Autor Wątek: Specyfikacja customowej siódemki - prośba o pomoc w wyborze specsów  (Przeczytany 33684 razy)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
No właśnie cholera jak znasz sie na wszystkim to zazwyczaj znasz się na niczym. Nie probuję w zaden sposób podwazac Suhra i ich wiedzy, ale jeśli tam pisza ze powstaje plaster miodu bo wyprazone zostają wszelkie soki to porównując to do innych materiałówplastropo dobnych  moge stwierdzić ze są stabilne ale cholernie słabe za to lekkie
Piszą a szkoda ze gościu nie odpowiada na wszystkie pytania, ze juz na top klonu nie uprazą ze jest za mało gruby. Gośćiu zadał pytanie czy gryf bez pretu bedzie miał gwarancje ... odpowiedzi brak. Rok to za krótko by móc stwierdzić jednoznacznie ze to tak hiper działa . Na zdrowy rozum jesli drewno jest przesuszone to jest kruche no to WTF

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Ładnie wygląda ten pieczony klon na gryfie Sadowskiego.

Czy faktycznie ozdobne gatunki klonu są mniej stabilne?
A może dlatego że jest trudniej dostępny, producenci nie mają go dostatecznie dużo odpowiednio wysezonowanego i załatwiają to szybkim grillowaniem. Jak ktoś się uprze że nie chce pieczonego, to mu zrobią z niedostecznie wysezowanego i zastrzegą 3miesiące gwarancji. Jeden człowiek z mojej wioski zamówił gitarę u Suhra z quilt maple na gryfie. Gryf mu się odkształcił, ale objęła to gwarancja i dostał drugą gitarę z zwykłym klonem.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
No ja właśnie myślę, że ma to jakiś związek z brakiem dostępu (czyt. "z cięciami księgowych") do wysokiej jakości sezonowanego drewna. Suhr od dawna nie jest przytulnym kastom szopem, tylko dużą fabryką (może jeszcze nie tak dużą jak gib, albo fender), ale za wszelką cenę stara się sprawiać takie wrażenie, jak z resztą PRS.

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Ładnie wygląda ten pieczony klon na gryfie Sadowskiego.
( Obraz usunięty.)
Czy faktycznie ozdobne gatunki klonu są mniej stabilne?
A może dlatego że jest trudniej dostępny, producenci nie mają go dostatecznie dużo odpowiednio wysezonowanego i załatwiają to szybkim grillowaniem. Jak ktoś się uprze że nie chce pieczonego, to mu zrobią z niedostecznie wysezowanego i zastrzegą 3miesiące gwarancji. Jeden człowiek z mojej wioski zamówił gitarę u Suhra z quilt maple na gryfie. Gryf mu się odkształcił, ale objęła to gwarancja i dostał drugą gitarę z zwykłym klonem.
1) To, że ozdobne gatunki są trudniej dostępne to oczywistość - mają go mniej i za to się płaci, opcja flame czy quilt jest odpowiednio droższa niż zwykły klon.
2) Suhr nie zaleca używania ozdobnych gatunków na gryf, właśnie dlatego, że może się odkształcić, dlatego daje tylko krótką gwarancję 'rozruchową' przy zastosowaniu takich materiałów na gryf. Także jest to traktowane trochę jako ekstrawagancja zamawiającego
3) Nikt nie zmusza do wybierania opcji 'roasted' - jak ktoś w to nie wierzy to może sobie po prostu zamówić zwykły klon i też ma na niego dożywotnią gwarancję.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Wszystkie ozdobne typu flame czeczot rybia łuska to są zawirowania słoi i to może byc niestabilne nawet bardzo.
To zazwyczaj jest materiał z okolic korzenia i nie ma go zbyt wiele. Nie ma czasu na sezonowanie jest zbyt jest popyt to musi byc podaz . Idealnie stabilne słoje to proste o odstepach ok 1mm ale nie ma mowy wtedy o ozdobach a juz o oczkach zapomnij . Powiedzmy sobie tak jesli materiał jest sezonowany i wysuszony to nie ma prawa nic sie dziac ale to wymaga czasu . Faktem jest równiez ze duze zmiany wilgotności mogą mieć wpływ na pracowanie drewna ale ma to związek z elementami konstrukcji gdzie klejone są słoje wzdłuz i w poprzek (np fronty meblowe ) wilgoc potrafi rozsadzic drewno.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Chyba nie zrozumiałem wątku o idealnie suchym gryfie. Ni kuta nie przemawia do mnie gryf, którego krzywizny się nie reguluje. A jak bym chciał, to co, nie wygnie się??

