Autor Wątek: Budowa setup w racku - problem  (Przeczytany 20001 razy)

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Też tego do końca nie rozumiem ale się robią np. poprzez szynę w racku, urządzenia wyjęte ze skrzyni brumią wyraźnie mniej (humfreesy załatwiły sprawę). Wpięcie egnatera i eventide do gniazdka z bolcami powoduje ogromny brum, wystarczy odciąć uziemienie w jednym urządzeniu i cisza. I.t.p. i.t.d. Jak położę sterownik na racku to brum jest tak duży, że dźwięk z gitary się nie przebija :)

Wpisz sobie w google pętla mas, jest sporo na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrz, 2010, 00:53:33 wysłana przez Pneumonia2 »

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 361
    • CTG TV
No ja wiem jak to działa.
A Egnatera i Eventide nie masz czasem wpiętego do trafo 230/110?
mniut i piah

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Pętla mas robi się, bo masz:
1. Połączenia kablami audio
2. Połączenia na szynie rackowej
3. Połączenia bolcem z uziemieniem

3 należy nie ruszać, bo po to jest to połączone z bolcem, żeby (w prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej) Cię nie ubiło.

2 można rozwiązać śrubkami humfrees - do kupienia na przykład w Adam hallu lub Thomannie albo po kurewsko wysokich cenach w paco cases o ile dobrze pamiętam (ale bardziej się opłaca już walnąć 20 euro za przesyłkę w thomannie ;).

1 można rozwiązać separatorami - to takie coś co w tor sygnałowy wpina trafo 1:1 (najlepiej takie 10k:10k w przypadku sygnałów efektów gitarowych, 600:600 niekoniecznie). Loopery z reguły nie są wyposażone w takie trafa, więc trzeba kombinować. Przykłady takich urządzeń z trafami to switchery radiala, ebtech, lehle i pewnie coś jeszcze.

W praktyce u mnie pętla mas na szynie była stosunkowo mało upierdliwa, ale to dlatego, że korzystałem z dwóch headów, nie preampów i końcówki w racku. Za to na kablach sygnałowych się działo jak nietrudno się domyślić Setup był podobny do tego, który chciał zrobić Vertigo, tylko trochę bardziej przegięty:

Gitara szła do bufora, gdzie rozdzielała się na tuner rackowy i drugim torem przez kaczkę do wejścia G-Systemu w pętlach G-Systemu miałem tube screamera, mod pro, Digitecha IPS33B i preampy dwóch wzmacniaczy, następnie wychodziło to z G-Systemu do Poda X3, Echo Pro i szło do końcówek mocy tych wzmacniaczy. Brzmiało zajebiście, ale obecnie dziękuję opatrzności, że mnie oświeciło i większość tego rigu marzeń poszła pod młotek. :)

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
Czym będzie się różnić humfrees za prawie 30zł u pacocases od dwustronnego zastosowania plastikowych podkładek kupionych za kilkadziesiąt groszy w castoramie?
« Ostatnia zmiana: 16 Wrz, 2010, 10:30:13 wysłana przez m4ody »
Leweoczkomisiarysia

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Niczym - o ile boki żaden element śrubki nie będzie bezpośrednio dotykał obudowy. Po za tym będę się martwił jak mi taka pętla mas wyskoczy - na razie kompletuję sprzęt więc bez OT pls :)

Nie chcę G-Systemu bo nie jest mi potrzebny - przy opcji looper + FX wszystko steruję jednym kablem MIDI  podłączonym do FCB - więc nie rozumiem dlaczego miałbym ich mieć mniej przy G-system? Kabelek midi jest inteligentny bo kilku żyłowy więc w jednym kablu mam i MIDI i sterowanie Switchami z FCB. Pomijając już nawet fakt, że G-system jest przekurewsko drogi - to już Dual2112 Anniversary + Looper EMCustom wyjdzie mnie taniej :D Więc raczej w grę wchodzi G-Major II (nie testowałem jeszcze) lub Xpression. GMajora I już nigdy więcej. Inna sprawa, że G-system nie ma też pedałów ekspresji których mimo wszystko używam. Jednym słowem na razie FCB z uwagi na użyteczność ma u mnie dożywocie.

Po za tym Looper ma 10 pętli więc w razie czego mam zapas do ewentualnych efektów, 6 switchy do sterowania np. końcówką czy innym preampem.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Czym będzie się różnić humfrees za prawie 30zł u pacocases od dwustronnego zastosowania plastikowych podkładek kupionych za kilkadziesiąt groszy w castoramie?

Paczka humfrees (4 sztuki) kosztuje 8 zł na Thomannie. Napisałem wyraźnie, że Paco przegina z ceną. Wystarczy podczepić się pod jakiekolwiek większe zamówienie, które tu co jakiś czas ktoś robi. Zasadnicza różnica jest taka, że punktem styku jest zazwyczaj właśnie gwint śruby dotykający krawędzi efektu. Można oczywiście zrobić to po swojemu - podkładki gumowe i rurki termokurczliwe, ale humfrees są o tyle wygodniejsze, że są gotowe, nie ma problemu z ich grubością i niedopasowaniem do otworów w efektach itd. Dodatkową zaletą jest to, że ucha efektów się nie drapią przy przykręcaniu, więc można potem opchnąć w stanie idealnym.

Po za tym będę się martwił jak mi taka pętla mas wyskoczy - na razie kompletuję sprzęt więc bez OT pls :)

Przy takim setupie jest pewne, że Ci wyskoczy.

Nie chcę G-Systemu bo nie jest mi potrzebny - przy opcji looper + FX wszystko steruję jednym kablem MIDI  podłączonym do FCB - więc nie rozumiem dlaczego miałbym ich mieć mniej przy G-system? Kabelek midi jest inteligentny bo kilku żyłowy więc w jednym kablu mam i MIDI i sterowanie Switchami z FCB.

Jeśli masz standardowy kabel midi to nie jest on wielopinowy tylko 3 lub 5 żyłowy. Jedyne co jest przez niego przesyłane to komunikaty midi. Do przekaźnikowego sterowania kanałami musisz użyć osobnych kabli lub ewentualnie kabla Y (stereo-2xmono). W przypadku G-Systemu kabel jest jeden - kabel ethernetowy łączący sterownik nożny z "mózgiem" G-Systemu. Na podłodze nie ma nawet kabla zasilającego.

Cytuj
Pomijając już nawet fakt, że G-system jest przekurewsko drogi - to już Dual2112 Anniversary + Looper EMCustom wyjdzie mnie taniej :D

Chyba jaja sobie robisz porównując 2112 do G-Systemu? :D

Nie wiem co to znaczy kurewsko drogi, ale ja swój sprzedałem za 4000 zł, widywałem też tańsze. Pytanie czy G-Major II + Looper + FCB to tańsza opcja.

Cytuj
Inna sprawa, że G-system nie ma też pedałów ekspresji których mimo wszystko używam. Jednym słowem na razie FCB z uwagi na użyteczność ma u mnie dożywocie.

Można podłączyć dowolny pedał głośności jako pedał ekspresji, ja na przykład w tej roli miałem dwa pedały Bossa FV500 (które zresztą zostały do nowego setupu, który teraz kompletuję). Używa się tego dużo wygodniej niż tych w FCB. Wiem, bo miałem FCB - nawet z firmwarem UnO. Nieważne zresztą - to była tylko luźna propozycja, nie ma się co napinać :). Jak już to wszystko zmontujesz to daj znać czy Ci brumi.

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
digitech 2120 (pomyłka ;)) anniversary z podwójnym procesorem efektów sobie sprawdź - wyszło ich kilkaset zaledwie :)

Nie powiedziałem, że mam standardowy kabel midi :) Mam 10 żyłowy :P Mózg pracuje :D A jak Ci ktoś na tą wtyczkę od ethernetu stanie, to potem tobie też stanie - cały system. A kabelki midi to za 50zł możesz mieć dwa 10 metrowe :)

Używany GMajor II to 1700 zł (widziałem tańsze) + Nowy Looper to 1200zł + FCB to 400 zł (za tyle nabyłem) = +/- 3300zł. W tym mam 10 pętli, 2 pedały i 8 switchy - wszystko z jednego kabla + (fakt) zasilnia.

GSystem to ok 4000 zł, a gdzie pedały i switche do sterowania? Już wiesz co lepsze :D?

Po za tym ja akurat lubię właśnie DUŻE podłogi :) Po prostu jak mam do niej 'dolecieć' to w g-systemie czy np. Sparku na pewno bym sobie włączył 3 przyciski na raz czego wynikiem byłby clean z whammym i tremolo ;) A lubię jak to powiedział titus "przelecieć się. sam siebie. po scenie." :) Także dzięki za propozycje :)

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
2120, 2112 - wszystko jedno :). G-System zawiera te same efekty co G-Major, 5 pętli, 4 switche do przełączania kanałów (tak, są). MIDI to pewien standard komunikacji i sprzętu, kabel 10 żyłowy to nie jest kabel midi. Jak mi ktoś stanie na skrętkę, to polecę do dowolnego sklepu komputerowego, media marktu, sklepu elektrycznego itd i sobie kupię drugi. O wiele łatwiej wymienić skrętkę niż kabel midi. Po drugie tam są gniazda Ethercon, więc zakładając, że się człowiek szarpnie na dwa kaptury ethercon (około 30 zł za dwie sztuki), to wtyki są nie do zajebania.

