(...) dlatego PODa musiałbym wpinać do 200v combo w salce i do 80v combo w domu (chociaż niekoniecznie, moge oczywiscie grac na sluchawkach). Mógłby ktoś opisać, jak wyglądałoby podpinanie tego co combo, jeśli chodzi o wejścia (input, czy w pętlę) i jeśli chodzi o ustawienia (np amp modeling itd)?
Tak mnie tknęło, że chłopak pytał o zupełnie co innego niźli "co kupić, Alto czy końcówę mocy?" tylko "jak podłączyć PODa do combo 200w" (tak BTW W jak wat, a nie V czyli volt :d)
Odpowiadając na Twoje pytanie: jest coś takiego jak metoda 4 kabli (4 Cable Method, wpisz w Google'a, znajdziesz coś więcej). Podłączasz wtedy to tak:
Gitara -> POD Input,
POD FX send ->
AMP Input,
AMP FX send ->
POD FX return,
POD Amp Out ->
AMP FX returnDziała to wtedy tak, że w PODzie efekty przed kafelkiem "FX" będą działać Ci jak efekty, które wpinasz normalnie przed wzmacniaczem (wah, przester, fuzz, co tam lubisz). Idzie w input wzmacniacza i wtedy we wzmacniaczu działa Ci preamp (czyli zazwyczaj przester wzmacniacza). Potem masz wyjście z pętli i wtedy efekty za FX w PODzie to efekty, które normalnie wpinasz w pętlę wzmacniacza (chorus, delay, etc.). No i POD znowu wychodzi normalnym wyjściem do wzmaka i wchodzi przez FX Return. I masz fazę Power Amp wzmacniacza. Gdybyś po prostu wpiął jednym kablem POD Amp Out -> AMP Input, to POD działałby jak efekty przed wzmacniaczem, ale nie mógłbyś używać go do efektów pętlowych (ogólnie przyjęło się, że np. delay nie powinno wstawiać się przed preampem tylko w pętlę, bo wtedy inaczej się dźwięk zachowuje; oczywiście, ile gitarzystów, tyle szkół
). Podobnie, AMP FX send -> POD Input i potem POD Amp Out -> AMP FX return też będzie działać, ale POD będzie wtedy tylko nadawać się do symulacji efektów w pętli. Cztery kable są fajne, bo możesz używać go jako efektów i przed, i za wzmakiem (czyli masz wtedy np. presety bez symulacji wzmacniaczy). A jak będziesz miał taką chętkę, to w PODzie wyłączasz sobie kafelek "FX" (czyli, jeżeli narysujesz sobie schemat, to w pętli PODa jest jedynie pre amp Twojego wzmacniacza) i wtedy możesz w PODzie używać symulacji, a korzystasz jedynie z power ampu (końcówki mocy) swojego wzmacniacza.
Tak, wiem, że to pogmatwane, jak ja pierd... ale trudno to wyjaśnić. Weź kartkę, rozrysuj sobie ten schemat wyżej ^ i będziesz widzieć, jak to działa