Autor Wątek: Wysoko ustawiony mostek a kąt wklejania gryfu  (Przeczytany 12072 razy)

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300

Miałem wiele gitar typu LP oraz grałem na wielu takich i przyznam się szczerze, ze pierwszy raz takie cos widze  - wszedzie zawsze TOM był po prostu niżej (dla ścisłości wszystkie gitary tego typu, które posiadałem ustawiałem zawsze tak samo, tak jak opisałem).


Strzelam, że ten Twój LP i to ustawienie z ostrym kątem jest "najprawdziwsze". Są przecież imitacje LP które w ogóle nie odwzorowują tych kątów i moim zdaniem są do dupy, tylko kształt deski jest tam z Lespola. Znam lutnika, który ten wysoko podniesiony stoptail w LPC natychmiast by "naprawił". Wydaje mi się, że musi być tak wariacki kąt i nic ma się nie rwać - zmniejszanie go, to chyba zmniejszanie zawartości LP w LP. Zresztą - sprawdź. Moim zdaniem most i gryf masz more or less dobrze, skoro wiosło gra i buczy, a gdy podniesiesz ten stoptail do poziomu z tego LPC 80' pewnie zauważysz różnicę w odzywaniu się gitary.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Interesują mnie te dwa kąty wklejania gryfu, które znalazłem w speckach na stronie gibola, o których pisałem na początku 4° (+/- 15 seconds) lub 5° (+/- 15 seconds) - tylko jak to zmierzyć ? Nigdy wcześniej nie sprawdzałem czegoś takiego, bo zwyczajnie nie było potrzeby - macie jakieś pomysły ?

Co do kąta wklejania u innych producentów - wiem, że stosują inny i ta, można powiedzieć, kwintesencja brzmienia les paula kryje się w dużej mierze właśnie w tym kącie, ale zastanawia mnie, czemu mój LP wygląda innaczej pod względem wysokości tego mostku niż wszystkie inne Gibole LP studio z tego okresu ? Zauważyłem już wcześniej, że gibole LP mają inny kąt niż jakieś inne les paulopodbne twory, czy też nawet i epiphony mimo, że te są niby robione na licencji, co w efekcie daje często trochę wyżej umieszczony mostek. Rzecz w tym jednak, że mój się różni nawet od wszystkich innych oryginalnych LP.

Słyszałem też (nie wiem na ile to prawda), że ponoć na przestrzeni lat ten kąt wklejania zmieniał się kilkurotnie czyli, że w efkecie jest więcej opcji, niż te, które zostały  przytoczone przeze mnie. Tylko, że nie chce mi się to wierzyć trochę - skoro kąt wklejania mocno warunkuje brzmienie prawdziwego LP to jak sam Gibson miałby niby na przestrzeni lat tak sobie lawirować i je zmieniać ? Wtedy logicznie rzecz biorąc trudno bylo by stwierdzić, które to są te prawdziwie brzmiące les paule, a które nie ?:P

 Może w sumie jest jakiś zakres wklejania gryfu "od - do", który warunkuje własnie to typowe Gibsonowskie Lespaulowskie brzmienie i mój ma po prostu krańcową wartość tego zakresu, która została celowo wprowadzona, bo tak wtedy robili, albo przez przypadek, ale przeszło to jeszcze przez kontrole jakości, bo jak widać nie wywołuje to żadnych negatywnych efektów na strojenie, brzęczenie, wygodę gry itp.
« Ostatnia zmiana: 24 Sty, 2013, 09:58:13 wysłana przez Chomick »

Offline glowa-glowa

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
chyba najlepiej napisać do tatusia tego maleństwa :) - http://www2.gibson.com/Support.aspx

tam powinni wiedzieć all po numerze seryjnym, albo przynajmniej sporo :)

a tak na marginesie idąc tym tokiem myślenia jedyny i prawdziwy Gibson Les Paul jest tylko 1 - TEN 1 :), potem to już tylko lepsze lub gorsze kopie i warjacje na temat pierwowzoru :)

co do Epi to nie wiem jak się ma licencja - pamiętaj, że Epi był kiedyś marką samą w sobie

co do mierzenia nachylenia to nie wiem, kątomierz z piórnika niestety mało tu pomoże bo jest to 1stp. :), ale jeśli masz możliwość położenia obok siebie 2 LP studio na pleckach tak aby główni opierały o płaszczyznę lub zwisały swobodniej to połóż na gryf na tym samy progu (pomiędzy progami) poziomice - będziesz wiedział (oczywiście wcześniej sprawdź poziom płaszczyzny :)) jak nie będzie poziomu to inny kąt, jak będzie to mamy MEGA zagadkę, nawiasem mówiąc chyba są poziomice także z miernikami elektronicznymi - powinny pokazać odchylenie od poziomu/pionu - ale nie na 100% :)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Gryf nie jest wygięty do tyłu, ma prawidłowy leki relief, tylko tyle, żeby nie być płaski (tak jak napisałem na początku). Z siodełkiem nie jest nic nie tak - miałem gitarę, w której było za niskie,miałem taką w której sam rozryłem jak debil rowki oraz taką gdzie siodełko bylo wymieniane przez poprzedniego własciciela na mosiezne i było za wysokie. Na nich wszystkich nagrałem się dostatecznie długo, zeby je znienawidzić za te siodełka, wiec od razu poznalbym ze cos jest nie tak, pozatym odbija sie to na strojeniu na pierwszych progach, a tu nie ma zadnych problemow.  Pomijajac ten zasrany mostek to szczerze jest to gitara o najleszym, bezproblemtycznym setupie jaka miałem - nic mnie w niej nie wkurwia, a zdazyłem sie juz stac mega czepialski.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Po huj

O nie, nie, nie! Mój góralski pokonałby Twojego góralskiego z pewnością! :)

Towarzyszu, ja tu sobie piszę spokojnie w tonie "strzelałbym", "spróbuj", "podejrzewam że", a Ty z gracją nosorożca w rui wstawiasz swoje "ho, ho, zdziwiłbyś się że huj muj pierdoleiro" omawiając rzecz tak subiektywną, jak wydobywanie dźwięków z drewnianego instrumentu, do tego pisząc nie na temat (o gryfie "wygiętym do tyłu", gdy założyciel wątku wyraźnie napisał, że relief jest prawidłowy).

Zakładam, że mógłbyś zachowywać się w sposób nieco bardziej przyzwoity.


Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Jakby ktoś miał problemy z polskim w liceum: mamy przykład nowomowy u góry.




Cytuj
Założyciel wątku też opisał sytuację z wysokością mostka i pickupami a jak widać i tak były fotki potrzebne, prawda?
Tak, żeby się okazało, że ma rację.
Przecież sam tego gryfu nie kleił, lutnik za to odpowiedzialny przecież raz, że zna się na swojej robocie, dwa - musiał sprawdzić czy zrobił dobrze. Trzy - jak autor mówi, wiosło bangla i jedyne co go zastanawia, to kąt wklejenia gryfu z uwagi na wysokość mostka i strunociągu.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Jakby co to tutaj macie link z mojego dropboxa do tekstu Michała Głowińskiego na temat nowomowy. W miarę ciekawy.
https://www.dropbox.com/s/o6xz3b4k4oi69x2/temat_10_-_M.pdf
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Wiem, że Fatyga w Lublinie jakoś kombinuje coś ze złamanymi gryfami.
Ponoć wychodzą nawet lepsze wtedy...

...ale tylko ponoć. Nie znam się.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Główka była klejona z tego co wiem za granica przez lutnika. Rozmawiałem na temat tego pęknięcia z dwoma lutnikami, czy mogło ono mieć wpływ na ten dziwny kąt - obaj wysoce wątpili. Co do dziwnych, nieregularnych wypaczeń gryfu na wskutek czy wieku i nieprawidłowego przechowywania instrumentu, czy właśnie pęknięcia to zapewne miałyby one wpływ na brzęczenie lub niestrojenie w różnych dziwnych miejscach, z goła odmiennych od tych, w których pojawiają się problemy w przypadku zbyt dużej łódki, odwrotnie wygiętego gryfu, niskiego siodełka czy czegokolwiek tam innego - nie mogłoby to się odbyć, bez żadnego efektu. Tu jak wspomniałem naprawdę nic się nie dzieje bo już ucho przykładam do każdego akordu w każdym miejscu, gdzie grałem.

