Autor Wątek: Wymiana elektroniki...  (Przeczytany 6575 razy)

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Wymiana elektroniki...
« 30 Sty, 2012, 22:09:21 »
Otóż mam dwie nurtujące mnie kwestie i prosilbym o pomoc:

1.
Mam gitarke moją pierwszą ukochana i ostatnio postanowiłem o nią zadbać.  Wymieniłem przetwornik mostkowy, na Merlin Hellfire, a  teraz chce wymienić sobie przetwornik gryfowy + wymienić gniazdo jack (bo w starym brakuje kilku śrub i sie caly czas odkręca) + zekranizować sobie całość w środku.

Zastanawiam się nad przetwornikiem gryfowym, uzywam go glownie do cleanow, ale tez czasem solówek i sie mysle czy Legend Alinco Neck czy Legend Ceramic Neck, w sumie malo uzywam gryfowego, ale jak juz uzyje to lubie slyszeć taki troche bluesowy charakter, i tu bardziej mysle nad Alnico, ale czy Alnico da rade na solo w stylu Wylda? Czy nie lepiej sprawdzilby sie Ceramic w obu przypadkach?

Polećcie mi sklep gdzie moge kupić ta taśme miedzianą do ekranizacji? Czym to sie mocuje? Jakis specjalny, czy zwyczajny klej?
Zastanawiam się też nad dobrej jakości gniazdem jack. Znalazlem cos takiego:
http://www.mayshop.pl/product-pol-390-Gniazdo-stereo-Switchcraft-mini.html
lub
http://www.mayshop.pl/product-pol-560-Gniazdo-stereo-cylindryczne.html

Czy może uzywacie czegos zupelnie innego i lepszego jakościowo?
Czy jest sens też kupować nowe potencjometry i switcha? Czy te fabryczne też dadzą rade i nie ma takiej potrzeby?

No i na koniec jak to wszystko polutować? Hellfire + ten nowy Legend i takie gniazdo stereo? Ale o tym pozniej jak juz kupie i się za to wezme... o ile wymiana przetwornika mostkowego nie była wyzwaniem, to wymiany calosci sie troche boje...

2.
Mam dylemat. moja druga gitarka to Vka Jacksona. Tutaj gryf jest wkrecany a nie wklejany. otóż, gitara leci mi gryfem w dół kiedy pasek jest zaczepiony w standardowym miejscu. Natomiast kiedy przeloze uchwyt na pasek tam gdzie są sruby od gryfu, to problem znika. Powiedzcie mi czy nic sie nie stanie kiedy jedna ze srub od gryfu nie bedzie do konca wkrecona? Bo uchwyt zabiera pare milimetrów i sam nei jestem pewien czy to na cos wplynie czy nie.


Help.

Offline KoValus

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #1 30 Sty, 2012, 22:27:48 »
To raczej kiepski pomysł, żeby śruby poluzowywać (zmniejsza Ci się doscisk gryfu do dechy -> drgania się gorzej przenoszą -> gorszy sustain).
Gniazdo weź Switchcrafta.

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #2 30 Sty, 2012, 22:32:15 »
W takim razie znalesc o te pare milimetrow dluzsza srube? To wogole mozliwe zeby taka dostac?

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #4 30 Sty, 2012, 22:39:24 »
A ja myślę ze to 4mm dużej różnicy nie robią bo i tak gryf chwytają i dociskają.

http://guitarproject.pl/p/8/487/sruby-mocowania-gryfu-kpl-4szt--srubki-drobny-osprzet-czesci-do-gitary.html

Tu masz rożne rozmiary, jak masz krótsze śruby to chyba jednak mimo wszystko kupiłbym tą dłuższą z czystej burżuazji.

Aha, bierz switchcrafta :D
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline KoValus

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #5 30 Sty, 2012, 22:43:28 »
W takim razie znalesc o te pare milimetrow dluzsza srube? To wogole mozliwe zeby taka dostac?

A może najpierw spróbuj z szerokim paskiem? Zamiast dłuższej śruby trzeba przenieść zaczep na pasek, albo dorobić trzeci.

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #6 30 Sty, 2012, 23:02:06 »
Hm, a ten switchcraft jest stereo... co to oznacza w praktyce? ze co? i czym sie rozni mono (technicznie) ?

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #7 30 Sty, 2012, 23:18:23 »
Będziesz mógł go wykorzystać przy aktywach. Do pasywów stereo nie jest potrzebne, ale też w niczym nie przeszkadza.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #8 31 Sty, 2012, 01:00:37 »
Będziesz mógł go wykorzystać przy aktywach. Do pasywów stereo nie jest potrzebne, ale też w niczym nie przeszkadza.

Stereo bym wykorzystał tylko w sytuacji gdyby sygnał szedł na dwa różne wzmacniacze. W innym przypadku to nie ma sensu.
Co do przystawek, jeżeli planujesz Hellfire pod mostem, to weź albo gryfowego helfaja albo Legend Ceramic Bridge. W przypadku tej drugiej opcji Pan Zbyszek bankowo poprze moją propozycję. Odpowiednio mniejszy sygnał, do tego rozłączane cewki. Nic tylko brać i grać ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Sty, 2012, 01:02:13 wysłana przez Niedziak »
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #9 31 Sty, 2012, 01:40:18 »
Jesli   egzystujesz   na   dolnym   slasku   to   moge   Ci pomoc   to   ogarnac.
mniut i piah

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #10 31 Sty, 2012, 07:25:04 »
Stereo bym wykorzystał tylko w sytuacji gdyby sygnał szedł na dwa różne wzmacniacze. W innym przypadku to nie ma sensu.

