Autor Wątek: PC do produkcji muzy  (Przeczytany 5036 razy)

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
PC do produkcji muzy
« 25 Gru, 2022, 22:28:42 »
Nie znam się na obecnych trendach i technologii więc zapytam.
Załóżmy że mam budżet 6-7k i chciałbym kompa na Windows który będzie ogarniał wszystko co współczesne miał 32GB
(Może nawet 64) , jakaś nie najgorszą kartę graficzną i głównie pracował w DAW. Dwa dyski, jedena system, drugi na wszelkie vst i sample. Co teraz jest w modzie :) Fajnie jakby komp był stosunkowo cichy. Przyznaję że się nie znam i technologie kompów mam z przed 10 lat.Moze jest tu jakiś jakiś człowiek na czasie który podpowie  jakby to zbudował?
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2022, 05:55:00 wysłana przez Lechu_ »
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Odp: PC do produkcji kuzy
« Odpowiedź #1 26 Gru, 2022, 01:07:57 »
Jak bym zrobił i jak robię:
- poleasingowa stacja robocza, z prockiem jaki tam lubisz (ja jadę na Intel Xeon, ale to bardziej pod obliczenia), do tego można dokupić więcej ramu i SSD pod system. Jak się kupuje poleasingowca, to nie ma problemu, żeby za dopłatą dołożyli tam dyski i ramy.
Reszta kasy w porządny interface i loadboxa żeby lampiaka podłączyć, bo te wszystkie VST to jednak ssą pałke.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #2 26 Gru, 2022, 05:58:33 »
Mam spoko interface audio,gram na Axe III ,pisząc vst bardziej miałem na myśli perki i klawy oraz wszelkiej maści wtyczki do mixu i masteringu. Nie znam się na prockach i dzisiejszych ramach i dyskach. Ma być nowe i jak najlepsze.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #3 26 Gru, 2022, 12:25:19 »
Pozostaje pytanie czy umiesz i chce Ci się samemu złożyć, bo w sumie to jest takie trochę bardziej skomplikowane LEGO, a można przyoszczędzić na "marce" tudzież właśnie marży na składaniu i przy okazji zarzucić lepsze komponenty niż w pre-buildach.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #4 26 Gru, 2022, 13:44:42 »
Złożenie nie będzie problemem dlatego szukam konkretnych podzespołów do takiego kompa :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #5 26 Gru, 2022, 18:32:07 »
Zarówno nowe AMD, jak i Intele zrobią robotę. Wtyczki operujące na GPU to dopiero nowość, więc o ile nie robisz żadnych rzeczy video to możesz sobie darować i starczy Ci integra. RAM DDR5, szybki SSD M.2 oraz ewentualnie parę talerzy na cięższe bzdury i coś w stylu Ryzena 7900X (12 rdzeni, 24 wątki, bardzo szybkie taktowanie) z porządnym chłodzeniem.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #6 26 Gru, 2022, 18:48:08 »
12 rdzeni, 24 wątki
Co trzeba robić, produkując muzykę, żeby to regularnie wykorzystywać?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #7 26 Gru, 2022, 18:52:41 »
12 rdzeni, 24 wątki
Co trzeba robić, produkując muzykę, żeby to regularnie wykorzystywać?

Disco polo alkoholo.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline fk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • NailbombAudio
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #8 26 Gru, 2022, 18:52:57 »
12 rdzeni, 24 wątki
Co trzeba robić, produkując muzykę, żeby to regularnie wykorzystywać?

Oj da sie, da sie, czasem musze freezowac tracki

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #9 26 Gru, 2022, 19:12:58 »
[...] RAM DDR5 [...]

tu sie nie zgodze, i majac zalozony przez _Lecha budzet przy obecnych cenach nie jest to bardzo oplacalne rozwiazanie bo zarowno plyty glowne, jak i same kosci sa dosc drogie*.
A przyjmujac ze wybrany przez niego daw ma opcje "zamrazania" sciezek to roznice w cenie mozna przeznaczyc na inne komponenty albo zatrzymac w portfelu, choc ja osobiscie nie pamietam zeby mi  kiedys 16gb zabraklo na vst, to moze jednak autor lubi duze projetky z masa wirtualnych samplowanych instrumentow (aria, kontakt, uvi ect.), to wtedy ta ilosc moze miec znaczenie, reszta "syntezatorow" bedzie wolec CPU niz RAM