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
raczej chodzi o to, że jego wilgotność jest na tyle niska, że nie reaguje na zmiany otoczenia tak drastycznie jak zwyczajne gryfy
B ( o ) ( o ) B S

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Panowie, drewno jest stabilne jesli nie ma napreżeń wewnetrznych. Kazde drewno gdyby miało 0% wilgotnoście nie nadawało by sie do niczego jedynie do pieca. Cytat z madrych ksiąg :" Wilgotność – zależy od warunków w jakich drewno się znajduje i ma znaczny wpływ na pozostałe właściwości drewna. Bezpośrednio po ścięciu wilgotność drewna wynosi ponad 35%, ale może być znacznie większa. Drewno w stanie określanym jako powietrzno-suche (wyschnięte na wolnym powietrzu) ma wilgotność około 15–20%, przechowywane w suchych pomieszczeniach – ma wilgotność 8–13%. Duża wilgotność drewna bywa powodem paczenia się wyrobów, stwarza warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Gdyby drewno zostało wysuszone do wilgotności 0% stałoby się materiałem łatwo pękającym i kruchym. Praktycznie nie można byłoby wykonać z takiego drewna żadnej konstrukcji czy przedmiotów użytkowych."

Od lat stosuje się natomiast parzenie drewna. I ta operacja uelastycznia drewno. Drewno poddaje sie działaniu pary wodnej w temp ok130'C pod ciśnieniem ok 2atmosfer lub warzenie czyli prościej gotowanie a tutaj dla zainteresowanych troche więcej teorii na ten temat  http://maciejboc.republika.pl/pomoce/hydra/cwiczenia/kola2-2.html

Jesli panowie z Suhra twierdza, ze dzięki całkowitemu obniżeniu wilgotności uzyskali super surowiec to przebili wszelkie dotychczasowe zasady obowiązujące w fizyce , chemii i biologii razem wziętej.
Albo maja technologie o której po prostu nie chcą mówić i mydlą oczy, albo zwyczajnie pierdolą bzdety, lub ktoś te informacje przekłamuje.
« Ostatnia zmiana: 28 Lis, 2011, 11:29:45 wysłana przez commelina »

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce


Jesli panowie z Suhra twierdza, ze dzięki całkowitemu obniżeniu wilgotności uzyskali super surowiec to przebili wszelkie dotychczasowe zasady obowiązujące w fizyce , chemii i biologii razem wziętej.
Albo maja technologie o której po prostu nie chcą mówić i mydlą oczy, albo zwyczajnie pierdolą bzdety, lub ktoś te informacje przekłamuje.

Nikt nie twierdzi, że CAŁKOWICIE obniża wilgotność, tylko obniża ją w stosunku do tego co jest uznawane jako 'industry standard'.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
No na tym forum koleżka stwierdził, ze pozbywają sie całkowicie soków i innych związków organicznych, sole i takie tam  a natury nie oszukasz. Mozna sie i trzeba wspomagać technologią ale te wyjasnienie jak dla mnie jest w niezgodzie z natura lub jak mówie gdzieś powstało celowe lub niecelowe niedopowiedzenie.
Z drewnem w instrumentach mam doczynienia od 86' przez ten czas troche sie naoglądałem naczytałem narobiłem i nie twierdze ze shur nie pozyskał super technologii, bo to przeciez nie było by nic dziwnego, jedynie tłumaczenie tego jekie to cudo, jest dla mnie cos nie halo, brakuje mi w tej układance jakiegoś elementu, by z punktu widzenia fizyki i biologii miało to sens

