Autor Wątek: Marshall MG 250DFX - modować? sprzedać? wymienić?  (Przeczytany 13321 razy)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Witajcie.

Wiem, wzmak jest do kitu, bo marszczal em dżi i w ogóle, ale w tym momencie to jedyny sprzęt, na który mogę sobie pozwolić bez sprzedawania nerki. Mam go od ponad roku i zastanawiam się, co mogę z nim zrobić, żeby wydał z siebie jakieś ciekawsze dźwięki.



Gram póki co w C (planuję G za rok lub dwa, ale nie wiem czy wzmacniacz do tego czasu zostanie u mnie), szatana rzadko, bardziej rock progresywny, ogólnie różne brzmienia od hardrocka przez blues, dżez, hip-hop, flamenco po techniczny metal (raczej w stylu Blotted Science i Cynic niż Maczugi). Do tego dodam, że granie na czystej barwie zajmuje mi mniej więcej 35% ogólnego grania.



EDIT: wzmacniacz ma zamkniętą obudowę, po prostu w czasie robienia zdjęcia odkręciłem, żeby sprawdzić co to za głośniki dokładnie.

Myślałem nad wymianą głośników, aktualnie siedzą w nim dwa Celestion G12-65 MG. Co byście polecili na wymianę? Czy jest to w ogóle opłacalne? bo może lepiej byłoby go popchnąć i w zamian dorwać coś lepszego? Znajomy doradził mi znalezienie jakiejś małej lampy na jednej patelni.



A może jakieś inne modyfikacje, etc? Niestety kompletnie się nie znam na tym, co można z takim tranzystorem zrobić... ma wprawdzie te wbudowane efekciki, ale rzadko z nich korzystam, jak już to chorus, bo dileja i tak mam zamiar niedługo sobie sprawić stompa. Reverb jeszcze jako tako może być.
Czysty kanał dopalam Electro-Harmonix Metal Muff a z drajwu korzystam tylko jako crunch bo powyżej 3/10 mi się już kompletnie nie podoba.

Z góry dzięki za jakiekolwiek porady, buziory ;*
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2009, 01:51:37 wysłana przez mondomg »

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Marshall MG 250DFX - mod?
« Odpowiedź #1 12 Sie, 2009, 00:07:53 »
ma wyjscie na glosniki, uzyj go jako wyjscia na paczke i poprobuj jak zagra z innymi glosnikami. wybor jest wielki, od srodkowych V30, do scoopowych G12T, nie przywolujac Eminence i innego stuffu... jedyne co trzeba, to poleciec do sklepu i "panie ja chce paczke do tego pieca!". najlepiej do takiego sklepu, gdzie jest sporo roznorodnych paczek gitarowych.

inna opcja? dozbieraj i kup lampe. zamiast myslec o efektach srektach, ktore nie sa - prawde mowiac - niezbedne, sprzedaj piec, sprzedaj MetalMuffa, sprzedaj MG250 i kup se pan jakiegos malego potwora z prawdziwego zdarzenia.

albo jeszcze - nie sprzedawaj nerki, tylko sobie kup, w sensie POD 2.0.
Łe tej.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Marshall MG 250DFX - mod?
« Odpowiedź #2 12 Sie, 2009, 00:21:39 »
O właśnie, miałem taki pomysł, żeby polatać z gratem za paczkami, dzięki za przypomnienie!

Opcja sprzedanie pieca oraz Metal Muffa i kupienie lampy na jednym głośniku do domu to właśnie to, co doradził mi znajomy. Tylko nie sprecyzował, jaki piec by się nadał, hm?

Za PODa i inne tego typu wynalazki raczej podziękuję. Mam interfejs audio i jak tylko komputer wróci będę miał się czym bawić w kompie, także nery nie trzeba. Potrzeba czegoś fizycznego, że tak powiem. Monitory sprawy nie załatwią niestety... ale dzięki za odzew :*

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Marshall MG 250DFX - mod?
« Odpowiedź #3 12 Sie, 2009, 00:46:15 »
Na giełdzie masz teraz tanie, lampowe combo.
W sam raz. Nie wiele byś musiał doinwestować po sprzedaży swoich gratów.
Ja polecam takie rozwiązanie.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Marshall MG 250DFX - mod?
« Odpowiedź #4 12 Sie, 2009, 00:55:49 »
przecie mozesz fizycznie podpinac nereczke w input. nawet floorboard dokupic gdyby sie dobrze sprawialo ;) chociaz bez petli moze byc niefajnie, ale sam nie wiem, nie mam doswiadczenia w tym temacie.

z malych piecow: http://www.blues.com.pl/viewtopic.php?t=13600&sid=34b560093de1fc0b35a218cac60bcc51 moze byc ciekawe. AD5 to nie jest higain maszinery, ale z dopalaczem, nawet z Metal Muffem... pojdzie :D i nie boj sie EQ w jednej galce. Nikt sie nie bal i ma Tiny Terrora :)

EDIT: hyc, jeszcze cos takiego wykopalem: http://www.thomann.de/at/vox_ac4tv.htm
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2009, 01:04:26 wysłana przez dom?n »
Łe tej.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Marshall MG 250DFX - mod?
« Odpowiedź #5 12 Sie, 2009, 01:49:39 »
@dom?n - po prostu POD nie i tyle, taki mój malutki kaprys :)

Co do tego orendża i woksa to niestety, mogą być ciut za małe mimo wszystko, chociaż zastanowię się nad nimi zależnie od tego, jak bym wyszedł z kasą po ewentualnych sprzedażach, dzięki za info.

Jak w ogóle wychodzi dopalanie tranzystorowym przesterem takiego lampowego piecyka? Daje radę?

Bo jeśli miałbym jednak sprzedać wszystkie graty i kupić combo to wymarzone byłoby:
- min. 30W,
- przynajmniej jeden głośnik 12",
- dwa kanalsy,
- futsłicz
- opcjonalnie riwerb


@Dexterek - i tu nasuwa się od razu oferta pewnego PurpurowegoPana. Chyba, że chodzi Ci o inną, a przeoczyłem?

Takie combo albo podobne to już niestety nie do domu, a do grania ogólnie. Poza tym, nie wiem, czy rzeczywiście dam radę wyciułać tyle kasy z wyprzedaży... ale tego Marszala to jednak chętnie się pozbędę, bo jak dla mnie, grającego teraz w domu/garażu samemu, jest zbędny. Kapeli przed kupnem nowego wiosła nie planuję, także jeszcze ohoho czasu.
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2009, 16:57:53 wysłana przez mondomg »

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline DeathMaster

  • Pr0
  • Wiadomości: 712
  • Holy Target \,,/
    • MySpace
No to moje typy :P


Blackheart BH5-112 Little Giant
Construction Type: Tube
Power: 5 watts
Channals: 1
Loudspeaker chassis: 1 x 12"
Loudspeaker type: Eminence
Tone control: Bass / mids / highs
Pre amp tubes: 1 x 12AX7
Power amp tubes: 1 x EL84
Impedance: 4/8/16 ohms


Bugera V22
Construction Type: Tube
Power: 22 watts
Channals: 2
Loudspeaker chassis: 1 x 12"
Loudspeaker type: Bugera
Tone control: Bass / mids / highs / presence
Pre amp tubes: 3 x 12AX7
Power amp tubes: 2 x EL 84
Effects: Reverb
Impedance: 4/8/16 ohms
Output for extra loudspeakers: Existent
Included in delivery: footswitch


Peavey Windsor 1x12
Construction Type: Tube
Power: 20 watts
Loudspeaker chassis: 1 x 12"
Loudspeaker type: Blue marvel
Tone control: Bass / mids / highs
Inserts: Serial
Pre amp tubes: 2 x 12AX7
Power amp tubes: 1 x EL34
Effects: Reverb
Impedance: 4/8/16 ohms
Output for extra loudspeakers: Existent
Included in delivery: footswitch
Specials: check specifications
Cena kazdego z nich wacha sie pomiedzy 1000/1400zł

A to riposta na to ze 5W to za mało  :devil:
http://www.e-gitara.net.pl/content/view/868/9/
« Ostatnia zmiana: 12 Sie, 2009, 08:29:51 wysłana przez DeathMaster »
Sie.. sie.. sie..

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
A więc tak: przejrzałem wszystkie wasze propozycje, sam również zrobiłem mały risercz i doszedłem do pewnych wniosków:

Cofam moje stwierdzenie, że 5W to za mało (chociaż aż tak dosłownie tego nie ująłem, chodziło mi bardziej o ogół wzmacniacza, głośnik etc.), no ale - póki co zastanawiam się nad Blackstar BH5-112 Little Giant oraz Orange AD5
http://www.thomann.de/gb/search.html?xsid=bb9d48cc0538b35fe0ea001ef8d277cb&gk=gieacotu&pr=0a400&kf=on&oa=ala&wgfid1=7651&wgf7651=&wgfid2=7652&wgf7652=&wgfid3=7655&wgf7655=&wgfid4=7653&wgf7653=&wgfid5=7654&wgf7654=&wgfid6=9810&wgf9810=&wgfid7=9811&wgf9811=&wgfid8=9812&wgf9812=&wgfid9=9813&wgf9813=&wgfid10=9814&wgf9814=&wgfid11=9815&wgf9815=&wgfid12=9816&wgf9816=&pc=show&chk103961=on&chk107721=on (nie wiem czy bryknie)

Facet z tego forum bluesowego co dom?n podał jeszcze się nie odezwał, a jedyna oferta w kraju, jaką znalazłem to http://www.allegro.pl/item692478203_lampowe_combo_orange_ad_5_class_a_nowe_sklep_gram.html a więc w przypadku Blackstara zostaje mi sprowadzanie, przy okazji zamówienia dorzuciłbym może jeszcze Korg Pitchblack. Bo Orendża chyba się nie opłaca, między Allegro a Thommanem to tylko 100zł różnicy, które w przypadku zamawiania z Niemiec i tak poszłoby na koszty przesyłki...

Jeszcze może macie jakieś porady? spostrzeżenia? propozycje?

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
ja bym sie na twoim miejscu rozejrzał za valvestatem vs100R albo nawet avt100xt bardzo dobre sprzety i moc konkretna wyjscie na dwie paki, pętla fx
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Niestety Drewniaku, żadnego Marszala w moim rigu, noł mor dys snob szyt. Jakoś już nie mogę słuchać tych wzmaków, czy to 100w lampa, czy 1w mikrostak...

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
rozumiem a cos takiego:




    * All-tube preamp/poweramp signal path
    * Overdrive channel: gain and master controls, 3 band EQ
    * And contour.
    * Clean channel: master volume with 3-band EQ
    * Global controls: low-res (resonance) and reverb
    * Effects loop with level controls
    * Line out with level control
    * Selectable 4 / 8 / 16 ohms external speaker jacks
    * 2-position footswitch: channel select and reverb.
    * Rugged 18mm baltic birch construction
    * Detachable casters for easy transport
    * Dimensions: 22.5" (w) x 19.5" (h) x 11" (d)
    * Weight: 40lbs.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kustom The Defender 50W 1x12 Tube Guitar Combo

RMS Wattage:   50 Watts
Speaker:   12" KEI™ Epic
Cabinet:   All-Pine w/ Birch Baffle
Tube Preamp/Phase Inverter:   12 AX7 (x3)
Tone Controls:   Bass, Middle, Treble, Presence
Pull Bright Function:   Classic American & British EQ
Power Tubes:   EL-34 (x2) or EL-6L6GC (x2)
Reverb:   Ruby® Spring Unit
Master Control:   Yes (w/ bypass switch)
Volume Control:   Yes
Dimensions:   19.75H x 23.5W x 10.5D
Dimensions (mm):   502H x 597W x 267D
Weight:   37.5 lbs/ 17 kg
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
RANDALL RG-50 TC

PREAMP CHANNELS

2 Channel/4 Mode
Mode 1: Clean
Mode 2: Clean with Boost
Mode 3: Classic Hi-Gain
Mode 4: Modern Hi-Gain EQ
EQ CONTROLS

Bass • Middle • Treble
MASTER CONTROLS

Volume
POWER AMP

All Tube • (2) 6L6 Tubes
POWER OUTPUT

50 Watts
SPEAKER

(1)12” Celestion Seventy 80
FEATURES

Dual 3 Band EQ
Spring Reverb
Series Loop
Slave Output
RF4G3 Footswitch
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MESA BOOGIE MARK V 112 BK

 :P
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LANEY LC30-112N

LANEY LC30-112N Guitar Combo, 30 Watt, 1x12" Celestion 70 Eighty Speaker, 2 channel, 2 inputs hi & lo, ECC 83 & EL 84 Tubes Class A, each Channel Bass - Middle & Treble EQ, Bright Switch on Clean channel, Reverb, FX Loop, optiional Footswitch FS2 , Dimension 476 x 565 x 330mm, weight 23kg
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LANEY VC30-210

Laney VC30-210 Guitar Combo, 30 Watt, 2 chanal, Hi & Lo , ,4xEL84 Valves, FX Loop, Reverb, 2x10"Speaker
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AMPEG J-20

Ampeg J-20 Guitar Combo, Tube 2x 6V6 and 3x 12AX7, Class A/B, 20 Watt, 1x12" Speaker, Point to Point, Control for Volume & Tone, Tremolo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PEAVEY CLASSIC 30 BLACK VINYL

Peavey Classic 30 Black Vinyl – 30W (RMS) valve combo, 16 or 8ohms, 12" speaker, black tweed cabinet, three 12AX7 preamp valves, four EL 84 power amp valves, 2x channel preamps (selectable with push switch or optional 2 button footswitch), pre and post gain, normal volume, 3-band passive EQ, push boost switch, reverb level, effects loop.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FRAMUS RUBY RIOT I BK

Framus Ruby Riot I BK, 30 watts valve combo, to a large, extend free wired with 2 x 12" speakers, Clean and Lead channel parallel, ffects loop and Acoutronics reverb, 4/8 ohms selector switch, weight: 32 kg, Color: Black
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Kustom The Defender 50W 1x12 Tube Guitar Combo
( Obraz usunięty.)
RMS Wattage:   50 Watts
Speaker:   12" KEI™ Epic
Cabinet:   All-Pine w/ Birch Baffle
Tube Preamp/Phase Inverter:   12 AX7 (x3)
Tone Controls:   Bass, Middle, Treble, Presence
Pull Bright Function:   Classic American & British EQ
Power Tubes:   EL-34 (x2) or EL-6L6GC (x2)
Reverb:   Ruby® Spring Unit
Master Control:   Yes (w/ bypass switch)
Volume Control:   Yes
Dimensions:   19.75H x 23.5W x 10.5D
Dimensions (mm):   502H x 597W x 267D
Weight:   37.5 lbs/ 17 kg

Na tym grałem i chciałem to kupować tylko w sumie się powstrzymałem ze względu na 1 głośnik.. Bardzo fajne kombo, ładnie ciepło brzmi, ale wbudowany przester nadaje się najwyżej do słabego rocka. Za to dopalony metal muffem nano BAAAAAAAAAAAA :headbang: AAAAAAAAAAAAARDZO pozytywni mnie zaskoczył- na prawdę megafajne, ostre brzmienie. Kiedyś może kupię :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
@Drevniak, z tych co podałeś, to Kustom i Framus mniam mniam, a Mark V to już w ogóle orgazm, rozumiem, że żart. Wyjątkowo niesmaczny, bo to mój wymarzony wzmacniacz, za którym kwiczę po nocach i który może sobie sprawię.
Na emeryturze.
Dlatego muszę coś sprecyzować: póki co szukam naprawdę małej lampy (do 10W max.) żeby brzmiało dobrze ale nie było nie wiadomo jak głośne. Dlatego jak już, to coś w rodzaju Orange AD5 i Blackheart Little Giant





a większe comba to za rok, dwa, bo przecież jeszcze komputer muszę kupić... i boję się, że skończy się na samym komputerze i korzystaniu z symulacji na słuchawkach... dlatego mierzę troszkę niżej niż wzmacniacze, które kupię sobie do grania z ludźmi potem (Laboga, Kustom, Framus, Bogner, Mark V ach... ).
Nawet doradzone mi przez Harva MG Vintage 20 w formie combo to za dużo na domowe warunki, pokojowe wręcz, bo będę mieszkał w jednym pokoju z kobietą (nie, to nie moja matka) i sami rozumiecie.

