Autor Wątek: [DIY] Coś na wzór Ernie Ball VP + HomoDecha  (Przeczytany 8690 razy)

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
[DIY] Coś na wzór Ernie Ball VP + HomoDecha
« 30 Gru, 2011, 23:00:45 »
Od czasu szczęśliwego nabycia G-Systemu doskwierał mi brak pedału ekspresji. Ciut za bardzo pokochałem firmę EB MM, stąd nic poza EB VP lub VP Jr nie wchodziło w grę. No niestety, po wykosztowaniu się na efekt nie miałem pod ręką 400 zł na nowy pedał, nie mówiąc o 800 zł na dwa... Stąd pomysł na zbudowanie własnymi ręcami czegoś na kształt wspomnianego pedału.

Rozpocząłem poszukiwania informacji o wymiarach i budowie, zgromadziłem masę fot z różnych stron, zwymiarowałem co się dało i zaczęło się...

Obudowa w oryginale to ładny, profilowany odlew z aluminium. W zamian postanowiłem wykorzystać ceownik aluminiowy. Standardowy ceownik 100 x 50 mm pasował idealnie (grubość 5 mm, mogłoby być więcej, ale tylko ze względów estetycznych). Ceowniki i blachę (na "stopkę") dostałem w kawałkach o odpowiedniej długości. Parę cięć i zaczynało to nabierać wyglądu...
Spoiler
Żeby wszystko było jak należy złożyłem wizytę tokarzowi i zamówiłem potrzebne tulejki.
Spoiler
Pozostao wywiercić otwory i zamontować tulejki i ośki.
Spoiler
Potem przyszła pora na element łączący "stopkę" z obudową. Na szczęście wśród różnych gratów znalazłem świetnie nadający się kawałek aluminium. Ciachnąłem go na pół, dorobiłem otwory na śrubki dociskowe i całość zaczynała robić wrażenie, że może się udać...
Spoiler
Kolejna rzecz to serce mechanizmu - potencjometr i rolka na potencjometrze. Konstrukcja może nie super elegancka, ale działa ;)
Spoiler
Później trochę czasu spędziłem na zakładaniu sznurka, dobieraniu sprężyny itd. Jak już wszystko złożyłem do kupy, to wyglądało to tak:
Spoiler

Na koniec pierwszy egzemplarz zamontowany na również własnoręcznie zrobionej desce ;) Po lewej miejsce na drugi :)
Spoiler


Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?


Ile Cie ostatecznie wyniosła całość?
B ( o ) ( o ) B S

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Coś koło 120 zł za elementy na 3 sztuki.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
generalnie zajebiście Ci wyszło, ale ten sznurek Ci się nie ślizga? ja bym tam wsadził jakiś łańcuch  :headbang:
i always go full retard

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Na pigmeju też gościu taki pedał zmontował http://gitara.pl/forum/viewtopic.php?id=68541&p=1 fajnie, że macie czas i chęci do takich robótek.

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Fajnie to wyszło. Nie myslałeś o dodaniu jakiegoś profilu pod blache po której deptasz? Podejrzewam że z czasem zrobi sie z tego banan. Też myślałem by zbudować sobie takie ustrojstwo ale chyba przygarne jakąś gcb 95 wypruje łacha i zamontuje pot. Bedzie mi to pasowało do kaczuchy no i zajmie mniej miejsca w pedałdesce. Gratuluje konstrukcji, fajnie sie prezentuje.

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Też myślałem by zbudować sobie takie ustrojstwo ale chyba przygarne jakąś gcb 95 wypruje łacha i zamontuje pot. Bedzie mi to pasowało do kaczuchy no i zajmie mniej miejsca w pedałdesce. Gratuluje konstrukcji, fajnie sie prezentuje.
Ale będziesz miał bardzo mały skok pedału co przy pedale głośności nie jest zbyt dobre.

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Jak są chęci, to czas się znajdzie.

Jeżeli chodzi o profil wzmacniający, to nie wydaje mi się żeby był potrzebny - blacha ma 5mm, nawet w imadle ciężko ją zgiąć, a przecież przy normalnym użytkowaniu nie skacze się po tym. Oryginał też nie ma wzmocnienia, a jest zrobiony z blachy 6mm. Pożyjemy, zobaczymy :)

(Wysłane za pomocą Tapatalk)

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Też myślałem by zbudować sobie takie ustrojstwo ale chyba przygarne jakąś gcb 95 wypruje łacha i zamontuje pot. Bedzie mi to pasowało do kaczuchy no i zajmie mniej miejsca w pedałdesce. Gratuluje konstrukcji, fajnie sie prezentuje.
Ale będziesz miał bardzo mały skok pedału co przy pedale głośności nie jest zbyt dobre.
Mysle że nie musi być aż tak źle. GCB95 jest oryginalnie ograniczony przez gumy i mechanizm w środku. Po "małych" przeróbkach da sie wyciagnąć taki skok jak w EB lub zbliżony.

Orange

  • Gość
WOW! Bardzo mi się podoba.
Gdzie kupowałeś materiały?