Ponad to industry standard to nawet ok 13-15 % i do tego np w produkcji okien konieczna jest zywica. Drewno odzywiczone nie nadaje sie na okna a te jak wiadomo najbardziej narazone sa na różnice i temperatur i wilgotności a to juz zupełnie jest sprzeczne z tym co twierdzi Shur.
Tymczasem wilgotność przy instrumentach to ok 6-8 % i to jest obniżenie az o 50 % , dobrze brzmi prawda ?
« Ostatnia zmiana: 28 Lis, 2011, 11:30:48 wysłana przez commelina »

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Możesz wysłać maila bezpośrednio do Suhra - na pewno odpowiedzą w wolnej chwili. Starają się odpowiadać na wszystkie, nawet banalne pytania.

Ewentualnie możesz spisać swoje pytania - konkretnie. A ja zapytam osobiście przez telefon kiedy będę składał kolejne zamówienie.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Ja sądzę, że w Suhr rzeczywiście nie mówi wszystkiego. Już jakiś czas temu w branży drzewnej pojawił się taki news: Technologia polegająca na radykalnym przesuszeniu drewna, następnie "zassaniu" przez nie czegoś w rodzaju "impregnatu" powodującego niemal całkowite przesączenie drewna jakąś żywicą a następnie "wygrzanie" tak spreparowanego drewna mające na celu polimeryzację żywicy. Na dokładkę zywica polimeryzując zwiększała swoją objętość wypełniając strukturę drewna jeszcze ściślej. Uzyskiwany materiał był jakby "laminatem" drewnianym, w którym wszystkie pory zostały wypełnione tworzywem sztucznym. Nie pamiętam nazwy tej technologii, ale jako taka obiła m sięo uszy już parę lat temu. Zachwycano się wtedy nad tym jakie to rewelacyjne właściwości konstrukcyjne uzyskuje byle patyk...
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Kasa, kasa, jak zawsze, gdy nie wiadomo. A jeszcze krzykną więcej za nowość. Każda firma robi coś takiego.
Paczki z głów!

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Tylko pytanie jeszcze jak to potem brzmi. Bo chyba to wszystko wpływa jakoś na właściwości akustyczne byle patyka?
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Fajna i ciekawa dyskusja się wywiązała. Po przeczytaniu powyższych postów nie widzę nic złego w pieczeniu drewna. Wilk syty i owca cała. Niedługo zapewne stanie się to całkowicie powszechne przy budowie gitar.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Tutaj o tym piszą .  http://www.ffp.au.poznan.pl/pdf/13/Folia%20Forestalia%20Pol%2013-1%20Lawniczak.pdf

Tak mi sie wszystko po mału uklada w całość. Ok jest polimeryzacja drewna pod wpłyewm temperatury, drewno dzięki temu uzyskuje zwiekszona stabilność. Ciekawy jestem jak podejdą do tego puryści brzmienia z dechy, i byc może dlatego jest to tak a nie inaczej omawiane. Nic więc dziwnego ze gryfy sie nie wyginają jesli w iluś tam procentach to syntetyk i wilgoć w zasadzie nie ma dostepu no bo i jak.
Parzenie drewna napewno obniża koszty narzedzi. Frezy diamentowe nie nadająsię do obróbki drewna litego bynajmniej nie w typowych frezach do cnc. ( sam tez musiałem pozamieniać bo fatalnie obrabiały ) Klon tzw ptasie oczko to nic innego jak natłok sęczków, ładnych ale sęczków. Obróbka czegoś takiego musi nieść za sobą podwyższony stopień zuzycia narzędzi, a tego przecież nikt nie lubi ( ja tez a co ;) ) Jeśli średnio konkretny frez kosztuje ...set złotych a ma się spaprać po kilku gryfach, to ja pierdziele taki interes i oni na pewno tez. Także z jednej strony parzenie czy tam prażenie drewna ma sens technologiczny ( uelstycznia drewno i odpręża ) a sztywność uzyskuje się przez polimeryzację, a nie poprzez wysuszenie jako takie, bo to byłby ewidentny bezsens.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Jako pragmatyk wystartuję bezpiecznie.