*zdaje sobie sprawe ze to jest mocno subiektywne, ale obecnie stosunek cena/wydajnosc napewno nie jest na kozysc konsumenta.
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2022, 19:14:45 wysłana przez Frantick »

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #10 26 Gru, 2022, 22:14:02 »
Jest sporo instrumentów vst , do tego pełne mixy więc chciałbym żeby pamięci nie brakło. Czyli rozumiem że warto zainwestować w jak najlepszy procesor i nawet 64 giga ramu bo czemu nie :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #11 27 Gru, 2022, 08:29:03 »
RAMu zawsze możesz dodać w przyszłości, tak samo pamięci - po prostu zaplanuj miejsce na rozbudowę ;)

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #12 27 Gru, 2022, 13:49:48 »
Na pewno ważna rzecz do rozważenia to czy potrzebne Ci jest w ogóle GPU jeśli jedynie produkcja muzyki - jeśli nie, to masz już tutaj oszczędność kilku tys. w obecnych warunkach, a obydwie marki mają już iGPU w prockach aktualnie. Turbo ważna rzecz to nie przepłacać za płytę główną, jeśli nie będziesz robić jakiegoś powalonego OC i tego typu rzeczy.

SSD na M2 na pewno i szukałbym na system jakiegoś mniejszego typu 256/512GB na obecny standard (4.0. na 5.0 trzeba jeszcze poczekać i nie ma płyt pod to dedykowanych póki co, plus póki co ceny zabijają :D ) i płytę z supportem pod to, a przeznaczyć sobie inny, tańszy nawet właśnie jedną generację wstecz M2 (3.0), ale jakiś zasobny i tylko pod DAW + VSTki :) RAM na DDR5 trochę na przyszłość, bo faktycznie DDR4 już jest "starym" standardem, ale też bym się nie sadził na ilość, a bardziej na wydajność pamięci, bo faktycznie tracki można freezować, a jednak "przepustowość" pamięci bardzo ważna rzecz :D

No i koniecznie porządne chłodzenie typue bequiet!/Noctua jeśli mowa o wieżach, ja akurat fanem AIO nie jestem, ale też dają radę, tylko trzeba mieć na uwadze kilka aspektów więcej niż przy "normalnym" chłodzeniu (wg testów wydajność nie jest skrajnie różna aktualnie, stąd zawsze polecam wieże :D )

Zasiłka lepiej zawsze trochę powyżej specki dać i lepszym standardem polecieć niż się oryginalnie planowało, a z kolei jeśli mowa o obudowach to taka, żeby starczyło miejsca na fanaberie i żeby powietrze na spokojnie przepływało. Jak masz coś na oku to podrzuć pomysły i się zrewiduje co i jak :D

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #13 27 Gru, 2022, 14:32:08 »
Szczerze, to Samsunga 980 Pro w wersji 2TB masz już często gęsto poniżej tysiaka, jak dobrze zapolujesz i nie ma co się bawić w dwa osobne dyski mały+większy o ile chcesz iść w M2 - lepiej kupić coś porządnego z długą gwarancją i najwyżej z czasem kupić kolejny duży. Co do płyty głównej - nie ma co brać też nic najtańszego, szczególnie w przypadku Intela pamietaj, by wziąć model który nie blokuje OC przy procku w wersji K.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #14 27 Gru, 2022, 18:45:56 »
Piszecie fajne rzeczy ale super by było zaproponować konkretne podzespoły. Nie chcę frezować tracków. Z reguły nie powinno być ich aż tak sporo. Więcej samych instrumentów vst i pluginow do mixu. Nominalnie myślałem o dwóch monitorach a to już chyba tylko z odrębną kartą graficzną (czy się mylę?). Pany, chce wypas, jeśli trzeba to i może budżet podciągne do 8k. Ergo ,procek myślałem o i7-12700K i w okolicy tego zbudować resztę. Pytanie czy to dobry wybór czy ewentualnie jest coś innego bo ten ma jakieś rzeczy które będą coś ograniczać ( pisałem że nie jestem na bieżąco;) ). Chce już te 64 giga ramu jebać ograniczenia. Co z tym byście zbudowali? Od A do Fis.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #15 27 Gru, 2022, 19:06:01 »
Ja AMD bym sobie odpuścił. Niby wszystko ładnie na papierze ale potem zaczynasz szukać odpowiedzi: skąd tyle bluescreenów, dlaczego ten interface działał na starym kompie a na nowym lipa, czemu drukarka drukuje tyle kutasów, gdzie się podziali moi przyjaciele?

