Autor Wątek: Jaka skala? Solowanie...  (Przeczytany 18405 razy)

bandit112

  • Gość
Jaka skala? Solowanie...
« 03 Mar, 2012, 14:02:25 »
3 przykładowe kawałki mojego nowego bandu:

Immunitet, 2:45 solo:
Wlacz osadzony player soundcloud


Zły Sen, 2:35 solo:
Wlacz osadzony player soundcloud


Przebaczenie, 2:17 solo:
Wlacz osadzony player soundcloud



Więc, jak pisałem w innym temacie, mam być jedynym gitarzystą, czyli także solowym (a myślałem, że będę tylko rytmicznym).
Jest pewien problem - kompletnie nie ogarniam solówek, ogólnie rzeczy biorąc teoria 1:0 bandit. Mógłbym się nauczyć dźwięk po dźwięku tych solówek, ale raczej sensu nie widzę... Jakie skale są używane w tych kawałkach, żeby wiedział gdzie uderzać, aby zachować charakter solówki? Pozdro

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #1 03 Mar, 2012, 15:06:27 »
No ale to są już gotowe kawałki, które Ci ktoś już podsunął, więc powinieneś się raczej nauczyć ich dźwięk po dźwięku, nie?

bandit112

  • Gość
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #2 03 Mar, 2012, 15:54:21 »
Niekoniecznie :)

Offline Bielack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 177
    • Blog pozycjonera
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #3 03 Mar, 2012, 19:43:42 »
Stawiam na sprawdzoną pentatonikę molową; Do tego kaczka a'la Zakk Wylde, szerokie wibrato i już masz rasowy, rockowy sound.
Moje muzowanie.

bandit112

  • Gość
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #4 03 Mar, 2012, 20:59:00 »
Ale pentatonika molowa w jakiej tonacji? Jak to sprawdzić? Kawałki są w drop B.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #5 03 Mar, 2012, 21:02:46 »
Pierwsze: B-moll pentatonika, możesz sobie dorzucić też jakąś dorycką, jak chcesz zniszczyć system - B półzmiejszona
to samo w drugim,  tylko nie wrzucaj półzmniejszonej, fajny patent też byś mógł machnąć z graniem po akordach
w trzecim Db-moll pentatonika, kilka fajnych patentów też by się tam znalazło (np. cały ton - pół ton w Db)

Jak coś to wal na pw :)

I to co napisał bielack - kaka, w cholerę wibrata, pinche i goł!
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

bandit112

  • Gość
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #6 03 Mar, 2012, 21:36:48 »
Coś mnie się wydaje, że za cholerę Cię nie zrozumiałem :D Z tego co zdążyłem zauważyć, oni mają riffy oparte na pentatonikach, no to w sumie sola też powinny być bo brzmią podobnie, ale ja tam się po prostu nie znam więc nic nie mogę wywnioskować. Jedynie zgadywać. Jutro powariuje na mollowej pentatonice w B, zobaczę czy coś z tego będzie ;)

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #7 03 Mar, 2012, 21:50:57 »
Tak, tam jest wszystko oparte na pentatonice molowej :)

Patent z półzmniejszoną - grasz od B tercje małe, czyli - B, D, F, Ab, B, fajnie siądzie w Bmoll
A, jeszcze możesz zrobić patencik z sekundami małymi - zagraj sobie B i C, potem tercję wyżej, też fajnie siądzie.

Nasłuchaj się Wylde'a, akurat będzie :D
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #8 03 Mar, 2012, 21:53:16 »
Zasadniczo zasada jest prosta, jak brzmi dobrze, to trafiłeś, jak chujowo, to zjebałeś. Skoro i tak nie ogarniasz teorii, nie próbuj jej na siłę stosować ;)
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #9 03 Mar, 2012, 21:56:52 »
Zasadniczo zasada jest prosta, jak brzmi dobrze, to trafiłeś, jak chujowo, to zjebałeś. Skoro i tak nie ogarniasz teorii, nie próbuj jej na siłę stosować ;)

Tu się trochę mylisz, jak będzie chciał zagrać solo fusion, to celowo nie trafi, ale w sumie - to inny kawałek chleba :)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

bandit112

  • Gość
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #10 03 Mar, 2012, 22:11:23 »
Zastosuje moją odwieczną technikę - zagram solo w głowie, a potem przeniosę na palce :) Jak mi coś wyjdzie to nagram i wrzucę tu :D

Posty połączone: 04 Mar, 2012, 13:06:20
Kurwa, nie zagram nic, kompletnie nic :( Jestem na siebie wkurwiony i zrozpaczony.
« Ostatnia zmiana: 04 Mar, 2012, 13:06:20 wysłana przez bandit112 »

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #11 07 Mar, 2012, 12:35:28 »
Głowa do góry, nie widzę innego rozwiązania niż dalej ćwiczyć i próbować - w końcu nie od razu Rzym spalono!

