Autor Wątek: Nagrywanie gitary  (Przeczytany 41237 razy)

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #50 31 Lip, 2010, 06:53:17 »
Panowie, Panowie.

Musimy tutaj rozróżnić dwie sprawy.

Albo kapela nagrywa riffy 'w kawałkach', żeby brzmiały zajebiście (lepiej niż na setę) i umie je zagrać na żywo, albo kapela nagrywa riffy 'w kawałkach' bo inaczej by tego nie nagrali. Trochę chyba za dużo wchodzi tutaj różnorakich czynników (umiejętności, realizator i zapewne wiele innych), aby oceniać, czy nagrywanie po dwa dźwięki jest dobre, czy złe.

Miarą zajebistości kapeli są jej koncerty i kompozycje same w sobie IMO, nie zaś doskonale zrealizowane w studiu nagrania, bo, czy chcecie czy nie, teraz zajebiste nagrania może zrobić każdy, kto się tym interesuje.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Online Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #51 31 Lip, 2010, 08:42:06 »
Trochę z innej beczki - też tak macie że podczas próby czy cięcia w chacie możecie zagrać kawałek z zamkniętymi oczyma, a gdy przychodzi do nagrywania (nawet gdy macie nagrać coś tylko dla siebie) to od razu się mylicie? Nawet gdy dużo ćwiczę i dużo nagrywam nie jestem w stanie pozbyć się tego problemu :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #52 31 Lip, 2010, 11:56:23 »
Trochę z innej beczki - też tak macie że podczas próby czy cięcia w chacie możecie zagrać kawałek z zamkniętymi oczyma, a gdy przychodzi do nagrywania (nawet gdy macie nagrać coś tylko dla siebie) to od razu się mylicie? Nawet gdy dużo ćwiczę i dużo nagrywam nie jestem w stanie pozbyć się tego problemu :D

Oczywiscie, to jest normalne, zwykła trema. Przynajmniej u mnie, denerwuję się, że mi nie wyjdzie. ;) I nie wychodzi. ;) Po prostu chcemy wypaść jak najlepiej, a podświadomość wie, że chcialibyśmy się tym także pochwalić dla innych, więc zawczasu przygotowuje nasz organizm do takiego stanu, ktory wprowadza nasze ciało w stres psychiczny. ;) Zupełnie, jakbyśmy grali już przed tymi odbiorcami. Trochę to zakręcone tłumaczenie, ale chyba prościej się nie da.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #53 31 Lip, 2010, 12:02:03 »
Panowie, Panowie.

Musimy tutaj rozróżnić dwie sprawy.

Albo kapela nagrywa riffy 'w kawałkach', żeby brzmiały zajebiście (lepiej niż na setę) i umie je zagrać na żywo, albo kapela nagrywa riffy 'w kawałkach' bo inaczej by tego nie nagrali. Trochę chyba za dużo wchodzi tutaj różnorakich czynników (umiejętności, realizator i zapewne wiele innych), aby oceniać, czy nagrywanie po dwa dźwięki jest dobre, czy złe.

Miarą zajebistości kapeli są jej koncerty i kompozycje same w sobie IMO, nie zaś doskonale zrealizowane w studiu nagrania, bo, czy chcecie czy nie, teraz zajebiste nagrania może zrobić każdy, kto się tym interesuje.

+ milion * pi.

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #54 31 Lip, 2010, 21:45:54 »
Wydaje mi się że to jest właśnie różnica pomiędzy albumem studyjnym, który powinien być dobrze zrealizowany, a koncertem, który przecież nigdy nie brzmi tak, jak na krążku.
+1

Poza tym, Wuju, jestem ciekaw jak tam bębny nagrywacie w Twoim zespole. Ile w stopie jest soundu stopy, a ile sampla i pro miksu. Sytuacja jest chyba analogiczna tutaj.
Problem w tym, że bębny można też strigerować na scenie (co nie zmienia faktu, że drummer musi napierdalać równo, bo inaczej wyjdzie kiszka), a gitary chyba nie bałdzo.
Z wokalami to samo - w studio się nagrywa po 20 warstw, pomijam już efekty typu mandaryna, a same miksy z czynią cuda; zabrzmieć dobrze na scenie to, jak mniemam, nieco inna bajka.
« Ostatnia zmiana: 03 Sie, 2010, 17:42:16 wysłana przez Tolein »
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #55 13 Sie, 2010, 13:42:44 »
I pytanie: Czyli jak nagrywamy gitarę i bas w unisonie, to gitara odpowiada za środek, a bas za dół i tak trzeba to regulować na eq? I czy to dolne D (jak na forum ;) ) czy zwykłe E (np. IM często tak jadą, ale nie tylko oni) to robi się to tak samo, czy inaczej wygląda ustawianie (w sensie pasma - wtedy "dół" wiadomo że jest niżej lub wyżej, ale co ze środkiem?

