Autor Wątek: Na co obecnie zwracać uwagę przy wyborze klawiatury MIDI?  (Przeczytany 4472 razy)

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Jak w temacie: na co obecnie zwracać uwagę przy wyborze klawiatury MIDI? Ostatnio używam instrumentów VSTi typu hammond/piano i niewygodnie mi posługiwać się samą myszą... Chętnie zapoznam się z kilkoma Waszymi uwagami wynikającymi z doświadczenia w tej materii.

Offline grz_ost

  • Pr0
  • Wiadomości: 508
Zakres dynamiki, czy klawisze są ważone, mechanizm młoteczkowy...
Sam zastanawiałem się nad jakąś klawiaturą i osobiście jakbym miał kupować, kupiłbym chyba pianino cyfrowe. Kawai es110 na przykład - porównywałem w sklepie i całkiem przyjemny feeling ma ta klawiatura, szczególnie dla laika/żółtodzioba jak ja.

Tylko, że to moja subiektywna opinia oparta tym, że chciałem nauczyć się grać na pianinie. Jeżeli klawierka ma służyć tylko do wbijania prostych paternów, które i tak będą wyrównane dynamicznie i kwantyzowane to brałbym najtańszą klawiaturę, skupiając się tylko na ilości klawiszy.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Jak w temacie: na co obecnie zwracać uwagę przy wyborze klawiatury MIDI? Ostatnio używam instrumentów VSTi typu hammond/piano i niewygodnie mi posługiwać się samą myszą... Chętnie zapoznam się z kilkoma Waszymi uwagami wynikającymi z doświadczenia w tej materii.

Nie napisałeś jaki przedział cenowy i ile oktaw. Odpowiedź grz_ost raczej nie dotyczy podstawowych klawiatur.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Proste klawiatury 2-3 oktawy - nie za duże, bo miejsca brak na biurku. Ważne, żeby same klawisze dobrze reagowały na grę (bliżej naturalnej). Przedział 250-700 zł max - raczej coś pośrodku. Po wczorajszym rekonesansie w internecie wyszło mi, że Arturia MiniLab MK2 lub KeyStep miałyby klawiaturę o jakiej myślę. Niby nie przewiduję ekwilibrystyki w materii gry na klawiszach (ot proste temaciki dogrywane tu, czy tam w aranżacjach), jednak nie chciałbym wydawać pieniędzy na rzeczy sprawiające wrażenie zabawek z upominków po wzięciu do rąk (dawno temu przerabiałem m. in. KORGi Nano, to wiadomo 'o co kaman'). Chodzi przynajmniej o jakieś minimum poczucia ekskluzywności... ;) Nie wiem co jeszcze - jakiś Native Instruments Komplete Kontrol M32?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Obadaj jeszcze Akai MPK mini mk2
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Wpadł mi w oczy Swissonic Easykey - produkt robiony dla Thomanna. Co prawda jest bardziej "goły" software'owo, niż markowe kontrolery, ale wygląda na wykonany solidnie (aluminium), z dość czułą na dynamikę klawiaturą. Tutaj ktoś testował na YT:


Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ok, dotarła mi klawa Swissonic EasyKey49 (kupiłem używkę z OLX za zawrotne 269 zł z shipem). Zbudowana jak czołg (wazy z 5kg), solidne czułe klawisze, jestem, pod ogromnym wrażeniem. Zostawiam ten komentarz, bo może ktoś będzie szukał dla siebie prostego, dobrego urządzenia w małym budżecie.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Na to czy jest Arturią Keystep czy Arturią Keystep Pro :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Miałeś już w łapie Keystep Pro? Masz jakieś porównanie do Beatstepa Pro? (całkiem dobrze go wspominam - w połączeniu z Moogiem Sub Phatty, Behringerem Model D i Volcą Sample miałem pro rig, tylko programowanie bitów na padach było mało inspirujące)

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Nie miałem. Ale teraz się czaję na coś z pełnowymiarowymi klawiszami - i nie kontroler :)
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline necrox

  • Gaduła
  • Wiadomości: 184
  • Idzie luty twardną suty
    • http://www.codeunder.com
Proste klawiatury 2-3 oktawy - nie za duże, bo miejsca brak na biurku. Ważne, żeby same klawisze dobrze reagowały na grę (bliżej naturalnej). Przedział 250-700 zł max - raczej coś pośrodku. Po wczorajszym rekonesansie w internecie wyszło mi, że Arturia MiniLab MK2 lub KeyStep miałyby klawiaturę o jakiej myślę. Niby nie przewiduję ekwilibrystyki w materii gry na klawiszach (ot proste temaciki dogrywane tu, czy tam w aranżacjach), jednak nie chciałbym wydawać pieniędzy na rzeczy sprawiające wrażenie zabawek z upominków po wzięciu do rąk (dawno temu przerabiałem m. in. KORGi Nano, to wiadomo 'o co kaman'). Chodzi przynajmniej o jakieś minimum poczucia ekskluzywności... ;) Nie wiem co jeszcze - jakiś Native Instruments Komplete Kontrol M32?

Zaopatrzyłem się niedawno w Arturię MiniLab Mk2. Klawiatura nie jest blisko naturalnej - ani wielkościowo, ani pod względem reakcji - np. białe klawisze mają inną dynamikę niż czarne :P A pady jeszcze inną! A gałki reagują nieintuicyjnie czasami. Ale nic to! Zakochałem się w tym ustrojstwie dzięki dołączonemu AnalogLabowi. Jest tam masa super brzmień i komponowanie, czy po prostu granie jakichś "ambientowych plam", to jest mega zabawa. Wszystko można kontrolować bezpośrednio z MiniLaba (zmiana instrumentów, presetów, kręcenie wirtualnymi gałami), więc nie trzeba dotykać w ogóle myszy. Miodność milion - mimo niedogodności z klawiszami, nie żałuję ani złotówki :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Klawiatury sterujące

Zaczęty przez Leon « 1 2 » Hardware

31 Odpowiedzi
20544 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Gru, 2011, 17:58:52
wysłana przez mondomg
11 Odpowiedzi
2588 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Paź, 2010, 22:57:36
wysłana przez Martens_emenems
2 Odpowiedzi
6307 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2010, 07:49:43
wysłana przez Lechu_
0 Odpowiedzi
2000 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lut, 2011, 10:07:52
wysłana przez p0ison
6 Odpowiedzi
2701 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2013, 21:27:36
wysłana przez sharpi