Autor Wątek: Co Was w życiu najbardziej wkurwia, czyli kącik małego frustrata  (Przeczytany 1690297 razy)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 500
Też nie czaję do końca o co chodzi ze Świętą Trójcą i jedyne wyjaśnienie, jakie jestem w stanie wymyślić pasuje do islamskiego poglądu, że chrześcijaństwo jest jednak religią politeistyczną, która tylko udaje monoteizm ;)

Tutaj mogę mieć braki w historii, ale z tego, co mi wiadomo, to we wczesnym Chrześcijaństwie mocno dawały się we znaki dualistyczne zapędy ówczesnego bliskiego wschodu i to nie kojarząc tego złego z szatanem, który był tylko wypierdkiem zbuntowanym przeciw jeszcze gorszemu, co rozdawał karty (a właściwie to jego podległym) - starotestamentowemu Jehowie/Jahwe/chuj jak go zwał. Jako tę dobrą przeciwstawność postrzegali Jezusa, który mimo, że był słaby, to podczas końca świata jego dobro miało zwyciężyć poteżnego, ale złego starego boga. To oczywiście była herezja podburzająca monoteistyczny ład i trzeba było coś z tym zrobić, bo było to bardzo popularne. Dlatego zwołali któryś tam synod albo coś w tym stylu i wymyślili Ducha Świętego, którego to ojciec i syn są inkarnacjami (tutaj mam skojarzenie z Hinudizmem, będącego na etapie przejściowym między mono- i politeizmem, gdzie wszystkie bóstwa są inkarnacjami jednego głownego) oraz który to jest w dość panteistycznym rozumieniu tym jedynym, prawdziwym bogiem, który jest wszechobecny, wszechwiedzący i wszechmocny i jako źródło wszyskiego bezgranicznie dobry, kochający itp. (natomiast zarówno zrodzony, nie stworzony ;) ojciec jak i przez dziewicę porodzony syn mają ludzkie cechy!).

Ale to moja teoria ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2012, 15:43:04 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo: