Autor Wątek: [NBD] New Banjo Day, czyli moje pierwsze banjo za 6 dych  (Przeczytany 4816 razy)

Offline krechaSP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Nie najlepiej, ale wciąż bardzo dobrze spożytkowane 60 zł. Kupiłem banjo. 6 strun, więc prawie jak gitara. Rodzaj tego banjo, jak odkryłem nazywa się "Zither Banjo". Długo nie mogłem znaleźć (od zeszłego piątku do wczoraj) żadnych informacji. Szukałem po napisie na strunociągu - "Dreima". Znalazłem informację, że był to producent nie instrumentów, a samych części. Tak więc szukając przeróżnych haseł, przypadkiem wpadłem na stronę, na którą ktoś wrzucił zdjęcia swojego zithera, który od mojego różnił się jedynie szczegółami - w tym logiem na główce. Wychodzi więc na to, że instrument wyprodukowany został przez "Weltton" - niemiecką firmę z lat 40-60. Banjo, jak widać na zdjęciach, ma tragicznie zrypany lakier, którego jednak nie zamierzam odświeżać w żaden sposób. Całe było pokryte przerażającą warstwą brudu, której wyczyszczenie zabrało mi cały wczorajszy wieczór. Oryginalnie naciągnięta skóra cielęca cały czas jest "sprawna", choć dosyć przetarta w jednym miejscu. Chwilowo Banjo jest wyposażone w jedną strunę, gdyż mostek, który tu był (podejrzewam, że oryginalnie) jest za wysoki i akcja strun na 12 progu wynosi 1,1cm. Żeby było jasne - gryf prosty, choć przesuszony (progi niektóre wystają leciutko za podstrunnicę) jest w świetnym stanie (nie licząc lakieru) STROI NA CAŁEJ DŁUGOŚCI, a progi nie potrzebują wymiany, lecz jedynie lekkiego polerowania i wyrównania po bokach.


zdjęcia podsyłam tutaj:
Spoiler

Posty połączone: 18 Lut, 2015, 02:42:00
update:

dla porównania dodam zdjęcie z przed i po czyszczeniu cudownym środkiem Dunlop 01:

« Ostatnia zmiana: 18 Lut, 2015, 02:42:00 wysłana przez krechaSP »

Offline frost07

  • Gaduła
  • Wiadomości: 318
Nikt nie komentuje, bo nie wiedzą co powiedzieć. No bo co tu napisać? "fajne banjo"?  ;D
'-'

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Zajebista sprawa, od razu na myśl mi przychodzi Kermit The Frog  :)

Spoiler


Zapakujesz  BKP??  ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Lut, 2015, 12:35:02 wysłana przez rusiu »
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Online Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Bardziej obstawiał bym że to    NRD- owska   firma  "MARMA" 

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
Gratki, bardzo lubię brzmienie banjo, sam się niedawno rozglądałem za czymś takim za grosze, ale jakoś entuzjazm mi osłabł. Załóż struny, nagraj prupki, to może  przywrócisz mi GAS.
Suto wędlin kładź na chleb

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 580
  • Join the Dark Side and get a free cookie!

Offline Dmaligator

  • Pr0
  • Wiadomości: 884
Mialem takie jakieś 33 lata świetlne temu z NRD-owa.
Nie dotykaj bo w ryj!
Pozdrawiam.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
@Leswar - po co przepłacać? :D
Paczki z głów!

Offline Leswar

  • Gaduła
  • Wiadomości: 218
Jakby to miało być banjo dla mnie, to bym się nie zastanawiał :) Ale tutaj chodzi o coś więcej.


Offline krechaSP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Bardziej obstawiał bym że to    NRD- owska   firma  "MARMA"
Restoring an abused "Weltton" guitar banjo:

http://hesir.deviantart.com/art/Zither-Banjo-85733954

Wciąż uważam, że to Weltton. Większość produktów Marmy z tego co widzę miała próg zerowy.

Online Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Bo to pewnie jedno i to samo , firma zmieniła nazwę po 60r  na Marma  ,pewnie na rozkaz Honekera ;)  W 90 roku kupiłem taką zabawkę
 od ruskich za cenę flachy, a i tak przepłaciłem , chociaż była w stanie sklepowym . Poziom wykonania i brzmienia na poziomie ruskich 7-emek (akustyków ) może kiedyś się bardziej przykładali i twój egzemplarz będzie stroił chociaż po NRD raczej bym się tego nie spodziewał.

Offline krechaSP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
@Algiz

Jeżeli posiadasz jakieś konkretne informacje to chętnie przeczytam i poznam historię.

Online Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
@Algiz

Jeżeli posiadasz jakieś konkretne informacje to chętnie przeczytam i poznam historię.
Na temat ? ...

Offline krechaSP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Bo to pewnie jedno i to samo , firma zmieniła nazwę po 60r  na Marma  ,pewnie na rozkaz Honekera ;)  W 90 roku kupiłem taką zabawkę
 od ruskich za cenę flachy, a i tak przepłaciłem , chociaż była w stanie sklepowym . Poziom wykonania i brzmienia na poziomie ruskich 7-emek (akustyków ) może kiedyś się bardziej przykładali i twój egzemplarz będzie stroił chociaż po NRD raczej bym się tego nie spodziewał.

Na ten temat, na który się wypowiadasz.

Online Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Jak miałem to to  ,to nie była godna żeby pisać wspomnienia o niej , zresztą o jednej i o drugiej firmie nie znajdziesz za dużo , czemu ?
Bo to NRD było . Fabryka pewnie tajna jak wszystko za komuny .

Offline krechaSP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Jeszcze taką rzecz znalazłem na temat skrótu na kluczami:

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=14299

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
51 Odpowiedzi
14765 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sty, 2009, 15:48:31
wysłana przez BartekL
8 Odpowiedzi
3405 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Gru, 2008, 00:40:05
wysłana przez deely
16 Odpowiedzi
9414 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2009, 16:00:00
wysłana przez el-biczel
42 Odpowiedzi
16518 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2012, 08:36:08
wysłana przez necrox
8 Odpowiedzi
4490 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2015, 23:14:20
wysłana przez commelina