Autor Wątek: Wybór monitorów i słuchawek.  (Przeczytany 8334 razy)

Offline shb02xc

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Wybór monitorów i słuchawek.
« 30 Sty, 2016, 18:16:10 »
Cześć :)

Zastanawiam się nad zakupem monitorów do 1700zł. Dużo czytałem, i najbardziej spodobały mi się Adamy F5.
Co sądzicie o tych monitorach? W internecie jest dosyć mało informacji na ich temat. A nie chciałbym utopić niepotrzebnie pieniędzy.
Oprócz tego modelu mam chyba jeszcze do wyboru Yamahy HS5, Presonus Eris 5 i Fostex pm5. Z tym, że preferowałbym bass reflex z przodu, ze względu na małe pomieszczenie.
Oczywiście będę na nich pracował tylko na amatorskich nagraniach, nic specjalnego. Ale chciałbym, żeby były to jak najbardziej 'płaskie' i szczegółowe monitory w tej cenie.

Druga kwestia to słuchawki. Budżet jaki chcę na nie przeznaczyć to około 600zł. Upatrzyłem sobie Beyerdynamics DT770 80ohm, lecz mam pewne obawy ze względu na zamkniętą konstrukcję tych słuchawek. Obecnie posiadam Shury srh440 i hd 668b. Zauważyłem, że na zamkniętych shure'ach robię zbyt 'przebasowane' mixy, niż na zwykłych hd668b. Zatem, czy mój wybór dotyczący tych Beyerdynamic DT770 jest dobry? Są jeszcze otwarte DT990, ale mają one 250ohm i nie wiem, czy scarlett 2i4 który planuję kupić poradzi sobie z nimi. Wiem, że nie powinno się mixować na słuchawkach, lecz chciałbym, żeby były one jak najbardziej analityczne pod tym względem.

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Z tych wymienionych chyba faktycznie F5 są najlepsze. Miałem w testach F7 i były OK. CO do słuchawek - piszesz, że "robię zbyt 'przebasowane' mixy" - proponuję po prostu robić miksy nie przebasowane, słuchawki nie mają z tym nic wspólnego. DT770 są bardzo dobre. Lepsza niższa impedancja, będą głośniejsze. Niby mają też inne brzmienie, ale... ;)

Offline shb02xc

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
@przemak Dzięki za odpowiedź :) Racja, to raczej wina braku moich umiejętności niż samych słuchawek  :P Więc zostaję przy DT770.
Zastanawiam się też, czy nie odpuścić na razie kupna słuchawek i kupić monitory do 2k zł za parę. To już by było maksimum jakie mógłbym na ten cel przeznaczyć. A przecież to i tak najważniejszy element odsłuchu. Rozejrzałem się jeszcze, i znalazłem Fostex'y pm641. Miał ktoś z Was do czynienia z tymi monitorami? Jest sens dokładać do tych monitorów pieniądze? O nich też jakoś mało informacji znalazłem, a nie chcę polegać w większości na sponsorowanych artykułach z internetu. Tylko znów, czy 6" woofer nie będzie sprawiał problemów w moim pomieszczeniu. Mam też spory mętlik w głowie, gdyż szukając informacji o danym odsłuchu, na jednej stronie natrafiam na pozytywne odczucia z użytkowania, a na drugiej ludzie piszą że nie nadają się one do niczego, np Yamahy = uwydatniony środek itd. Nie mam pojęcia, czy oni to piszą w stosunku do użycia studyjnego, czy też przeciętnego użytkownika, i czy podane ww. modele mi nie wystarczą :)

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 508
  • Venus as a goodboi
Jakich monitorów nie kupisz - i tak będziesz musiał nauczyć się z nimi pracować, więc nie zaprzątaj sobie szczególnie głowy, że są takie czy owakie - jeśli sporo ludzi z tego korzysta, to prawdopodobnie robi robotę. Słuchawki jako punkt odniesienia już masz - słuchając z kilku źródeł będziesz wiedział, jakie słabe i mocne strony mają Twoje poszczególne odsłuchy. Jeśli masz tendencję przesadzać z basem, to DT770 powinny być spoko, bo będziesz na nich dobrze słyszał, kiedy z basem przeginasz.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Bez adaptacji pomieszczenia nie ma co wstawiać monitorów. Nawet podstawowej adaptacji. W każdym pomieszczeniu są rezonanse, a w tych rezonansach następuje wzmocnienie/osłabienie o kilkanaście dB, więc w takiej sytuacji wszystkie dyskusje o jakości monitorów tracą sens. W dodatku są to zwykle częstotliwości bez problemu w zasięgu monitorów pięciocalowych, np. wysokość pokoju rzędu 2,5m to okolice 70Hz i nic się nie da zwykle z tym zrobić, bo dywan na podłodze nic nie daje, a sufit ma być gładki, gipsowany ;) Również umieszczenie z przodu czy z tyłu  otworu bassreflex ma niewielkie znaczenie. IMO lepiej mieć lepsze monitory, niż gorsze, tylko, że ja nie lubię Adamów ;) W każdym razie bez przystosowania pomieszczenia po wstawieniu lepszych monitorów wcale nie musi być lepiej - one same nie grają, grają w pomieszczeniu. Producenci chcą nam wcisnąć nowości, szersze od dołu pasmo itp, ale przemilczają, że w pomieszczeniu to będzie grać. Na przykład bardzo fajne sześciocalowe monitory Gibson mają ogromne (od dołu) pasmo przenoszenia:



Tylko w pokoju to będzie koszmar, bo to są częstotliwości nie do ogarnięcia przez nawet grubą wełnę...
Tak więc - owszem, lepiej lepsze monitory, ale niestety, to jest sprzęt profesjonalny i zakłada, że będzoe pracował w profesjonalnych warunkach.

