Autor Wątek: Wybor przetwornikow  (Przeczytany 3275 razy)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Wybor przetwornikow
« 24 Lip, 2007, 00:28:54 »
Nie, nie pytam co najlepsze do 7ki ;)

Chcialbym jednak zweryfikowac kilka teorii, ktore gdzis, kiedys obily mi sie o uszy, a byc moze ktokolwiek z uzytkownikow mial z takowymi jakies blizsze doswiadczenia?

Przedewszystkim potencjometry glosnosci...

Wartoscia z wyboru dla HB sa poty o wartosci 500k, podobno mozna sprobowac z potem 1mega ohm, dostajemy niewielki wzrost gainu i rozjasnia troszke barwe. Mozna tez udezyc w druga strone i dac pot 250k, czyli pot z wyboru dla singli, SD daje info na stronie, ze czesto uzytkownicy JB model daja ten potecjometr, by zlagodzic nieco pompowanie wysokimi czestotliwosciami.. .

Jakiekolwiek doswiadczenia w tej materii?

Podobno EVH w frankenstracie wspomagal przetwornik gibola (PAF, lub 500T wedlug roznych zrodel), wlasnie potem 1mega

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Wybor przetwornikow
« Odpowiedź #1 24 Lip, 2007, 01:05:09 »
Ja jakoś nie potrafię zrozumieć o co chodzi z tymi potami.

Teoretycznie kiedy volume jest odkręcony na max to sygnał z przetwornika powinien iść cały do gniazdka, nie wiem co tu moze zmienić 500k czy 1M?

Zawsze wydawało mi się też, że dlatego do singli dawany jest 250k żeby słaby sygnał z nich nie był tak szybko ściszany przez potencjometr volume.

Ale przyznam bez bicia, że nie próbowałem z różnymi potami, więc do końca to nie wiem. Po prostu zdroworozsądkowo tak mi się wydaje.

Pozdr

Offline Kaar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Wybor przetwornikow
« Odpowiedź #2 24 Lip, 2007, 15:26:15 »
Cytat: "Invivo"
Teoretycznie kiedy volume jest odkręcony na max to sygnał z przetwornika powinien iść cały do gniazdka, nie wiem co tu moze zmienić 500k czy 1M?

Zawsze wydawało mi się też, że dlatego do singli dawany jest 250k żeby słaby sygnał z nich nie był tak szybko ściszany przez potencjometr volume.


trochę kombinujesz.Chodzi po prostu o to, że gdy pot jest odkręcony na maksa to pikap jest wtedy obciążany jego rezystancją - czyli te 250 k czy 500 k czy 1 M.Może się wydawać, że to dużo i nie ma większego znaczenia, ale pikapy (pasywy, rzecz jasna) nie są zbyt mocarnym źródłem sygnału, dlatego też różne efekty czy piece mają raczej 1M na wejściu, żeby je obciążać w możliwie małym stopniu.A jeśli z tą wartością 1M porównasz wartości potów to już nietrudno dojść do wniosku, że ich wpływ może być bardzo zauważalny...przede wszystkim pod względem poziomu ałtputu, ale na barwiej też się to odbija, a jak bardzo to już nie wiem.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Wybor przetwornikow
« Odpowiedź #3 24 Lip, 2007, 21:26:51 »
Mowisz pasywne... A jak z aktywnymi?

Offline Kaar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Wybor przetwornikow
« Odpowiedź #4 25 Lip, 2007, 09:03:18 »
tam raczej nie bardzo taka zabawa ma sens.Żeby myśleć o "sterowaniu" ałtputem musiałbyś o wiele niższe wartości potencjometrów próbować, ze zmianami barwy też na pewno byłoby inaczej, bo tam obciążasz nie bezpośrednio cewkę pikapu tylko układ elektroniczny.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
2111 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Cze, 2012, 16:32:44
wysłana przez headcharge
1 Odpowiedzi
1577 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Cze, 2013, 23:53:11
wysłana przez Orange
17 Odpowiedzi
8899 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Sty, 2015, 11:05:29
wysłana przez OMSON
11 Odpowiedzi
3890 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Mar, 2018, 23:02:56
wysłana przez phoen1x
2 Odpowiedzi
1543 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2021, 22:53:13
wysłana przez bartir