Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale jeśli nie to proszę o przeniesienie do software
Chciałbym wszystkim przedstawić programy które piszemy ze znajomymi. Projekt powstał przypadkiem, po prostu w mojej klasie 2 osoby programują (w tym ja), reszta pomyliła szkoły, więc żeby przeszli z programowania założyłem stronę z kodami które pisaliśmy na lekcjach żeby sobie mogli wydrukować i nie dostać szmaty.
http://fx-team.fulara.com/Jednak projekt przekształcił się w drużynę programistów, do której należę ja, mój kolega z klasy i młodszy kolega. Wszystko przy współpracy z Panem Adamem Fularą.
########################################################################################
Pierwszy program jaki powstał to metronom. Ponieważ w necie brakowało nam metronomów które umożliwiałyby zmianę metra, powstał UpBeat Metronome.
http://fx-team.fulara.com/upbeat-metronome/Metronom posiada funkcje widoczne na screenie. Mamy tutaj możliwość włączenia swinga oraz grania na "i" co jest mało spotykane w metronomach (stąd taka nazwa).
Dźwięk może wydawać systemowy beep lub pliki WAV, jeśli komuś nie odpowiada dźwięk metronomu może wrzucić swoje pliki .wav do folderu z programem o nazwach "a.wav" oraz "b.wav".
Metronom posiada opcje "Cycle" z którą można ćwiczyć wstrzeliwanie się w rytm, wybieramy w niej ilość taktów granych oraz cichym których metronom nie gra.
########################################################################################
Drugi program to prosty program do wyznaczania dźwięków tonacji, akordów (trójdźwięków oraz czterodźwięków) oraz wyznaczania Guide Tones (tercji oraz septym) podanych akordów.
http://fx-team.fulara.com/fx-chords/FX Chords posiada 2 zakładki. Pierwsza nazwana Chords to akordy. U góry wybieramy interesującą nas skalę. Niżej mamy 7 stopni tej gamy z rozpiską jakie są trójdźwięki a niżej czterodźwięki czyli tzw. akordy septymowe. Zakładkę Chords można też wykorzystać do wyznaczania samych dźwięków danej skali.
Druga zakładka to Guide Tones. Wybieramy ilość akordów i wpisujemy akordy które nas interesują. Nie musimy podawać rodzaju akordu, czy to dur, moll, czy maj7 czy bmb57. Program wie jaką tonację mamy wybraną i jakie w niej są akordy na poszczególnych stopniach więc podajemy tylko dźwięki z nazwy (prymy).
Dodam tylko że akord na 5 stopniu, w Guide Tones jest zawsze akordem X7 (dominantowym) niezależnie jaki akord w tej skali występuje. Po prostu na 5 stopniu zawsze program pokazuje nam dźwięki dominanty w wybranej tonacji.
A więc program wyświetla najważniejsze składniki tych akordów, czyli tercje i septymy po których możemy ogrywać akordy tworząc melodię czy grając solówkę. GT Line 1 oraz GT Line 2 to 2 linie melodyczne wyznaczone po najkrótszej drodze z tercji i septym, tak więc mamy 2 melodie i możemy grać po tej która nam bardziej odpowiada.
Jeszcze takie małe info, w programie używamy nazw z #, nie używamy bemoli, czyli np. C# zamiast Db.
########################################################################################
A teraz zaczną się wtyczki VST. Pierwszą z nich jest FX Delay. Prosty w obsłudze Delay, z podstawowymi funkcjami który pisałem przez tydzień praktyk w szkole.
http://fx-team.fulara.com/fx-delay/Delay posiada standardowe 3 gałki regulacji z wypisanymi poniżej wartościami. Posiada także diodę sygnalizującą tempo która włącza się powyżej 300ms.
Dodatkowo posiada Tap Tempo który zmienia nam wartość Time i na odwrót
########################################################################################
Kolejną wtyczką jest FX Noise Gate. Niedługo wakacje, zamykamy projekty w szkole i w końcu dokończyliśmy bramkę szumów.
http://fx-team.fulara.com/fx-noise-gateBramka prosta w obsłudze, 2 podstawowe gałki, zasada działania również prosta, jednak w pisaniu było trochę problemów, bramka odcina sygnał w miejscu gdzie fala jest najbliżej zera, aby uniknąć trzasków w przypadku odcięcia dźwięku w innym miejscu (pojawiłby się skok w fali i program wygenerowałby trzask).
########################################################################################