Autor Wątek: wielka prośba do tych co znają sięna ogrzewaniu i wentylacji  (Przeczytany 2433 razy)

Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
sprawa wygląda tak:

od ponad roku gramy z kapelą próby u mnie tzn w budynku gospodarczym za moim domem jakieś 15metrów :D:D
żeby doprowadzić wszystko do stanu używalności poświęciliśmy jakieś 4 miesiące poprzednich wakacji na "budowo-remont"
mamy nowe tynki nową posadzkę nową instalacje elektryczną zamurowaliśmy wszystkie okna żeby bylo weselej :P
oczywiście w środku kupa wełny mineralnej obitej płytąGK oraz gywanami i pianką akustyczną
ogólnie wszystko ładnie pięknie
ale...
do tej pory zimą grzane bylo piecykiem gazowym ale z racji na różne sprawy nie jest to już możliwe

teraz mamy problem i nie zabardzo wiemy jak to rozwiązać
najłatwiejszym i najmniej problemowym sposobem byłby porządny elektryczny grzejnik ale w sumie nie jestem juz pewien ;P
w domu mam niby centralne ale chyba nie jestesmy w stanie doprowadzićz chaty do tego naszego budynku rur itp.
dodam że na inwestycję związanąz ogrzewaniem możemy wydać max maxów 1000zł

ed. dodam że nie chodzi tu o utrzymanie tam temperatury 25stopni C ale jakieśchociaż 10-15 żeby nam się wilgoćna sprzęcie nie osadzala itp..

problem drugi który zaobserwowaliśmy tego lata to absolutny (prawie) brak wentylacji ;(
niby mamy w ścianie wentylator ale gówno co to daje :P
« Ostatnia zmiana: 19 Gru, 2009, 21:16:06 wysłana przez shitol »

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
My u siebie w salce w piwnicy zrobiliśmy dziurę na zewnątrz i przepchaliśmy rurę na której mam wiatrak (dość spory) i problemu z wentylacją nie ma. A z temperaturą nie mamy problemu bo mamy piec w piwnicy. Fotostory: ;)
Spoiler
W naszym przypadku musieliśmy przebić się przez 70cm ściany na zewnątrz (nie znaleźliśmy planów konstrukcyjnych), dysponując 50cm wiertłem i młotem pneumatycznym ;). Ale warto, bez przewiewu nie da się długo usiedzieć w salce. Jeśli chodzi o ogrzewanie- my nie mamy akurat problemu. Wiem że znajomi ogrzewają swoją wolnostojącą salkę piecykiem elektrycznym, ale tylko w trakcie prób, osobiście trochę bałbym się zostawiać taki piecyk 24/h w salce włączony.. Najlepiej spytaj w kastoramie albo innym takim sklepie, coś na pewno doradzą :). Jeśli macie wyizolowane pomieszczenie wełną mineralną to łatwiej powinno być utrzymać temperaturę w środku.
« Ostatnia zmiana: 20 Gru, 2009, 17:10:37 wysłana przez terrormuzik »

Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
w sumie myślę żeby kupićjakiśużywany piec akumulacyjny ale nie wiem

Offline utarefson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 349
    • http://landsbeyond.bandcamp.com/
Do wentylacji to kratka pod sufitem w małym pomieszczeniu powinna spełnić zadanie. Ew. okienko choćby. Ogrzewanie? Pompa ciepła :D Edit: do wentylacji to musi być przepływ powietrza, a więc napływ i odpływ. Jak chcesz to mogę Ci parę schematów naszkicować jeśli dobrze pamiętam.
« Ostatnia zmiana: 20 Gru, 2009, 20:09:57 wysłana przez utarefson »

Offline kiebitz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 32
ej shitol...ja mam jeszcze jakies notatki z wentylacji. podeslac Ci?

Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
Do wentylacji to kratka pod sufitem w małym pomieszczeniu powinna spełnić zadanie.

no właśnie jest taka kratka z wentylatorem wywiewowa i nawiewowa po przekątnej i to nic nie daje

ej shitol...ja mam jeszcze jakies notatki z wentylacji. podeslac Ci?
też miałem te wykłady :P ale w sumie to możesz przesłać może msz więcej niż ja :*
« Ostatnia zmiana: 21 Gru, 2009, 07:28:31 wysłana przez shitol »

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Piec akumulacyjny to najszybsze rozwiązanie, ale mimo wszystko najkorzystniejsze byłoby pociągnięcie centralnego z domu i grzejnik.

Offline kiebitz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 32
jakby ktos chcial sie pobawić, to tutaj można znaleźć sposób obliczenie wentylacji mechanicznej.

http://www.systemair.com/pl/Polska/Oferta-Systemair-/Pliki-do-pobrania-/Materiay-techniczne/Materiay-pomocnicze/

Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
jakby ktos chcial sie pobawić, to tutaj można znaleźć sposób obliczenie wentylacji mechanicznej.

http://www.systemair.com/pl/Polska/Oferta-Systemair-/Pliki-do-pobrania-/Materiay-techniczne/Materiay-pomocnicze/

dzięki mateuszku dostałem właśnie maila z tym exelem ale wiesz ja dawno te wykłady skończyłem i troche się nie mogę się połapać:P


Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
moze koze postaw :P
http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=koza

to nie jest wspaniały pomysł bo ktoś musiałby codzień tam siedzieć i palić a mnie w domu prawie wcale nie ma ;(
poza tym troche miejsca to zajmuje i musi mieć komin


Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
olejak to jest jakiś sposób
ten budynek mam rozliczany na dwie taryfy czyli G12 inna stawka na taryfę nocną inna na dzienną
tylko nie wiem jak by to było gdybym chciał używać tylko na nocnej taryfie tzn od 13-15 i od 22-6 to czy w środku utrzymała się jakaś sensowna temperatura żeby sprzęt tam trzymać

Offline kiebitz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 32
no to może w wielkim skrócie napisze jak to wygląda w teorii:

1. robisz bilans cieplny waszej kanciapy
na to dobierasz urządzenie do ogrzewania o odpowiedniej mocy
 
2. liczysz ile powietrza trzeba usuwać (liczysz to z zysków ciepła i wilgoci)
3.  liczysz straty na przewodzie (ale one pewnie beda tak male,ze mozesz orientacyjne przyjąć)
na to dobierasz urządzenie do usuwania powietrza

myslę,ze przydałby sie ta tez nawiew, żebyście mieli trochę świeżego powietrza, które rozjaśni wam umysł na próbie
teraz dokladnie nie pamiętam,ale nawiewasz tyle ile wywiewasz.

i ja bym zrobil tak,ze umieściłbym te wszystkie urządzenia w osobnym pomieszczeniu (moze poza urządzeniem do ogrzewania :P)

tyle Ci mogę powiedzieć po półrocznym kursie wentylacji i klimatyzacji.  :P