Autor Wątek: Lampy EHX i JJ - różnica w brzmieniu?  (Przeczytany 10530 razy)

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Lampy EHX i JJ - różnica w brzmieniu?
« 26 Wrz, 2011, 22:24:35 »
Witam. Posiadam Peaveya trypla x na lampach EHX w preampie i czas je już wymienić. Na większości forów amerykańskich polecają bańki JJ do tego ampa, więc mam zapytanie. Jak brzmieniowo różnią się te lampy? Na JJ nigdy nie grałem.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Obie lampki raczej nie robią szału, jednak polecałbym Ci raczej JJ. Dlaczego? Dają w moim odczuciu pełniejsze brzmienie, są też "solidniejsze". Lampki EH nigdy mnie nie urzekały, płasko i sztywno grają, sam posiadam teraz w Savage'u i trzeba będzie to szybko zmienić. Jeżeli masz troszkę więcej gotówki, to polecam Sovtek 12AX7 (ale nie na inverter!), brzmią bardzo spoczko, mało szumów, brumów, a dosyć pełne i jednocześnie ostre ;)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Dzięki za opinię. Dlaczego nie na inverter? Tak poza tym ciekawe czemu za oceanem większość poleca lampki JJ do tego ampa? Może ktoś jeszcze się wypowie na temat JJ lub innych ciekawych propozycji?.  :-\

Offline sebasw

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Jakbyś chciał to mam nówki JJ na handel, jedna selekcjonowana specjalnie pod preamp na pozycję V1, a  druga o idealnych połówkach do inwertera.

JJ mają dużo środka i fajny, czytelny bas, ale moim zdaniem warto kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy mają sprzęt i wiedzę do selekcjonowania lampek, bo podobno często fabryczne lampki nie trzymają parametrów, albo bardzo szybko je tracą.

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Jakbyś chciał to mam nówki JJ na handel, jedna selekcjonowana specjalnie pod preamp na pozycję V1, a  druga o idealnych połówkach do inwertera.

JJ mają dużo środka i fajny, czytelny bas, ale moim zdaniem warto kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy mają sprzęt i wiedzę do selekcjonowania lampek, bo podobno często fabryczne lampki nie trzymają parametrów, albo bardzo szybko je tracą.

Prawda, po lampy chodzę do lampyelektronowe.pl niedaleko mnie i bywało, że po 10 lamp przerzucaliśmy zanim znaleźliśmy taką o dobrych parametrach.
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Sovtek 12AX7 LPS nie na inverter, ponieważ na anodę wchodzą tu często napięcia podchodzące pod 300V, czyli graniczne dla tej 12AX7, LPS często tego nie wytrzymują, JJ są wytrzymalsze. Tak słyszałem. Sam w miałem problem w MG gdy miałem LPS'y to siadł mi inverter 2 razy, na JJ już problemów nie było.

Można też kupić lampki na www.amptone.pl ostatnio kupowałem set 4x JJ ECC83S + 2x EL34 EH, poparowali i wybrali lampkę na inverter bez problemowo ;)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Dzięki wszystki za pomoc :)

Jakbyś chciał to mam nówki JJ na handel, jedna selekcjonowana specjalnie pod preamp na pozycję V1, a  druga o idealnych połówkach do inwertera.

JJ mają dużo środka i fajny, czytelny bas, ale moim zdaniem warto kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy mają sprzęt i wiedzę do selekcjonowania lampek, bo podobno często fabryczne lampki nie trzymają parametrów, albo bardzo szybko je tracą.

Prawda, po lampy chodzę do lampyelektronowe.pl niedaleko mnie i bywało, że po 10 lamp przerzucaliśmy zanim znaleźliśmy taką o dobrych parametrach.

To znaczy że kupując przez net w tym sklepie mogą mi sprzedac lampki o gorszych parametrach? ;) Poza tym jeżeli JJ mają taką charakterystykę jak napisał sebasw to sie na nie skuszę, najwyżej się zmieni jak nie przypasi :P


Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Generalnie, im równiejsze lampki w bańce tym lepiej, a wcale nie wypuszczają równych ;) Te lampy to DUO Triody, nie każda z triod musi mieć taką emisję jak druga.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Siemanko. Dzięki wszystkim. W ampie siedzą JJ i różnica w porównaniu do EH jest ogrooomna na + dla JJ  :headbang: Te bańki idealnie gadają z tym wzmakiem. Ciekawy jeszcze jestem jak zmieniło by się brzmienie, gdybym na końcówke wsadził EL34?

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Generalnie kwestia gustu, możesz próbować, szczególnie z lampami 6P3S które są elektrycznymi odpowiednikami 6L6GC, a kosztują grosze, wcale przy tym nie brzmiąc gorzej (osobiście je właśnie preferuję), jednak przy EL34, pamiętaj, że trzeba jeszcze poprawnie zbiasować wzmak, inaczej będzie kupka.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
To, że trzeba biasować to ja wiem. Chodzi mi tylko jaka będzie różnica w brzmieniu tego ampa po zmianie lamp na EL34?
Może ktoś posiada ten head i próbował zamieniać lampy na końcówce?
« Ostatnia zmiana: 13 Paź, 2011, 00:01:19 wysłana przez pastOr »

Offline Pietryk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 68
Ja też zmieniałem w Englu lampy na JJ i brzmiały lepiej jak te oryginalne. Także moge powiedzieć, że JJe brzmią profesjonalnie ;)

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Ale pamiętacie oczywiście, że duża różnica wynika też z tego, że wymieniacie zużyte na nowe?
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Ale pamiętacie oczywiście, że duża różnica wynika też z tego, że wymieniacie zużyte na nowe?
Z tego są największe różnice, nie dawno miałem Grunthell'a do małej naprawy i wymiany lamp, różnica po wymianie całego setu (początkowo 1x EF86, 2x ECC81, 1x ECC83, 2x EL34) na nowy (1x EF86 TESLA, 3x ECC83 JJ, 2x EL34EH), była po prostu kosmiczna, wzmacniacz z pierdzika zmienił się w potwora. Nawet się zastanawiałem, czy nie zapłacić właścicielowi 1000PLN i samemu go nie wziąć.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline Pietryk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 68
Nie no wiadomo.. ale mimo wszystko ja dobrze wspominam JJ ;)

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Witam. Lampy 12AX7 i pochodne, mają Ua max. 300 V i na anodach invertera jest napięcie ok , 180-200 V, w zalezności od napicia zasilacza i na katodach jest ok 25-30V, więc jest duży zapas bezpieczeństwa. Pozdrawiam-Zygmunt.

Offline bieniek0302

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
ja też polecam lampy JJ, są naprawde świetne!!!!!!!!! :headbang:

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
5156 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2012, 23:58:15
wysłana przez freakguitar
12 Odpowiedzi
5959 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Mar, 2010, 22:58:33
wysłana przez Nep
5 Odpowiedzi
2539 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2012, 13:16:29
wysłana przez atlantis
5 Odpowiedzi
1732 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Mar, 2021, 02:33:07
wysłana przez wuj Bat
0 Odpowiedzi
1146 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Cze, 2022, 19:19:46
wysłana przez dari555