Ale jak chcesz. :)

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
2120 - mylisz się - szczególnie do wersji Aniv, no ale jak chcesz.

Tak się składa, że jestem od IT i kable ethernetowe, także z kondonikami to ... ujmijmy to - pierwsze co się sprawdza w przypadku awarii sieci :D

Po za tym to zwykły kabel telefoniczny ;) A ja właśnie z 10 żyłówki tele mam zrobiony kabel MIDI - bo to najzwyklejsza 3/5 żyłówka - 3x3, dwa gniazda puste lub 5x5. U mnie jest 3x3 a reszta żył obsługuje mi 2 switche czyli jak to ładnie napisałeś 2xmono=>Stereo inaczej "Y" :) I to mi steruje póki co preampem. Jakość drutu w kabelu sterującym nie ma większego znaczenia tak na prawdę, szczególnie przy sygnałach cyfrowych do 50 metrów. Nawet G-sys ma taki 'media-marketowy'. Więc masz to co ja - tylko zapłaciłeś trochę więcej :D

Po za tym tymi 4rema switchami nie obsłużysz Stereo FootSwitcha (FS) E530 + FS Mono na Contour, FS Mono na drugim preampie + 2 stereo FS na końcówce mocy? :D Nie da rady bez switchera. Ale z 8 switchami (2 FCB + 6 Looper) już coś dasz radę zrobić :)

Jak będę składał to muszę do EM zagadać czy by mi nie zrobili z 8 switchami w racku - wtedy w ogóle byłaby bajka.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
2120 - nie mylę się.

Też jestem wykształconym informatykiem, dziękuję za informacje na temat sieci, na pewno sobie zapiszę :D. Są skrętki i skrętki. Możesz je pierdyknąć w jakiś nylonowy kondom i będą barrdziej chronione - grunt to wybrać takie o w miarę sensownej zewnętrznej izolacji, która się nie łamie. Miałem jeden taki kabel do Variaxa, drugi do G-Systemu, jakoś nigdy żaden nie padł.

Kabel, który sobie zrobiłem sam do G-Systemu kupiłem na giełdzie elektronicznej w Warszawie i sam zacisnąłem wtyki, więc raczej nie zapłaciłem więcej niż Ty. Ogólnie ja się wyłączam z tego tematu, bo chciałem tylko dać dobrą radę, a nie zagłębiać się w dyskusję. Przerobiłem podobny setup do tego, który chcesz zrealizować i poznałem trochę wady i zalety takiego rozwiązania. Też się chciałem bawić w rackowe switchero-loopery z niewiadomo iloma pętlami (najlepiej stereo) i switchami, po czym części tego nie zrealizowałem, część zrealizowałem, zbudowałem rig pt. przegięcie, odkryłem, że więcej z tym pierdolenia niż grania po czym to wszystko w cholerę sprzedałem, kupiłem Fractala, prosty sterownik nożny i do tego dojdzie jeszcze jakaś końcówka 1U i pozamiatane.

Offline Budzan

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 084
ja to bym w ogóle kupił g majora 1, a nie 2. 2x tanszy a efekty praktycznie takie same.

albo nova system, masz efekty, masz midi i masz sterownik :D jak do sobka dojdzie to pewnie sie pochwali jak to gada, no i obiecał że da mi ograć, więc teraz już sie nie wywinie :D


a emcustom ma 10 petli w racku wiec po co 8?

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Major 1 jest awaryjny jak skurwysyn i jednak różni się efektami (jakością i ilością). Nova System jest bez sensu - ma drive, ale nie można go podpiąć metodą 4 kablową...

Offline Budzan

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 084
Didejek, drive jest bez sensu to fakt, ale to nie jest drive system, ma tez cała mase innych efektów, typowo modulacyjnych do wpierdolenia w petle. wiec nie ma co go skreslac za drive, ktorego ja np bym nie uzywał..

a major 1, u jednych awaryjny u innych nie, ale o tym juz temat był. ja w swoim nic nie zauwazylem, ale mialem go krotko. ale zobacz np Grudnia z riverside ktory latami gral na swoim majorze, zjechał z nim cały świat i jakoś działał :)

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Skreślam Novę, bo drive bez sensu to raz, a dwa - słaby z niego sterownik midi. W tym kontekście rzeczywiście o wiele lepiej wypada G-Major II+FCB (najlepiej z UnO).

