Autor Wątek: Mała lampa do domu.  (Przeczytany 29200 razy)

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Mała lampa do domu.
« 16 Gru, 2011, 15:29:54 »
Witam,

Czy jest możliwe zrobienie combo lampowego o jak najmniejszej mocy do grania w domu, jednocześnie zachowując cięzki przester? Rozmawiałem już z firmą MG, ale nie wiele wyszło z naszych rozmów, a Bash jak dotąd mi nie odpisał.

Gram w domu bardzo cicho (roland micro cube) i tranzystory mnie już nie zachwycają.

Dzieki

Offline Muchatek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
  • Old Smuggler
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #1 16 Gru, 2011, 15:52:53 »
Na Twoim miejscu szukałbym nie najmniejszej, ale takiej która przyzwoicie brzmi na niskich głośnościach.  Hughes & Kettner Tube 20 powinien Ci się spodobać.

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #2 16 Gru, 2011, 16:12:49 »
Tubemeister 18 z paczką Orange 1x12 zestaw sypialniany marzeń. Drogo za head ale warto, jeszcze się nie pojawiły na rynku wtórnym w dobrych cenach.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #3 16 Gru, 2011, 16:15:25 »
Może to ci pomoże:

http://maddog.webjoker.pl/orange-head-3/

Natknąłem sie na tą stronke kiedyś podczas poszukiwań schematów.

Z własnego doświadczenia wiem że 5W w mieszkaniu to i tak za wiele. Najkorzystniej byłoby 1W albo 2W
Ja mam 5W na badzie czystego kanału fendera i dopalam to sobie kostkami dla uzyskania dż dż i jak go rozkręce na 12-tą to i tak jest za głośno a jak troche skręce vol to już nie jest to bo nie ma nasycenia lampy. Wiadomo że by lampa zabrzmiała to musi być to troche rozkręcone.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #4 16 Gru, 2011, 16:50:37 »
Znajomy właśnie kupił starszy wzmak Grunthell Hi Gain Dual Channel Amp 15W ( w realu to chyba 5W jest, ale bardzo głośny). Nadaje się do grania w domu, choć i na próbę się nada jak rozkręcić na sensownej pace. Brzmieniowo od znośnego cleanu po całkiem fajne mięsko a'la MESA DR. I teraz najlepsze w zestawie z kolumienką za... 300PLN. Próbki w przeciągu 2-3 tygodni będą jakieś.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #5 16 Gru, 2011, 17:16:23 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Właśnie rozmawiałem z Maddogiem. Twierdzi, że można zrobić 3 watt hi-gain wzmacniacz + paczkę 1x12 oraz podłączyć zewnętrzne EQ i na nim zmniejszyć głośność. Wtedy będę miał mocny przester a sąsiedzi nie wezwą policji.

Co o tym myślicie?

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #6 16 Gru, 2011, 18:26:33 »
Myślę, że obniżanie głośności EQ jest... niekonwencjonalnym sposobem :D zamiast tego, bym np zastosował zamiast 12' głośnik jakiś 10' np Celestion Tube 10, który świetnie gada z małymi lampkami, a dzięki niższej skuteczności "naturalnie" wycisza wzmaka. Sam grałem na kilku 5W np kopiach Fender Champ, Soldano Atomic, czy wspomniamym Grunthellu, każdy z nich mimo deklarowanych 5W mocy bardzo różnił się poziomem głośności, i tak na Fenderku można było chulać rozkręconym na max (fajny crunch był) i nie było za głośno w mieszkaniu, Atomic już taki spokojny nie był, przy połowie Master już było wystarczająco głośno by wkurzyć sąsiada z dołu (alkoholik z problemami wiecznymi), Grunthell... tu było serio głośno... Choć każdy z nich spokojnie można było ukręcić tak, że "bujał" a jednocześnie nie drżały szyby.