Chyba nie ma reguł. Ja lubię jak bas (oczywiście w kontekście ciężkiego grania) ma sporo środka, więc często przepuszczam go przez PSA-1 z PT. Grunt żeby wpasował się w gitary i zostawił trochę miejsca stopie :)

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #56 19 Sie, 2010, 21:38:32 »
korzystajac z tych ''nowoczesnych trendow nagrywania ciezkich gitar'', w wolnej chwili postanowilem nagrac jakis banalny riff dla testu.
Nie jest zagrane/poskladane idealnie i brzmienie pozostawia wiele do zyczenia, ale może ktoś chciałby się posłuchać jak to mniej wiecej wygląda.

http://www.soundclick.com/necroproboszcz - utwor ''symetryczny stolec''

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #57 20 Sie, 2010, 09:49:27 »
Nooo! W kontekście takiej muzyki sprawdza się to świetnie, nieprawdaż?

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #58 20 Sie, 2010, 10:14:46 »
Rzeczywiście niczym pstrokata kupa :D
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline jaca2303

  • Gaduła
  • Wiadomości: 154
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #59 20 Sie, 2010, 22:12:28 »
dla mnie bomba ;)

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #60 02 Gru, 2010, 11:59:19 »
ciecie , gięcie w studio to już norma , każdy kto nagrywał u ZEDa wie jak wygląda nagranie, nawet najzajebiaszczy wioślarz jest klejony :) I nie zawsze jest to kwestia kiepskich umiejętności , artykulacji. Po prostu - ma to brzmieć zawodowo o zgadzać się matematycznie. Jako że ostatnio zająłem się nagraniami mixem i masterem kapelek u znajomego w studio , wiem jak boli ciecie i ile na to trzeba czasu i nerwów. A do tego nagle się okazało ze po PODach head lampowy ma taką artykulacje że "wszystko słychać" i "trzeba dobrze zagrać" żeby riff był jasny i nie mulił :) Tego nikt nie zatrzyma , rozwój techniki niestety potrafi hamować umiejętności. A z innej beki , kto 10 lat temu myślał że będzie można w domu samemu zrobić sobie naprawdę przyzwoitą produkcję? Dla własnej satysfakcji warto zapierniczać w struny często i z głową żeby kiedyś jak już dojdzie do sądnego dnia wejścia do studia nagrywanie było przyjemnością - bo zawsze jest w tym trochę męki - ale grunt żeby ilość męki nie przygniotła przyjemności :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #61 02 Gru, 2010, 14:52:59 »
O fajnie - ja nie nagrywałem u ZEDa, a z chęcią dowiem się jak pracuje :) Też programuje riffy? W sensie: nagrywa bżżżżżżęęęęęęę bżżżżżęęęęęęęę bżżżęęęęęęęęę bżżżęęęęęęę i składa bżbżbżbż?

