Autor Wątek: Co nas w życiu cieszy ;)  (Przeczytany 1750799 razy)

Offline Yakus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 119
  • albo się przegrywa albo przegrywa
Odp: Co nas w życiu cieszy ;)
« Odpowiedź #8750 02 Sie, 2014, 09:52:54 »
Wujaszku, pędze! ;)

Maszynownia:

Ekspres? Jeżeli tak, to niech będzie dobry. Dobry - wydatek w granicach przynajmniej 500-700 zł. Mi siedzi Delonghi EC 680 w domu. Ma mało badziewia, jest stosunkowo tani, szybko się nagrzewa, nie ma się co w nim zepsuć. . ;) Jeżeli nie chce się wydawać na kawe tak dużej kwoty a chce się mieć kawę dobrej jakości, to albo kafetiera, którą lubie ale nie szaleje albo cudowny wynalazek, najlepszy w ostatnich kawowych czasach: AEROPRESS. Szokiem dla mnie było jak niedaleko od espresso (w stopniu zbalansowania smaku, nie samego rodzaju kawy. Aeropressy nie produkują cremy. Jak chcemy mieć cremę wszędzie gdzie jesteśmy, to mamy takie śmieszne urządzenie jak Presso ROK (600 zł bez mała kosztuje)) jest kawa z tego wynalazku. :)

Kawa:

Nie ufamy informacją w mediach, że 100% Arabika to dobra kawa. ;) Mimo, że kawy na rynku to w dużej większości 100% Arabiki, to tak czy inaczej to nie są kawy Single Origin, co oznacza mniej więcej tyle, że mimo tego, że jest to 100% arabiki, to tak czy inaczej mamy tutaj do czynienia z mieszanką ziaren z mniej więcej 4-5 plantacji.
Robusta została uznana przez ludzi za gorszą, bo jest bardziej gorzka i tańsza w uprawie. Tak, to prawda, że jest bardziej gorzka, ale przez to jej blendy z arabiką są dużo lepiej zbalansowane.  Kolejną rzeczą która przemawia za robustą to fakt, że posiada 2 razy więcej kofeiny niż arabika... ;)
OCZYWIŚCIE arabika jest delikatniejsza, ale czy to tego szukamy w tym cudownie pobudzającym napoju? ;) Robusta przez bardziej goryczkowe aromaty mniej szkodzi na żołądek i krócej pozostaje na języku kwasowymi aromatami. ;)
Sposób palenia kawy - trzy metody. Bębnowa mistrzowska - siedzi kawa w bębnie (mała ilość) około 15 minut i jest wypalana idealnie. Bębnowa przemysłowa - 600 kg kawy na raz jest wrzucane do bębna i palone pod dużo większą temperaturą co wpływa na kwaskowość kawy, jej gorsze aromaty i bardziej miałki smak (spójrzmy na to z tej strony: jak wrzucamy kotleta na duży ogień to szybko zrobi nam się piękna panierka a w środku będzie surowizna. To samo z kawą. ). Jest też metoda przemysłowa. Super sprawa jak nie lubimy kawy, bo znielubimy ją jeszcze bardziej. 15 ton kawy jest wrzucane pod strumień gorącego powietrza i w minute dwie mamy kawę jak ta lala.

Przygotowanie:
Kawę mielimy w kawiarniach. I mówimy do czego potrzebujemy tą kawę. Kawa do kolby to zmielenie grubsze, do kafetierki baaardzo drobne. Jak pójdziecie do fajnego miejsca to zmielą Wam za darmo. Dlaczego? Większość z nas w domu ma młynki elektryczne które nagrzewając się powodują zmianę smaku kawy. Młynki profesjonalne (zestaw młynek + ekspres dobrej firmy dla małej kawiarni to ca. 15000) to młynki żarnowe, które nie powodują nagrzewania się kawy przez co smak jest taki, jaki chciał żeby był producent.
Każda metoda parzenia kawy to inny sposób zmielenia. Kawa z ekspresu kolbowego NIE może się ekstraktować mniej niż 16-23 sekundy (espresso (7g zmielonej kawy) lub doppio (14 g zmielonej kawy), czyli 30/60 ml kawy).
Jak chcemy dłuższą kawę czarną, to mamy trzy wyjścia. Americano - espresso na gorącą wodę. Long Black - gorąca woda na espresso. Lungo - grubiej zmielona kawa i ekstraktujemy ją przez ok. minutę. będzie miało objętość około 100 ml z jednego espresso.
Mleko 3,2%. Im tłustsze tym lepiej smakuje kawa i tym lepiej spienia się mleko. ;)

Przechowywanie kawy :
Jestem przeciwnikiem trzymania kawy w lodówce. Przechodzi smrodkami, po wyjęciu skrapla się na niej woda i potem przykrywa olejki zapachowe które są na ziarnach i ni to pachnie ni to smakuje.
Najlepsze wyjście? Cebulka. Po otworzeniu paczki kawy jak najszczelniej zamykamy opakowanie fabryczne a potem wrzucamy do hermetycznego pojemnika


Any Questions? ;)

ALE TL;DR

Edit: Zapomniałem o ważnej sprawie, czyli dodatkach
Próbujemy dużo rzeczy!! Świetne dodatki do kaw czarnych:
MIÓD! Jak słodzimy to z klasą. ;) Miód wzbogaca smak kawy
Kardamon
Cynamon
Gałka muszkatołowa (zmielona :D )
Imbir
Przyprawa do piernika ;)
Przyprawy dodajemy NA kawę, nie na dno kubka. ;)
Gałka lodów waniliowych
Pół łyżeczki masła orzechowego
Czekolada, ale to oczywiste

Kawa z mlekiem:

J.W +
posypcie kawe pokruszonymi ciastkami i wypijcie.. medżik.
Nutella
Chałwa
Dżem, ale w temperaturze pokojowej. ;)
Mieszamy różne z tego!
Ja uwielbiam Latte z masłem orzechowym i cynamonem. ;)
« Ostatnia zmiana: 02 Sie, 2014, 10:46:56 wysłana przez Yakus »