Aha, i jeszcze jedno fajne rozwiązanie problemu głośności. Może zwykły Powerbrake? Mam taki na sprzedaż, dla wzmaków o mocy max 20W, jest na -15db co wyraźnie się odczuwa. Sam używałem z IRV Dirty 17.8W i udawało się wtedy go ujażmić do mieszkania. Jak byś był zainteresowany to PW :)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #7 16 Gru, 2011, 19:32:55 »
Godnym polecenia jest też 1W Hughes & Kettner Cream Machine. może pracować jako wzmak z wyjściem na paczke, jako preamp itp. Ma dodatkowo wyjście z symulacją paki do nagrywania w linie itp, itd... można go wyrwać za ok 400 zł. Po za super brzmieniem zaletą są jego małe rozmiary. Minus taki że nie często ktoś się decyduje by się go pozbyć.

Offline Kali

  • Gaduła
  • Wiadomości: 157
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #8 16 Gru, 2011, 19:38:30 »
od miesiąca mam w domu (obecnie w pracy) combo Blackstara HT5 i daje radę skurwiel :) niezależnie ile tam jest lampy a ile tranzystora ;)

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #9 16 Gru, 2011, 19:40:51 »
takoje preampczyk krem maszynka


Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #10 17 Gru, 2011, 00:22:02 »
Ja bym się w ogóle mocą nie sugerował, bo im mocniejszy wzmacniacz miałem tym lepiej radził sobie na niższych głośnościach.
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #11 17 Gru, 2011, 04:02:37 »
od miesiąca mam w domu (obecnie w pracy) combo Blackstara HT5 i daje radę skurwiel :) niezależnie ile tam jest lampy a ile tranzystora ;)

Oczywiście najchętniej powiedziałbym, że plus one, popieram, super i w ogóle zachęcam do zakupu ;), ale... nadal uważam, że taki HT-5H (pod co by nie był podpięty), rozkręca się i nabiera koloru przy głośnościach trochę nie-sypialnianych. 5W to naprawdę dużo. Planuję sobie teraz małego grzmotka 20W z redukcją do 2,5. Ciekawe, co to będzie. Fajnie byłoby mieć head, który nosiłoby się na salkę bez zmęczenia i gryzienia w dupę (że za słaby, że clean się nie przebije), a potem zabierało na chatę z uspokajającą myślą, że będzie tak samo użyteczny.

Ja bym się w ogóle mocą nie sugerował, bo im mocniejszy wzmacniacz miałem tym lepiej radził sobie na niższych głośnościach.

Kurde, nie wiem, o jakich głośnościach mówimy. Możesz zaimitować odgłos paszczą? :D

Moje doświadczenie jest takie: np. Raven 100 po prostu nie gra do pewnego momentu, a gdy tylko odrobinkę zaczyna grać, to już płoszy koty i dzieci w zasięgu klatki schodowej, serio.

« Ostatnia zmiana: 17 Gru, 2011, 04:05:58 wysłana przez Ghost_of_Cain »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 862
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #12 17 Gru, 2011, 10:14:13 »
Tak naprawdę mała moc rzędu 1W też nie rozwiązuje problemu z głośnoscią - rozkręcone nadal jest za głośno. Głośność "pokojową" uzyskuje sie przy max. około 100mW, powyżej jest juz za głośno. Dlatego przy highgainach, gdzie przester jest z preampa da się uzyskać mocne  dż dż dż nie rozkręcajac na full wzmaka, natomiast o przesterach a'la Bassman czy Plexi na rozsądnej głośnosci można tylko pomarzyć (chyba, że użyje się powerbrake).
4string