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Problem był z ceownikiem - za bardzo nie sprzedają w kawałkach po 27 cm, proponując zamiast tego 6 m :facepalm: Ale z jednego sklepu (klik) mi odpisali, że mogą sprzedać takie kawałki i nawet to wysłać kurierem - co prawda kurier 1/3 kosztu, ale trudno...

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 360
    • CTG TV
Siła! Dobra robota!
mniut i piah

Offline Michau

  • Gaduła
  • Wiadomości: 179
Gratulacje:) Podziwiam ludzi z chęciami i zapałem.
Ja już od roku zabieram się żeby zamontować gniazdo zasilające w pedalskrzyni..
Gratki!

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Dzięki za uznanie :) W najbliższy weekend mam 3 koncerty, zobaczymy jak się sprawuje w warunkach scenicznych.

Orange

  • Gość
no panie. Jak tam konstrukcja sie sprawuje. Z kwestii konstrukcyjnych - jak zamocowałeś ściankę na której jest gniazdo?
Pozdro jeszcze raz

Offline BetoNova

  • Gaduła
  • Wiadomości: 303
  • Wut?
    • Mein zespół
Najs! Ten sznurek trochę Słodowym zalatuje, ale jeżeli to działa i sam to wszystko obmyśliłeś, to szacuken!

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
@Orange - płytka z przodu to laminat pryśnięty na czarno i zamocowany do małego kątownika (przez gniazdo jack), sam kątownik przykręcony jest zaś do podstawy pedału i do dechy - zatem odkręcając pedał od dechy jednocześnie zdejmuję mu front.

Jeżeli chodzi o sprawowanie to trzy rzeczy "wypłynęły" w trakcie użytkowania:
1. Sznurek powinien być owinięty wokół potencjometru >2 razy. Kiedy na potencjometrze były tylko 2 pętle to sznurek miał tendencje do ślizgania się kiedy pedał był używany w niskich temperaturach.
2. Oś z tyłu powinna być dobrze wypoziomowana ;) Miała tendencje do "uciekania" na bok, przez co sznurek strzępił się ocierając się o krawędź rolki.
3. Oba sznurki warto "natrzeć" woskiem - dzięki temu mniej się strzępią. W ogóle warto byłoby zastąpić dratwę konopną dratwą szewską (ja takiej nie znalazłem u siebie w mieście  :( ).
 
Historia z życia:
Używałem pedału przez 2 tygodnie - intensywnie, żeby mieć pewność, że będzie działał. Wszystko działało fajnie - dodałem blokadę rolki na ośce, nawoskowałem sznurek... ale tylko przedni  :facepalm: Jak to więc w życiu bywa, moje niedopatrzenie dało o sobie znać na próbie nagłośnienia przed koncertem... Na szczęście znajomy miał w plecaku sznurówkę, z której to wykonaliśmy ekspresowo nowy sznurek - całość zadziałała na koncercie bez zarzutu. Piękna, inżynierska robota ;)

@BetoNova - sznurek jak sznurek, jak dostanę lepszą dratwę, to wymienię. W oryginale też jest sznurek - może ładniejszy, ale jest :) Sam nie obmyśliłem - skopiowałem pomysł od EB, ja tylko przeniosłem to na papier i zbudowałem :]

Offline BetoNova

  • Gaduła
  • Wiadomości: 303
  • Wut?
    • Mein zespół
Ah so... ja tylko mam pedała dunlopa i tam jest trV metalowa zębatka, bo gram metal. Nie wiedziałem, że sznurkowe rozwiązania się stosuje w EB ;] Myślę, że nawoskowanie może ci zdjąć trochę góry z brzmienia :D W każdym razie, jeszcze raz gratki, zwłaszcza, że sprawdził się w boju ;]

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Haha, faktycznie jak używam go jako "kwakacza" z G-Sys to jakby mniej góry ma ;)

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
By nie zakładać nowego wątku odkopuje troche temat.

Gdyby ktoś miał ochote na zmontowanie własnej kaczuchy lub "pedała ekspresyjnego" to znalazłem dobrą opcję na obudowe do takowych urządzeń.

http://amptone.pl/p/139/1844/obudowa-wah-wah-volume-obudowy-do-efektow-chassis-obudowy-czesci-do-kolumn-wzmacniaczy.html

W tym samym sklepie zresztą można nabyć gniazda jackowe pot i zębatki i już mamy volume pedal. No i najważniejsze...kon iecznie na koniec należy założyć gumke  ;)

Pozdrawiam

Offline hdx

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Kiedyś szukałem dokładnie takiego czegoś i zacząłem nawet kombinować z pedałem od maszyny do szycia ale finalnie dałem sobie spokój. Dzięki za namiary :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
21 Odpowiedzi
13925 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Cze, 2007, 18:22:41
wysłana przez skarhead
0 Odpowiedzi
2174 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Sty, 2010, 15:16:54
wysłana przez Wybielacz666
6 Odpowiedzi
7817 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lut, 2010, 01:20:06
wysłana przez Tolein
30 Odpowiedzi
10042 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lut, 2011, 12:03:29
wysłana przez mondomg
1 Odpowiedzi
5027 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2018, 13:06:28
wysłana przez OMSON