewski (sparrow, Twoja rodzina? ;) ) nie napisal tu o magii brzmienia z dechy, kompletny problem bysmy mieli z paly. Ja jak to czytalem kiedys, gdzies tam, to poczulem sie jakby nie bylo swietego mikolaja

edit; inaczej rozumiemy tluste brzmienie, ale na gody jestem gotowy ;)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #62 09 Lut, 2009, 16:32:59 »
Tłuste brzmienie wydaje z siebie np. jeleń na rykowisku, ś.p. Luciano Pavarotti, Les Paul rocznik 1959 oraz gruby gryf właśnie:) myślę że chodzi nam o to samo mniej więcej. Niestety - nie mam Zbyszków w rodzie. A tak poza tym - nie widziałem w życiu gitary z cienkim gryfem, która by brzmiała "tłusto". Agresywnie, zajadle, pieruńsko - tak, ale nie "tłusto":)

całuski, buziaczki:)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #63 09 Lut, 2009, 16:39:53 »
Ja jestem jednym z tych pojebow dla ktorych okreslenia grubo i tlusto nie znacza tego samego przy okreslaniu barwy :D

tluste jak Pavarotti? nieee.. grube jak Elvis? Taaaak Zreszta, obaj nie zyja, tluste gryfy tez sa na wymarciu

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #64 09 Lut, 2009, 16:45:13 »
Cytuj
tluste gryfy tez sa na wymarciu

eee, mają się dobrze, tylko metroseksualiści wolą cienkie, więc cienkie są produkowane - mniej się materiału zużywa, szybciej obrabia - same korzyści. Weź sobie do ręki np. Luke'a Music Mana, Deana Dimebaga, albo Fendera Stratakasy Jeffa Becka - toć to kurwa kołki na podkłady kolejowe. Nie ma tak w życiu że coś się z niczego pojawia. Dlatego też imć Waj ma tak przegięte piksy w seryjnym Jemie wsadzone. A po co? A po to, żeby nadrabiały cherlawości lipy-pipy i cienkiego gryfu. Czarów nie ma! Kurwa!

pozdróweczki:)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #65 09 Lut, 2009, 16:52:45 »
tysz fakt, z tych trzech tylko becka macalem z dekade temu... IMO wygoda nie lezy po stronie grubosci gryfu, a po stronie jego profilu. Dam sie zaciukac, ze szyjka w moim music manie jest grubsza niz w moim sp ibanezie, a okres adaptacji byl praktycznie zerowy i gra mi sie na nim rewelacyjnie. Aczkolwiek nadal nie mozna rozpatrywac go w kategorii kolkow.

Pozdro men

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #66 09 Lut, 2009, 17:04:15 »
Jawohl meine Fraulein! Profil ważny ogromnie. Ja nie mówię że gitary z cienkim gryfem źle brzmią. To w końcu taka subiektywna rzecz. Ja mówię raczej o bezwzględnym nasyceniu brzmienia przez składowe harmoniczne - czyli szerokość pasma, obfitość góry, środka, dołu czy jak tam to nazwać jeszcze. I z moich wieloletnich obserwacji wynika iż:
1. Im grubszy gryf - tym jest tego co wyżej więcej
2. Im cięższy (gęstszy) materiał na korpus - tym lepiej.
Osobiście mam dość śmiałe przypuszczenie, że zajebiście grałaby gitara z hebanową szyjką i korpusem z granitu/marmuru, oczywiście mowa tylko o elektryku (mówię poważnie). Tylko kto by chciał coś takiego tachać?

pozdro

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #67 09 Lut, 2009, 17:10:28 »
Cizas, to juz dla mnie zbyt duzy hardkor... aczkolwiek hammett o swojej gitarze z plexi na korpusie i drewnianej szyji wyypowiada sie, ze brzmi bardzo dobrze... ale kogo obchodzi jego zdanie w temacie brzmienia? ;)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #68 09 Lut, 2009, 17:12:49 »
No właśnie hammet i brzmienie to jak polonez z plandeką i wyścigi dragsterów. Przecież on o tym nie ma bladego pojęcia. I jeszcze to kurwa nerwowe vibrato jego... bożena tragedia totalna:( Po drugie co ma mówić jak mu za darmelec dali i chwalić kazali?:)
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 17:17:22 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #69 09 Lut, 2009, 17:19:45 »
no, nie zazdroszcze bidulkowi ;) ja musialem kupic moja gitare, wiec otwarcie i z pelnym przekonaniem mowie, ze most w JP7 to jebany bubel, a big papa jest wiekszym trolem forumowym niz ja do kwadratu potegi szesnastej pi do rozyczki... Sterling, a masz ty chuju

