Autor Wątek: Co myślicie na temat tej propozycji ERG?  (Przeczytany 48928 razy)

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Ale co masz na myśli Nitram, pisząc o customowym malowaniu w macie? Ba ja rozróżniam kilka wersji wykończenia:
1. "open grain" - coś jak w najtańszych gibsonach. Wyczuwalne pory drewna, drewno podkolorowane lub w naturalu i przykryte cienką warstwą matowego lakieru. Tak dokładnie rzecz biorąc producenci lakierów nazywają to "woskiem syntetycznym". Ma on wszelkie cechy wykończenia woskowego (głęboka impregnacja drewna połączona z matowym połyskiem i wyczuwalnymi porami drewna), ale jest oparty o żywice akrylowe a nie o naturalne woski. To jest najtańsze i najszybsze wykończenie - całość nie zajmuje więcej niż 2 dni...
2. "closed grain matt" - pory drewna są najpierw całkowicie zalewane podkładem, jest on zeszlifowywany na idealną "gładź" i wykańczany lakierem kryjącym lub transparentnym (lakierobejca). Na koniec kładzie sie kilka warstw twardego lakieru nawierzchniowego o matowym wyglądzie. To wymaga dłuższego procesu i użycia większej ilości materiałów lakierniczych, ale zaletą jest to, że nie trzeba tego polerować. Całość można skończyć w jakieś 7-10 dni.
3. "closed grain gloss" - jak wyżej tylko końcowa warstwa to odporny na zarysowania lakier wysokopołyskowy. Niestety po jego wyschnięciu (conajmniej 3 doby na każdą warstwę) trzeba go zmatowić papierami ściernymi na mokro (zaczynając od 1200 a kończąc na 3000) i wypolerować pastą polerską na wysoki połysk. To trwa, pochłania dużo sił i środków, że nie wspomnę o anielskiej cierpliwości, której ja nie mam - dlatego zajmuje sie tym mój wspólnik :-) To wykończenie jest niemożliwe do wykonania w czasie krótszym niż jakieś 14-20 dni.
W każdym z tych rodzajów wykończenia możliwa jest paleta kilku/kilkunastu typowych kolorów - od ręki. Włącznie z sunbrustami i innymi takimi. Wyjątkiem są lakiery metalizowane (metalic) - srebrny, grafitowy, czerwony czy niebieski z "opiłkami" metalu... Te są niewykonalne w wariancie "open grain".
Przyznasz, że daje to baaaardzo dużą listę rodzajów wykończenia i naprawde nie widzę powodu, by ktoś miał zamawiać jakieś szczególne "customowe" malowanie...
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars