Autor Wątek: Pewne tajemnicze podziemie...  (Przeczytany 5057 razy)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Pewne tajemnicze podziemie...
« 27 Cze, 2012, 22:13:45 »
Ojojojojoj wygłuszenie.

Primo: zmierz pomieszczenie i sprawdz programem ModeCalc mody pomieszczenia (czyli fale stojące). Będziesz wiedział które pasma będą podbijane w tej piwnicy. To jest teoretyczny model, ale jakiś pogląd Ci da.

Tzn mam po prostu rulon dywanu postawić w rogach? Żeby zlikwidować odbijanie się dźwięku i powstawanie dudnienia jak mniemam (to się headroom nazywa?)?

To nie jest headroom tylko właśnie fala stojąca. Mod inaczej.

Gąbka stłumi wysokie tony. Styropian nic nie stłumi, a nawet może zrobić dramat w wysokim paśmie.
Jedyny sensowny materiał to wełna mineralna. Zacznij od taniej wełny - Rockton. Zrób sobie rame z desek, wsadz do srodka wate i obij agrowłókniną, żeby nie pyliło. Jak chcesz mieć na bogato, to zamiast rocktona - isover PT80 lub rockwool techrock 80 - grubość min. 10cm. To jest już drogie. W hurtowni budowlanej tego nie dostaniesz - musisz szukać hurtowni zajmującymi się izolacjami przemysłowymi. Ja kupiłem Techrocka.
Wbrew pozorom - nawet niewielka ilość ustrojów w rogach pomieszczeń może zrobić dramatyczną różnicę. Żeby dobrze działało ustrój musi być oddalony nieco od ściany - choćby 5 cm.

Co jeszcze. Na ziemi nie kładź dywanu, za to możesz pokusić się o uwalenie pierwszych z sufitu - gruba zasłona/ustrój.


Generalnie temat wygłuszania pomieszczeń to walka z wiatrakami, zwłaszcza przy małych pomieszczeniach. Przegłuszone pomieszczenie jest jeszcze gorsze niż niewygłuszone.

Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 27 Cze, 2012, 22:32:15 wysłana przez benkai »