Autor Wątek: Test lamp 6L6, 5881, EL34 na wzmacniaczu BH50  (Przeczytany 4733 razy)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Test lamp 6L6, 5881, EL34 na wzmacniaczu BH50
« 22 Maj, 2015, 13:35:55 »
Zrobiłem dzisiaj na szybko test różnych lamp w końcówce. Wszystkie próbki nagrane w tych samych warunkach. Nagrane z DI-Boxa bez kolumny. Poźniej nałożony IR Mesy Recto. Ustawienia gałek dokładnie te same dla każdej lampy. Bias za każdym razem ustawiony na 35mA mierzone dla każdej lampy w katodzie, jeżeli to kogoś interesuje :) Starałem się utrzymać ten sam poziom nagrywanego dźwięku dla każdej z próbek. EL34 ze względu na większą czułość tej lampy w porównaniu z 6L6 wymagała zmniejszenia czułości na wejściu interface'u. Brzmienie w tym teście ma drugorzędne znaczenie, za bardzo nad nim nie siedziałem. Wzmak bez dopałki nagrany na kanale lead na głośnościach powiedzmy średnich ( dużo za głośno w domu). Jedyna wada tego testu to to że wszystkie nie były nowe. Zrobiłem test z tego co mam w warsztacie.


Jakie wyszły różnice oceńcie sami ;D
Lampy w teście:
SOVTEK 6L6WXT (mało używane)

Wlacz osadzony player soundcloud


SOVTEK 5881WXT (dużo używane)

Wlacz osadzony player soundcloud


TAD 6L6GC-STR (nowe)

Wlacz osadzony player soundcloud


TUNG SOL 6L6GC-STR (nowe)

Wlacz osadzony player soundcloud


RFT EL34 (używane nie wiem ile ;D ale stara produkcja i wyglądają jak nowe )

Wlacz osadzony player soundcloud

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Najbardziej podobają mi się EL34, zaraz potem 5881 długo nic i wszystkie 6L6 to prawie to samo. Ale ogólnie tak za dużej zmiany to nie słyszę :P
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Ogólnie mówiąc to wszystkie te lampy gadają bardzo podobnie. 5881 są już mocno styrane i nie wiem jak brzmią nowe. Dużo większą różnicę robi przekręcenie o mm którejkolwiek gałki z korektora na wzmaku :) EL34 są bardziej wysterowane. Poziom sygnału obniżony był na interface'ie. Żeby EL34 i 6L6 porównać bardzo dokładnie trzeba by korygować położenie potka master w wzmaku i pilnować tego samego poziomu :)
« Ostatnia zmiana: 22 Maj, 2015, 14:02:17 wysłana przez Razor89 »

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Ja przy słuchaniu próbek jeżeli chodzi o lampy końca mocy skupiam się na dolnych rejestrach. Wyłapuję charakterystyczne momenty i słucham dolnego pasma. Najbardziej pasi mi Sovtek 6L6WXT i szkoda, że nie miałeś pod ręką JJ 6L6GC. Już bym wiedział czy wyjebka, czy zostają.
Sovtek jest jasny i dość twardy w dole przez co na moje ucho wypada selektywniej. Nie ma denerwującego mnie, mulastego dudnienia przy tłumieniu strun.
Na nagrywce to są niuanse, ale łatwo je wyłapać. Ja po zmianie nowych ENGL'i na nowe JJ poczułem tą różnicę. ENGL'e były cieplejsze natomiast JJ dały mi wyraźnie ostrzejszą krawędź.

« Ostatnia zmiana: 22 Maj, 2015, 17:26:10 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
nie slysze roznicy :)
i always go full retard

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
Ja również MOŻE minimalnie EL34. Takie pełniejsze. Ale serio, praktycznie wszystko gada tak samo.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Wzmak na EL34 grał trochę głośniej także to może być mylące. Ale tak poza tym wszystkie lampy miały identyczne warunki:) Jak podjadę do Duna na testy SINa to mogę dograć próbkę na JJ 6L6, jeżeli się zgodzi je na chwilę wyjąć z 5150  ;D
« Ostatnia zmiana: 22 Maj, 2015, 17:51:36 wysłana przez Razor89 »

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
coście ogłuchli ??????  :)  To pewnie od tego napierdalania po próbowniach i scenach :)

To może napiszę co ja rejestruję na moje ucho.

SOVTEK 6L6WXT - Najjaśniejsza lampa w tym teście. Ma mniej dołu w dole :) przez co bije bardziej środkiem. Chodzi najselektywniej. Taką barwę lubię najbardziej. Jest twarda i selektywna.

RFT EL34 - Najcieplejsza lampa w tym teście. Góra nie jest tak siarczysta jak w/w lampa. Dla mnie ta lampa ma szerokie pasmo i gra selektywniej niż SOVTEK 5881WXT, który jest także dość ciepłą lampą z tym, że SOVTEK 5881WXT ma tendencję do rozmytego, zbyt rozlazłego dołu.

Najbardziej podobne sobie są TAD 6L6GC-STR i TUNG SOL 6L6GC-STR z tym, że TAD ma bardziej wypchnięty środek przez co trochę lepiej mi warczy.

Najsłabszą dla mnie jest lampa TUNG SOL 6L6GC-STR.
INTERSTELLAR

Offline wojasheck

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 68
  • Live a life you will remember.
RFT EL34 dla mnie zdecydowanie najlepiej  ;D

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Razor89  będziesz wstanie powtórzyć test SOVTEK 6L6WXT z JJ 6L6GC ? Jeżeli dostaniesz JJ 6L6GC oczywiście.
INTERSTELLAR

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Pewnie tak tylko nie wiem kiedy bo nie mam ani BH50 ani JJ6L6GC. Dun ma teraz wszystko co potrzebne do zrobienia tego testu. Jak pojadę po mojego wzmaka to nagram :

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
no to czekam :)
INTERSTELLAR

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
no i nie czekam...  ...nie wytrzymałem bo znalazłem test Oli i już wszystko wiem jak chodzą Sovteki w porównaniu do JJ...  ...nie musisz się już fatygować bo wczoraj kupiłem Sovteki zes US. Pewnie pod koniec przyszłego tygodnia przylecą.
INTERSTELLAR

Offline W.L

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 37
Ja ledwo usłyszałem różnicę i to naprawdę musiałem się wsłuchać. Na pewno nie jest dla mnie na tyle wyraźna, żeby opisać które mi się podobają bardziej a które mniej.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Każdy słyszy to co słyszy. Z tej próbki Oli różnica pomiędzy Sovtek 6L6WXT+ a JJ 6L6GC jest bardzo duża. Sovtek wali twardym środkiem aż miło. Świetnie kontrolowana góra i bas. Nic nie siarzy i nic nie dudni. Natomiast JJ daje wycofany środek z dudniącym basem i siarką w górce. Najgorzej dla mnie wypadły Tung-Sol. Wpadają trochę w klimat JJ, ale są bardziej mulące i rozlazłe w basie. Takie jakieś matowe i  ogólnie do dupy.
INTERSTELLAR

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Ciekawe jak on to nagrywał. W sensie jak wzmak był do tego przygotowany za każdym razem. Bez regulacji biasu test jest do niczego, a takich jest masa na necie ;) Sovtek 6L6WXT wyleciały z BH50 z powodu uszkodzenia jednej lamp lub bardzo kiepskiego ich sparowania. Grały spoko ale niestety był słychać brum który mi przeszkadzał, a nie dało się tego skorygować. A pisało "platinium matched"  ;D

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Moje oryginalne lampy z Engla miały 5.5 mA rozbieżności. Obecne JJ Platiunium Matched mają już zaledwie 1.2 mA różnicy pomiędzy sobą. Zobaczymy te Sovteki zza oceanu. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu do weekendu dojdą to coś skrobnę.
« Ostatnia zmiana: 06 Cze, 2015, 16:35:09 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Moje miały rozbieżności w prądzie S2. Mam bias regulowany dla każdej lampy i nie było brumu dopiero przy 10 mA różnicy. Przy takim samym był spory brum  ;D

Offline navarac

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 38
W mojej ocenie RFT El34 najciekawiej.

Offline shogun616

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Sam się kiedyś bawiłem lampami  ::) i wg mnie tutaj najlepsze sa Sovtek. Mam w swoim 5150 Sovtek 6L6WXT+  - ten plus odziwa w mojej opinii robi róznicę
Nie jest najważniejsze, żeby być lepszym od innych lecz żeby być lepszym od siebie z wczoraj

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Musi robić różnicę bo jeden set to 5881, a drugi 6L6. Tak czy inaczej to są różne modele lamp. 5881 to ciepłe kluchy przy 6L6 :)
INTERSTELLAR

Offline shogun616

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
hahhh ja ciągle widziałem tam 6L6 zamiast 5881 :D dzięki za skorygowanie :D
Nie jest najważniejsze, żeby być lepszym od innych lecz żeby być lepszym od siebie z wczoraj

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
O dziwo  ;) w internecie masz mnogo informacji. Zanim zaczniesz wybijać litery klawiaturą na tym forum, stary poczytaj trochę, ponieważ machina tego forum zgniecie Cię na papkę za wypisywanie herezji
INTERSTELLAR

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
... ale się dzisiaj wkurwiłem. Przyleciały z US. lampki Sovtek 6L6WXT+ no i kurwa mój trim pot w ENGL'u ma chujowo za wysoki zakres. Przy 440V / 436V mogę skręcić bias max do 53 / 54 co jest za wysoko w cholerę. Z obliczeń przy 70% czyli gorącego kręcenia lampy nie powinienem mieć więcej niż 48mA / mV. Zabawa z wlutowywaniem rezystora odpada.

RAZOR pytanie do Ciebie. Jak długo tak orientacyjnie pochodziłyby tak wysterowane na miazgę lampy ?

JJ wróciły na miejsce bo nie chcę robić sobie jaj :)
INTERSTELLAR

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Przewaliłem te wszystkie lampy i po zakupie EHX 6L6GC co jest w zasadzie tym samym co SOVTEK 6L6WXT+ cała reszta idzie na sprzedaż.
EHX dla mnie wymiata. Twarde, płaskie brzmienie z mocnym środkiem. Dół przesunięty tak, że nie ma mowy o boom boom, a co za tym idzie to góra kontrolowana na tyle by nie było siary. Polecam

Posty połączone: 29 Cze, 2015, 00:03:43
...a no to jeszcze taka prosta LIVE próbka...   ...sprężyny werbla wzbudzają się niestety.


« Ostatnia zmiana: 29 Cze, 2015, 00:03:43 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
30 Odpowiedzi
15861 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Mar, 2015, 22:52:16
wysłana przez theremin
36 Odpowiedzi
12507 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Wrz, 2008, 00:57:14
wysłana przez pstry
6L6 vs EL34

Zaczęty przez shitol « 1 2 » Wzmacniacze i kolumny

43 Odpowiedzi
21153 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2008, 23:07:49
wysłana przez metal
10 Odpowiedzi
3631 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Kwi, 2012, 22:37:38
wysłana przez Maxla40
15 Odpowiedzi
10899 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2011, 08:21:38
wysłana przez wuj Bat