Po pierwsze, nie wiesz czy Major Grudnia nie lądował w serwisie :), po drugie - nieco otarłem się w drodze zawodowej o większa ilosć G-Majorów i jak dla mnie były jakieś kurde trefne. Nie wiem czy zawsze, być może późniejsze egzemplarze, ale coś było na rzeczy.

Offline Budzan

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 084
Ale o wiele drożej :D poza tym co w nim takiego słabego jako sterowniku? pomijam ilość switchy, bo to raczej rzecz indywidualna. Miałem fcb i dla mnie strasznie odpychający był ten wszechobecny plastik (bok majora pękł mi w transporcie na chatę)i popierdolona obsługa, chociaż fakt jest taki, że jest tani i ma dużo przełączników + pedały więc w sumie bije dość konkurencję. Jednak nie zmienia to faktu że i tak nie wiem, co takiego słabego w sterowniku z novy. Mógłbyś powiedziec? bo sam myslę o zakupie takiej novy.

A major grudnia nie lądował w serwisie raczej :) rozmawiałem z nim raz przed ich gigiem i po gigu kupe godzin o gratach, mówił mi o swoim sprzęcie i nie skarżył się na awaryjność majora.
Chociaż fakt, faktem, że niegdyś po allegro śmiagała cała masa uszkodzonych majorów..

PS. Swoją drogą to fcb1010 Grudzień tez uzywał dośc długo :D

Offline sobek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 479
  • Cornford Fanboy
Nova System jest bez sensu - ma drive, ale nie można go podpiąć metodą 4 kablową...
No akurat tutaj sie nie zgadzam. Bardzo dobrze wiedzialem, ze nie mozna jej podpiac na 4 kable, ale mi to np. zupelnie niepotrzebne. Mam Mese i BB Preampa, wiec sram na jeszcze drive z Novy, bo kompletnie mi on niepotrzebny. Kupilem go tylko z mysla o delayu, modulacjach i poglosach dobrej jakosci w petli lampowego wzmaka. Kazdemu wg. potrzeb, ale nie przekreslalbym z tego powodu grata. Mam nadzieje, ze w koncu jutro do mnie dojdzie i skrobne cos o niej w wolnej chwili.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
FCB1010 pomijając ten plastik jest całkiem sensownym sterownikiem o bardzo dużych możliwościach - przy tej cenie, zwłaszcza jeśli patrzeć na używki, jest niepokonany. W tej chwili nie pamiętam już możliwości Novy jako sterownika, ale kiedy się nim zajmowałem (a na przykład tłumaczyłem jego instrukcję obsługi na PL) to doszedłem do wniosku, że dość marnie to wygląda. Ilość switchy raz, dwa możliwości wysyłania program change, control change, pedały ekspresji...

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 361
    • CTG TV
Nie mogę się powstrzymać! :D

Cytuj
odkryłem, że więcej z tym pierdolenia niż grania po czym to wszystko w cholerę sprzedałem, kupiłem Fractala, prosty sterownik nożny i do tego dojdzie jeszcze jakaś końcówka 1U i pozamiatane.

TAK JEST :D
mniut i piah

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
(...) wszystko z jednego kabla + (fakt) zasilnia.(...)
Standardowy kabel MIDI ma 5 żył, ale nie wszystkie są wykorzystywane, dlatego da się zrobić prosty bajer z zasilaniem FCB przez owy przewód i wtedy masz wszystko z jednego kabla.

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Domas => No ale to musi być dobry kabel a nie tele 10 żyłowy :)

Budzan => nie 8 pętli z 10, tylko 8 switchy do sterowania kanałami zamiast 6ściu :)

Didejek => Doceniam Twój trud i rozumiem, ale NIE lubię tego systemu :P I już :) Po prostu nie spełnia moich oczekiwań - chcę mieć możliwość wymiany elementów bez większych 'problemów'. A tak jestem uziemiony w GSystemie z kablem z routera z przedpokoju rodziców :P A tak mam możliwość wymiany FX czy jakiegokolwiek elementu na każdy inny. Chcę sprawdzić nowy efekt - wpinam w looper, inny preamp - zamieniam i jadę :)

Alles :

Nie chcę budować w 'kurwę wypas komina' na 15U. Chodzi mi o (primo) zrozumienie działania takiego systemu, (secundo) zaprojektowanie mojego celu do którego będę dążył.

