Autor Wątek: Dobór przetwornika pod most  (Przeczytany 14102 razy)

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Dobór przetwornika pod most
« 08 Gru, 2011, 21:35:57 »
Witam,
szukam przetwornika pod most do Ibaneza RG7421(lipa, klon i palisander).
W pierwszej kolejności zawiesiłem oko na rozwiązaniach dla gitar lipowych typowych tj. na Dimarzio D-Sonic i Crunch Lab.
Mam ten problem, ze nie miałem i wątpliwe, abym w przyszłości miał możliwość ich ogrania. Crunch Laba słyszałem parę miesięcy temu pod łapami Pietruchy. Wiem, że na jego brzmienie wpływa bardzo wiele elementów całego toru elektroakustycznego i trudno wyciągać na podstawie tego wniosków o samym pickupie, ale brzmienie to cechowały punch, dużo moc mimo stosunkowo małego gainu i bardzo fajny moment ataku przy PMach.
Gram sporo różnorakich, tłumionych na mostku rytmów kawaleryjskich, więc dosyć mocno mi zależy na ładnie brzmiącym momencie ataku(pod tym względem najbardziej mi się podoba chrupnięcie Gibsonów Explorerów i Flying V). Oprócz tego w stronę D-Sonic lub Crunch Lab zwracają mnie również słupki na stronie Dimarzio(tak, wiem, że należy do nich podejść ze sporym dystansem). Jestem człowiekiem, któremu nie przeszkadza jeżeli brzmienie delikatnie muli, tymczasem nie jestem w stanie znieść siary.
Tym co przede wszystkim chciałbym osiągnąć ta wymianą jest uzyskanie silnego i masywnego, ale jednocześnie czytelnego i w miarę możliwości zwartego dołu(głębokie, ryczące powerchordy i pełne, chunky PMy).
Odnośnie Crunch Laba trudno o opinie, tymczasem odnośnie D-Sonic opinie są bardzo różne. Wielu osobom się podoba, inne uważają go za płasko brzmiącego, sztucznego, przekompresowanego, pojawiły się nawet zarzuty siarzenia.
Parę razy napotkałem opinie, że ToneZone jest jeszcze ciemniejszy niż D-Sonic. Może to byłoby właściwe rozwiązanie?
Generalnie wolę sygnał mocniejszy niż słabszy, żeby nie musieć naużywać gałki gain.
Za wszelkie opinie(najlepiej pochodzące z osobistego kontaktu z pickupem) i sugestie z góry dzięki.

EDIT: Walnąłem trochę długą wypowiedź, więc powyszczególniałem podkreśleniami co istotniejsze sprawy.
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2011, 10:17:32 wysłana przez Winged »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #1 12 Gru, 2011, 16:51:49 »
Przerobiłem kilka opcji w lipowej szóstce w C z klonem na gryfie i z ceramicznych tylko D-Sonic i SH-5 mnie bawiły. Nic mi nie siarzyło, dźwięk nie był nieprzyjemnie płaski, to raczej ten typ kompresji, który dobrze się potem obrabia jako nagrane DI w studio. Crunch Laba nie miałem, ale to też zdaje się bezpieczne wyjście. Niestety, chrupnięcia z tego nie będzie, mimo, że to bardzo uniwersalne przetworniki. Jeśli Ci na tym zależy to bardziej w stronę Alnico, może 500T.

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #2 12 Gru, 2011, 17:16:01 »
Jeśli Ci na tym zależy to bardziej w stronę Alnico, może 500T.

Mondo, 500T jest ceramiczny.
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #3 12 Gru, 2011, 17:39:47 »
Do Lipy polecam Hellfajkę, ryczące power chordy i zajebiaszcze PM'y, ciemny pickup, potężny, i w miarę tani ;) Miałem w bliźniaczej pod względem specki siódemce, bo w SC-207, lipa plus klonowy bolt-on z rołzłudem (a nie żadnym tam palisandrem) na gryfie :)
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #4 13 Gru, 2011, 11:02:23 »
Od razu po wysłaniu posta minęło mi zaćmienie i chciałem się poprawić, ale siadła mi bateria w SGS i gniazdko w pociągu nie działało. Ufam jednak, że Winged nie zdążył zamówić 500T w szale mojej porady, a przed Waszymi trafnymi uwagami.

