Autor Wątek: Lampy w Mesie DR 3 channel help! :)  (Przeczytany 5646 razy)

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Lampy w Mesie DR 3 channel help! :)
« 13 Cze, 2011, 10:08:49 »
Witam Panów,

Mam pewien problem, mianowicie wczoraj na próbie zauważyłem że w moim wzmaku dwie lampki przestały praktycznie świecić. Mowa tu o dwóch lampach 5U4. Pozostałe 4x 6L6 świecą pełnym blaskiem. Wzmak niby gada normalnie ale przygotowuje się mentalnie na wymianę lampeczek. I teraz pytanie (nigdy lamp nie wymieniałem, te siedzą od nowości) czy przy wymianie lamp muszę wymienić wszystkie lampy tzn 5x 12AX7, 4x 6L6 i 2x 5U4. Czy wystarczy że wymienię te dwie ostatnie?

Coś poczytałem i ktoś nawet pisał że te dwie ostatnie można sobie podarować i wyciągnąć. Kompletnie nie mam o tym pojęcia, więc plis o pomoc.

Kolejna sprawa, czy przy wymianie trzeba ustawiać bias?

Ps. Czemu te lampy tyle kosztują ?  :D

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Cytuj
Mowa tu o dwóch lampach 5U4
To są lampy prostownicze, które działają tylko w trybie spongy, czy jak tam jest napisane. Jeżeli grasz tylko na bold, to spokojnie możesz je wyciągnąć, bo tylko niepotrzebnie obciążają piec i możesz grać w ogóle bez nich.
Cytuj
Pozostałe 4x 6L6 świecą pełnym blaskiem
"Pełny blask", to akurat zły symptom, świadczący o dokonaniu przez lampy żywota w najbliższym czasie. Lampy mocy powinny się leciutko żarzyć. Jeśli jeszcze wesoło rozbłyskują w rytm napierdalania w struny, to nadają się do wymiany.

Cytuj
Wzmak niby gada normalnie
To w takim razie wszystko jest ok i nie histeruj. Jeśli nie odczuwasz pogorszenia soundu - nie wymieniaj.

Cytuj
czy przy wymianie lamp muszę wymienić wszystkie lampy
Nie - lampy preampu (12AX7) wytrzymują czasami po kilkanaście lat. Końcówkowe 6L6 - od roku do kilku, wszystko w zależności od ich jakości, intensywności grania, nastawionej głośności etc. Oryginalne mesowe powinny śmigać długi czas.

Cytuj
czy przy wymianie trzeba ustawiać bias?
W mesie nie trza.

Cytuj
Czemu te lampy tyle kosztują ?
Szczerze mówiąc, jak na technologię sprzed 100 lat, to nie wiem. Być może dlatego, że muzycy, to w zasadniczej większości niewykształceni debile, którym można wcisnąć każdy kit, który potem rozpowszechniają z pełną powagą jak 10 przykazań.
« Ostatnia zmiana: 13 Cze, 2011, 11:01:17 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Cytuj
czy przy wymianie trzeba ustawiać bias?
W mesie nie trza.
Trza, o ile wymieniasz na inne lampy niż te od mesy które mają dokładnie ten sam numer co Twoje.
Cytuj
Czemu te lampy tyle kosztują ?
Szczerze mówiąc, jak na technologię sprzed 100 lat, to nie wiem. Być może dlatego, że muzycy, to w zasadniczej większości niewykształceni debile, którym można wcisnąć każdy kit, który potem rozpowszechniają z pełną powagą jak 10 przykazań.
Z drugiej strony można to wytłumaczyć niszą w którą celują, w elektronice tak jest, że im starsza technologia tym jest droższa, ponieważ jest mniej fabryk/producentów zajmujących się produkcją owych.

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Dziękuje Ci bardzo, właściwie wyczerpałeś temat.

Jesteś na 100% pewien że w trybie Bold mogę grać bez tych dwóch lamp prostowniczych? W sensie jak je dziś wyjmę i włącze wzmak to mi nic nie pierdolnie ?  :)

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Tryb bold omija te lampy prostownikiem krzemowym, więc nic one nie robią oprócz tego, że jak napisał kolega obciążają żarzeniem ;)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Cytuj
Trza, o ile wymieniasz na inne lampy niż te od mesy które mają dokładnie ten sam numer co Twoje.
Oj tam, oj tam. Jeśli nie wprowadzasz drastycznych zmian, np: 6L6 na EL34, to wzmak w powietrze nie wyleci. Markowe lampy tego samego rodzaju trzymają raczej podobne parametry.

Cytuj
Z drugiej strony można to wytłumaczyć niszą w którą celują, w elektronice tak jest, że im starsza technologia tym jest droższa, ponieważ jest mniej fabryk/producentów zajmujących się produkcją owych.

Na przełomie lat 80/90 u ruskich leżało tego szmelcu dziesiątki milionów sztuk, kiedy Chiny się otworzyły zaczęli to trzaskać na potęgę, w Rosji potem też, jak się połapali o co chodzi. To chłopcy-marketingowcy umiejętnie nam wmówili, że produkcja lampy jest sprawą z pogranicza mistyki i okultyzmu.

Cytuj
esteś na 100% pewien
Jak napisał już gkoz - tak, jestem na 100% pewien. W moim RK wyjąłem i działało bez problemu, trzeba tylko uważać, żeby nie przełączyć trybów. Dodatkowo wzmak zyskuje na tym kilka Watt.
« Ostatnia zmiana: 13 Cze, 2011, 11:19:40 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Przy zmianie lamp mocy według mnie i tak warto jest się biasem zainteresować, bo wzmacniacz w powietrze nie wyleci, ale lampy mogą mieć lekko niekomfortowe warunki pracy, przez co skrócimy ich żywotność, albo nie będzie to brzmiało tak jak powinno.

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Ok zatem wyjmę te dwie lampeczki. Skoro są defakto niepotrzebne przy trybie Bold. Dzięki Panowie  :-*

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
W ostateczności zgadzam się - najlepiej po prostu kupić oryginalne Mesy i z bani. Zasadniczo polecam artykuł Randalla Smitha (Pana Mesy Bógi):
http://www.mesaboogie.com/US/Smith/biasadjust.html
W szczególności ustęp:
Cytuj
Just plug our tubes into any one of our amps and you're DONE. No tech needed. NO bills and no BS about biasing. And most important: The bias is RIGHT because it can't change!

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Fajnie, bo już myślałem że będę musiał kupić wszystkie od preampu po prostowniki a to trochę wychodzi sianka :)

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Lampy mesy to chińskie są. Tylko, że mesa już sobie je dobiera w fabryce. Ogólnie to jest parę firm trzaskających lampy pod różnymi markami. Np Sovtek-EHX, JJ-Marshall itd.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Sugerujesz że myślałem że jedyną marką "robiącą" lampy jest Mesa ?  :-\

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
W Mesie lampy badają i parują u siebie w US&a. Chwalą się, że ich lampy trzymają najbardziej rygorystyczne parametry na rynku. Ile w tym prawdy - nie wiem, ale jeszcze się nie spotkałem z jakimiś poważnymi zarzutami, więc pewnie warto je zamówić.

Nie jestem pewien czy Rosjanie nadal produkują lampy, czy po prostu ichnie lampy to New-old stock. Potentatem są Chiny, jak słusznie zauważył Thoth. Kwestia właśnie leży w kontroli jakości i dobieraniu par o możliwie podobnych parametrach.