Najpierw zamówię kombinację:
korpus lipa + gryf klon / heban
bo ją po prostu lubię w 6tkach, no i jest tańsza :>

Jeśli cała idea gitary 7strunowej mi podejdzie to pójdzie kolejne zamówienie na mahoń/klonowy top  + mahoń/heban. Co będzie grało zupełnie inaczej. Zobaczymy :)
Może lepiej na obczajenie idei 7y strun poszukaj fajnego lipowego Ibka (używanego), albo coś w tym stylu i jak ci się nie spodoba, to sprzedasz bez straty, a jak spodoba, to wtedy zainwestuj w Shura z konkretniejszego drewna?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Wybaczcie nieufność, ale zaraz nieoczekiwanie się okaże, że na żart klasyka z tego forum o gryfie z porzeczki zamontowanym w korpusie metodą gotowania i pęcznienia trzeba będzie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy ;) ;) ;)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
O, doczytałem o sprawie "pieczenia" drewna. Moje pierwsze skojarzenie - odcinek "How it's made" (czy jakoś tak, wiecie, ten program z Discovery) o produkcji gitar, na przykładzie fabryki Godin zdaje się. Jednym z etapów było iluśtam-GODZINNE "sezonowanie"... w piecu. :)
Chyba, że coś mi się pojebało...
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
O, doczytałem o sprawie "pieczenia" drewna. Moje pierwsze skojarzenie - odcinek "How it's made" (czy jakoś tak, wiecie, ten program z Discovery) o produkcji gitar, na przykładzie fabryki Godin zdaje się. Jednym z etapów było iluśtam-GODZINNE "sezonowanie"... w piecu. :)
Chyba, że coś mi się pojebało...
To było suszenie próżniowe, ale to jeszcze chyba nie jest pieczenie o którym mowa.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Suszarnie prózniowe sa chyba w tej chwili najszybsze. Suszarnia absorbcyjna czyli nie atakująca drewna tak duża temperatura jak w tradycyjnych odprowadza wilgoć z powietrza którą oddaje drewno. Tutaj drewno spokojnie otwiera sie oddajac wilgoć . W tradycyjnych drewno czesto peka. W próżniowych jest i szybkość i drewno nie peka. Cały bajer w suszeniu polega na tym ze drewno nie może się za szybko otworzyc pod wpływem temperatury, gdyż paradoksalnie przez zbyt duża temperature podaną na "szybko" drewno otworzy się tylko powierzchniowo lub inaczej zaklei sie z powodu zbyt duzego odparowywania soków i wody i nie wyschnie do końca.

Online niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Czyli najlepszym i najefektywniejszym jest zostawienie takiej deseczki gdzieś tam za piecem na kilka lat, tak? ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Może nie tyle najefektywniejszym, co o najlepszych rezultatach ;)
BTW, jak się takie przyspieszone "sezonowanie" ma do tego, że w zależności od gatunku w sprzyjających warunkach drewno po ścięciu potrafi podtrzymywać niektóre funkcje życiowe jeszcze przez nawet dziesiątki lat? Ma to jakikolwiek wpływ, czy żadnym piecem próżniowym drewna nie oszukasz?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Normalnie zatrzymuje w sobie soki potrzebne do zycia. W piecu, suszarni wszystko to ginie.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
6144 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2010, 21:29:20
wysłana przez Vertigo
19 Odpowiedzi
12554 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2010, 10:32:31
wysłana przez Lechu_
13 Odpowiedzi
6873 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Mar, 2011, 12:23:12
wysłana przez mondomg
14 Odpowiedzi
3753 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Maj, 2014, 17:12:59
wysłana przez Stivo2005
12 Odpowiedzi
5387 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2014, 17:48:01
wysłana przez intorm