Spoiler

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #5 13 Gru, 2011, 17:22:26 »
Nie widziałem dotąd 500t w wersji 7 strun, w każdym razie jeśli chodzi o gibole flying v, to fakt, miały najfajniejsze chrupnięcie z tego, co dotychczas słyszałem. Inna sprawa, że tam są inne drewna.
Jeśli chodzi o hellfire to właściwie mam go teraz i w lipie mi średnio pasuje. Ma dosyć fajny mocny dół, fajnie ryczy, ale też pojawiło się trochę siarki i pmy są nieco za mało chunky.
Co do D-Sonic można wiedzieć, którą stroną obróconego używałeś? Sh-5 ciekawa opcja, tego nie rozważałem.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #6 13 Gru, 2011, 18:14:52 »
Nie widziałem dotąd 500t w wersji 7 strun

(...)

Co do D-Sonic można wiedzieć, którą stroną obróconego używałeś?

No to się poprawiam, że mi się przywidziało, że do szóstki szukasz i że to Alnico też. Nieważne.

D-Sonic najpierw miałem sztabką do gryfu przez parę miesięcy, potem przy okazji wymiany siodełka poprosiłem lutnika o zmianę i sztabką w stronę mostka grał nieco jaśniej, może mocniejszy sygnał, wyraźniejszy atak, ale były to bardzo kosmetyczne zmiany. Niemniej, większość napiżdżatorów tak właśnie sobie je montuje i prawdopodobnie ma to sens.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #7 14 Gru, 2011, 00:01:46 »
Parę razy napotkałem opinie, że ToneZone jest jeszcze ciemniejszy niż D-Sonic. Może to byłoby właściwe rozwiązanie?
Generalnie wolę sygnał mocniejszy niż słabszy, żeby nie musieć naużywać gałki gain.
Za wszelkie opinie(najlepiej pochodzące z osobistego kontaktu z pickupem) i sugestie z góry dzięki.
Co prawda porównuję wersje 6 do 7..ale mam zupełnie inne odczucia. D-sonic dużo ciemniejszy niż Tone Zone. Powiedziałbym, że Tone Zone wręcz wali fajnym środkiem. D-sonic miał większy output i wydawał się bardziej skompresowany. Tone Zone zdecydowanie bardziej mi się podoba.

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #8 17 Gru, 2011, 17:47:26 »

Co do D-Sonic można wiedzieć, którą stroną obróconego używałeś?


D-Sonic najpierw miałem sztabką do gryfu przez parę miesięcy, potem przy okazji wymiany siodełka poprosiłem lutnika o zmianę i sztabką w stronę mostka grał nieco jaśniej, może mocniejszy sygnał, wyraźniejszy atak, ale były to bardzo kosmetyczne zmiany. Niemniej, większość napiżdżatorów tak właśnie sobie je montuje i prawdopodobnie ma to sens.

natomiast ja miałem odwrotnie. sztabka w stronę gryfu zmieniła basy nie do skorygowania na w miarę zwarty dolny środek. szalona zmiana. aż nie chciałem wierzyć, bo naczytałem się o nieuchwytnej różnicy, voodoo, itp.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #9 17 Gru, 2011, 19:43:41 »
Hm, ciekawe. No cóż, zdaje się gość z Pain of Salvation tak jechał, Petrucci też, więc działa tak i tak. W jakiej gitarze testowałeś?