Spróbuj pół z głowy, pół szaleństw ze skali i złożysz coś fajnego prędzej czy później ;) No i jak już było wspomniane - inspiracja nie zaszkodzi :)

bandit112

  • Gość
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #12 07 Mar, 2012, 13:54:18 »
No właśnie cały czas szaleje bez ładu i składu po skali i dupa straszna wychodzi :D Mam czas do 1 kwietnia na ogarnięcie tych 3 kawałków całych, może się jakimś cudem uda :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #13 07 Mar, 2012, 14:23:26 »
Między innymi dlatego wciąż uważam, że napierdalanie skal to głupota.
Jak masz w głowie solo, to choćbyś miał zmarnować kupę czasu teraz - warto posiedzieć i przełożyć je na gryf. Z czasem będzie coraz łatwiej to szło. Co najwyżej później mógłbyś spróbować urozmaicić toto korzystając ze ściągawek typu skale, czy tam akordy rozjebane na czynniki pierwsze itp.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #14 07 Mar, 2012, 22:39:37 »
Spróbuj sobie tak: nagraj podkład i go zapętl i potem zagraj jakiś dźwięk z tonacji i teraz sobie w głowie pomyśl jak od tego dźwięku dalej pociągnąć melodię, możesz sobie pomruczeć pod nosem. Zaczekaj do końca obiegu podkładu i spróbuj zagrać co wymyśliłeś/wymruczałeś i jak za którymś razem powtórzysz, że jest tak jak chciałeś to zostaw wybrzmiewający ostatni dźwięk i znowu w głowie sobie ułóż co od tego dźwięku zrobić i powtórz historię. To chyba takie dość użyteczne ćwiczonko, bo parafrazując Słowackiego "palce giętkie będą w stanie zagrać, co pomyśli głowa".
No i też pamiętaj, że oprócz treści liczy się również forma, czyli wibrata, wjazdy na progi i zjazdy z progów, łączenie glissand z legato czy podciągnięcia unisono mogą fajnie uatrakcyjnić solo.
No i najzwyczajniej trzeba dużo pimkać sobię improwizacji(coś leci w tle w radiu np. to sobie pimknij do tego itd.).

Offline Bielack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 177
    • Blog pozycjonera
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #15 08 Mar, 2012, 13:27:03 »
Możesz też w ramach ćwiczeń ogólnorozwojowych dołączyć do Pigmej Jamów. Cokolwiek by o tej inicjatywie nie mówić, bez wątpienia jest wszechstronnie kształcąca i krytyki bardzo bać się nie trzeba bo kompania nad wyraz wyrozumiała ;-)
Moje muzowanie.

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #16 08 Mar, 2012, 17:56:06 »
Między innymi dlatego wciąż uważam, że napierdalanie skal to głupota.
Jak masz w głowie solo, to choćbyś miał zmarnować kupę czasu teraz - warto posiedzieć i przełożyć je na gryf.

Przecie jego "solo w głowie" nie mieści się w jakiejś skali. Meeeeen...

Youshy wyczerpał temat w sumie. W tej stylistyce zawsze się przyda też blue note. Nie mylić z brown note :P

Spoiler


ED: to "nie" mi się wcisnęło, srry. Teraz komunikat wyraża moje zdanie :D
« Ostatnia zmiana: 08 Mar, 2012, 18:45:08 wysłana przez drozdu »
weimar guitar gently weeps

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #17 08 Mar, 2012, 18:18:18 »
Przecie jego "solo w głowie" nie mieści się w jakiejś skali. Meeeeen...
O to chodzi. I dlatego też jak próbuje się w jakiejś zamknąć, zamiast iść na czuja, to mu gówno wychodzi ;)

Sam zauważyłem, że jak gram, albo coś układam, to się trzymam w sumie jakiejś tam skali, czy tam paru skal w zależności od nastroju, jaki chce uzyskać. Chuj wie jakich, nie chciało mi się sprawdzać. Nie widzę w tym celu. Brzmi dobrze, a im więcej gram, tym łatwiej myśli się na gryf przekłada.
No ale już mniejsza o to... nie zaczynajmy znowu, ode mnie tymczasowa kapitulacja, sam aż zacząłem literaturę o teorii muzyki zbierać :P
« Ostatnia zmiana: 08 Mar, 2012, 18:21:42 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #18 08 Mar, 2012, 18:20:47 »
Przecie jego "solo w głowie" nie mieści się w jakiejś skali. Meeeeen...
O to chodzi. I dlatego też jak próbuje się w jakiejś zamknąć, zamiast iść na czuja, to mu gówno wychodzi ;)

