Autor Wątek: Jaką robotę wykonuje końcówka 2 Ohm z wpiętą kolumną 16 Ohm?  (Przeczytany 2965 razy)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Jeżeli spalisz trafo głośniowe to jest to chyba jedna z najcięższych awarii wzmacniacza. Często ciągnie za sobą lampy końcówki i pół zasilacza jak nie ma odpowiednich zabezpieczeń. Koszt naprawy może osiągnąć nawet połowę wartości wzmacniacza. Transformator głośnikowy jest dosyć wytrzymałym elementem. Najgroźniejszy dla niego jest odłączenie kolumny w czasie pracy na dużych głośnościach. Jak nie ma zabezpieczania to coś paść musi. Mamy szczęście jak zniszczona zostanie podstawka lub/i lampa mocy. Wszystkie mody w Marshallach itp z redukcją mocy o 50% to nic innego jak praca z niedopasowaniem obciążenia. To ten sam przypadek jak podłączymy np paczkę 8R do gniazda 4R. Wpływa to trochę na brzmienie jak i na komfort pracy lamp mocy ( ich trwałość). Dotyczy to jednak końcówek lampowych. Nie wiem czemu producenci nie zabezpieczają trafa przed takim przypadkowym odłączeniem obciążenia. Kosztuje to może 10zł w częściach :)

W tranzystorach im większe obciążenie podłączysz tym moc bardziej spadnie.

@Ghost_of_Cain
Ja na twoim miejscu przelutowałbym paczkę na 4R. 16R jest średnio korzystne we wzmakach. W 100W lampiaku na takiej impedancji hula prawie 100V na kablu głośnikowym podczas głośnego grania :D Szybciej wypalają się styki w paczkach. Już pakę Marshalla z tą przypadłością naprawiałem bo styk był cały osmalony.

A to nie jest tak, że brzmieniowo na 16 Ohm jest korzystniej, bo wyższa dynamika?

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
16 Odpowiedzi
8308 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2011, 23:10:59
wysłana przez marcin.
23 Odpowiedzi
10891 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Cze, 2011, 20:54:37
wysłana przez p0ison
11 Odpowiedzi
3973 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Cze, 2012, 12:26:35
wysłana przez BetoNova
10 Odpowiedzi
5811 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Gru, 2013, 21:34:59
wysłana przez Mother Puncher
2 Odpowiedzi
1904 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2014, 09:32:26
wysłana przez dziubekbm