Autor Wątek: [NGD] Zachorowałem na Skervesena - tym razem 8  (Przeczytany 27533 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
A kto powiedział, że na całej kuli ziemskiej nie ma ani jednego dostawcy czarnych śrub, który oferowałby produkt pozwalający łączyć ze sobą dwa kawałki drewna? (jeszcze dodam kurde raz: nie pękających jak wkręcasz lub wykręcasz np. w pau ferro. Pięknie wtedy wkręty skrzypią). Gdyby klient się uparł (A Jarek zgodził!), to by dostał z laserowo wypaloną podobizną swojej matki. Poza danymi wymiarami jest jeszcze taki czynnik jak dostępność.
Mieliśmy krótkie romanse z dostawcami różnego hardware - co z tego, że fajne rzeczy, jak potem nie odpisują na maile, a następna dostawa najszybciej za miesiąc (w realu 4 miesiące). A do każdej gitary trzeba wielu dostawców, szybko przestajesz mieć ochotę się z każdym użerać. No i by wtedy wypadało mieć matchujące tuleje... ;) Ośmielę się już nie przedłużać tematu.

@october - są takie tematy, o których gentlemani nie rozmawiają ;) I kiedy pracowałem w Skerve też tutaj mało pisałem - może to wystarczy jako odpowiedź ;)
Są takie rzeczy za którymi tęsknię - i oczywiście takie, za którymi nie. Za ludźmi nie, z prostego powodu - z tymi, z którymi dobrze się wspópracowało i powstała jakaś więź mam po prostu kontakt cały czas. I z całą bandą ludzi, którzy tylko chcieli gitarę, a jest kontakt cały czas od wielu lat, bo nigdy to dla mnie nie byli klyjęci, tylko ludzie chcący zrealizować swoje marzenie.
Ach... :D
Paczki z głów!

Offline blackdahlia

  • Pr0
  • Wiadomości: 959
Wkręty są z nierdzewki, a wurth akurat nie robi czarnych w tym rozmiarze, pozdro.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
*zaciera rączki*

Dorzucę swoje 2 grosze do tematu śrubek.

Mi nie przeszkadza inny kolor W TYM egzemplarzu. :D

Pozdrawiam.

*kurtyna*
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Jako ex-skerve potwierdzam chujowość jednego typu wkrętów, niby ze stali nierdzewnej. Owszem czarnych. Jednej śrubie upierdoliłem łeb tylko przy pomocy śrubokręta i kreatyny. Potwierdzam też koszmar wkręcania się w wenge, hebany i inne z gatunków tonących. I nie było to byle co, bo 'szpaksy' i balansowanie na krawędzi by nie urwać łba, ale by detal też nie latał mi na CNC. @wuj Bat nie raz i nie dwa pomagał mi ratować materiał i wydłubywać resztki wkrętów.
Regularnie kupuję narzędzia specjalistyczne, precyzyjne i o konkretnych parametrach. Wcale się nie zdziwię, że czarny wkręt czy śruba może kosztować dwa razy tyle co obecnie zastosowany, a obecnie zastosowany też wcale nie musi być tani.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline blackdahlia

  • Pr0
  • Wiadomości: 959
A ten. Ustawienie sprzęgła zależy od rodzaju drewna.
Przy twardszych gatunkach raczej dobijamy do 20kilku nm i klasyczne czernione np od warwicka potrafiły się urwać.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Dobrze że Leo Fender nie miał takich rozterek :D
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Dobrze że Leo Fender nie miał takich rozterek :D

Ale przynajmniej był gitarzystą.

Oh, wait...
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Dobrze że Leo Fender nie miał takich rozterek :D
Fendery mają gryfy klonowe a to chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub. Problem jest raczej w innych gatunkach drewien. Niektóre są niewdzięczne w obróbce i nie dają sobie nic wkręcić 
007

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Dyrektor techniczny w poprzedniej firmie mawiał, że jak inżynier mówi że "czegoś się nie da zrobić", zamiast "nad tym trzeba popracować i może być droższe niż standardowe rozwiązanie" to się do tarcia chrzanu co najwyżej nadaje.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
To chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub.

Nie chcę znowu schodzić z tematu, ale... Co? XD
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.


To chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub.