ED:
Krótkim research wykazał, że lampy robi się w różnych częściach świata. W Rosji z powrotem zaczęła robić lampy Svetlana pod nadzorem Amerykanów. A to lista (niepełna) obecnych producentów:

Electro-Harmonix
Genalex - Gold Lion
Groove Tubes
JAN Military
JJ Electronic
Mullard
Northern Electric
Preferred Series
SED Winged "C"
Shuguang
Sovtek
Svetlana
TAD (Tube Amp Doctor)
Tung-Sol
Western Electric

ED's ED:
Internet jednak kłamie - większość tych "producentów" robi lampy w Rosji i Chinach, czasami w tej samej fabryce;) W Europie wysokiej jakości lampy robi JJ Electronic w starej fabryce Tesla na Słowacji.
« Ostatnia zmiana: 13 Cze, 2011, 12:42:55 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Jasna sprawa że za markę się płaci, i pewnie to samo z innym napisem niż Mesa będzie tańsze. Z drugiej strony z tego co wiem to Mesa zbiera tylko najlepsze lampy innych producentów i tam jest ostra selekcja.


ED: Żeby już nie zakładać nowego tematu to mam jeszcze jedno pytanko co do mesy. Kiedy wpinam bezpośrednio kabel od gitary w wzmak jest lepszy sound niż gdy mam włączoną pętle efektów w której jest bramka szumów i tuner. Nakręciłem się już levelami send i return i nic to nie poprawia. Wzmak gra wyraźnie głośniej i "lepiej" jak pętla jest w bypassie. O co może chodzić?

Dodam że tuner to DTR-100 Korga a bramka to Rocktron Super Hush C - myślicie że to bramka tak tnie sound czy problem leży gdzie indziej ?
« Ostatnia zmiana: 13 Cze, 2011, 13:02:17 wysłana przez dawson »

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
połącz kablem send i return, zobacz czy tak samo się zachowuje jak przy bramce szumów i tunerze, jeśli tak to sound zmienia pętla sama w sobie (wszak dodajesz włączając pętle dwie triody i kilka tranzystorów do toru sygnałowego)

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Tak zrobię, ale jeśli to będzie wina pętli to jak temu zaradzić ? (Wymiana / Serwis / Jeszcze coś innego)  Wszak pętla potrzebna jest...

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
to raczej nic za bardzo nie poradzisz nie ingerując w wzmacniacz.

Offline michu123PL

  • Pr0
  • Wiadomości: 558
  • Rycerz Cebulowego Stołu
[OT]
W ogóle, to czemu w Recto jest pętla równoległa? W większości wzmaków (chyba) jest szeregowa i duża część użytkowników "prostowników" modyfikuje te pętle na szeregowe. Jaka jest różnica między działaniem tych pętli?
[EOT]

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Robiłem z rok temu ogromne poszukiwania po całym internecie i wyszło, że lampy Mesy to Sovteki.
Mnie by wszystkie szczegóły organoleptyczne pasowały, ale czy tak jest naprawdę? Nie wiem.

Nie robiłem ślepych testów kompletu nieśmiganych setów Sovteka i Mesy, ale w mniej obiektywnych testach wyszło baaaaardzo podobne brzmienie, dla mnie bez różnicy.

A sovteki wychodziły mi dwa razy taniej niż Mesy więc... ;)

Widzę w necie na fotach, że optycznie się różnią te bańki. Te, które ja miałem w rękach nie różniły się.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
http://www.srl.utu.fi/~tke/MesaBoogie/Tube/mesa-tubes.html

Polecam stronę. Trochę rozjaśnia temat pochodzenia lamp i różnic między nimi

ED: Co do pętli to po prostu każde rozwiązanie ma wady i zalety. Ludzie w mesach przerabiają na szeregowe, a inni przerabiają szeregowe na równoległe, nie ma tutaj reguły.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
31 Odpowiedzi
7754 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lis, 2009, 13:22:45
wysłana przez locco
4 Odpowiedzi
5155 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2012, 23:58:15
wysłana przez freakguitar
17 Odpowiedzi
4603 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2010, 11:22:59
wysłana przez wuj Bat
2 Odpowiedzi
1961 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Maj, 2012, 09:53:54
wysłana przez Zbir
15 Odpowiedzi
6728 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sie, 2012, 09:59:31
wysłana przez escape_artist