Autor Wątek: Specyfikacja customowej siódemki - prośba o pomoc w wyborze specsów  (Przeczytany 33699 razy)

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Cześć,
to mój pierwszy post, więc się może przedstawię - nazywam się Michał i jestem dosyć nowy w temacie gitar 7 strunowych, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc.

Postanowiłem zamówić sobie 7kę robioną 'pod siebie'.
Jakie będą przystawki, klucze, elektronika to wiem, ale nie mogę się zdecydować w kwestii drewien oraz mostu.

1) Raczej będę chciał wiosło z hebanową podstrunnicą. Konstrukcja to będzie bolt-on i teraz pytanie, co wybrać dla uzyskania mocnego 'ciężaru'? Strój to będzie standard - jeden półton. Także bez jakichś ekstremów. Zależy mi, żeby gita naturalnie z siebie grała grubo.
Co będzie lepsze - korpus mahoń +  gryf mahoń   czy
                           korpus lipa +  gryf klon
bo na pewno nie chcę kombinacji mahoń + klon. Zależy mi, żeby oprócz ciężaru była też selektywność.

Wpływ jakiegoś topu flame czy quilt raczej pomijam, choć nie wykluczam.

2) Jaki most wybrać - stały (Gotoh) czy Floyda 7 (OFR) ? Znowuż wpłynie to na selektywność, wajcha nie jest koniecznością, bardziej chodzi tu o to, żeby gitara była możliwie 'żywa'

Napiszcie jakie są Wasze wrażenia i co powinno się najlepiej sprawdzić.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
To tak trochę dziwne myślenie, wszakże od bolt-on jak i klonowego gryfu będzie selektywnie...

Ogółem to polecam jesion na korpus.

A mostek bierz stały, jeśli nie czujesz potrzeby wajchowania.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 760
Zależy mi, żeby gita naturalnie z siebie grała grubo.

Zależy mi, żeby oprócz ciężaru była też selektywność.

W zw. z powyższym polecam niezmiennie: korpus jesion + gryf mahoń & heban.
Ale też wiele, wiele zależy od pikapów.
Paczki z głów!

Offline maniek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 70
    • www.spiral.pl
jeśli nie potrzebujesz floyda to bierz stały mostek, łatwiejsze zakładanie strun, lepsze strojenie, generalnie mniej problemów. Najlepiej strings thru body (lepsze wybrzmiewanie przynajmniej w teorii). Dodatkowo BARDZO polecam blokowane klucze - naprawdę piękny patent.

mahoń + mahoń będzie ciemny choć osobiście uważam, że dużo bardziej na brzmienie instrumentu wypłyną pickupy niż gatunek drewna ;)

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Bardziej w składowej brzmienia liczy się gryf. IMHO mahoniowy gryf powinien dać to pierdolnięcie, a jesionowy korpus selektywność. ;)
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Zależy mi, żeby gita naturalnie z siebie grała grubo.

Zależy mi, żeby oprócz ciężaru była też selektywność.

W zw. z powyższym polecam niezmiennie: korpus jesion + gryf mahoń & heban.
Ale też wiele, wiele zależy od pikapów.

Hmm, korpus jesion + gryf mahoń & heban to chyba mega rzadka kombinacja. Przynajmniej jak żyję to takiej gity nie widziałem.
Pickupy: JST Hot7 - pasywy, chociaż przez chwilę myślałem o aktywnych SD.

Co do poprzedniego pytania to strugać będą u Suhra.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl


Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Hmm, korpus jesion + gryf mahoń & heban to chyba mega rzadka kombinacja. Przynajmniej jak żyję to takiej gity nie widziałem.

http://forum.sevenstring.pl/gitary-barytonowe-i-inne/n%27fuckin%27gd-flame-signum-dragon-baritone-smaga-signature/msg97553/#msg97553

http://forum.sevenstring.pl/off-topic/wujobaciowa-gitarowa-paranoia/msg140850/#msg140850

Mój Kiwi tak samo - mahoń, jesion i heban:



Gitara Wuja Bata w takiej specyfikacji wyszła dość lekka, ale moja waży dokładnie 5,5kg (sic!). Taka 7mka  jest jak wielkie cycki - plecy mogą zaboleć ;)
« Ostatnia zmiana: 24 Lis, 2011, 19:18:03 wysłana przez Musza »
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Właśnie dlatego jesionu nie chciałbym zbytnio używać. Chociaż mahoń też ciężki bywa, ale Suhr ma świetne jakościowo drewno, także tym się nie martwie. W sumie mając mahoń + mahoń i do tego bolt on, nie powinno chyba mulić. Ew. zawsze można wtedy pickupem rozjaśnić.