PS: nie piszcie o "dobrych kablach" w przypadku sygnałów liniowych, szczególnie, gdy odbiornikiem jest behringer (bardzo fajny BTW) ;)

Posty połączone: 30 Sty, 2016, 22:32:02
Dla porównania - odpowiedź przykładowego pokoju "przegwizdanego" tej klasy monitorem:



Różnice ponad 20dB, a monitory - do 47Hz praktycznie liniowe, +/-2dB...

Posty połączone: 30 Sty, 2016, 22:32:57
A jak się popatrzy na rezonanse, to w ogóle odechciewa się słuchać ;)



Posty połączone: 30 Sty, 2016, 22:35:04
A sam monitor w wodospadzie - tylko przydźwięk ;)

« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2016, 22:35:05 wysłana przez przemak »

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Ładne wykresy. Tylko co dokładnie jest na osiach argumentów na dwóch ostatnich ?
.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Ładne wykresy. Tylko co dokładnie jest na osiach argumentów na dwóch ostatnich ?

Częstotliwość, poziom i czas.

Offline shb02xc

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Dzięki za odpowiedzi :)
A pomijając na razie kwestie adaptacji akustycznej? Pomyśle nad jej wykonaniem, ale jakieś odsłuchy tak czy siak by wypadało mieć :D Przecież nie będę pracował z samymi panelami akustycznymi :) Na razie mam budżet tylko na to, o czym wspomniałem.
Po prostu chcę wiedzieć czy warto dołożyć pieniądze do fostex'ów, czy nie. Także Fostex pm641 vs Adam F5?

Mam jeszcze jedno pytanie, ale żeby nie zaśmiecać i nie zakładać nowego tematu, zadam je tutaj. Mianowicie, czy opłaca się, w tym przypadku tylko i wyłącznie do domowego amatorskiego studia kupowanie POD'a HD PRO X czy Avid Eleven? Nie gram koncertów, sprzęt służył by mi tylko do nagrywania. Oba procesory mają już swoje lata, a na tle takiego BIAS'a czy tam innych wtyczek nie brzmią one jakoś rewolucyjnie (nie mówię, że te wtyczki brzmią świetnie ;p ale jak ktoś potrafi, to da się z nich bardzo dużo wyciągnąć imo) Po prostu chcę wiedzieć, czy warto jeszcze dać te 2,5k za używkę, czy siedzieć dalej na wtyczkach, a pieniądze przeznaczyć na coś innego.

Z góry dzięki za pomoc :)

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 508
  • Venus as a goodboi
Jak ma leżeć tylko w domu, to polecam porządny interfejs (na USB 3.0 czy Thunderbolcie, zależnie od tego, czy masz Maca czy PC) i wtyczki - Peavey Revalver 4, Overloud TH3 czy Scuffham S-gear - wszystkie robią robotę i wyjdą Cię sporo taniej.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
BIAS
Zainstaluj sobie demo. Jest wystarczajaco funkcjonalne zeby sobie spokojnie na tym grac, nagrywac, reampowac.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Jak rozwiążesz sprawę latencji, to możesz grać na sofcie. Ponieważ nie rozwiążesz, zewnętrzny efekt będzie mniej "jechał cyfrą".
Co do monitorów - co tu odpowiedzieć? Najlepsze, na jakie cię stać ;)
Właśnie słuchaliśmy monitorów bliskiego pola za 30tys para - d4 nie urywają ;)
https://www.facebook.com/radek.barczak/posts/1013208768752728?notif_t=tagged_with_story

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Nie będę nowego wątku zakładać bo nie ma sensu więc spytam się na szybko czy ktoś miał okazję testować Presonus Ceres c4,5BT? Mam okazję żeby w miarę tanio kupić i się zastanawiam czy jest sens :)

Offline headcharge

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 182
    • OVKHAOS
Z mojej strony mogę polecić JBL LSR305. Można je kupić za trochę ponad 1100 zł.

Warto o nich poczytać.

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Nie będę nowego wątku zakładać bo nie ma sensu więc spytam się na szybko czy ktoś miał okazję testować Presonus Ceres c4,5BT? Mam okazję żeby w miarę tanio kupić i się zastanawiam czy jest sens :)
Ja testowałem je w porównaniu do Eris 8. Powiem tak - do użytku domowego się nadają, ale nie jako stricte monitory studyjne. Brzmienie jest bardzo klarowne z przyjemnym uderzeniem, ale jest zbytnio podkoloryzowane także krytyczne studyjne ucho może mieć tutaj problem.

Offline mitek

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 5
Z mojej strony mogę polecić JBL LSR305. Można je kupić za trochę ponad 1100 zł.

Warto o nich poczytać.

Również polecam, miałem do czynienia - świetne sa.

Offline Pujon

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 5
DT770 grają u mnie do tej pory :) możesz je śmiało kupić

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
DT770 grają u mnie do tej pory :)

Od rana?
Paczki z głów!

Offline bandyk

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Na to wygląda. :)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
 :facepalm:
Paczki z głów!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
16 Odpowiedzi
10078 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lis, 2013, 16:34:32
wysłana przez y
19 Odpowiedzi
6694 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2016, 19:55:41
wysłana przez Pronounce
40 Odpowiedzi
15022 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Paź, 2016, 12:58:54
wysłana przez wuj Bat
54 Odpowiedzi
13491 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2023, 10:45:13
wysłana przez Orange
16 Odpowiedzi
4341 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Cze, 2021, 02:01:33
wysłana przez sylkis