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #62 02 Gru, 2010, 15:14:13 »
Nie wiem czy mogę mówić nazwami kapel które tak robią, ale jedna tak, miał taka akcję że składał riff po "jednym uderzeniu" , cały numer 3-4 minutowy ( w sumie całą płytę -5 czy 6 wałków) . Koleś po prostu uważał ze metronom przyspiesza a jego umiejętności nie dorównywały niestety imażowi scenicznemu :) Generalnie z Tomkiem nagrywa się zajebiście , przyjemna praca, jeśli tylko oczywiście wiemy co gramy i potrafimy to przelać na patyk. Wiesz sam jak się super tnie takie coś i równa do siatki :) Tomek wychodzi z prostego założenia - możesz lepiej - i najlepsza wersja zostaje.Tak było ze mną - zero czarów. Mniej pracy dla niego, najlepiej położony ślad - najmniej problemów. Ale jak trafiają się "magicy" to niestety - klient płaci - Tomek czaruje :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline utarefson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 349
    • http://landsbeyond.bandcamp.com/
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #63 02 Gru, 2010, 20:51:49 »
Tomkowi to przynajmniej od czasu do czasu sie zdarzy jakiś kolo co rzeczywiście trafia w dźwięki, inni nie mają tyle szczęścia... ;) W takich chwilach człowiek sie zaczyna zastanawiać co tak naprawdę go motywuje do tej roboty.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #64 02 Gru, 2010, 21:07:41 »
generalnie to fachowiec :) Nie pyta, pracuje i robi to najlepiej jak potrafi , czasem trafi mu się DBZ do wykręcenia , wtedy odżywa :P
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #65 06 Gru, 2010, 02:45:52 »
W takich chwilach człowiek sie zaczyna zastanawiać co tak naprawdę go motywuje do tej roboty.
Jak bym już gdzieś to słyszał... :-\
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #66 06 Gru, 2010, 08:33:26 »
W takich chwilach człowiek sie zaczyna zastanawiać co tak naprawdę go motywuje do tej roboty.

Najpewniej jakieś urojenia, lub brak alternatyw. Bo chyba nie zarobek? :)

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #67 10 Gru, 2010, 00:57:55 »
Czy ja wiem, czy nie zarobek?
Robisz w 2 miesiące 3 sesje, za każda kasujesz ~6-7 tysięcy, koszty lokalowe nie są zazwyczaj masakrycznie duże (szczególnie jeśli masz studio we własnym domu), nawet firmy nie trzeba zakładać z tego co się orientuje, rachunki można zmarginalizować.. Dostajesz miesięcznie ok 10kzl na rękę. Dla niektórych może mało, ale spora część ludzi nie pogardziłaby taka sumą. ;)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #68 10 Gru, 2010, 03:54:27 »
Kurde! Fajnie to policzyłeś.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline spooky_head

  • Gaduła
  • Wiadomości: 285
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #69 10 Gru, 2010, 07:37:31 »
Kurde! Fajnie to policzyłeś.

tylko szkoda, że to mało realne, bo przeważnie wygląda to tak:
- płacisz za wynajem lokalu
- firmę musisz mieć (no chyba, że lubisz darmową siłkę, jedzenie i seks, ale tylko w męskim wydaniu) i płacić zus i podatki
- nie zapominaj o rozwoju studia, czyli kupowaniu sprzętu, któy tani nie jest
- urządzenie tego przybytku i jakieś remonty czasami
- nie zawsze masz zapełnione terminy (na początku na pewno)
- z tego co wiem sporo kapel nie płaci. Płacą tacy zaliczkę, nagrają i jak na koniec podliczasz, to się okazuje, że się nie spodziewali. Nawet jak im nie dasz materiału, dopuki nie zapłacą to zostajesz z ich muzą i bez kasy.

A może mam dziś zły dzień poprostu...
minimum respect!

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #70 10 Gru, 2010, 07:49:33 »
Coś mi ptaszki świergają, że Tolein użył aronii.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #71 10 Gru, 2010, 08:03:17 »
dla przykładu :

ZED Studio - składa się w zasadzie z dwóch pomieszczeń w jego domu. Koszty lokalowa odpadają , płaci podejrzewam w zasadzie ZUS i podatek od faktur wystawionych tym kapelom które tego potrzebują.
Sprzęt? Tomek ma mixer yamachy , cubase , odsłuchy. Reszta to pluginy i UCHO (które ma po prostu zajebiste).
Nie wiem ile teraz kasuje za sesje, z tego co pamiętam to ok 5-6 koła. Z inwestycji to co najwyżej co jakiś czas kabel który się zużyje przez przeciąganie i przestanie przewodzić.
To dla przykładu , da się i można zarobić naprawdę dobrze ale trzeba być DOBRYM a nawet ZAJEBISTYM żeby umawiać sesje rok wcześniej , jak to jest u Zeda.
Znam też studia które maja sprzęt za kupelionsetysięcy i stoją puste. Powód? Jasny.
Podstawa to realizator magik. Jeśli ma umiejętności - sprzęt w studio jest sprawą drugorzędną.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #72 10 Gru, 2010, 08:46:00 »
Podstawa to realizator magik. Jeśli ma umiejętności - sprzęt w studio jest sprawą drugorzędną.

