Autor Wątek: Jimi Hendrix 2010 - Valleys Of Neptune  (Przeczytany 3663 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 766
Jimi Hendrix 2010 - Valleys Of Neptune
« 23 Mar, 2010, 10:10:51 »
Na początek kilka faktów. Moja żona kiedy była dzieckiem chciała być... Marylą Rodowicz. Yeah! \m/ A Wasz Wuj - Jimim Hendrixem! - zwanym pieszczotliwie 'Heńkiem"... Wystarczyło, że tato nagrał mi na wideo występ Jimiego z Woodstock (tego Woodstock!). Kto nie widział, temu nie podaję ręki! Zaczęła się fascynacja, której objawem było m.in. to, że jego plakaty miałem na słomiance :facepalm:. Dokumentują to stosowne fotassy z epoki ;). Moje identyfikowanie się z Miszczem opierało się na prostych analogiach: też jestem leworęczny (i na początku "kariery" grałem na odwróconych gitarach praworęcznych), też mam długiego...

Ale przejdźmy do meritum: leżę i kwiczę! Z początku nic tego nie zapowiadało. Przypadkowa informacja, że w 2010 będzie nowa kompilacja niepublikowanych nagrań Heńka. Myśl: kolejny szit do zbijania kasy na umrzykach! Jak zauważył Bono: śmierć bywa najlepszym ruchem w karierze!... I dziwnym trafem nowy album, AKURAT 40 lat po śmierci Wielkiego Improwizatora, hm..., czyż to nie dziwne? ;)



Album "Valleys of Neptune" brzmi jak nagrany wczoraj! Ukłony do samiuteńkiej gleby dla ludzi, którzy restaurowali te nagrania! Nie mam słów: zachowanie klimatu przy nowoczesnym (tak!) brzmieniu! A sam Heniu wchodzi tu na wyżyny - co ja pieprzę! - on jest na swoich wyżynach! W końcu nagrywano to około lutego-maja 1969 roku, a we wrześniu 1970 już zmarł. 28 lat - i wystarczyło na status największej legendy gitary. Co ja tu robię? ;)...

Otwierający płytę "Stone Free" pokazuje ile SRV zerżnął z Miszcza... Zamieszczona wersja "Red House" - wzorzec z Sevres klimatu. "Ships Passing Through The Night" - zaskakuje dojrzałością kompozycji, brzmień, warstw. W wielu utworach mam sympatyczne wrażenie, że Jimi się "stara" jako wokalista :)

Wydaje mi się, że Hendrix jest w tej chwili nieco zapomniany. Druga rzecz, że wielu młodych go zupełnie nie zna. Jak więc ma doceniać? Szczególnie "pokolenie youtube", dla którego facet jest bardziej niż dosłownie martwy. A po trzecie: ten album jest zajebistą okazją wgryźć się po raz pierwszy w ten świat. Nie wiem, czy dziś objawiony Heniek byłby wieszczem, bardem, ale na tym albumie staje przed nami, rzekłbym, przeraźliwie żywy!
I coś dla wspomnianego pokolenia: usiądźcie wygodnie, rozepnijcie rozporki: viola! Teledysk, w którym nie ma słabego ujęcia Mistrza, poczujcie ten klimat, muzyczne i wizualne HD!!!

« Ostatnia zmiana: 23 Mar, 2010, 10:13:37 wysłana przez wuj Batman »
Paczki z głów!

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Wydaje mi się, że Hendrix jest w tej chwili nieco zapomniany. Druga rzecz, że wielu młodych go zupełnie nie zna.

Wuju, w chwili obecnej mam siedmiu uczniów. Jeden z nich nie słyszał o Hendrixie, pozostali wiedzieli o nim i słuchali go, zanim jeszcze zaczęliśmy lekcje. Chłopaki mają po 15 lat. I niesamowicie mnie cieszy, że przychodzi do mnie osobnik z 3 gimnazjum, pożycza ode mnie autobiografię Claptona, drugi sam przynosi mi DVD SRV, z trzecim wymieniam się materiałami o Led Zeppelin (których fenomenu nie rozumiem...). Przykłady można mnożyć. Powoli odradza się, z tego co widzę, moda na tamte lata. Tak jak z resztą w stanach. Kapele z końca lat 70. i początku 80. odchodzą w zapomnienie, bo są dziadami dla dzisiejszej młodzieży, natomiast jeszcze starsze wykopaliska typu Hendrix, The Shadows, Sabbath, młody Santana, czy Cream zaczynają być rozpoznawane i słuchane. Cieszy mnie to. Oczywiście spadek popularności Van Halen będzie mnie martwił, ale cóż - historia kołem się toczy...

O płytce i Hendrixie napiszę, jak wróce z Bydgoszczy.
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 766
U nas na próbowni kręcą się także tacy młodzieńcy, z ciekawości ich popytam, co znają ze "staroci"... ;)
Paczki z głów!

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Powoli odradza się, z tego co widzę, moda na tamte lata. Tak jak z resztą w stanach. Kapele z końca lat 70. i początku 80. odchodzą w zapomnienie, bo są dziadami dla dzisiejszej młodzieży, natomiast jeszcze starsze wykopaliska typu Hendrix, The Shadows, Sabbath, młody Santana, czy Cream zaczynają być rozpoznawane i słuchane. Cieszy mnie to.
Według mnie to dlatego, że w dzisiejszych czasach mało ciekawej muzyki się tworzy. Owszem, są wykonawcy wybitni, ale to jednostki - parę płyt na rok, a reszta to nędza. Sam słucham głównie starszych rzeczy, zdarza się, że nawet z baroku ;)

A te nagrania Hendrixa - całkiem do rzeczy. Dzięki Wuju za info, sam bym chyba na to nie wpadł.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
O kurwa! Ale musi być przepotworny ten teledysk po kwasie!

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Jak juz zebralo sie na wspominki to dlaczego nikt nie wspomnial o Creedence Clearwater Revival?

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Wuju świetny ten teledysk jest! Momentami trochę jak wizualizacje łindołs media plejera, ale klimat podoba mi się bardzo no i przede wszystkim bardzo fajna muzyka! Smaka na Hendrixa mi zrobiłeś ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 766
Wuju świetny ten teledysk jest! Momentami trochę jak wizualizacje łindołs media plejera, ale klimat podoba mi się bardzo no i przede wszystkim bardzo fajna muzyka! Smaka na Hendrixa mi zrobiłeś ;)

Zawsze powtarzam, że "jeśli choć jeden długowłosy młodzian zainteresuje się Hendrixem, zamiast pić kwasy w bramie i okradać starsze panie, to moja misja ma sens!..."  :D

Ergo, kurwa - uratowałem Tobie życie! (ergo -> stawiasz browara!) :D

Klimat, klimat!!!

Edzia (żona pedzia):
Zajebiaszcze ;), trzeba wrzucić:

Paczki z głów!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
2 Odpowiedzi
2288 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Sty, 2010, 00:00:37
wysłana przez fireboy
14 Odpowiedzi
4326 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sty, 2010, 22:59:58
wysłana przez pan mikos
0 Odpowiedzi
1339 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Sty, 2010, 21:00:41
wysłana przez shitol
0 Odpowiedzi
1679 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lip, 2012, 18:10:13
wysłana przez grooda69
5 Odpowiedzi
2491 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2016, 17:58:24
wysłana przez baz0k