Autor Wątek: Co myślicie na temat tej propozycji ERG?  (Przeczytany 48459 razy)

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Zalazek seryjnej produkcji? Uwazam ze to super, tymbardziej, ze zachowujemy jednoczesnie pewne cechy custom shopu... mam w zasadzie tylko dwa ale.. 1. Dlaczego nie "inwestowac" we wlasne ksztalty, mysle, ze trzeba to takze standaryzowac. Wlasny ksztalt, to wizytowka. Drugie ale to "last but not least" jest zwrotem prawidlowym ;)

Pozdrawiam

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 203
Cos mi sie widzi ze PAS niedlugo nie bedzie wychodzil z pracowani. Super pomysl !!!
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline headcharge

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 182
    • OVKHAOS
Przemek, kozakci pomysl :D

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
a mi sie cena nie podoba. W sensie ciesze sie że nie jest to kwota rzędu 1000zl, bo prestiz zostaje, ale z 2 strony jest napisane ze niedrogie wiesło, a potem kwota rzędu 3000kzł+. Nieduża kasa na gitare to IMO do 2kzł. Jesli miałbym 3000, to albo bym celował w coś z popularnych marek jak schecter, ltd, ibanez, albo zastanawiałbym się nad dołożeniem troszkę i zamówieniem całkowitego customa, ale raczej nic w taki sposób standaryzowane... Po za tym to standaryzowanie mi wygląda jak stara oferta CSu Rana, gdzie były do wyboru ścisle okreslone pozycje których sie trzeba było trzymać przy zamawianiu. Ogolnie jestem na nie, ale mnie słuchac w tej kwestii nie trza, bo ja sie boje seryjnych wioseł i jak cos nie jest CS to ja tego nie lubie i mi nie pasi ;) pozdr i do nastepnego customa :D

Z tego co pamiętam, to Tanto kosztowała ok 1kzl kiedyś, nie?
B ( o ) ( o ) B S

Offline Romek

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
    • Studio nagrań Nonagram
Pomysł świetny, tylko moim zdaniem też cena coś wysoka, ale rozumiem że jak ktoś dostarczy swój osprzęt to zostaje drewno +robocizna=1800zł? i przypuszczam że w tych 3k  zł są 2 pickupy to jak ktoś zrezygnuje z 1 to będzie taniej?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 203
3k to w sumie TD 607B na 2EMG , z tone prosem i gotoha kluczami kosztuje :/
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Apophis

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 43
Dołoże sobie trzy grosze ....
Pomysł generalnie jest bardzo spoko i go popieram, ale uważam, że jest z góry skazany na niepowodzenie. Jak pewnie każdy z Was wię (a przynajmniej czytający konkurencyjne forum anglojęzyczne) ja sam z Adamem Tylskim mielismy podobny pomysł na instrumenty dla szerszego grona odbiorców. Stanęło na tym, że kazdy, a przynakmniej wiekszość chce gitarę do 1000$ co na dziś wychodzi jakieś 2200zł. A to niestety przy pożądnym osprzecię nie za bardzo sie uda, owszem, ale trzeba miec, o czym wspomniał Przemek, spore zapasy magazynowe, na co zwyczajnie nie ma tyle kasy by zainwestowac, bo nigdy nie wiadomo, jaki odzew i zainteresowanie bedzie, a jak sie maja zapowiedzi do realiów, każdy kto biznes prowadzi/prowadził wie :)
Poza tym ...
Po pierwsze strasznie cięzko jest utrzymac sie pełnych ustandaryzowanych ram, bo klient marudzić bedzie na 100% i zawsze trzeba od standardu w pewnych kwestiach odchodzić. Ktoś zechce klonowy top, a to binding a to inny wydawało by sie niewiele odstający od standardu element, i juz mamy po standaryzacji, a pracy wiele. Popieram głos g-zs'a, że za niewiele wiecej mozna zamówić total customa bez żadnych ograniczeń standaryzacją.
Po drugie ambitnie Przemek chce oferowac wiosła od 6 do 8 strunowych, co jest fajne ale jeszcze utrudnia sprawę. Z ceną mozna sporo zejść uzywając tańszego osprzętu do 6 i 7 jak mostki TOM, hardtaile itd. To znacznie obiza koszta. Ale sprawa sie komplikuje przy 8 strunach. Mosty drogie, wiec cena znacznie wzrasta. Mozna za niewielka kase zrobić 8 strunowego hardtaila, cos na kształt mostów Fendera z siodełkami, ale nie każdemu taki pomysł odpowiada. Można też robić drewniane mosty jak w mojej 10 strunówce, ale to tez nie wszystkich satysfakcjonuje i jest dośc czasochłonne.

Kończąc :)
Kwestia ceny jest zawsze problemem... Mozna koszta obciąć maxymalnie jak się da, ale z drugiej strony Przemek, ani zaden inny lutnik, to nie PCK i charytatywnie pracowac nie bedzie. 1800zł za drewno i robocizne to kwota normalna jak na Polaskie warunki, a żekłbym, że i nawet jedna z niższych w kraju. By zmieścic się w 2000 mniej wiecej trzeba by było za drewno i robocizne policzyć max 1200zł, co jest powiedzmy śrenio opłacalne i realne, jeżeli drewno ma być pierszej jakości, a nie gniot. Przecież dochodzi oaprzęt, pickupy, malowanie itd.

Mimo całej sympatii do pomysłu jest on mało realny do realizacji w sporym zakresie zamówień, sorki :)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
pomysl standaryzacji jest spoko, ale nie z jednym mostem. ci, co nie uzywaja w ogole tremola sa pokrzywdzeni ;) jak juz pisal Apophis, jakas opcja hardtaila tez jest potrzebna.

poza tym... mam takie male watpliwosci gdzie w tym bedzie 'custom'. jesli ma to byc na zasadzie produkcji seryjnej z domieszka custom to zajebiscie. ale jesli odwrotnie - custom z elementami produkcji seryjnej - to raczej srednio mi to podchodzi.
Łe tej.

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Ee... Można zrobić jakby szablony...

- Gryfy - standard opcje, custom np. klon oczkowy ;) (za dopłatą)
- Potem kształt - blablabla, custom (za dopłatą)
- Drewno - blablabla, inne nie z listy (za dopłatą)
- Osprzęt - podstawowy, custom (za dopłatą)

Rozumiem, że to wszystko ma Ci ułatwić pracę, ułatwić produkcję, zmniejszyć ceny - świetny pomysł ogólnie - no ale traci się trochę ten CS... Nie scalaj tego... Zrób osobną serię "składaną" z gotowych szablonów i ofertę dla tych co chcą mieć coś Custom :) W sumie to nigdzie nie napisałeś, że to ma być nowy pomysł na struganie wszystkich patyków... Napisz o co Ci dokładniej chodziło - czy chciałeś zrobić tylko taką produkcję "seryjną" czy po prostu dodać to do swojej oferty?

Przypomina mi to CS Carvina :) Świetna sprawa...

PS. Nie no coś z tymi mostami trzeba zrobić jakby kto nie chciał takiego cudowania z tym Kahlerem... A nie ma takiego kahlera tom'a?

Edit: Żeby podsumować to ja to widzę tak:

- Full Custom Shop
- Te "seryjniaki" + ew. custom zmianki na życzenie (drobne typu wymiana pickupów, osprzęt inny)
- "Składaki" :)
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2008, 02:00:33 wysłana przez Nitram »
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
albo zrobić tak jak kiedyś wspomniany przeze mnie Ran + lekka modyfikacja. Zrobic kilka konkretnych modeli tak jak oni mieli (explorer, cruiser etc) a do tego machnąć dział CS, ale ne taki jak Ran, tylko taki jak do tej pory, czyli wszystko zależne od grubosci portwela.

Wtedy by były powiedzmy 4-6 modeli gitar z możliwością zmian w obrębie długosci menzury, ilości strun i wykończenia, kształtu korpusu i nic wiecej, albo w ogóle zrobić standardowa 6, 7 ERG, a 8 już z CSa, bo raczej malo kto chyba będzie chcial 8 z "masówy", tylko jak juz to CS.

No, i te kilka modeli bylo by na zasadie jak teraz jest Tanto, pas, czy te 2 basy.
B ( o ) ( o ) B S