Poza tym - spójżcie na foto tego LP, którego znalazłem w necie gdzieś na forum - też ma praktycznie tak samo wysoki mostek, duży kąt wklejania gryfu, a główki nie miał łamanej (tak twierdzi jego właściciel).

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Wrzucam trochę nowych zdjęć, starałem się je robić tak, aby coś wnosiły oraz nie tworzyły jakiś przekłamań optycznych:



















« Ostatnia zmiana: 29 Sty, 2013, 19:51:50 wysłana przez Chomick »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Według mnie, pi razy oko oczywiście i na tyle, na ile się znam, to wszystko jest w porządku.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Ej... a w sumie to tak nie jest wygodniej, niż "normalnie"?
Tzn. korpus pewnie mniej się wpija w przedramię... :D
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Hmmm nie zauważyłem różnicy pod tym kątem :D. Może dlatego, że dość nisko trzymam gitarę i nigdy mi się nie wbija - nie umiem wysoko trzymać, nawet jak gram bardziej skomplikowane rzeczy to jak wezmę sobie ją wyżej to nic nie pomaga tylko jeszcze pogarsza :P

Offline Olcha

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Szczerze mówiąc to ten kąt jest mniejszy (przynajmniej patrząc po zdjeciach) od niektórych epi na jakich dane mi było grać,   może po prostu nie dla ciebie gitara ? ;)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Ale w sumie, to w czym to przeszkadza?

Bo jeśli dobrze rozumiem, to wszystko jest na tym wieśle superwygodne i w ogóle, tylko ci ten kąt psychę reza z przyczyn... estetycznych? + ew martwiłeś się czy po prostu wszystko jest technicznie wporządku, dziwiła cię taka budowa...
Bo jeśli tak, to po prostu kochaj jakim jest i po sprawie.
« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2013, 20:39:36 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 372
    • CTG TV
Ktoś w ogóle czytał cały temat i oglądał zdjęcia? Kolega ma pickup podciągnięty do samej góry i dalej jest za nisko :P Chyba jednak nie do końca wszystko jest ok.
mniut i piah

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Chuja tam za nisko.

A rozwiązanie jest proste: wymienić pickupy na grubsze od ramki.
Spoiler

synkopy to guwno

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Picupy nie są za nisko - oba po stronie basowej są w odległości 2,6 mm zaś po stronie e1 1,6 mm. Pomiary dokonywane przy ostatnim progu dociśniętym, mierzone od czubka śruby na picupie (tej, którą się kręci, jak się chce wyregulować zbieranie sygnału dla każdej ze strun) do spodu struny. Jest to bardzo typowy set-up, jaki możemy odnaleźć np. w wielu manualach dodawanych do gitar. Niektórzy piszą, że powinno być 1,5 i 2,5 mm (esp i framus bodajże tak mają opisane), ale to już naprawdę marginalne różnice.

Co do wygody gry, brzmienia i strojenia zgoda - wszystko jest ok. Tak jak kolega pisal - po prostu ryje mi to psyche, psuje efekt estetyczny oraz przede wszystkim nurtuje - czemu tak kurde jest :P

A tak poza tym to tak - kocham ją taką, jak jest .......(tyko, że to cały czas mnie nurtuuuuuje :P)
« Ostatnia zmiana: 31 Sty, 2013, 10:01:51 wysłana przez Chomick »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
8015 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lip, 2008, 11:01:53
wysłana przez BartekL
3 Odpowiedzi
5977 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Wrz, 2008, 18:31:30
wysłana przez DeathMaster
17 Odpowiedzi
9996 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Cze, 2009, 10:51:39
wysłana przez bart5150
2 Odpowiedzi
2265 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Mar, 2012, 22:58:50
wysłana przez maclaren2
25 Odpowiedzi
8516 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2013, 19:37:56
wysłana przez wuj Bat