Sticki, wynalazki, eksperymenty > Sticki, wynalazki, eksperymenty

Bejcowanie / malowanie gitary

(1/3) > >>

Lightcik:
Siemka,

Z 10 lat temu kupiłem jakąś paskudną gitarę z zamiarem zrobienia jej po swojemu... I chyba powoli dojrzewam do tego, aby w końcu się za to zabrać ;D

Nie ukrywam, że uwielbiam wygląd gitar z korpusem pomalowanym a la Skerveseny czy nowe Ibanezy, więc przymierzam się, aby spróbować wykonać coś podobnego ;P Tak, wiem, nie wyjdzie mi, ale od czegoś trzeba zacząć. Let's make some fun! ;)

Mam fornir z topoli czeczot o grubości 0.6mm. O ile się orientuję, będę musiał przykleić ten fornir Wikolem.

Szukając jakichś porad na YouTube odkryłem, że większość osób uzyskuje fajne kolory, efekt bursta plus widoczny rys drewna za pomocą różnego rodzaju bejc i bawełnianej szmatki.

W związku z tym pytanie: Jakie bejce najlepiej używać? Jakaś konkretna firma, typ (wodne, rozpuszczalnikowe, nitro)? Różne opinie słyszałem o typie bejc. Jedne, że wodne nie, inne, że obojętne... Na pewno zależy mi na żywych kolorach. Widziałem też na YT, że niektórzy wykorzystują barwniki do skór...

Z góry dzięki za pomoc! :)

Orange:
nie zeby cie zniechecac, ale przez to przechodzilem.

Do naklejenia forniru bedziesz potrzebowal prase - zeby na calej dlugosci korpusu rowno docisnac - (bo inaczej ci sie firnir pofaluje)
Czeczota ma dziury w sekach - to trzeba zaszpachlowac a nastepnie zabezpieczyc zeby sie nie wykruszalo, plus bejca sie tego musi chwycic rowniez
Sama bejca - wodna jest malo zywa w kolory (raczej take blade wychodza). Sa specjalistyczne koncentraty, ktore rozciencza sie acetonem - szybko odparowuje i kolor zostaje. Nie wiem gdzie dostac, raczej w ilosciach hurtowych sprzedaja.
po bejcy bedziesz to musail polakierowac, bo olej na fornir to bardzo kiepski pomysl - czy wspominalem o szpachlowaniu czeczota?

Tak wiec moze warto odpuscic sobie fornir na poczatek a poprobowac z bejcami na drewnie? Bo dochodzi jeszcze jedna rzecz- inaczej ci fornir wchlonie bejce niz drewno. 0.6 moze sie zaczac giac i odklejac od gitary.

IMO w warunkach domowych nie warto, chyba ze masz dostep do zaplecza, wtedy to inna rozmowa

lupus:
O to się podepnę pod temat.

Tani poliuretanowy lakier (na Harley Bentonie) - jak ciężko to się zrywa do gołej deski? Gdzieś widziałem w internecie że ludzie grzali korpus opalarką i lakier sam schodził. Ktoś próbował?

niedziak:

--- Cytat: Orange w 08 Paź, 2021, 13:02:16 ---
Do naklejenia forniru bedziesz potrzebowal prase - zeby na calej dlugosci korpusu rowno docisnac - (bo inaczej ci sie firnir pofaluje)


--- Koniec cytatu ---

Ewentualnie pompa próżniowa. Klei zajebiście jak nic innego, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy dysponuje takim sprzętem.

Lightcik:

--- Cytat: Orange w 08 Paź, 2021, 13:02:16 ---nie zeby cie zniechecac, ale przez to przechodzilem.

Do naklejenia forniru bedziesz potrzebowal prase - zeby na calej dlugosci korpusu rowno docisnac - (bo inaczej ci sie firnir pofaluje)
Czeczota ma dziury w sekach - to trzeba zaszpachlowac a nastepnie zabezpieczyc zeby sie nie wykruszalo, plus bejca sie tego musi chwycic rowniez
Sama bejca - wodna jest malo zywa w kolory (raczej take blade wychodza). Sa specjalistyczne koncentraty, ktore rozciencza sie acetonem - szybko odparowuje i kolor zostaje. Nie wiem gdzie dostac, raczej w ilosciach hurtowych sprzedaja.
po bejcy bedziesz to musail polakierowac, bo olej na fornir to bardzo kiepski pomysl - czy wspominalem o szpachlowaniu czeczota?

--- Koniec cytatu ---

Spoko, domyślam się, że to będzie jakieś wyzwanie. Widziałem na YT, że stosują jakieś specjalne folie z wentylem do odsysania powietrza. Widziałem też jednak filmik, gdzie koleś wykombinował, że wszelkie zagięcia dociśnie pianką. Widziałem te dziury w sękach i one mnie zastanawiały. Czym to zaszpachlować? Zwykła szpachla do drewna ciemniejsza? Co do kleju, to widzę, że TiteBond jest bez problemu dostępny. Swoją drogą ostatnio na YT pojawiły się filmiki amatora, który od 3 lat robi gitary i wszystko tłumaczy jak zrobić w "domowych" warunkach. Gitary mu super wychodzą.

Co do bejcy, czy na bazie alkoholu nie sprawdzi się? Jeżeli chodzi o lakierowanie, to właśnie tutaj potrzebuję porady, czym to najlepiej polakierować? Słyszałem, że szelak to nawet kilkadziesiąt warstw, więc nie wiem, czy to dobry pomysł na początek. Wydaje mi się, że wiele razy spotykałem się z informacją o lakierze poliuretanowym? Jakieś wady, zalety? Jak macie jakieś doświadczenia, to ja z chęcią poczytam :)

Dzięki! :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej
Powered by SMFPacks Mentions Pro Mod
Powered by SMFPacks Alerts Pro Mod