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Postaram się odpowiedzieć na większość wątpliwości.
PO PIERWSZE - nigdy nie zamierzałem odchodzić od totalnego custom schopu! Ta oferta jest dla tych, którzy potrzebują dość taniego a nietypowego wiosła.
PO DRUGIE - z ceną teoretycznie dałoby się jeszcze zejść, ale już kosztem specyfikacji drewna. Na przykład gryfy jak w Jacksonach i Ibkach z niższej póły - 1 kawałek klonu z doklejaną główką. W korpusach preferowanie kryjących lakierów (żeby nie było widać z ilu kawałków poklejone są dechy) :-) Ale sami czujecie, ze to trochę wiocha...
PO TRZECIE - co do kosztów osprzętu to niestety, ale utrzymywanie dla mnie stanów magazynowych tych teoretycznie tanich mostków t-o-m, stoptaili, różnych kluczy i pickupów JEST DROŻSZE od stosowania jednego zestawu dość uniwersalnych gratów. Ja rozumiem, ze jest wielkie grono ludzi chcących mieć wiosło z mostem t-o-m i 2xEMG, ale takich gitar jest mnóstwo na rynku i to w cenach jak sami zauważyliście niższych od mojej - więc naprzód! Kto chce takie niech se kupi... Jeśli będę robił wiosła takie jak wiszą w sklepach to będę musiał konkurować cenowo z chińczykami!
PO CZWARTE - zawsze będzie istniała możliwość zcustomizowania takich standartengitarren. Ktoś chce binding? Prosze bardzo! Ktoś chce top klonowy - ależ oczywiście! ALE CENA NIE BĘDZIE JUŻ TAKA STANDARDOWA!
PO PIĄTE - moje ceny wcale nie są takie wysokie. Ci którzy chcą mieć ósemkę za 1000$ niech zobaczą ile kosztują w takim Warmoth zwykłe standardowe korpusy do Straciaków, Tele, ile tam kosztują gryfy... Powiem szczerze - skompletowanie samej dechy i gryfu w cenie poniżej 700$ jest baaaardzo trudne i raczej mówimy o najbadziewniejszych opcjach. A przecież Warmoth odwala straszna masówę na CNC i ceny ma naprawde niskie!
Aaaa... nie chce mi się dalej pisać :-)
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
:D Trzymaj się punktu 2 i 4 i jesteś wygrany ;)

A opcja z kryjącymi lakierami może być jeszcze tańsza... Zawsze się ktoś taki znajdzie co chce całą czarną :) Wtedy składasz z kilku klocków i tniesz cenę... ;)

Czekamy na jakieś wizualizacje może :) ?
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Wtedy składasz z kilku klocków i tniesz cenę... ;)



mysle ze wtedy sie skonczy opinia na ktora PAS pracuje, watpie, ze zz_top na takie cos by poszedl

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
mysle ze wtedy sie skonczy opinia na ktora PAS pracuje

Myślę, że to może być ustalane z klientem jako dodatkowa opcja zmniejszająca cenę... Ja mam gitę z kilku klocków i strasznie to nie gada :)

Nie żeby to robić po cichaczu przed klientem... W żadnym wypadku...
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Ja myślę, że propozycja ziziego_topa jest bardzo trafiona, bo:
- wiesz, co jest standardem i możesz sobie śmiało z tego wybierać;
- znasz podstawowe opcje;
- wiesz, w jakiej specyfikacji możesz się śmiało poruszać;
- jednocześnie pozostaje swoisty custom shop: masz pełnię i swobodę wyboru; jeżeli wymyślisz coś, realizowalnego, to bez względu na model podstawowy zostanie to zrealizowane;
- jak najbardziej pozostaje custom shop, który zrobi Tobie instrument "uszyty na Twoją miarę".

Propozycja ta wcale nie zawęża pola - pokazuje raczej, co można szybko i pewnie zrobić. Masz bazę, od której możesz śmiało wyjść przy planowaniu swojego wiosła. Chcesz więcej - płać i czekaj.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2008, 13:58:14 wysłana przez Mery »
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Ja myślę, że przy takiej "standartyzacji" cena jest w tym przypadku mniej istotna niż czas oczekiwania. Bo wyskrobać kilka stówek więcej da radę, za to skrócić termin oczekiwania z 2 miesięcy do powiedzmy 2 tygodni - to jest temat, który przemawia sam za siebie. Mam wtedy minimalnie gorszego nietypa ale za to w ekspresowym tempie.

Offline Apophis

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 43
PO PIĄTE - moje ceny wcale nie są takie wysokie. Ci którzy chcą mieć ósemkę za 1000$ niech zobaczą ile kosztują w takim Warmoth zwykłe standardowe korpusy do Straciaków, Tele, ile tam kosztują gryfy... Powiem szczerze - skompletowanie samej dechy i gryfu w cenie poniżej 700$ jest baaaardzo trudne i raczej mówimy o najbadziewniejszych opcjach. A przecież Warmoth odwala straszna masówę na CNC i ceny ma naprawde niskie!

I własnie o to chodzi, bo cięzko poza niewielkim gronem świadomych gitarzystów przełamać stereotyp, że gitary Ibola, Jacksona itp w cenie do 2000zł sa świetne i w ogóle top światowy i czołówka i po co im jakis tam custom. Wszyscy wiemy ile kosztuje porządne drewno i nawet w takim Watmoth plus wykonczenie i czesci do poziomu 1000$ nie da rady zejść. Dlatego mam pewne obawy co do tej planowanej ósemki od Agile w cenie około 600$ z EMG 808. Ja sie szczerze zastanawiam z czego ona bedzie zrobiona :) mimo, że to z krajów ryzowych bedzie.