Z wszystkich gmajorów to najbardziej mi podszedł Rocktron Xpression i w niego celuję jako FX (ponownie - Maślakowy był zajebisty, tęsknię ;(). Miałem i to i to i Gmajor generalnie ssie pałkę (jak dla mnie) - pisałem o tym w innych postach.

System który buduję aktualnie będzie prosty :

E530 + FX + Końcówka + FCB1010 - czyli 4, w porywach 5U.

Jednak jeżeli chcę dołożyć Preamp np. 5150 czyli Rockmastera to potrzebuję loopera i też już mam wszystko przemyślane i rozrysowane, ale opiszę po krótce ten naprawdę PROSTY (jak się okazuje) system :

System Preamp I + Preamp II + Końcówka E930/60 + FX + Looper EMCustom :

===== Preampy =======

Gitara OUT do IN Loopera

Preamp I + Preamp II łączę z Looperem EMCustom (wszystko w MONO!)

Z loopera wychodzę na końcówkę (MONO)

===== Power Amp + FX =====

Końcówka posiada własną pętlę efektów (ENGL E930/60 bo w tą celuję aktualnie) przez którą idzie MultiFX i robi się Stereo które od razu idzie na Paczkę.

===== Sterowanie =====

FCB1010 steruje Looper Midi IN => Looper Thru => FX Midi IN

Looper steruje kanałami Preampów i końcówki

Ende.

Proste jak pysk strzelił. Razem może 6/7U + ogromne możliwości rozwinięcia w razie potrzeby.

Moja decyzja podyktowana jest tym, że (Primo) gram w ciężkiej kapeli ale też w początkującym weselniaku czy ze znajomymi po prostu rocka. Nie mogę zamknąć się na 1 brzmienie, a będę kupował Headów = Uniwersalizm.

Secundo - Stawiam rack i wpinam 4 kable (gitara, paczka, zasilanie, FCB) = gram. Wkurwia mnie nieprzeciętnie ciągle spinanie i rozpinanie kabli...

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Domas => No ale to musi być dobry kabel a nie tele 10 żyłowy :)
No i dobrym 5 żyłowym zrobisz sobie zasilanie. Sprawdzone, działa ;)

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Podobnie jak kolega jestem na etapie formowania wieży rack... właściwie to rack+ head, coś jak u Domasa widziałem. U mnie wyszło 6U, bez preampów i końcówki (bo korzystam z heada). U mnie to Furman power conditioner 1U, FX 1U, Looper 1U, szuflada na efekty 2U, 1U zostaje w przyszłości na bez przewód.

Fajnym patentem jest looper sterowany przekaźnikami a nie midi. Dużo tańszy przede wszystkim. Jak masz wolne wyjścia przekaźnikowe to jak znalazł.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrz, 2010, 14:46:43 wysłana przez Donnie »

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Ja się właśnie boję, że mi braknie tych wyjść :) Po za tym lubię w sumie to MIDI powoli - wiesz klawiatury sterujące, resampling z Midi - coś się człowiek znów nauczy :)

Ja właśnie chciałbym bez Heada. Nie wiem dlaczego Heady gitarowe w dużej mierze nie mają czegoś co w dużej mierze mają heady basowe - wyjścia za przedwzmacniaczem - czyli możliwość wykorzystania tylko końcówki mocy :) Choć w sumie wiem dlaczego ;)

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Jak masz pętle efektów to możesz przecież wejść w return i wykorzystywać sam koniec mocy co obecnie z powodzeniem praktykuję :)
« Ostatnia zmiana: 17 Wrz, 2010, 16:12:31 wysłana przez Pneumonia2 »

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
O! A to Ci checa ! I zaraz idę to też popraktykować :) Bo muszę lampy potestować różne ;) Ale jak sterujesz wzmocnieniem - obojętnie z którego kanału :P?

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
9550 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lut, 2011, 18:08:20
wysłana przez Vertigo
30 Odpowiedzi
36679 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Lis, 2012, 10:56:11
wysłana przez Dun
[NGD] My setup

Zaczęty przez Marency Efekty

15 Odpowiedzi
10693 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lis, 2011, 14:11:42
wysłana przez Marency
26 Odpowiedzi
6836 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Cze, 2019, 12:39:59
wysłana przez Aremenius
6 Odpowiedzi
1630 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2023, 11:29:13
wysłana przez Skibodeptak