Nie chcę znowu schodzić z tematu, ale... Co? XD

Przecież nie schodzisz z tematu. Dalej śrubki.

Klon, ten brzydki (nie pawie oczko) jest materiałem stabilnym w obróbce w porównaniu np z hebanem. Więc wnioskuję, że śruby też stabilniej w niej siedzą. I bardziej bezstresowo się je wkręca
007

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Jak już się przypierdalać to po całości. Najlepszy materiał do wkręcania śrub to aluminium albo stal, bo do drewna używałbym wkrętów ;D
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Klon nie tyle przoduje, bo jest stabilny, tylko że mientki. I tani ;)

Przy twardszych gatunkach raczej dobijamy do 20kilku nm i klasyczne czernione np od warwicka potrafiły się urwać.
To w rowerze przy zaciskaniu kierownicy mam wskazaną maksymalną siłę 5Nm. A przy zacisku siodła maksymalnie 7Nm. Dwadzieścia parę? Darek! Dlaczego mi to robisz, Darek? :D
Paczki z głów!

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
..............
dajcie se wszyscy po ryju i skończcie te dyskusję. Proszę Was bardzo mocno, z całego serca.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur


To chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub.

Nie chcę znowu schodzić z tematu, ale... Co? XD

Przecież nie schodzisz z tematu. Dalej śrubki.

Klon, ten brzydki (nie pawie oczko) jest materiałem stabilnym w obróbce w porównaniu np z hebanem. Więc wnioskuję, że śruby też stabilniej w niej siedzą. I bardziej bezstresowo się je wkręca


Aww sheit, here we go again...  Co to znaczy, że jest stabilny w obróbce? Jak dobrze przytrzymasz, to każdy materiał jest stabilny :D
Im dalej od 1500kg/m3, tym dane drewno jest bardziej porowate i mniej przewidywalne... Gdybym miał wytypować gatunek o najgorszej skrawalności, to powiedziałbym - Balsa! Ale to już jest skrajność. Heban jest bardzo jednorodny, jak na drewno, choć nadal anizotropowy i o bardzo dużym skurczu, więc uzyskanie konkretnych wymiarów byłoby stosunkowo łatwe, ale już znacznie gorzej z ich utrzymaniem.
Inną sprawą jest efekt, jaki chcemy uzyskać, a jeżeli mówimy o precyzji, to wolałbym obrabiać heban, niż klon... Może wymagałoby to większego zaangażowania w zaprojektowanie odpowiedniego procesu technologicznego i lepszych narzędzi, ale uzyskalibyśmy "lepsze" połączenie. Wszystko jest kwestią założeń jakość/cena, bo trud włożony w obróbkę może być nieadekwatny do założeń. Dla przykładu - można pozycjonować otwory montażowe pod mostek z dokładnością do 0,01 mm, tylko po co, skoro cały układ siodełko-progi-mostek jest już pewnym uproszczeniem w założeniu.
Reasumując, klon jest najczęściej stosowanym drewnem ze względu na jego szereg właściwości pozwalających uzyskać wystarczającą jakość elementu przy dobrej cenie i dostępności.
Zapewne z tego powodu Panowie ze Skerve zdecydowali się używać takich, a nie innych śrubek.
Pozdrawiam, professor Johnny  :D
« Ostatnia zmiana: 26 Cze, 2020, 19:31:36 wysłana przez Johnny »
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
@nerozume, nie wiem czy ktoś Ci powiedział, ale fajne masz to nowe wiosło. Minimalizm, bez wodotrysków i mimo, że ósemki to totalnie nie moja bajka to wierzę, że jesteś bardzo zadowolony i nagraj jakieś fajne próbki, najlepiej coś w stylu All Shall Perish ;D
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.


To chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub.

Nie chcę znowu schodzić z tematu, ale... Co? XD

Przecież nie schodzisz z tematu. Dalej śrubki.