Wracając do tematu głównego właśnie kwestia czasu bedzie równiez problematyczna, bo albo bedzie coś od reki/max 1-2 tygodnie dostepne, albo klient sie znudzi czekaniem. Jeżeli na niewielka custom opcję czas oczekiwania ma sie wydłuzyć powiedzmy do 1 miesiąca, to juz po kliencie. Wiem, że zaraz powiecie, że nie prawda, ale postawcie sie w miejscu kogoś, kto ma zajawkę i chce od razu, zapomnijcie o swojej wiedzy, doświadczeniu itp. Bo jeżeli Przemek chce celowac w świadomego klienta (co oznacza użytkowników tego forum w wiekszości) to całkiem inna kwestia. Ale o jakims zawojowaniu rynku na wieksza skalę nie ma mowy w tym przypadku, mino, że pewnie nawet nie o to chodzi.

Moim skromnym zdaniem najlepsze wyjście jest takie - powiedzmy po 1 modelu 6, 7 i 8 strunówki bez jakichkolwiek modyfikacji dostepnych w standardzie. Czas oczekiwania - max tydzień i koniec. Jak ktoś chce zmianę - wtedy jest custom shop, a nie jakaś tam customizacja - wtedy czas oczekiwania powiedzmy 2 miesiące i koniec. Wybór opcji - wedle zyczenia.

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Ja myślę, że pojawia się duży problem. O ile przyspieszy to w jakiś sposób czas realizacji zamówienia (znacząco?), to nie będzie w stanie go "wyzerować". Żeby tego typu gitara była dostępna w ciągu 1-2 tygodni, potrzeba albo robić coś do przodu, albo nie mieć zamówień customowych...
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
a ja uwazam, ze odbiorców tego typu gitar w Polsce nie ma na tyle dużo, żeby to było opłacalne. Bardziej wolałbym się koncentrować na jeszcze wiekszym podnoszeniu jakości pełnego Custom Shopu. Do tego mozna wyjsc na europe, pozniej swiat i tyle. Nie ma co sie stresować. Ja bym wolał mieć opinie zajebistej markii i robić 1 gitare na 2 miesiące za 15000zł niz 4 gitary przez te 2 miesiace, nawet jesli każda mialaby kosztować 4000zł.
To moje 2 grosze, mam nadzieje, ze miejscowi komunisci, jesli tacy sa, mnie nie zlinczuja, za wspieranie burzuazji :D

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
a ja uwazam, ze odbiorców tego typu gitar w Polsce nie ma na tyle dużo, żeby to było opłacalne. Bardziej wolałbym się koncentrować na jeszcze wiekszym podnoszeniu jakości pełnego Custom Shopu. Do tego mozna wyjsc na europe, pozniej swiat i tyle.
[ciach]

No i wszechświat oczywiście  ;D

Moim zdaniem burżuazji jest dużo i będzie dla nich czas, żeby wykonać dobre i drogie gitary. Ale jest dużo mniej zamożnych, co z chęcią sprawią sobie dobrą 7mkę, 8mkę za rozsądną kasę. Skoro mówisz, że nie ma takich ludzi zbyt wiele, to nie będzie to zrobione kosztem innych odbiorców.
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
ale tacy ludzie mogą sobie kupować seryjne gitary.
A lutnik to lutnik, powinien dbać o markę i nie bawić się w pół środki.
Ale ja na marketingu sie nie znam. ;)

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Tylko właśnie rodzi się pytanie: czy za taką kasę będzie coś seryjnego rozsądnego?

Żeby nie było - mam seryjną siódemkę, która kosztowała mnie około 3k i żadnej lutniczej ;)
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
z 8 strunówek na razie nie - ale to ekstrawagancja
z 7 strunówek sa LTD i Schectery
a w 6 strunowych barytonach nie siedze. Ale ibanez MMM1 byl kiedys, nie wiem ile kosztuje teraz.

Offline regret

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
  • ,,l,,
mi sie wydaje ze powinna zostac polka PRO custom schop, ktos jeczy ze chce tanioche to niech kupuje w sklepie (przeciez sa t.burtony 7 strunowe za 700zl lol ! ) a najlepiej dla takich jak Mery to by bylo :" tak wiele za tak niewiele" ...wiec wedlog mnie solidny custom shop jak do tej pory !
r'n'r