Jeśli dobrze rozumiem, to chodziło o gniazdo w gitarze. Rozdzielanie sygnału w gitarze to słaby pomysł, a gniazdo stereo wykorzystuje się w aktywach do rozłączania zasilania po wyciągnięciu kabla.

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #11 31 Sty, 2012, 08:40:15 »
Bierz części z guitarpoject, folie miedzianą też. Jak remontowałem sojego Washa, to głównie tam się zaopatrywałem. Ekranowanie sprawdza się świetnie.
Z tym uchwytem to bym nie kombinował. Jeśli już to chyba lepiej wywiercić dziurę.

Orange

  • Gość
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #12 31 Sty, 2012, 11:00:20 »
Pod gryf Alnico Legend. Mam go już w kolejnej gitarze i jeszcze nie wymyślili lepszego hambakiera po gryf. (Chyba że set BO)
edyta

A polutować sobie możesz jak chcesz. Wybierasz sobie układ z tej stronki:
http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/
i jedziesz. Wyprowadzenie przewodów u Merlina jest tych samych kolorów.
« Ostatnia zmiana: 31 Sty, 2012, 11:04:08 wysłana przez Orange »

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #13 02 Lut, 2012, 11:09:33 »
Ok panowie. Kupuje co nastepuje:

Merlin Legend Ceramic Neck
+
Gniazdo stereo Switchcraft
+
Samoprzylepna taśma miedziana

Chce zrezygnować z potencjometru barwy na rzecz potencjometru Push- Pull zeby sobie rozlaczać cewki w gryfowym przetworniku.
W tej konfiguracji, tj:
Merlin Legend Ceramic Neck - Merlin Hellfire Bridge - Przełącznik trójpozycyjny - Potencjometr volume - Potencjometr Push Pull - Gniazdo stereo Switchcraft

Jaki mam brac potencjometr push pull ? 500K ? 250 K ? Logarytmiczny czy liniowy?
Jaki ma byc potencjometr volume? Aktualnie w gitarze jest A 500K.
Zamówić jakieś kable połaczeniowe? Jesli tak to gdzie? Gniazdo zamawiam w mayshopie, a tasme miedziana w guitarproject. reszte nie mam pojecia gdzie, zeby nie przeplacic, a jakosc byla dobra...

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #14 02 Lut, 2012, 11:23:06 »
500k - humbuckery
250k - single

Ja zamówiłem teraz 280k BKP do tele, zobaczę ile to jest warte, czy te 30k nie ucina góry.
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline KoValus

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #15 02 Lut, 2012, 11:36:59 »

Chce zrezygnować z potencjometru barwy na rzecz potencjometru Push- Pull zeby sobie rozlaczać cewki w gryfowym przetworniku.


Po co chcesz rezygnować z potencjometru barwy? Wymieniasz voluma na push-pull i masz wszystko: volume, rozłączanie cewek i zmianę barwy.
Poszukaj po sklpach internetowych, może znajdzesz w jakimś i taśmę i switchcrafta, po co płacić dwa razy za przesyłkę?
Merliny to chyba najlepiej kupić u producenta, chyba, że gdzieś używki wyhaczysz.

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #16 02 Lut, 2012, 11:47:57 »
Merliny kupuje od producenta.

No to moment, to volume potencjometr mam zamienić na push pull ? To wtedy krece nim, to mam volume na obojetnie jakim przetwroniku, a jak chcesz rozlaczyc cewki to tylko na gryfowym? Da rade tak?

Omg to dla mnie czarna magia, juz nie wiem co mam kupowac....

Offline KoValus

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #17 02 Lut, 2012, 12:04:02 »
Przełącznikiem trójpozycyjnym wybierasz sobie na którym pickupie chcesz grać, a potencjometrem push-pull rozłączasz cewki w zależności czy chcesz mieć brzmienie singla, czy humbacker'a. Volume działa zawsze normalnie, nieważne, czy potencjometr jest w pozycji push, czy pull.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Wymiana elektroniki...
« Odpowiedź #18 02 Lut, 2012, 12:54:52 »
Merliny kupuje od producenta.

No to moment, to volume potencjometr mam zamienić na push pull ? To wtedy krece nim, to mam volume na obojetnie jakim przetwroniku, a jak chcesz rozlaczyc cewki to tylko na gryfowym? Da rade tak?

Omg to dla mnie czarna magia, juz nie wiem co mam kupowac....

To co powiedział KoValus, a push-pull zrobi Ci to, co każesz mu zrobić, może rozłączać po jednej z każdego pickupa, może rozłączać jedną z jednego pickupa, może zmieniać fazę, może robić szeregowo zamiast równolegle, możliwości jest dużo :)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
7566 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Wrz, 2008, 18:42:29
wysłana przez BartekL
2 Odpowiedzi
2347 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lut, 2010, 18:38:39
wysłana przez Wilk
2 Odpowiedzi
1430 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Paź, 2011, 21:44:41
wysłana przez Thoth
7 Odpowiedzi
1530 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2013, 22:04:34
wysłana przez Artisth
0 Odpowiedzi
961 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2015, 02:05:16
wysłana przez Ewolter