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
a blackstar ht5?
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
oo, też zacny. Nie wiem, czy się na niego w końcu nie zdecyduję, bardzo mi się spodobał z ficzersów, sound z YT i próbek też w miarę ogej, kto wie? Dzięki wielkie Purpur :) Kurna, chyba czeka mnie wycieczka do Niemiec żeby dorwać wszystkie trzy naraz najlepiej Ale gdybym miał ryzykować i wziąć któregoś w ciemno, to szczerze mówiąc nie wiem, którego miałbym wybrać...


Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
skoro nie chcesz grać rzeźni bierz małego orange- grałem kiedyś w krakowskim rnr i bardzo ładnie się odzywał :). Przynajmniej ja bym tak zrobił gdybym grał rocka ;). Tylko nie wiem jak reaguje na niskie rejestry

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Ja bym brał blackstara, można go za nieco ponad 1500zł w de kupić.
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Właśnie, dobre pytanie zadał terrormuzik. Jestem doskonale świadom tego, że 10" nie przekaże odpowiednio niskich częstotliwości, ale do niskiego C chyba wystarczy?

W zasadzie każdy z tych wzmaków ma u mnie plusa za co innego, więc zrobiłem mały ranking (wg tego jak bardzo mi odpowiadają):
1. Blackstar za dwa kanały i wyjście słuchawkowe (+ jakaś tam emulacja), no i pętla FX
2. Blackheart za przełącznik 3/5W, głośnik 12" i cena
3. Orange za rockową zadziorność (nie wiem jak to inaczej opisać)

Z racji tego, że używanego żadnego z nich nie trafię w Polsce raczej, pozostaje mi chyba tylko sprzedać Marshalla i szukać szczęścia za granicą, może akurat do tego czasu ojro trochę spadnie?

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
jak ci 10' za malo, to Tiny Terror combo ma 12'. i wiecej ficzerow, chociaz wyjscia sluchawkowego i petli juz nie (ale skoro dopalac bedziesz, to po grzyba petla?).
Łe tej.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Po tego grzyba, że planuję kupić dilej, a dokładniej MXR Carbon Copy. Potem jeszcze coś i jeszcze i jeszcze. W sumie przy tej klasie wzmaka nie robi to większej różnicy gdzie wepnę ifektsy, więc traktuję to jako malutki plus. A Tiny Terror to już 600 eurodolarów...

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
no ja rozumiem, tylko chodzi mi o to ze mozna z powodzeniem uzywac dileja na czysty wzmak, ktory bedziesz dopalac. czysty albo kranczowy, niewazne, z jednym kanalem pewnie i tak skonczy sie to w ten sposob - a to wszystko bez petli ;)
Łe tej.

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
z tych modeli które wkleiłem są też 4-15W wersje (nie wszystkie ovkorz), jak bym miał markV w domu to bym chyba z niego nie wychodził wogle
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
A więc postanowione:
- sprzedaję MarszPałka jak tylko skończę moją wakacyjno-weekendową robotę (granie dżezu i innych tego typu pierdół w restauracji w Kazimierzu Dolnym),
- sprzedaję Metal Muffa

i za odrobinę dodatkowych funduszy zamawiam z Thumanna:
- Blackstar HT-5,
- cztery kable Monster Cables Rock (dwa po 3,80m i dwa po 20cm łamane)
- Korg Pitchblack.

Może ktoś chciałby się przyłączyć do zamówienia? 20 ojro do buta nie przykleja się nazbyt często.

W każdym razie, dzięki wszystkim za pomoc i porady, każdą przestudiowałem i w miarę możliwości przesłuchałem. Takie czasy, że czasem trzeba wziąć coś w 'ciemno' ale mam nadzieję, że już niedługo zobaczycie w tym dziale Nowego Ampa Dzień :) pozdro miśki :*

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Mondo kiedy składasz zamówienie? Bo może bym się dołączył ale muszę dostać wypłatę bo wszystkie pieniądze na wiesło poszły..

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
26 Odpowiedzi
15709 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2008, 00:13:06
wysłana przez dom?n
16 Odpowiedzi
13738 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Wrz, 2008, 17:06:36
wysłana przez Tadeo
1 Odpowiedzi
4740 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lis, 2008, 21:17:28
wysłana przez dom?n
9 Odpowiedzi
5325 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2009, 08:30:54
wysłana przez Sikor
40 Odpowiedzi
13016 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Mar, 2013, 22:50:36
wysłana przez chronix1