tak
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #73 10 Gru, 2010, 09:07:46 »
Za 6-7kzł nikt nie przyjdzie do mojego "domowego studia", jeżeli do dyspozycji ma chociażby takie studio za podobne pieniądze: http://www.myspace.com/ewrpl. Następną sprawą jest to, że jest to na serio niziutki budżet na płytę, a czasem można męczyć się z zespołem i kilka miesięcy, kończąc z samą zaliczką czy np. dostając pieniądze za samo nagranie bo jednak się rozmyślili i miks chcą robić u kogoś innego.
Dodam jeszcze że technologia teraz idzie na tyle do przodu, że rozgarnięci muzycy potrafią wyprodukować płytę swojego zespołu lepiej niż nie jeden producento-realizator, bo nie jest to żadna magia a sami wiedzą najlepiej jak mają brzmieć. To z czasem z pewnoscią będzie odbierać klientelę budżetowym "studiom".
Pluginy i oprogramowanie rzecz jasna też kosztują (i to czasem niemało), a jak tu dostać kredyt pracując (w najlepszym wypadku) na umowę-zlecenie?
Niestety jak obserwuję domowych "realizatorów magików" to ich "magia" polega głównie na podłożeniu sampli Slate'a (które słychać już dosłownie wszędzie, co nie jest przyjemne), bardzo słabo lub źle zrobionych edycjach i/lub kompletnie źle nagranych śladach.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #74 10 Gru, 2010, 11:31:43 »
lord , mi chodziło w zasadzie tylko o ZEDa , on tak pracuje i za jego wypracowaną renomą idzie 6-7 koła za sesje, ludzie płaca za markę i brzmienie które znają z innych płyt. Twoje produkcje np. mi imponują bo ja dopiero zaczynam z tym zabawę w studio i przede mną dożo nauki żeby ogarnąć , przede wszystkim gary  (jebana stopa i werbel za chooj mi nie wychodzi z zajebistym atakiem, ale sobie do tego dojdę  ;D ) Sam teraz robiłem kapele , która znajomy w tym studio przyjął za.........800 zł. Młodzi goście , amerykańskie in flejmss , ale umiejętności mocno średnie, nasiedziałem się prostując wiosła tak że chyba szybciej bym je nagrał sam.Jak przyszło do końcowych mixów to się nagle okazało że chłopaki chcą ( za te 800 zł nagranie mix + master) brzmieć jak prawdziwe IN FlAMES itd itp. Już nawet nie wspomnę o tym że gary CAŁE musiałem im napisać myszką bo to co napisał perkusista po prostu było graniem maupyy kijkiem na kłodzie.  Reasumując , wiem jak to jest z kapelami , wymagają za grosze światowego brzmienia , na końcu nie płacąc ( wspomniana kapela jeszcze wisi 200 zł.....)
Mój (notabene) były klawiszowiec ostatnio tak wysnuł ciekawą sentencje :
 
Lepiej być na początku tego łańcucha  - mieć sklep muzyczny , studio , mixy master.
Zawsze będą kapele które kupują sprzęt, nagrywają itd.
I zawsze będą za to płacić. Będąc w kapeli zazwyczaj jesteś na końcu tego łańcucha , dokładasz do sztuk, zmieniasz sprzęt, płacisz za studio.Zastanawiasz się ciągle, czy następna płyta wypali, czy będzie jakiś w kocu zysk , oby choć na 0. W studio (dajmy na to) jak się powoli rozkręcisz to za jakiś czas masz grafiki ustalone.też nie jest łatwo ale to nieporównywalnie prostsza droga niż "wybicie się z kapelą".


Oczywiście mówimy o metalu , rocku, progresie w Polsce

SAD BUT TRUE
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
8069 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2012, 16:51:34
wysłana przez Gnat
2 Odpowiedzi
2929 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2013, 09:18:21
wysłana przez sinquestsound
3 Odpowiedzi
2797 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2015, 13:18:14
wysłana przez sqby
22 Odpowiedzi
10322 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2016, 13:45:08
wysłana przez OMSON
Nagrywanie prób

Zaczęty przez Majk « 1 2 » Hardware

25 Odpowiedzi
11217 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2016, 13:06:26
wysłana przez Pujon