Autor Wątek: OGD: Rekin - relic, custom, VOS, batmade A.D. 1990!  (Przeczytany 17101 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Jako, że środek ciężkości mojego rigu uległ właśnie niebezpiecznemu przesunięciu ze względu na ujęcie z niego Smagi - czas na chociaż OGD. Okrągłą rocznicę przegapiłem, lecz ze względów sentymentalnych chciałbym uhonorować 21 lat od powstania wykonanej własnoręcznie gity – nazwanej przez ówczesnych przyjaciół „Rekinem”! Po skończeniu podstawówy miałem 3 miesiące wolnego, więc zamiast pić tanie wina i pluć w bramie calutki ten czas poświęciłem na zbudowanie gity. 3 miesiące, po 8h dziennie… :facepalm:.
Gita stara, więc babciowe otoczenie jak najbardziej na miejscu.

Rekin powstał przy użyciu ręcznie prowadzonych narzędzi oraz, z dzisiejszej perspektywy, z pogwałceniem wszelkich zasad lutnictwa. Nie przeszkodziło to jednak  - ale o tym później…
Rekin siał pożogię i death na początku lat 90’ w kapelach Grim Slasher i Sauron, więc musiał odpowiednio się prezentować. Czyli kolor - czarny! Kształt, to frankeinstenowe połaczenie BC Richa Kerrego (góra)

i gity Jeffa Hannemanna z tamtego okresu (dół):

Główka jacksonowa. Tynfa temu, kto odnajdzie foty oryginałów, które mnie do tego popchnęły.

Gryf pochodził ze złomowania(!) gitar zespołu zakładowego(!!), gdzie pracował mój ojciec.

Progi z jakiegoś powodu zmieniłem na jeszcze gorsze ;), kupując drut w Mayo, które w tamtym czasie mieściło się w garażu. Dzięki temu biorąc dziś gitę do ręki – okazało się, że jakaś większość(!) progów jest głucha… :P Dzięki temu instrument pozwala skupić się tylko na graniu i oddać się zapomnieniu. Można zapomnieć np. o intonacji i sustainie! :D.
Fenderowską główkę przerobiłem z takim powodzeniem, że potem ładnych parę zeta dorobiłem na podobnej czynności w gitarach kolegów:


Mostek:

został po znajomości - czyli kasa+flaszka - zakupiony od jakiegoś mistrza lutnictwa z Tczewa. BTW jest to symulacja Kahlera i do dziś toto bez zarzutu działa! Floyd – a ić jebaj się, neweregien!
Przystawki - to chyba Presto:

Rozchylenie pikapa mostkowego miało prawdopodobnie(?) nadać mu podobnego brzmienia, jak przy rozdzielaniu cewek. Jednak – uwaga – bistabilny przełącznik hebelkowy ;) nie przełączał pomiędzy pikapami, ani nawet nie rozdzielał cewek. W tamtym czasie każda gitara miała opcję łączenia pikapów w fazie, lub przeciwfazie! Yo, Amanita! ;)
Trzy potki zastępowały te amerykańskie wydumki. Dwa volume dla pikapów i tone dla całości, bitch!
Generalnie całość mojej ówczesnej wiedzy opierała się na opisie budowy gitary GES-66(:headbang:) z Młodego Technika, oraz podpowiedziach ojca i brata. Korpus stworzyłem nawiercając kształt w desce punkt po punkcie, zużywając około 3-4 komunistycznych wierteł oraz szczotki w wiertarce ojca. Globalnie zero stojaka na wiertarkę i większość prac dosłownie na kolanie. Korpus wykonałem w czasochłonnej technice kanapkowej, wykorzystującej oklejenie obu stron korpusu nakładkami:


Customowe płytki zaślepiające wykonane z tak trendy wówczas tworzywa sztucznego – pochodziły z pudełek na kasety video, zaś ręcznie wykonaną literę „M” wykonałem za pomocą wykonanego wcześniej dłuta, które wykonałem spiłowując okrągłym iglakiem śrubokręt…


Z rzeczy wykonanych całkowicie od zera – proszę zwrócić również uwagę na siodełko z aluminium. Ależ to piszczy przy piłowaniu, plus wgląd na zapomnianą technologię progu zerowego...:


jak również płytkę gniazda:


Pęknięcie korpusu, spowodowane zbyt małą odległością mostka od brzegu, naprawiłem zachowując charakter „relic” gitary - doskonała lutnicza robota!:


Specka. Jak już wspomniałem gita łamie wszelkie złe stereotypy lutnictwa:
- korpus: buk!
- okładziny – sklejka!!!
- gryf – chgw! Brak pręta napinającego!
- menzura 24,41” – mierzona dziś, na poziomie morza
- wykończenie korpusu: farba podkładowa antykorozyjna oraz spray czarny, sztuk 2. Stylizacja na Relic za pomocą młotka.
I jeszcze jedno. Wibracje to zło, tak? Ci, którzy pracują przy urządzeniach wibrujących dostają przecież dodatek szkodliwy! Dlatego też łączenie gryfu z korpusem posiada jedyne na świecie, unikalne rozwiązanie, w postaci dodatkowego kawałka sklejki 3mm – jednocześnie spełniającego funkcję podniesienia akcji strun do jakichś 3-4mm:


Ale wszystko powyższe to totalnie nic. Wziąłem Bestię do łapy i powiem Wam, że radość z grania była mega zajebista! Nie wiem czy znacie to uczucie, kiedy uprawiacie seks z nieco mniej urodziwą dziewoją i jest się wtedy całkiem na luzie - w odróżnieniu od pykania mega piękności, na której w dodatku nam zależy. W życiu bywa najczęściej tak, że to właśnie z tą pierwszą spędza się potem czas, a i radocha nadal przednia (tylko może wstyd przed kolegami... ;)). Mam nadzieję, że słychać to w totalnie improwizowanej nagrywce, którą to żegnam się z Państwem:
Wlacz osadzony player soundcloud



wujcio majsterkowicz
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2011, 08:37:44 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
zajebista! Może nie aż taki poziom trudności ale przypomniało mi się po przeczytaniu tego tekstu jak robiłem salkę u siebie w piwnicy ;)

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Zomballo

  • Gość
Supejros! Bat w pierwszej swojej gicie, symulacji giba SG miałem takie same klucze Presto i idento pikapy!!! Szał nagich pał, bo to przecie najlepsze słowiańskie przetworniki - MUZA SUPER ROCK (plotki niosą, że to zrzyna z Dimarzio Super Dist)! Bat jak będziesz miał okazję to przetestuj je w innym wiośle. Miło się zaskoczysz ;)

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Miałem przyjemność oddać się grze na tym arcydziele polskiego lutnictwa. Nie pamiętam czy miała struny, ale i tak niezapomniane wrażenia.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Miała, cztery :D.
Paczki z głów!

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
wygląda lepiej niż telecaster :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
brzmi szatańsko! :D
ogólnie jestem pełen podziwu dla każdej samoróbki, bo sam ledwie menzurę potrafię ustawić :/
i always go full retard

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Coś mi zżarło to co pisałem tutaj...
Ogólnie jestem pod wrażeniem że Ci się chciało, rispekt :D
Co do próbki, to są to najlepsze riffy jakie kiedykolwiek ktoś wrzucił na to forum - serio.
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
I chciało mie się i miałem czas, ale i nie miałem wyjścia - bo wtedy nawet posiadając kasę naprawdę trudno było o gitę leworęczną.
Co do riffów, to wypada podziękować, choć wewnętrznie trudno się zgodzić ;) - ale co by było, gdybym je najpierw przemyślał i nagrał na trzeźwo! :P
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2011, 13:23:30 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Mostek to nie od Langowskiego przypadkiem? On z Tczewa akurat jest ;). No gitara szatan.

...Fajna :P
Podoba mi się porównanie zawarte w ostatnim akapicie ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Mostek to nie od Langowskiego przypadkiem? On z Tczewa akurat jest ;)
Bardzo rzadko, ale spotykam zioma, który mie go wtedy załatwiał - wiesz, zapytam.

Cytuj
Podoba mi się porównanie zawarte w ostatnim akapicie ;)
A nie jest tak? ;)
Paczki z głów!

Offline Frantic

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Najs, mój rocznik. Jest czym się pochwalić, podziwiam Wuju.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Co do źródeł historycznych, to gita-protoplasta była ze Slayerem w rzadkim okresie, kiedy Lombardo zastąpił Tony Scaglione:
Paczki z głów!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Miszcz nad miszcze  :headbang: . Łezka sie w oku kreci klucze presto ....marzenie. kahler od Langowskiego albo Smeji ...marzenie . 4 struny .... bezcenne ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
:D Sie brechasz! Ale przypomniało mie się, że już wtedy ktoś powiedział: drewno nieważne, bo to nie akustyk i grają przystawki! :)) Czyli legenda Muzy Super Rock wyprzedziła EMG!
Paczki z głów!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
to są te przetworasy, które montowali w legendarnych Defilach Aster, to faktycznie cuda czynią z głuchych dech :D
dokładnie! sam je wymontowałem z defila i wsadziłem w inne wiosło i grało świetnie :)
jeden nawet mi się ostał ale niestety w kawałkach :/
i always go full retard

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
:D Sie brechasz! Ale przypomniało mie się, że już wtedy ktoś powiedział: drewno nieważne, bo to nie akustyk i grają przystawki! :)) Czyli legenda Muzy Super Rock wyprzedziła EMG!

Zaraz tam brechasz, ubolewam ze nie mam zdjeć mojego pierwszego wiesła. A był to prawdziwy pagaj. Progi ze sztebek mosięznych wklejane na distal. gryf -buk deska tez buk, ale podstrunnica z klonu....owej sklejki  :D
Do tego pickupy : magnes ciety ze starych głośników, nawijane przez kumpla w piwnicy. Kurwa to grało !!!! ... no nie pamietam jak ale grałem wtedy w ..hm..kościele i nikt egzorcyzmów odprawiać nie chciał. Most wygiąłem sam z blachy mosiężnej , kostki z preta, kostki.. wałki. Oj działo się działo.

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Kurwa, jedyne co pamiętam z mojego defila to zaskakująco dobre brzmienie jak na ten kawał gówna :D Może warto kupić jednego na allegro i wyjąć z niego pikapy? :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Pisałem na szałcie, że podłączyłem ją na którejś próbie do lampy i teoretycznie Smaga oraz Gibson SG powinny ją zmiażdżyć - tymczasem wcale tak się nie stało!
Wprawne oko wychwyci na zdjęciach jeszcze jeden feature: markery boczne, wykonane młotkiem i tylną stroną wiertła :D.
Gryf grubości mojej łydki, struny 3mm nad gryfem - a graliśmy z powodzeniem War Ensemble i Seasons, brawa byly i nic nie przeszkadzało... Wychodzi na to, że za gówniarza byłem strasznym fanem Slayera. Chyba nic mocniejszego wtedy nie było. Kopara mi opadła dopiero, jak kolega przyniósł kasetę ze "Scum" Napalma, wszyscy o tym gadali.

Commelina - wcześniej miałem inną gitę, ale tylko jakieś 30% custom ;), sam robiłem cały ruchomy mostek i blokadę strun.
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2011, 14:45:45 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Prawda. Widzieliście ostatnio kogoś czymś autentycznie podjaranego?? Wszyscy wolą siedzieć na dupie i "hejtować", jak leci! 8)
Paczki z głów!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
tak, Batmana podjaranego red seas fire :P

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
albo mam teżewe, albo Wuj dubluje tematy swoje, bo juz się chyba chwaliłes tym wiosłem na forum jakos na poczatku jak tu zawitałeś...? :)
B ( o ) ( o ) B S

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Rekin, i owszem, przewijał się nieraz, ale osobnego tematu nie pomnę. Przy okazji Smagi obiecywałem Shark Attack! ;)
 
Paczki z głów!

Offline Sphincter

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Wuju! Korpus zajebisty, dopiero za trzecim razem zorientowałem się, że jest lewa ;)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
22 Odpowiedzi
17035 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2010, 01:32:55
wysłana przez mondomg
18 Odpowiedzi
9909 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Cze, 2011, 16:31:55
wysłana przez nikt
21 Odpowiedzi
7171 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sie, 2012, 20:26:36
wysłana przez WojciecheM
9 Odpowiedzi
3423 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Wrz, 2015, 19:44:49
wysłana przez m.prorok
24 Odpowiedzi
6101 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Sie, 2015, 19:59:10
wysłana przez frost07