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #13 17 Gru, 2011, 10:27:18 »
Kurde, nie wiem, o jakich głośnościach mówimy. Możesz zaimitować odgłos paszczą? :D
O głośnościach pokojowych, naprawdę cicho. Mam teraz 30w Cornforda i da się uzyskać dobry przester na niskich głośnościach. Podobnie było na Labodze 50w i na Egnaterze 20w. Widaomo, pierdolnięcia nie będzie, bo do tego trzeba mocy :)
Z kolei na 5w VHT za chuj nie można było uzyskać cicho fajnego brzmienia.
Ale to jest kwestia tego, że wszystkie wzmaki poza VHT miały master volume.
Więc ja szukając wzmaka do domu nie kierowałbym się tym czy ma on 5w czy 50w, a tym czy ma master volume.
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #14 17 Gru, 2011, 10:33:08 »
Nom. Mucha grał na 100 wattach w bloku, ja gram na 40, Drozdu zdaje się na 50 i wszyscy dajemy radę ;) Może ja nie jestem sztandarowym przykładem, bo jednak oprócz 5 lamp mam jeszcze moduł L6 z którego idzie przester, ale jak piszą powyżsi, ze skręconym master vol da się mieć fajny i cichy przester. A do konkretnego grania rozkręca się jeszcze master i latają staniki spod sceny ;)
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #15 17 Gru, 2011, 10:58:02 »
Kurde, nie wiem, o jakich głośnościach mówimy. Możesz zaimitować odgłos paszczą? :D
O głośnościach pokojowych, naprawdę cicho. Mam teraz 30w Cornforda i da się uzyskać dobry przester na niskich głośnościach. Podobnie było na Labodze 50w i na Egnaterze 20w.

Hmpf. Ale nie jest tak, że kompletnie zmieniasz wówczas korekcję, kręcisz gęsto gałkami w poszukiwaniu czegoś, czego nie brakuje po normalnym odkręceniu wzmaka?

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #16 17 Gru, 2011, 11:09:19 »
Nie
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #17 17 Gru, 2011, 12:58:32 »
Czy jest ktoś z Białegostoku lub okolic posiadający w mieszkaniu lampę z master volume? Chętnie bym ograł w zamian za piwo czy osiem.

Posty połączone: 18 Gru, 2011, 21:31:38
Znalazłem coś takiego : http://www.thomann.de/pl/vht_special_6_ultra_head_bundle.htm

Lub : Bugera V5

Bugera ma redukcję do 0.1 watta, ten VHT chyba do 1 watt.

Możecie coś się o tym wypowiedzieć? Na YT te wzmaki zdają się być masakrycznie głośnie.
« Ostatnia zmiana: 18 Gru, 2011, 21:31:38 wysłana przez FlyingV »

Offline xanateros153

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 44
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #18 17 Sty, 2012, 17:10:07 »
Pogadaj z kimś o ampie z 6N1P-EW na końcówce mocy.
Jest to niby lampa przedwzmacniacza, jednak na stronce AX84.com jest schemat jak zastosować tą lampę jako stopień mocy. Potrzeba wtedy specjalnego transformatora, więc użycie popularnego TG2,5 nie wchodzi w grę... Ale i tak chcesz chyba użyć nowych części, prawda?
1W w lampiaku to już sporo, naprawdę - najgłupszy przykład, podłączone do Eminence V12 w odległości metra od głośnika wytworzy dźwięk o natężeniu 101dB... A to już bardzo głośno. Użycie 10 calowego głośnika ma ogromny sens - nie tylko ze względu na niską skuteczność takiego Celka Tube 10, ale również ze względu na to, że 12" głośników raczej się nie projektuje do tak małych mocy i fajne 10" zabrzmi lepiej.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 862
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #19 17 Sty, 2012, 23:29:41 »
 Jak sie umi kombinować to i na popularnym trafie się da cosik sklepać...
4string

Offline KoValus

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #20 17 Sty, 2012, 23:58:12 »
Ja mam Epiphone Valve Junior head'a i kolumnę 1x12, więcej niż na 1/4 nie da się w domu głośności rozkręcić (1/4 to już głośno).