Klon, ten brzydki (nie pawie oczko) jest materiałem stabilnym w obróbce w porównaniu np z hebanem. Więc wnioskuję, że śruby też stabilniej w niej siedzą. I bardziej bezstresowo się je wkręca


Aww sheit, here we go again...  Co to znaczy, że jest stabilny w obróbce? Jak dobrze przytrzymasz, to każdy materiał jest stabilny :D
Im dalej od 1500kg/m3, tym dane drewno jest bardziej porowate i mniej przewidywalne... Gdybym miał wytypować gatunek o najgorszej skrawalności, to powiedziałbym - Balsa! Ale to już jest skrajność. Heban jest bardzo jednorodny, jak na drewno, choć nadal anizotropowy i o bardzo dużym skurczu, więc uzyskanie konkretnych wymiarów byłoby stosunkowo łatwe, ale już znacznie gorzej z ich utrzymaniem.
Inną sprawą jest efekt, jaki chcemy uzyskać, a jeżeli mówimy o precyzji, to wolałbym obrabiać heban, niż klon... Może wymagałoby to większego zaangażowania w zaprojektowanie odpowiedniego procesu technologicznego i lepszych narzędzi, ale uzyskalibyśmy "lepsze" połączenie. Wszystko jest kwestią założeń jakość/cena, bo trud włożony w obróbkę może być nieadekwatny do założeń. Dla przykładu - można pozycjonować otwory montażowe pod mostek z dokładnością do 0,01 mm, tylko po co, skoro cały układ siodełko-progi-mostek jest już pewnym uproszczeniem w założeniu.
Reasumując, klon jest najczęściej stosowanym drewnem ze względu na jego szereg właściwości pozwalających uzyskać wystarczającą jakość elementu przy dobrej cenie i dostępności.
Zapewne z tego powodu Panowie ze Skerve zdecydowali się używać takich, a nie innych śrubek.
Pozdrawiam, professor Johnny  :D

O widzę mamy specjalistów od drewna na forum. Ja to tylko tyle wiem co mi @Chomick sprzeda. I powtórzam to dalej w zmienionej, nieprecyzyjnej formie

@nerozume
Fajną masz gitarę 2!
007

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
@nerozume, nie wiem czy ktoś Ci powiedział, ale fajne masz to nowe wiosło. Minimalizm, bez wodotrysków i mimo, że ósemki to totalnie nie moja bajka to wierzę, że jesteś bardzo zadowolony i nagraj jakieś fajne próbki, najlepiej coś w stylu All Shall Perish ;D

@nerozume grać umie :)
Paczki z głów!

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Stabilny w OBRÓBCE ?? :o Kiedy ja takie coś powiedziałem (z akcentem na "w obróbce")  ;D Z całego akapitu zapamiętałeś dwa słowa i skleiłeś je do kupy tworząc bardzo ciekawe zdanie  :P

Chodziło mi wtedy podczas tej naszej rozmowy o to że heban jako materiał na PODSTRUNNICE jest dość ciężki w obróbce (może trzasnąć, strzelić, trzeba bardziej uważać niż z innymi) oraz potem w czasie użytkowania gitary może trochę bardziej pracować niż inne gatunki i mogę zacząć się tworzyć jakieś anomalie na PODSTRUNNICY w postaci jakiś punktowo zapadniętych lub wypchniętych progów. Natomiast KLON na PODSTRUNNICY jest mniej podatny na takie deformacje pojawiające się z czasem. Oczywiście wszystkie te rzeczy mogą przytrafić się gitarze z podstrunnicą z każdego drewna ale mi chodziło tylko procentowe prawdopodobieństwo gdzie statystycznie częściej się to zdarza, gdzie ryzyko jest największe.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
I tak oto powstał temat stabilności drewna w obrabianiu.

Jak widać mamy kilku specjalistów, którzy też coś usłyszeli.

Nie będę się upierał i szedł w zaparte bo już coś napisałem.

Klon jest ładowany na gryf w większości gitar na ziemi. Więc coś w nim musi być poza ceną.

Co to jest stabilny w obróbce? Że sie nie rozsypie podczas wycinania czy wkręcania śrub? Jak tak, to chyba aż takiej głupoty życia nie powiedziałem

Peace! Love! Kopytka.
007

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur


To chyba najlepszy materiał do wkręcania śrub.

Nie chcę znowu schodzić z tematu, ale... Co? XD

Aaa i zapomniałbym... Dupkę też ma śliczną <3

Przecież nie schodzisz z tematu. Dalej śrubki.