A co z kombinacją lipa + klon/heban ? Anybody ?
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline crushingattack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Co do mostu sprawa dla mnie jest prosta - nie używasz wajchy->wyjeb, rzadko używasz wajchy -> wyjeb, często używasz wajchy -> wyjeb. Nie ma dla mnie nic gorszego niż Floyd w gitarach. Imo kradnie brzmienie, dokładając trochę wagi do wiosła. Jeżeli ktoś potrafi używać floyda to jest to świetny sposób na urozmaicenie swojej gry. Ja nie umiem, dlatego zdecydowanie wolę stałe mosty, szczególnie Hipshot.

Jeżeli chodzi o kombinacje podane przez Ciebie to dla mnie faworytem jest mahoń/klonowy top + mahoniowy gryf i jakiś palisander na podstrunnicę, może heban.

Ale i tak ciężko jest przewidzieć jak wiosło zagada. Zależy to od tylu czynników że można się jedynie spodziewać w której rejony trafimy. Zadziwiające, jak pewne kombinacje na papierze brzmią zupełnie inaczej niż można by się było spodziewać. Przykład to moja Libra - padauk, bolt on, klonowy gryf z klonową podstrunica - jaśniej się prawie nie da. I co? I imo gada tłusto (na pewno nie można odmówić jej ciałka), a tnie miks jak gorący nóż masło.
Możliwe, że to zasługa grubaśnego gryfu.

Jeszcze jedno, wybierz to co sprawdza się w 6tkach i trafia w Twoje gusta. Klarowność 7 struny można poprawić pupsami i całą resztą. Dopóki stroisz się nie jakoś szczególnie nisko nie ma sensu dla jednej 7 struny podporządkowywać całej reszty i później brać wiosło do ręki z poczuciem, że na 6stce to jakoś jest fajniej :)

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
często używasz wajchy -> wyjeb. (...) Jeżeli ktoś potrafi używać floyda to jest to świetny sposób na urozmaicenie swojej gry.

Zaprzeczasz sam sobie. ;) Jak ktoś często wajchuje to raczej umie się tym posługiwać albo bardzo chce się nauczyc i predzej czy pozniej sie nauczy. Dla mnie gitara bez floyda to jak facet bez jednego jądra. Niby mężczyzna ale... ;) Taka tylko, osobista uwaga.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 760
G-Spot: mahoń machoniu nierówny ;).
Paczki z głów!

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
. Dopóki stroisz się nie jakoś szczególnie nisko nie ma sensu dla jednej 7 struny podporządkowywać całej reszty i później brać wiosło do ręki z poczuciem, że na 6stce to jakoś jest fajniej :)
W sumie ten text mnie przekonuje :)

W taką myśl skłaniam się ku opcji:
- stały most
- korpus lipa + flametop
- gryf klon quartersawn + heban na podstrunnicy

:>

teraz myśle czy 2 humby czy 1. Używacie w ogóle gryfowego w 7emkach ? :)
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Ale i tak ciężko jest przewidzieć jak wiosło zagada.

Szczególnie ciężko to stwierdzić, bo nie wiemy jakich strun będziesz używać, jak ciężką masz łapę, pod jaki zestaw to będziesz podłączać itd.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
weź pan tę lipę zostaw

Jesion na korpus, powiadam. Albo mahoń + flametop

Co do drugiego pickupa - zależy jaką muzę grasz. Ja obracam się i w jazzie, i w death metalu więc uzywam wszyskich kombinacji jakie tylko moja gitara mi daje. :)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 760
Właśnie miałem napisać: czy ktoś w ogóle proponuje lipę? Odrzucisz zajebisty jesion, bo np. zyskasz 356g (a floyd doda 1kg ;)) i będziesz brzmiał chujowo?
Paczki z głów!

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Ale i tak ciężko jest przewidzieć jak wiosło zagada.

Szczególnie ciężko to stwierdzić, bo nie wiemy jakich strun będziesz używać, jak ciężką masz łapę, pod jaki zestaw to będziesz podłączać itd.

Struny: 10-46 + B (56?)
Łapa: Średni atak, bez niewiadomo jakiego extremum
Wzmak: CAA PT100, kolumna Mesa Boogie Recto
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline crushingattack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
. Dopóki stroisz się nie jakoś szczególnie nisko nie ma sensu dla jednej 7 struny podporządkowywać całej reszty i później brać wiosło do ręki z poczuciem, że na 6stce to jakoś jest fajniej :)
W sumie ten text mnie przekonuje :)

W taką myśl skłaniam się ku opcji:
- stały most
- korpus lipa + flametop
- gryf klon quartersawn + heban na podstrunnicy

:>

teraz myśle czy 2 humby czy 1. Używacie w ogóle gryfowego w 7emkach ? :)

A w 6stce używasz?

