Autor Wątek: Lampy na końcówkę - temat ogólny  (Przeczytany 2905 razy)

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Lampy na końcówkę - temat ogólny
« 08 Lip, 2016, 20:55:24 »
Panowie, temat rzeka. Piszcie co który miał, co się sprawdzało (i gdzie) dobrze, a co nie. Akurat muszę kupić kolejne lampki i każde info się przyda.

Ostatnio w mesie DR siedziały mi na końcu najpierw Svetlany el34(super) potem 5881ext sovteka (fajnie, ale trochę dla mnie za grubo i za ciepło - zmiana względem poprzednich lamp bardzo duża).
No i teraz kminię - próbować innych 6L6(możę 6L6 GC jednak będzie gadało inaczej i warto obadać) czy od razu iść w EL34. Druga sprawa - inwestować w Svetlany, bo niby takie super, czy olać i brać JJ?
No pain No gain !

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Ch.ja tam rzeka. Max lokalne bajorko. Masz: El34 ((too) soft and sweet - nie mylić z Sovtekiem ;)), 6L6 (uwierz, że chcesz) i KT88 (ciemne, włącznie z "za ciemne").

Druga sprawa - inwestować w Svetlany, bo niby takie super, czy olać i brać JJ?
Olać i brać JJ. Jeśli coś działa zajebiście 4-5 lat i dłużej, to gdzie jest niby problem?
Paczki z głów!

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Duży wpływ na odbiór brzmienia różnych lamp może mieć ten dreszczyk "czy się nie zjara"...
4string

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Duży wpływ na odbiór brzmienia różnych lamp może mieć ten dreszczyk "czy się nie zjara"...

W sensie?

Do mesy DR o ile mi wiadomo można wsadzić 6L6, 6L6GC, EL34 (EL34L?) oraz 5881 Sovteka. Także chyba nic się tam zjarać nie powinno ;)


Bat: 6L6 miałem w Mesie ostatni raz z 7 lat temu, więc trochę nie pamiętam. Ale z ostatnich doświadczeń mi bardziej się podobały EL34 (chociażby ostatnie svetlany, w moim tremoverbie też miałem chyba el34 jj przez 4 lata) niż ostatnia próba 5881 wxt. Niby Sovteki spoko, bo grubo, ale jak wspomniałem dla mnie za grubo i za ciepło, bo sama DR ma tendencje do "grubych" sałndów.

Z kolei w końcówce mesa 50/50 też były te Sovteki i gadało to bardzo zajebiście, więc jak sądzę zależy mocno do czego wtykamy bańki ;)


I jak to jest z tymi 6L6 GC, to co innego niż zwykłe 6L6? Gdzieś mi się obiło o oczy i uszy, że 5881WXT Sovteka to w zasadzie 6L6 GC. Mówiono mi nawet że to zwykłe 6L6. Prawda to?


Łysy: co do Sovteków 5881wxt to miałem podobne odczucia. Mówisz że 6l6GC JJ gra podobnie, ale są bardziej twarde/konturowe?

Svetlany niby są polecane "bo brzmienie i żywotność" ale marketing marketingiem a wcale się to dużo różnić koniec końców nie musi od JJ. Ostatnio kupiłem na pierwszy stopień pre lampkę TAD za blisko 100zł bo miała być super bezszumowa i fogle, a jednak wzmak się sprzęga nieco bardziej niż na jakiejś starej Tesli.

No i też jestem ciekaw jak EL34 JJ mają się do EL34L JJ i czy warto(i czy można) ich spróbować.


Póki co konkluzja jest taka, że brać JJ i się nie bawić w drożyzny typu svetlana i tad?
« Ostatnia zmiana: 09 Lip, 2016, 13:56:35 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 W sensie, że EL34 żre prawie dwukrotnie więcej prądu na żarzenie niż 6L6. W epoce wzmacniaczy projektowanych przez szukających maksymalnych oszczędności księgowych dodatkowe 2 - 2,5A z uzwojenia żarzenia (przy 4 lampach w końcówce) to nie żarty... Jak producent przewidział żonglowanie typami lamp to ok.
« Ostatnia zmiana: 09 Lip, 2016, 15:11:05 wysłana przez theremin »
4string

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
SOVTEK 6L6WXT+ to 6L6GC , ale sovteki to najlepsze lampy z jakimi miałem do czynienia. W zeszłym roku przewaliłem pięć różnych zestawów lamp. Zamawiałem z U.S.
Po włożeniu  6L6WXT+ Cyro nie było mowy o powrocie do JJ czy bliźniaczych EHX.
Tak się osrałem, że kupiłem sobie także drugi set na przyszłość.

Sovteki mają mniej basu,  nie ma tego chujowego bum bum co dawały mi JJ. 6L6WXT+ nie mają także takiego rozmytego i niewyraźnego dołu jak EHX czy Tung-Sol.
Nie siarzą w górce i są tylko i wyłącznie skupione w środku. Warczą jak pojebane. Dodam tylko, że u mnie w ENGL'u to jest wskazane ze względu na głębię jaką te wzmaki oferują. Warto je wybijać w tych rejestrach by przebić się nimi nawet przez mur.
INTERSTELLAR

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Ja mam w Marshallu JMP 2204 właśnie E34L i jest kompletnie odwrotnie. Jest wełnisty dół i stłumiona góra. To samo słychać w tym porównaniu z YT. EL34 brzmią jaśniej. KT77 nie próbowałem ale każdy mówi, że brzmi bardziej "hi-fi" w sensie więcej dołu i góry.
wearehelp.bandcamp. com


Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Omson: gotowe sety lamp, to nie dla mnie ;) gdybym chciał w ten sposób wydając miliony można po prostu wziąć selekcjonowane bańki mesy ;)


A tak btw, to uciąłem sobie dzisiaj pogawędkę z Panem z lampyelektronowe.pl i dowiedziałem się, że istnieje możliwość przetestowania lamp, bo mają kilka zestawów lamp testowych. Dla mnie bomba i na pewno skorzystam. Głównie el34 JJ oraz TungSol i 6l6 jakieś. Także porównanie fajne.

PS: Gość twierdzi że JJ E34L to ta sama lampa co el34, tylko że wyselekcjonowana, bo lepiej pracuje na wysokich napięciach. Teoria taka.
EL 34II to już pono inne zwierze.
No pain No gain !

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
41 Odpowiedzi
27153 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2007, 22:17:21
wysłana przez Greg_K
35 Odpowiedzi
18611 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Kwi, 2008, 17:25:34
wysłana przez el-biczel
35 Odpowiedzi
27647 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lis, 2010, 19:32:28
wysłana przez Orange
126 Odpowiedzi
54687 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Kwi, 2016, 10:14:39
wysłana przez Mat
58 Odpowiedzi
10392 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lis, 2015, 10:17:08
wysłana przez Człekozębny