(╯°□°)╯

Spoiler
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline crowley

  • Gaduła
  • Wiadomości: 206
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #19 13 Mar, 2012, 20:21:03 »
kolego prosciej piszac to co juz napisali ci starsi bardziej doswiadczeni koledzy, jesli podklad zaczyna sie od dzwieku B to najprostsza solowke jaka mozesz zarac to wychodzisz od dzwieku B lub kolejnego dzwieku tonacji B , kawalek nie okresla jaka ma byc tam solowka tylko ty sam nadajesz jej charakter!! czyli najprostsza z najprostrzych to skala pentatoniczna i ogrywasz ja do znudzenia np w 0 i 5 pozycji, w metalu glownie uzywa sie skal molowych poniewaz ich charakter raczej jest smutny skale durowe sa bardziej wesole (bynajmniej ja je tak okreslam) czyli na poczatek opanuj z jedna dwie skale i skup sie na ogrywaniu ich i szukaniu ciekawych przejsc i melodi . Moimi ulubionymi skalami sa np zwykla skala molowa i skala frygijska czyli gdy zaczyna sie riff w ktorym pierwszym dziekiem jest dzwiek B to grasz skale molowa lub frygijska B tak zagrasz najprostrza solowke, mam nadzieje ze nie zamotalem i zrozumiales cos z tego. Pozdrawiam
"Chrześcijaństwo, jak dotychczas, było największym nieszczęściem ludzkości." Fryderyk Nietzsche

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #21 15 Mar, 2012, 15:37:15 »
Tak, tam jest wszystko oparte na pentatonice molowej :)

Patent z półzmniejszoną - grasz od B tercje małe, czyli - B, D, F, Ab, B, fajnie siądzie w Bmoll

I to jest niby co? pasaż akordu półzmniejszonego? to jest pasaż akordu zmniejszonego, półzmniejszony ma septymę małą czyli w tym przypadku A.


Nadal uważam, że jednak ogarnięcie pentatoniki, mollowej naturalnej i doryckiej to absolutne minimum z mollowych, przydałyby się jeszcze ze dwie durowe (np. lidyjska i miksolidyjska), jeśli chce się cokolwiek solować.
Myślę, że i jońska nie zaszkodzi a miksolidyjska ma ewidentnie charakter dominantowy i przydało by się wiedzieć kiedy ją wykorzystać żeby osiągnąć zamierzony efekt a nie na pałę celować.
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2012, 15:40:16 wysłana przez Pneumonia2 »

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #22 15 Mar, 2012, 16:03:41 »
Tak, tam jest wszystko oparte na pentatonice molowej :)

Patent z półzmniejszoną - grasz od B tercje małe, czyli - B, D, F, Ab, B, fajnie siądzie w Bmoll

I to jest niby co? pasaż akordu półzmniejszonego? to jest pasaż akordu zmniejszonego, półzmniejszony ma septymę małą czyli w tym przypadku A.

tak, tak, sorry, mea culpa.
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #23 15 Mar, 2012, 16:22:09 »
Jak czytam co Wy tu wypisujecie, ile mądrych rzeczy, to wiem, ze powinienem dziękować Bozi ze mimo iz uczyłem się tego wszystkiego, to jeszcze nie zdarzyło mi sie z tego skorzystać.
Bandit. Dograj się do tych pigmejów tak jak wspomniał Bielack to wbrew pozorom rozwija, bo raz podane są dzwięki przez "kolegów" dwa musisz znaleźć inne lub inaczej je ułożyc, powinieneś słyszeć melodię jaka może popłynąć nawet jeśli ma być zagrana 16kami, jakieś arpegia możesz sobie rozpisać by przećwiczyć ale dzwięki? Doprawdy uważam ze nie potrzeba znać nazw skal osobiście wolę mieć czuja i szukając dzwięków rozwijać się. Blues to znakomita wprawka do Improwizacji a z tego co wiem to może raz się dograłeś, a było tego sporo.

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Odp: Jaka skala? Solowanie...
« Odpowiedź #24 15 Mar, 2012, 16:42:26 »
Doprawdy uważam ze nie potrzeba znać nazw skal osobiście wolę mieć czuja i szukając dzwięków rozwijać się.
Tylko, że na lajfie ten czuj nie zawsze się sprawdza, przy nagrywaniu jasne, że można w taki sposób do tego podejść. Ja np. wolę mieć świadomość tego co robię dużo łatwiej jest mi potem zagrać to chcę bo wiem z czego to wynika i, że zabrzmi to tak a nie inaczej.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Problem z gryfem - skala 28'

Zaczęty przez Natural Born Chaos Gitary barytonowe i inne

10 Odpowiedzi
5917 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Wrz, 2008, 12:20:43
wysłana przez Natural Born Chaos
8 Odpowiedzi
5176 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Kwi, 2012, 09:23:08
wysłana przez Zbir
8 Odpowiedzi
2991 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2012, 21:22:27
wysłana przez Ewolter
18 Odpowiedzi
9117 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Mar, 2015, 22:29:00
wysłana przez wuj Bat
36 Odpowiedzi
12540 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2015, 23:24:25
wysłana przez wuj Bat