Autor Wątek: NFCD  (Przeczytany 4429 razy)

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
NFCD
« 22 Wrz, 2010, 10:17:49 »
Czyli New Foot Controller Day

Wczoraj dzięki uprzejmości Firmy Muzycznej, żony i środków pieniężnych stałem się posiadaczem Voodoo Lab Ground Control Pro i w rezultacie mam już całą zawartość wkładki mięsnej do pedalboardu. Na razie jeszcze czekam na nowe okablowanie i pora pomyśleć o jakiejś skrzynce na to. GCP i dwa pedały ekspresji Bossa służą do sterowania Fractalem. Mam jeszcze kaczkę i tube screamera, ale te nie wylądują w pedalboardzie, bo raczej ich nie używam - wszystkie FX idą z Fractala.

Idea sterowania jest następująca:
Fractal udostępnia 8 zewnętrznych kontrolerów, które możemy przypinać do dowolnej ilości parametrów w każdym presecie, ustalać krzywe, zakres początku/końca itd. Oba pedały ekspresji działają jako takie kontrolery (czyli w zależności od presetu mogę je przypisywać do różnych rzeczy - np. głośności, wah, whammy, boostu, poziomu delaya i kilku tych rzeczy na raz). W przypadku wah na przykład mogę dodatkowo wykorzystać funkcje auto on/off w fractalu - jeżeli kaczka przez dłuższy czas pozostanie w pozycji "pięta do dołu", efekt się wyłączy - w momencie poruszenia pedałem włączy się ponownie. W praktyce działa to tak jak w Bad Horsie.

Pozostałe 6 kontrolerów to przyciski 1-3 i 5-7. Najczęściej przypisuję je do bypassu konkretnych efektów lub na przykład dwóch różnych poziomów gainu wzmacniacza. Przycisk 4 to tap tempo, 8 to boost, który realizuję za pomocą bloku efektowego filter (mam ich 4, więc mogę jeden wykorzystać jako dopałkę głośności) - kiedy jest aktywny, sygnał jest podbijany o określony w presecie poziom. 4 przyciski na dole służą do zmiany presetów.

Zdecydowałem się na przypisanie przycisków do kontrolerów, a nie bezpośrednio do typów efektów (jest taka możliwość), żeby w ten sposób uzyskać większą elastyczność. Na przykład nie w każdym presecie mam chorus, więc przycisk w niektórych przyciskach nic by nie robił, gdyby go na stałe przypisać do tego efektu. Ale jeżeli jest to kontroler, mogę określić w jednym presecie, że steruje on bypassem chorusa, ale w innym na przykład pitch shifterem czy tremolo.

Pedały Bossa bardzo dobrze działają z GCP, całość zajmuje 70 cm x 30 cm (+ kilka centymetrów z tyłu na kable). Teraz trzeba zrobić tylko na to jakiś ładny pedalboard :). Docelowo podłoga będzie łączona tylko jednym kablem z rackiem - midi 7 pin. Zasilanie podłogi będzie ukryte w racku.

 :fotki:, więc:

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 770
Odp: NFCD
« Odpowiedź #1 22 Wrz, 2010, 10:26:29 »
Super, gratuluję i rozumiem, że możesz się cieszyć.

Wczoraj dzięki uprzejmości Firmy Muzycznej, żony

Czy możesz rozwinąć myśl? ;)

A tak globalnie, to ja bym chciał usłyszeć jak to gada i wkład takiego kombajnu w muzykę, bo chyba nie masz tego, żeby mieć i plumkać w domu ze słuchawkami? Ostatnio parę osób pisało, że np. Major obsysa, a naprawdę, ale to naprawdę mnie ciekawi różnica na nagraniu między takim Axe, z jego edytowalnymi krzywymi i innymi mujami, a dobrą lampą i nawet tym obsysającym Majorem, bo różnica w cenie jest mocno kilkukrotna.

A piszę, bo już myślę, co będzie następne po Majorze ;)
Paczki z głów!

