Autor Wątek: warto w custom szopa diy  (Przeczytany 8109 razy)

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Odp: warto w custom szopa diy
« 05 Mar, 2021, 10:18:31 »
Też zawsze byłem zdania, że gitara szyta na miarę jest wynikiem dużego doświadczenia z instrumentem, do tego wypracowane własne wzorce brzmieniowe i organoleptyczne pozwalają powiedzieć, że klient wie czego chce. Zgoda.

Ale pojawia się inny problem. Mianowicie taki, że nasze negatywne doświadczenia z jakimiś, nazwijmy to ogólnie, specyfikacjami gitar mogą wynikać również z tego, że były to po prostu chujowe gitary. Bardzo prosty przykład- grałem kiedyś na wysokim modelu Ibaneza, który miał bardzo płaski radius podstrunnicy, przez co był dla mnie niegrywalny i utwierdził mnie w przekonaniu, że dla mnie lepsze są bardziej okrągłe. Tutaj pojawia się @aciek_l Twój Kiesel z radiusem 20", który wywrócił mi do góry nogami światopogląd w tej kwestii.
Drugim takim przykładem może być styczność z gitarą o bardzo niestandardowej i raczej niespotykanej specyfikacji, która akurat idealnie trafi w nasz gust jednocześnie podważając nasze doświadczenia w tej kwestii. Tutaj również posłużę się swoim przykładem- wiosło z jesionowym korpusem i mahoniowym gryfem (Flame Signum Smaga Custom). W takiej specyfikacji raczej gitara żadnego producenta nie była do kupienia, tym bardziej do ogrania i wyrobienia sobie zdania na temat takiego połączenia. Światopogląd znów zmieniony.

Tak samo nie da się zbudować instrumentu skupiając się wyłącznie na oczekiwanym brzmieniu. W tej kwestii mam doświadczenie (i kilka osób stąd również), że nawet jak zrobisz bliźniacze gitary z tych samych kawałków drewna to ostatecznie instrumenty zagrają inaczej. Najprostszym przykładem, w mojej opinii, niech będzie tutaj Wacław z zespołu ŚciętaGłowa. Ma w swojej kolekcji masę sprzętu o najróżniejszych speckach (często skrajnych), ale brzmienie dalej pozostaje bardzo podobne, a już na pewno nie da się określić czego użył w danej chwili.

Co do minimalistycznych lub nowobogackich specyfikacji to się nie wypowiem, to jest temat rzeka :D

Ja co do customów osobiście bardziej uznaję drogę pt. - zlecę to ludziom, którzy zjedli na tym zęby i powiem na czym mi zależy, a nie stracę :D

Tak zrobiłem, a dostałem instrument, który totalnie mi nie siedział brzmieniowo, ani manualnie, bo uległem sugestiom, że kilka rzeczy można zmienić w celu osiągnięcia konkretnego rezultatu.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
8444 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Paź, 2008, 09:51:19
wysłana przez nikt
38 Odpowiedzi
15014 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Mar, 2021, 15:10:49
wysłana przez Mother Puncher
7 Odpowiedzi
7743 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Lut, 2012, 21:05:48
wysłana przez commelina
5 Odpowiedzi
7288 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2012, 23:08:32
wysłana przez Orange
20 Odpowiedzi
14653 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2014, 10:09:23
wysłana przez rockstarzzz2