Klon, ten brzydki (nie pawie oczko) jest materiałem stabilnym w obróbce w porównaniu np z hebanem. Więc wnioskuję, że śruby też stabilniej w niej siedzą. I bardziej bezstresowo się je wkręca


Aww sheit, here we go again...  Co to znaczy, że jest stabilny w obróbce? Jak dobrze przytrzymasz, to każdy materiał jest stabilny :D
Im dalej od 1500kg/m3, tym dane drewno jest bardziej porowate i mniej przewidywalne... Gdybym miał wytypować gatunek o najgorszej skrawalności, to powiedziałbym - Balsa! Ale to już jest skrajność. Heban jest bardzo jednorodny, jak na drewno, choć nadal anizotropowy i o bardzo dużym skurczu, więc uzyskanie konkretnych wymiarów byłoby stosunkowo łatwe, ale już znacznie gorzej z ich utrzymaniem.
Inną sprawą jest efekt, jaki chcemy uzyskać, a jeżeli mówimy o precyzji, to wolałbym obrabiać heban, niż klon... Może wymagałoby to większego zaangażowania w zaprojektowanie odpowiedniego procesu technologicznego i lepszych narzędzi, ale uzyskalibyśmy "lepsze" połączenie. Wszystko jest kwestią założeń jakość/cena, bo trud włożony w obróbkę może być nieadekwatny do założeń. Dla przykładu - można pozycjonować otwory montażowe pod mostek z dokładnością do 0,01 mm, tylko po co, skoro cały układ siodełko-progi-mostek jest już pewnym uproszczeniem w założeniu.
Reasumując, klon jest najczęściej stosowanym drewnem ze względu na jego szereg właściwości pozwalających uzyskać wystarczającą jakość elementu przy dobrej cenie i dostępności.
Zapewne z tego powodu Panowie ze Skerve zdecydowali się używać takich, a nie innych śrubek.
Pozdrawiam, professor Johnny  :D

O widzę mamy specjalistów od drewna na forum.

Ja po prostu lubię się czasem przyjebać. Efekt Krugera-Dunninga i te sprawy...

Zapomniałbym... dupkę też ma śliczną <3
« Ostatnia zmiana: 26 Cze, 2020, 21:01:43 wysłana przez Johnny »
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline nerozume

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 46
@niedziak @october a dzięki dzięki, sam wybierałem :D

Co by tu od siebie dodać... generalnie chciałem, żeby gita była minimalistyczna, żeby jakoś nie przywiązywać uwagi na kwestie estetyczne i grać na tym, ponieważ zawsze miałem love/hate relationship z ósemkami i zawsze mnie ciągnęło, więc postawiłem na jakość, minimalizm (byle kolor jakoś mi odpowiadał, a że zawsze chciałem mieć orzechową gitarę, to jakoś się złożyło) i wmawiać sobie - graj gamoniu. Poza tym podobał mi się kontakt ze Skervesenem podczas pierwszej gity, więc druga gita też była u Skerva.
Może niedługo uda mi się coś nagrać na ósemce, więc prawdopodobnie się też tutaj podzielę :D

Koniec końców to cieszę się z gity i z tego, że jakoś wpadłem na Skervesena :)

A tak żeby podtrzymać ducha rozmowy, to pograłbym jeszcze na żółtych śrubkach... ifkwim

Może powinienem nazwać tę gitę "Śruba"?

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Może powinienem nazwać tę gitę "Śruba"?

Nope, screw it!
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
A jeszcze do tego wszystkiego dochodzi niezbity fakt nauki rosyjskiej, że praktika teorju jebiot :D

To może już poczekajmy na te nagrania :)
Paczki z głów!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
 :D  Ciekawy temat.  Nie było mnie tutaj kilka lat i prosze jak miło , wrócił stary dobry sevenstring.
@nerozume  , miło jest mieć takich klientów jak Ty i dziekuję za wybór naszej firmy. Ciesz się nią jak najdłużej.
@OMSON  wkrety z nierdzewki, wybór swiadomy, nie zamienimy ich na te ładne czarne.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
4465 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Gru, 2010, 08:11:10
wysłana przez Rachet
7 Odpowiedzi
2076 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Wrz, 2012, 17:06:18
wysłana przez deathtom
0 Odpowiedzi
1161 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2014, 14:20:58
wysłana przez Guitar Spot
1 Odpowiedzi
3602 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2017, 13:21:51
wysłana przez Aga_Wl