Autor Wątek: Poradnik - Konfiguracja urządzenia audio w różnych DAWach  (Przeczytany 38494 razy)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Hej domowi nagrywacze,
sporządziłem mini poradnik dotyczący konfiguracji zewnętrznych urządzeń audio (takich jak interfejsy audio, PODy, etc.) w różnych programach do nagrywania i obróbki dźwięku. Na dzień dzisiejszy są to: Ableton Live, Adobe Audition, Cubase / Nuendo, Reaper oraz Sonar. W miarę upływu czasu mogę dodać inne DAWy, o ile zajdzie taka potrzeba.

Zdaję sobie sprawę, że to co opisałem na tych screenshotach to rzeczy proste i banalne, lecz sądze też, że wielu osobom zaczynającym przygodę z home recordingiem takie informacje mogą ułatwić start i pozwolić na swobodne zgłębianie sonicznych doznań.

W razie jakichkolwiek pytań, nie wahajcie się pisać w tym temacie. Mam nadzieję, że to co wypociłem częściowo z nudów, a częściowo z dostępu do różnych programów komuś się przyda.

Ableton Live



Adobe Audition



Cubase / Nuendo







Reaper



Sonar









Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Dobra robota! Może by tak przypiąć coby na widoku zawsze było?

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Aa to już kwestia administracji. Myślałem, że nikt w ogóle nie czytał tego tematu, dzięki za komentarz ;) W robocie jest też poradnik do ampsimów, takie max podstawy dla początkujących, w w/w DAWach.

Offline mlodysatan

  • Pr0
  • Wiadomości: 633
  • Graj to co czujesz, to jest najlepsze !
    • KOZI RECORDS
To pomsla mam. Niech nasi Admini sleja ten poradniki w jednym temacie i poscie :) to bedzie chyba najlepsze :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Jest prostsza metoda na ogarnięcie burdelu, jak się ewentualnie już pojawi. Przykleić temat z odnośnikami do konkretnych poradników tu na forum i tyle. A one niech się już bujają po dziale, dostęp będzie zawsze z najwyżej położonego.

Offline mlodysatan

  • Pr0
  • Wiadomości: 633
  • Graj to co czujesz, to jest najlepsze !
    • KOZI RECORDS
Tyz tak da rade :) Jestem za a nawet przeciw :)

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Aa to już kwestia administracji. Myślałem, że nikt w ogóle nie czytał tego tematu, dzięki za komentarz ;) W robocie jest też poradnik do ampsimów, takie max podstawy dla początkujących, w w/w DAWach.
O o o o ja o te poradniki do ampsimów poproszę, najlepiej z kolejnością co gdzie kiedy (kiedy EQ, kiedy IR itd). To będzie mega przydatne

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Jak będziecie czekać na adminów to się nie doczekacie. Done :D
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Jak będziecie czekać na adminów to się nie doczekacie. Done :D
:allah:

Offline Zbir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 319
Nie chciałem zakładać nowego tematu - więc zapytam tutaj (wydaje mi się najodpowiedniejszy, jak nie jest to sorry). Sprawa wygląda następująco. Razem z zespołem chcemy nagrać nasze kawałki. Padło na homerecording gdyż nasz pałkarz wyjechał, nowego ni ma, a mamy zapisy perkusji w Guitar Pro.
Prosiłbym o doradzenie jakiegoś programu który działa jak Drumsite (nie chcemy kupywać konkretnie tego bo jest trochę cienki moim zdaniem). Chodzi mi o to żeby importnąć do programu midi z guitar pro (perkusja) i ustawić w tym programie głośność posczególnych talerzyków itp :P . Ważne aby można było takie dane zapisać potem i odtwarzać/zmeniać w tym formacie :) (grać do tego)
Zaznaczę iż szału nie oczekujemy - nikt się na niczym nie zna. Ja np umiem nacisnąć przycisk "nagrywania" :P.
Nie chcemy kupywać EZdrummera lub inne przetaczające się w wątkach programy, bo w przypadku braku takiej opcji jakiej szukamy - nie poradzimy sobie :P.
Dzięki za podpowiedź ;))

Offline utarefson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 349
    • http://landsbeyond.bandcamp.com/
Jeśli nigdy się tym nie zajmowaliście to nie ma szans na osiągnięcie choćby średniego efektu. Najrozsądniej jest udać się do studia lub zlecić robotę człowiekowi który ma pojęcie o realizacji dźwięku,czy kreowaniu brzmienia (polecam Widka np. ;) ). Zaoszczędzicie czasu i pieniędzy.

Offline Zbir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 319
Wiemy, wiemy :P. Ale jak mówię - nas zadowala efekt perki z drumsite xD .

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Zbir, myślę, że to jednak zagadnienie na osobny temat. Sprawdź też PW ode mnie.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero


SONAR







Należy wybrać sterowniki ASIO - domyślne WDM powodują masakryczne opóźnienia. Poza tym zafajkować 'Play Effect Tails After Stopping'. Poza tym zwiększenie buforu I/O z 256kB na x2, x4 itd zalecane jest przy słabej wydolności dysku.
« Ostatnia zmiana: 03 Sie, 2011, 01:53:29 wysłana przez OMSON »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Dzięki za uwagi. Faktycznie, umknęły mi te opcje, choć u mnie działało wszystko jak należy, ale jest ryzyko, że przynajmniej Driver Mode potem ustawiłem, jak trzeba.

pozdro

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Może nie w 100% pokrywa się z tematem, ale jest trochę o nagrywaniu, miksowaniu, presety itp.

http://www.benvesco.com/blog/


Kolejna ciekawa rzecz. Dosyć treściwy w linki, informacje, diagramy itd. blog.

http://djfrobot.blogspot.com/2010/04/eq-frequency-chart-for-instruments.html
« Ostatnia zmiana: 27 Lut, 2012, 15:23:30 wysłana przez IgnisPractice »

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Podziękować muszę, bo mi właśnie dzisiaj te (oraz oficjalne Abletona na YT) tutki sporo pomogły :)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Pozwolę sobie odkopać, bo nie chcę zakładać nowego tematu coby się o duperelę pytać:
jak to jest z tymi buforami i sample rate?
Im więcej tym lepiej, im mniej tym lepiej?
Piszesz, że do grania na żywca bufor ustawić mniejszy, spoko, mniejsza latencja. A jak już nagram sobie co chciałem to mogę wtedy przestawić na większy i magicznie się poprawi jakość, czy trzeba to jakoś inaczej rozwiązać?

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Po nagraniu na niskim buforze możesz przestawić na wyższy, wtedy będziesz mógł więcej załadować do DAWa zanim zacznie się wysypywać/trzaskać itd. To wszystko.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
7502 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2009, 06:33:13
wysłana przez BartekL
11 Odpowiedzi
10760 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Paź, 2013, 13:40:23
wysłana przez sinquestsound
11 Odpowiedzi
5209 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2015, 13:14:31
wysłana przez wrobelsparrow
2 Odpowiedzi
4236 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2019, 18:44:27
wysłana przez vastio
22 Odpowiedzi
4176 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Cze, 2021, 00:14:58
wysłana przez ITHMW