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #21 18 Sty, 2012, 01:00:38 »
Pogadaj z kimś o ampie z 6N1P-EW na końcówce mocy.
Jest to niby lampa przedwzmacniacza, jednak na stronce AX84.com jest schemat jak zastosować tą lampę jako stopień mocy. Potrzeba wtedy specjalnego transformatora, więc użycie popularnego TG2,5 nie wchodzi w grę... Ale i tak chcesz chyba użyć nowych części, prawda?
1W w lampiaku to już sporo, naprawdę - najgłupszy przykład, podłączone do Eminence V12 w odległości metra od głośnika wytworzy dźwięk o natężeniu 101dB... A to już bardzo głośno. Użycie 10 calowego głośnika ma ogromny sens - nie tylko ze względu na niską skuteczność takiego Celka Tube 10, ale również ze względu na to, że 12" głośników raczej się nie projektuje do tak małych mocy i fajne 10" zabrzmi lepiej.

Poziomie

Spoiler
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline metal

  • Gaduła
  • Wiadomości: 337
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #22 18 Sty, 2012, 09:06:20 »
Pogadaj z kimś o ampie z 6N1P-EW na końcówce mocy.
Jest to niby lampa przedwzmacniacza, jednak na stronce AX84.com jest schemat jak zastosować tą lampę jako stopień mocy. Potrzeba wtedy specjalnego transformatora, więc użycie popularnego TG2,5 nie wchodzi w grę... Ale i tak chcesz chyba użyć nowych części, prawda?
1W w lampiaku to już sporo, naprawdę - najgłupszy przykład, podłączone do Eminence V12 w odległości metra od głośnika wytworzy dźwięk o natężeniu 101dB... A to już bardzo głośno. Użycie 10 calowego głośnika ma ogromny sens - nie tylko ze względu na niską skuteczność takiego Celka Tube 10, ale również ze względu na to, że 12" głośników raczej się nie projektuje do tak małych mocy i fajne 10" zabrzmi lepiej.

Poziomie

Spoiler

Widać ze Magister z Politechniki. :P

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #23 18 Sty, 2012, 10:32:22 »
Nom. Mucha grał na 100 wattach w bloku, ja gram na 40, Drozdu zdaje się na 50 i wszyscy dajemy radę ;) Może ja nie jestem sztandarowym przykładem, bo jednak oprócz 5 lamp mam jeszcze moduł L6 z którego idzie przester, ale jak piszą powyżsi, ze skręconym master vol da się mieć fajny i cichy przester. A do konkretnego grania rozkręca się jeszcze master i latają staniki spod sceny ;)

Mają rację Ci, którzy mówią, że hajgejn bardzo sensownie zabrzmi w bloku i racje mają Ci, że master-volume to klucz do sukcesu.

Ja dorzucę jeszcze kwestię pętli z regulowanymi poziomami in/out. Jeśli mam korekcję na preampie a) gain 4/10 b) volume 4/10 , potem na pętli c) regulacja wyjścia 5/10 d)regulacja powrotu 7/10  i w końcu na końcówce e) master 3/10, to jestem w stanie uzyskać zajebisty sound, któremu nic nie brakuje  8) A wzmacniacz ma 50W. Inna sprawa, że niektórzy nie lubią tylu gałek...
weimar guitar gently weeps

Offline hck

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 21
Odp: Mała lampa do domu.
« Odpowiedź #24 18 Sty, 2012, 11:14:38 »
Jeśli sprawa nadal jest aktualna, mam na sprzedaż MG Fendmess 40W z redukcją do 20W.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Mała lampa

Zaczęty przez D_Rivv Wzmacniacze i kolumny

3 Odpowiedzi
2681 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2008, 23:28:49
wysłana przez Grzgrz
21 Odpowiedzi
8678 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2013, 13:03:39
wysłana przez Szneka
32 Odpowiedzi
12659 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Wrz, 2013, 21:36:59
wysłana przez Stivo2005
42 Odpowiedzi
13812 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2019, 14:44:15
wysłana przez fk
12 Odpowiedzi
2639 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lip, 2019, 22:50:52
wysłana przez KoValus