Autor Wątek: GraphTech Ghost w 7 strunach  (Przeczytany 2024 razy)

Offline Dubrawski

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
GraphTech Ghost w 7 strunach
« 06 Lut, 2014, 18:38:17 »
Siemanko.

Tak więc niedawno złożyłem swoje zamówienie na mojego ostatecznego 7-strunowego badyla. Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw padło na Mayones Setius GTM 7 Gothic. Wiosełko dostanie jednak sporo opcji custom, jako że nie planuję żadnych kompromisów - sprzęt ma mi odpowiadać pod każdym względem. Po zdecydowaniu się na skalę barytonową, p-upy bkp i pierdoły w stylu własnych inlayów czy rozłączane cewki - stwierdziłem, ze chcę mostek piezo ;)

No i tutaj zaczęły się schody. Dużo problemów natury technicznej zaczęło się piętrzyć w ekspresowym tempie. Ciekawy jestem, czy może ktoś z Was zetknął się już z tym problemem i być może rozwiązał go w jakiś sposób ;) Na chwilę obecną udało mi się ustalić następujące kwestie:

- konieczność uziemienia strun inaczej niż przez mostek - klocki piezo w mostku TOM nie przewodzą prądu, więc klasyczne uziemienie nie wchodzi w grę. Znaleziony w internetach post zaproponował rozwiązanie tego problemu poprzez uziemienie tulei w korpusie. Jak miałoby to zostać zrealizowane tak by działało, nie mam pojęcia. Logicznym było by dowiercenie się do tulei z frezu na mostkową przystawkę i pociągnięcie kabelków do głównej komory. Moja wiedza lutnicza jest zerowa, więc to jedynie gdybanie. Z góry mówię, ze tailpiece mnie nie interesuje (fuj!)

- mostek TOM na siedem strun - GraphTech niestety nie produkuje 7-strunowej wersji swojego TOMa z pickupami Ghost. Po konsultacji z ich działem technicznym dostałem poradę, bym kupił od nich 7 klocków do mostka i znalazł mostek do którego będą one pasować (ponoć TOM nie ma standardowych części, wiec co firma to drobne różnice). Podobno w wielu przypadkach udawało się montować te elementy na mostkach innych firm. Teraz jeszcze tylko żeby to był most który Mayo będzie chciało założyć.

- sposób działania całego systemu. Wydaje mi się, ze logicznym będzie użycie preampu Acusti-Phonic, jako że tworzy z Ghostami kompletny system. Wiem, że proponowanym przez GraphTecha rozwiązaniem jest zamontowanie gniazda stereo, gdzie jeden sygnał to piezo, drugi to przystawki magnetyczne. Zastanawiałem się jednak nad połączeniem obu systemów celem uzyskania miksu obu rodzajów przystawek. I tutaj jestem otwarty na propozycję. Nigdy wcześniej gitary z piezo nie posiadałem, i kompletnie nie rozeznaję się w tym, jak takie systemy sa realizowane. Gdzieś widziałem wiosło, w który działało to tak: potencjometry Volume i Tone dla przystawek magnetycznych, 3-stopniowy switch przystawek magnetycznych, potek Volume dla piezo, oraz mały przełącznik 3-pozycyjny dla piezo (wyłączone piezo(same magnetyczne) / samo piezo / piezo+magnetyczne). Taki patent wydaje mi się najbardziej rozsądny. Pytanie tylko czy połączenie tych systemów nie wpłynie w jakiś sposób na działanie pickupów magnetycznych (zakłócenia, suma obu sygnałów itp). W technikaliach sygnałowych też nie bardzo się rozeznaję, więc ocenę pozostawiam tym którzy coś na ten temat wiedzą.

Wiem, ze być może zagmatwałem delikatnie całą sprawę, ale zależy mi na tym piezo dość mocno. Jeżeli są tu forumowicze bardziej obeznani w temacie, będę wdzięczny za jakąkolwiek ocenę i sugestie, jakby to mogło wyglądać.