7ka ma tylko jedną strunę więcej, to naprawdę nie zmienia wiele.

Jeżeli strugasz u Suhra, to naprawdę gorąco radzę wziąć grubszy gryf niż to co dają w standardzie. Z tego co pamiętam to tam jakaś listewka jest. Jeżeli nie masz małych rąk to ogarniesz manualnie, a brzmieniowo dużo na tym zyskasz.

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Ok, przekonaliście mnie, to ostatnia wersja wygląda tak:

- stały most
- korpus mahoń + flametop
- gryf mahoń + heban na podstrunnicy
- 2 humby
- blokowane klucze - oczywistość
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Lipa jak sama nazwa wskazuje brzmi lipnie ;) ... ja bym osobiście tą opcję od razu olał. Jeśli chcesz ciemno bierz mahoń, jeśli chcesz dobry atak, zajebistą selektywność i fajny ciężar bierz jesion.

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
Czyli Ibanole nie mają u Was najlepszych notowań ? :>
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Lipa jest super na jezuski, poza tym nawet w kominku się chujowo pali.
Heban na podstrunnicy jest ok, jeśli lubisz perkusyjny atak i klarowny dół. Ja bym brał, po drugie nie ma chyba ładniejszego drewna na gryf.
Przemyśl jesion na korpus, a w szczególności odmianę amerykańską  - swamp, czyli "bagienny". Podczas gdy imho zachowuje większość cech "naszego" jesionu - jest bardzo lekki. Szokująco wręcz, jak na jesion.

Tak czy siak - są to sprawy drugorzędne. Uważam, że najważniejszy jest materiał na gryf, sposób jego osadzenia, długość menzury (myślałeś nad tym, hm? 25,5 czy 27 cali?) odległość przetwornika od mostka oraz jego model, jak słusznie zauważył Bat. 


Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
/zrzędzenie


zawsze mnie zadziwiało zamawianie customa jak się nie wie czego chce  :headache:  :facepalm: tym bardziej z takim rozrzutem specek nad jakim się autor zastanawia
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Guitar Spot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 190
  • www.guitarspot.pl
    • Autoryzowany Dealer Suhr, Aristides, Skervesen w Polsce
/zrzędzenie


zawsze mnie zadziwiało zamawianie customa jak się nie wie czego chce  :headache:  :facepalm: tym bardziej z takim rozrzutem specek nad jakim się autor zastanawia
Tak się składa, że moja firma jest dystrybutorem Suhra i po prostu muszę zamówić jeszcze jedną gitarę w ramach umowy dealerskiej. Jako, że innych zamówień nie było, postanowiłem sam coś wyspecyfikować.
No i nie brałem pod uwagę wszystkiego, a dwie kombinacje (m+m, l+k) i ew. wybór mostu, a że w 7kach specem nie jestem to zapytałem.

Bezsensem byłoby mi kupować Ibaneza, czy cokolwiek innego, kiedy mogę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. No i Suhr to najwyższa możliwa półka jeśli chodzi o jakość wykonania.
Autoryzowany dealer Suhr, CAA, Jim Kelley, Aristides : http://guitarspot.pl

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Mi się wydaje że autor posta powinien najpierw obgrać gitarę z korpusem lipowym, jesionowym i mahoniowym z różnymi konfiguracjami pickupów i drewna na gryfie i wyciągnąć wnioski co mu leży, bo po wartościach merytorycznych w pierwszym poście widać że chce się oprzeć na forumowej opinii gdyż nie ma własnej (mało sprzętu w łapach?) co może być sporym błędem bo dla mnie jesion ma fajny atak i brzmi selektywnie, a dla niego to będzie kaszanka... opinii będzie 100 pod tematem a i tak nic nie rozwieje Twoich wątpliwości lepiej niż real test ... polecam żebyś się nie obudził z ręką w ____ (wpisz co chcesz) :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
6157 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2010, 21:29:20
wysłana przez Vertigo
19 Odpowiedzi
12558 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2010, 10:32:31
wysłana przez Lechu_
13 Odpowiedzi
6874 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Mar, 2011, 12:23:12
wysłana przez mondomg
14 Odpowiedzi
3761 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Maj, 2014, 17:12:59
wysłana przez Stivo2005
12 Odpowiedzi
5393 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2014, 17:48:01
wysłana przez intorm