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #16 27 Gru, 2022, 19:57:56 »
Bierz pod uwagę to, że aktualnie z Twojego budżetu "porządna" karta zjada jakieś 1/3 może i 1/2 ;D

Tutaj masz spoko zestaw, ale moim zdaniem od razu płyta główna + chłodzenie + zasiłka do wymiany na bardziej solidne komponenty. Możesz polować na okazje, wszystko w którymś momencie trafia na promkę - jak obecna maszyna jeszcze daje radę to spróbowałbym składać po elementach powoli po kolei :D

https://www.morele.net/inventory/info/4e6a5cc8/

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #17 27 Gru, 2022, 20:52:32 »
No ta grafa to mu scenę poszerzy w miksach. Lechu bierz cokolwiek tylko napakuj ramu, ssd i konkretny proc. Płytę dobierz patrząc na kondensatory. Te wszystkie gamingowe gwizdy z pi... to chłyt.

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #18 27 Gru, 2022, 22:10:46 »
Dobra, chyba wyjebka tymczasowo karta graficzna i cały budżet załaduje w wypas resztę w pizdziec szybkie komponenty. Grafika z czasem :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #19 03 Sty, 2023, 12:03:07 »
Ja nieśmiało acz stanowczo wtrącę tylko, że wszystko poza Apple będzie totalną męczarnią przy produkcji muzy :D

Życzę miłej zabawy. :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #20 03 Sty, 2023, 13:18:32 »
Ja nieśmiało acz stanowczo wtrącę tylko, że wszystko poza Apple będzie totalną męczarnią przy produkcji muzy :D

Życzę miłej zabawy. :D

Od lat robię w Cubase na PC. Zero nieprzyjemności :) Komp zamówiony, może pod przyszłą fajną GPU i zabawy , póki co powinien ładnie ganiać.
SPEC :

Spoiler
« Ostatnia zmiana: 03 Sty, 2023, 13:20:08 wysłana przez Lechu_ »
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 417
  • It is useless, to resist.
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #21 08 Sty, 2023, 15:43:02 »
Czyli, że przy pomocy komputerka AiO na Ryzenie 5 i 8GB RAMu to sobie za dużo muzy nie porobię? :D
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #22 08 Sty, 2023, 22:17:45 »
8GB RAMu to aktualnie bare minimum żeby w ogóle Windowsa uciągnąć, a do tego dolicz wszystkie wtyki których byś ewentualnie chciał używać, no chyba, że robisz freeze po każdym udanym take'u i zostawiasz brzmienie jak jest :D Ja tej wygody psychicznej nie mam, wolę mieć zapas na zmiany, kiedy mi się tylko coś na łbie podmieni :D

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #23 11 Sty, 2023, 16:33:50 »
Ja AMD windowsa bym sobie odpuścił. Niby wszystko ładnie na papierze ale potem zaczynasz szukać odpowiedzi: skąd tyle bluescreenów, dlaczego ten interface działał na starym kompie a na nowym lipa, czemu drukarka drukuje tyle kutasów, gdzie się podziali moi przyjaciele?
There, poprawilem, albowiem:


Ja nieśmiało acz stanowczo wtrącę tylko, że wszystko poza Apple będzie totalną męczarnią przy produkcji muzy :D

Życzę miłej zabawy. :D

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: PC do produkcji muzy
« Odpowiedź #24 11 Sty, 2023, 17:27:52 »
Pany, z tą "produkcją" muzy to może z deko przesadziłem ;) Po prostu chce kompa ,który starczy mi do emerytury i pobawię się dalej w nagrywanie :) Oczywiście jak mi strzeli do łba podogrywac kilkanaście ścieżek to on mi to obciągnie :) Komp na dniach u mnie. Jak wszystko zainstaluje to podzielę się wrażeniami z obciążeń.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
jakiej sluchacie muzy

Zaczęty przez defkornlimp « 1 2 ... 5 6 » Muzyka

139 Odpowiedzi
50478 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lip, 2012, 23:03:45
wysłana przez roqa
12 Odpowiedzi
4734 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lip, 2012, 15:35:36
wysłana przez Bjørn
16 Odpowiedzi
6741 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Sty, 2013, 17:47:05
wysłana przez terrormuzik
13 Odpowiedzi
14242 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Mar, 2013, 10:49:49
wysłana przez headcharge
20 Odpowiedzi
7492 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Gru, 2015, 18:47:25
wysłana przez Amal_68