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #10 18 Gru, 2011, 10:34:25 »
Bloodrafko ma RG7420 i ma Evo7 pod mostkiem, w mojej opinii spełni wszystkie oczekiwania jakie postawiłeś w poście.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Orange

  • Gość
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #11 18 Gru, 2011, 16:20:11 »
a Evo7 na giełdzie wisi :D

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #12 18 Gru, 2011, 16:40:52 »
Hm, ciekawe. No cóż, zdaje się gość z Pain of Salvation tak jechał, Petrucci też, więc działa tak i tak. W jakiej gitarze testowałeś?
mahoniowe Exg-7. Petrucci miał sztabką na most i jedynie z tego powodu czuję dyskomfort podczas grania,
jakby mi ktoś z tyłu z majtek zrobił klina :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #13 19 Gru, 2011, 01:03:02 »
U niego to różnie bywało, kiedyś sztabką do gryfu teraz do mostka, zdaje się:




Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #14 19 Gru, 2011, 01:14:30 »
to dolne zdjęcie...


Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #15 19 Gru, 2011, 01:17:22 »
Pietrucha chyba w 6 ma sztabkę w stronę gryfu, a w 7 w stronę mostka.
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #16 19 Gru, 2011, 07:43:44 »
to dolne zdjęcie...

( Obraz usunięty.)

Chyba raczej to górne...
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #17 19 Gru, 2011, 07:59:45 »
do lipy evo7 bardzo się to sprawdza 
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #18 19 Gru, 2011, 10:34:12 »
Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć o różnicach między evolution i d-sonic?

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #19 19 Gru, 2011, 12:50:30 »
eksperymentowałem z D-sonic i Evolution sporo, aż se musiałem kupić korbę do strun na te zmiany :)
Evolution w porównaniu do D-sonic jest trochę bardziej zwarty, dużo bardziej selektywny, słychać każdą strunę przy uderzeniu, ale sporo jasniejszy. na tyle że, w mahoniu też z 'letka' siarzył (przy gryfie za to mulił). bardzo mi się podobał i na siłę chciałem go dopasować do swoich gratów, ...no jakoś nie poszło. u mnie D-sonic sztabą do gryfu przypomina Evolution, a to chciałem osiągnąć.  Evolution = Vai.
« Ostatnia zmiana: 19 Gru, 2011, 12:52:56 wysłana przez guzie »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #20 19 Gru, 2011, 22:26:46 »
Pietrucha chyba w 6 ma sztabkę w stronę gryfu, a w 7 w stronę mostka.

Z moich obserwacji wynika, że kiedyś sztabkę miał w stronę gryfu (Train of Thought, Suspender Animation, etc.), a od jakiegoś czasu, być może od wymyślenia Liquifire, w stronę mostka, niezależnie od gitary. Poszukałbym zdjęć na żywo, ale wszędzie zasłania łapą okolice mostka, a w filmikach nie chce mi się szukać.

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #21 09 Sty, 2012, 11:10:08 »
ja się może podepnę

Potrzeba mi wymienić przetwornik pod mostem w Omenie 7 .
Raczej coś taniego - nie kupię przetwornika za 3 stówki do wiosła za 6 stówek :D
najlepiej używany :)

macie doświadczenie bo przerzucacie tego stafu sporo - poradźcie proszę co by tam wsadzić
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #22 11 Sty, 2012, 23:27:57 »
chcesz na próbę Evo7?

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #23 12 Sty, 2012, 01:36:15 »
pisz na PW jak to możemy zrobić  ;D
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline mateusz.

  • Gaduła
  • Wiadomości: 187
  • Wydobywam specjalne pasmo z 8. struny!
Odp: Dobór przetwornika pod most
« Odpowiedź #24 14 Sty, 2012, 02:10:24 »
Miałem w Omenie 7 właśnie Evo pod mostem i bardzo mi ten pickup dobrze tam robił :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
24 Odpowiedzi
11485 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Mar, 2008, 18:48:24
wysłana przez FlyingV
5 Odpowiedzi
5900 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lip, 2012, 12:44:22
wysłana przez Tomek Martyniak
44 Odpowiedzi
12231 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2012, 16:17:22
wysłana przez g-zs
8 Odpowiedzi
4018 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Mar, 2014, 11:51:11
wysłana przez Grzechotnik
35 Odpowiedzi
8068 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Paź, 2016, 23:26:49
wysłana przez theremin