Pozdrawiam ;)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #1 06 Lut, 2014, 21:57:09 »
Sprawdź systemy piezo Richtera.  Wciągają nosem graphtecha
« Ostatnia zmiana: 06 Lut, 2014, 21:59:20 wysłana przez benkai »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #2 06 Lut, 2014, 22:25:09 »
Przede wszystkim to chyba powinieneś to uzgodnić z konstruktorami wiosła by wszystko sie zmiescilo i zagrało. Rozwazasz tutaj sporo opcji a piszesz, ze złożyłeś zamówienie, to tak troche nie za późno na takie rozkminy ?
Sprawdź Toma od ABM oni być może mają, bo piszą ze mają w kazdym mostku opcję piezo, czy na pewno kij wie. Mayo montuje mosty ABM wiec kto wie. Na pewno taki most bedzie kilkukrotnie droższy no ale skoro 0 kompromisów....

Offline Dubrawski

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #3 06 Lut, 2014, 22:59:33 »
Źle się wyraziłem - na chwile obecną konsultuję z panem z Mayo opcje które w gitarze mają się znaleźć. Kaska poleci jak dogadamy detale, m.in. jak ma działać piezo z magnetycznymi pickupami. (kontrolki itd)

Dzięki za info o Abm, sprawdzę, poszukam, podam dalej zapytanie ;)

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #4 07 Lut, 2014, 10:28:06 »
A ja myślałem że jak custą szop to mówisz co chcesz i jak to ma działać, płacisz, czekasz a oni mają się zastanawiać jak to wykonać... Chyba że do końca nie wiesz czego chcesz, w kwestii mixu obu sygnałów. Czy pod dwa wzmaki dwoma wejściami czy pod jeden wzmak jednym. Miałem proste piezo w EXG-7 robione chyba u MG i było tak, że albo magnesy albo piezo, jedno wyjście mono z wiosła bez możliwości miksu sygnałów. Obadaj te mosty:
http://www.schaller-electronic.com/hp534962/New-7-and-8-string-versions.htm
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Dubrawski

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #5 07 Lut, 2014, 12:32:01 »
Prawda, całe to piezo to dla mnie nowość i nie do końca byłem przekonany jak to ma śmigać. Wymagało to trochę dowiadywania się, ale ustalone już jest - mosty Abm pasują z pickupami GraphTecha, a Mayo montuje je bez przeszkód. Sam preamp Acusti-Phonic posiada bajer w postaci gniazda stereo - jak masz podpięty kabel mono, to możesz miksować sygnał 3pozycyjnym przełącznikiem (piezo/mag/piezo+mag) i dwoma potkami głośności. W przypadku kabla stereo sygnał jest automatycznie rozdzielany na osobne kanały piezo i mag. Przynajmniej tyle uproszczenia ;)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: GraphTech Ghost w 7 strunach
« Odpowiedź #6 07 Lut, 2014, 14:08:06 »
A ja myślałem że jak custą szop to mówisz co chcesz i jak to ma działać, płacisz, czekasz a oni mają się zastanawiać jak to wykonać... Chyba że do końca nie wiesz czego chcesz, w kwestii mixu obu sygnałów. Czy pod dwa wzmaki dwoma wejściami czy pod jeden wzmak jednym. Miałem proste piezo w EXG-7 robione chyba u MG i było tak, że albo magnesy albo piezo, jedno wyjście mono z wiosła bez możliwości miksu sygnałów. Obadaj te mosty:
http://www.schaller-electronic.com/hp534962/New-7-and-8-string-versions.htm


Muszę stanowczo zaprotestować, przynajmniej w imieniu własnym ;)
Mówisz co chcesz a i owszem, jak to ma działać z całym szacunkiem już NIE. Mów jak byś chciał by to działało i czy to jest w danej firmie możliwe.
Reszty nie komentuje.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
7239 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lut, 2011, 12:38:00
wysłana przez niedziak
13 Odpowiedzi
2967 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Paź, 2011, 19:46:23
wysłana przez mickthompson
7 Odpowiedzi
3688 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2012, 15:13:50
wysłana przez lethalizer
4 Odpowiedzi
2415 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Sty, 2022, 11:19:16
wysłana przez Chomick
0 Odpowiedzi
1068 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Mar, 2023, 19:17:26
wysłana przez dari555