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #70 09 Lut, 2009, 17:27:02 »
Powaga? Kurczę raz tylko przez chwilę miałem w rękach JP i nie mówię o papieżu, tak więc nie wiem co jest nie tak z bridżem. Ja np. od razu bym wypierdolił ten kawałek styropianu, który jest szumnie nazywany "korpusem" z tej ósemki co ją nabyłem przed momentem za ciężkie pieniądze. To jest jawny skandal wsadzać coś takiego do instrumentu. Niestety - prawda jest taka, że masowo produkowane gitary nie różnią się niczym od telewizorów. W Ibanezie, Fenderze, Gibsonie czy PRS nikt nie głaszcze gitar, które opuszczają fabrykę na pocieszenie - liczy się biznes. A my się dajemy nabrać na te reklamówki: starszy pan z brodą i okularach szlifuje z uczuciem kawałek drewienka i podpis:
"Nasze gitary zabieramy na noc do łóżka" Hehehe - suckers!

P.S.

Tak w ogóle to chyba nie ma bardziej ściemnionego biznesu od gitarowego. Dzieciakom wszystko się daje wcisnąć - że lipa pięknie gra, olcha jest po prostu zajebista, Les Paul musi kosztować 3 tysiące $ - bo tak etc, etc.
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2009, 17:38:33 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #71 09 Lut, 2009, 17:40:09 »
no ogolnie moja suka gada przyzwoicie, troche to trwalo, bo musiala sie rozegrac (kupilem nowke), ale most to padaka. jest zbyt przesuniety w glab korpusu (w strone pikapow), co uniemozliwia ustawienie menzury dla e1 (siodelko opiera sie o trzpien trzymajacy most na zawiasach), a juz na pewno nie w takim stopniu, by zrobic dive bomb. Most mam zablokowany tremol-no, nie uzywam go, co nie zmienia faktu, ze moglbym kiedys chciec, a nie moge w gitarze za takie pieniadze, uwazana za najlepsza 7ke seryjna... chuja tam najlepsza. Co ciekawe w 6ce most jest dalej wysuniety, macalem dwie 6ki i w obu siodelka byly niemal calkiem schowane pod oslonka w moscie, jeden z adminow potwierdzi, bo mial kilka na jamie. Wszystkie foty 7ek za to, jak byk widac, ze siodlo prawie sie styka z trzpieniem, malo kto sie przyznaje, ze to problem, co mnie osobiscie dziwi... Pewnie nikt nie lubi sie przyznac, ze czuje sie zrobiony w chuja... Zalamanie na przelocie siodelka szyjki tez znikome dla srodkowych strun, owijka z b7 obiera podstrunnice, to kolejne niedociagniecia serii, ale wygody nie mozna jej odmowic, brzmieniowo mi pasuje :) customer service byl niezwykle pomocny w kwestii siodelka mostka i problemow z intonacja :D poradzili mi wymiane struny... i tak zmieniam dwa razy w miesiacu od ponad roku :D Jakbys byl w toruniu to zapraszam na wodke, sam obmacasz. Zona zrobi rogaliki

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #72 09 Lut, 2009, 17:45:40 »
Dzięki za zaproszenie, jak będę z pewnością dam znaka - niewykluczone, bo mnie często rzuca po kraju ostatnio. Jak raz lubię wódkę i niektóre żony, więc możemy się zgrać:) Nie wspominając o rogalikach.

pozdrawiam!

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #73 09 Lut, 2009, 17:51:50 »
hyhy, extra. Wez tego kutasnego jebaneza i tate z wynalazkami (niech tez wezmie jakies swoje gitary), rano zrobie Wam kroplowke i pojdziemy zwiedzac radio i dom pielgrzyma, mam 5 minut na czworakach

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Drewno - Tone Chart
« Odpowiedź #74 09 Lut, 2009, 17:57:49 »
Jasne, jebaneza ostatnio ciągle trzymam w tej kieszonce na kostki w dżinsach:) Można też zrobić odwrotnie - zapraszam do stolicy, pokażę tramwaje, ruchome schody i inne dobrodziejstwa cywilizacji. Wynalazek wódki także już dotarł. Z rogalami może być gorzej:( A z rana możemy dla odmiany pokarmić łabędzie w łazienkach.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
drewno do kominka

Zaczęty przez nikt « 1 2 » Gitary 7-strunowe

37 Odpowiedzi
19367 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2007, 20:27:01
wysłana przez Pan Sinner
12 Odpowiedzi
13821 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Sie, 2011, 00:32:44
wysłana przez bakerski
19 Odpowiedzi
3173 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Kwi, 2012, 21:11:11
wysłana przez FlyingV
18 Odpowiedzi
4742 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Wrz, 2012, 21:23:13
wysłana przez BetoNova
1 Odpowiedzi
1669 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2014, 22:34:01
wysłana przez nikt