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: NFCD
« Odpowiedź #2 22 Wrz, 2010, 10:42:17 »
A tak globalnie, to ja bym chciał usłyszeć jak to gada i wkład takiego kombajnu w muzykę, bo chyba nie masz tego, żeby mieć i plumkać w domu ze słuchawkami?

W tej chwili mniej więcej głównie po to.

Nie umiem grać, więc kompensuje to sobie fajnymi zabawkami. :)

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: NFCD
« Odpowiedź #3 22 Wrz, 2010, 10:44:16 »
Czyli pedały działają jak w rocktronie Xpression który umożliwia sterowanie 10 pedałami i każdy w każdym presecie możesz sobie podpiąć pod co ci się tam podoba :) tyle, że nie ma krzywych (co by się przydało - przyznaję :))

I też jestem ciekaw jakiegoś testu :) Zrobisz myślę / mam nadzieję / pragnę ?

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: NFCD
« Odpowiedź #4 22 Wrz, 2010, 10:47:23 »
Piszę ten test, ale chciałem zrobić taki bardzo rozbudowany i zajebisty, a ponieważ dzielę w tej chwili czas na pracę zawodową/remont mieszkania/przeprowadzkę/życie rodzinne, to jak się nietrudno domyślić nawet na pogranie go nie mam, a co dopiero na pisanie. Ale obiecałem to zrobię :).

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 770
Odp: NFCD
« Odpowiedź #5 22 Wrz, 2010, 11:07:12 »
Nie bądź pan taki skromy, bo masz fajne kloce i gity i się znasz. Cierpliwie poczekam na testa, a niecierpliwie na próbki ;)
Paczki z głów!

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: NFCD
« Odpowiedź #6 22 Wrz, 2010, 11:49:31 »
Nie bądź pan taki skromy, bo masz fajne kloce

Ostatnio jak zaglądałem do muszli to rzeczywiście były niczego sobie, tylko skąd Ty o tym wiesz?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 770
Odp: NFCD
« Odpowiedź #7 22 Wrz, 2010, 11:54:08 »
Fakt, mogłeś nie zauważyć:

Paczki z głów!

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: NFCD
« Odpowiedź #8 22 Wrz, 2010, 12:43:11 »
Fakt, mogłeś nie zauważyć:

( Obraz usunięty.)

ja piedole ... [leci do kibla sprawdzić] ... uff. nie ma go u mnie :D

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 770
Odp: NFCD
« Odpowiedź #9 22 Wrz, 2010, 12:48:44 »
Fakt, mogłeś nie zauważyć:

( Obraz usunięty.)

ja piedole ... [leci do kibla sprawdzić] ... uff. nie ma go u mnie :D

No, bo przeca od rana już jestem tu ;)
Paczki z głów!

Online youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: NFCD
« Odpowiedź #10 23 Wrz, 2010, 16:07:38 »
A nie myślałeś o sterowniku fractalowskim? ;) W sumie, to masz zajebistą zabawkę, również czekam na test, i w ogóle gratzy, tylko żebyś nie pozapominał sobie w presetach co czym steruje ;P
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: NFCD
« Odpowiedź #11 23 Wrz, 2010, 17:58:09 »
Myślałem o MFC101, ale jest za drogi. Poza tym wychodzi na to, że GCP w zupełności wystarczy do takiego sterowania. Z zapominaniem jest problem - może jak G Lab wypuści GSC5 (tam są LCD dla każdego przycisku) to rozważę przesiadkę, ale na razie po prostu staram się trzymać pewnej konwencji - czyli np. przycisk 7 to w większości presetów delay, ale np. w przypadku patchu solowego nie jest to bypass delaya tylko przełączenie między jego dwiema głośnościami. 6 to efekty modulacyjne za preampem, 1-3 to efekty przed preampem, podbicia gainu itd, 5 to może być dodatkowy efekt modulacyjny albo na przykład harmonizer....