Autor Wątek: Problem z menzurą  (Przeczytany 4314 razy)

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Problem z menzurą
« 08 Sty, 2022, 18:21:10 »
Jest taki kłopocik. Jest sobie gitara stratopodobna 25,5" i ustawienie menzury to naprawdę spory kompromis w porównaniu do innych wiosel które miałem lub ustawiałem za życia swego. Otóż gryf można podzielić na 3 strefy: od 1 progu do 5 jest za wysoko, od 6 do powiedzmy 15 jest luz powyżej jest za nisko. Równość progów mogę jedynie zweryfikować tym że w każdej pozycji jest tak samo jeśli chodzi o fret buzz i struny można ustawić niżej niż tego potrzebuje więc chyba spoko. Kąt osadzenia gryfu też wydaje się być poprawny. Siodelko było zjebane na pewno. Trochę chałupniczymi sposobami uzyskałem odpowiednią głębokość slotów. Pod względem manualnym wszystko gra. Macie jakieś inne pomysły co sprawdzić?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #1 08 Sty, 2022, 19:59:36 »
Szlif progów, ewentualne wyrównanie podstrunnicy i nabicie nowych progów. Siodełko szyjki do korekty, ewentualnie siodełka mostka też mogą wymagać bardzo delikatnej ingerencji. Sprawdź przy wymianie struny czy gryf nie zamienia się w śmigło.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #2 08 Sty, 2022, 20:41:12 »
Szlif progów, ewentualne wyrównanie podstrunnicy i nabicie nowych progów. Siodełko szyjki do korekty, ewentualnie siodełka mostka też mogą wymagać bardzo delikatnej ingerencji. Sprawdź przy wymianie struny czy gryf nie zamienia się w śmigło.
Zmienię jutro struny i sprawdzę. Co masz na myśli odnośnie siodełek?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #3 08 Sty, 2022, 20:50:37 »
Jestem fanem siodełek (mostkowych) GraphTecha, ale z racji tego, że są one odlewane ciśnieniowo to potrafią mieć babole przez które struna źle się układa i powoduje przydźwięki. Nie mówię, że u Ciebie akurat musi być taki problem, ale bazując na moich doświadczeniach warto sprawdzić przy okazji i ten element gitary. Wiesz, tak dla świętego spokoju ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #4 08 Sty, 2022, 20:57:02 »
Mostek mam Wilkinson by Gotoh vsvg jak na zdjęciu. Myślisz że może tam coś takiego wystąpic?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #5 08 Sty, 2022, 21:13:04 »
Nie, absolutnie nie twierdzę, że to wina mostka. Po prostu jest to element często pomijany w przypadkach takich jak Twój. IMO sam mostek wygląda legitnie, więc można go skreślić z listy ewentualnych przyczyn Twojego problemu. Pozostaje nadal to o wyżej opisałem, a i tak uważam, że na samą gitarę powinien również spojrzeć fachowiec.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #6 14 Lut, 2022, 22:25:25 »
Wrócę jeszcze na chwilę do tematu. Zdecydowałem ze kupię siodełko kompensowane Earvana. Właśnie je założyłem i problem się rozwiązał. Jeszcze na starych strunach ustawiłem na szybko menzurę i jest naprawdę dobrze. Różnica jest kolosalna. Co prawda dopasowanie tego ustrojstwa zajęło mi 1,5h i na plastyce dostałbym 3+ to naprawdę działa. Być może komuś się przyda takie info jeśli pojawi się takowy problem.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #7 18 Lut, 2022, 10:34:33 »
Nie wpadłem na temat wcześniej - jeśli chałupniczo dziabałeś w siodełku, to wysokości strun się zaczęły zgadzać, ale poprzesuwałeś ich punkty podparcia. Dobrze, że już fixed :)
Paczki z głów!

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Problem z menzurą
« Odpowiedź #8 28 Lut, 2022, 21:46:41 »
Nie wpadłem na temat wcześniej - jeśli chałupniczo dziabałeś w siodełku, to wysokości strun się zaczęły zgadzać, ale poprzesuwałeś ich punkty podparcia. Dobrze, że już fixed :)
Bardzo możliwe, ale przed dziabaniem to był dramat a po było...do zaakceptowania po trzecim piwie więc byc może nawet te punkty przypadkiem zbliżyły się do tego gdzie powinny być🙂

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
7630 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2009, 10:52:22
wysłana przez Musza
37 Odpowiedzi
26822 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Maj, 2010, 14:25:36
wysłana przez Dale Cooper
10 Odpowiedzi
8161 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2009, 23:38:23
wysłana przez valentine
7 Odpowiedzi
3776 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Wrz, 2011, 17:14:25
wysłana przez commelina
10 Odpowiedzi
9343 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Paź, 2017, 10:29:15
wysłana przez nerozume