Autor Wątek: Ten sam riff a różny strój  (Przeczytany 935 razy)

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
Ten sam riff a różny strój
« 30 Lip, 2014, 10:43:44 »
Siema,

Ostatnio zrobiłem demo rigu: http://forum.sevenstring.pl/tworczosc-uzyszkodnikow/rig-demo-djent-on-vai/
Parę osób stwierdziło że początkowe riffy brzmią jak Metallica. generalnie sugerowałem się raczej Feared ale widac mi nie wyszło.

Do rzeczy:
Ktoś napisał że to Metallica zerznięta. Ja napisałem, że Metallica nie gra w drop A i nie djenci, to ktoś znów napisał że riff to riff i
Cytuj
A co ma wspólnego strój do riffu? ;p Każdy riff można zagrać w każdym stroju, będzie jedynie wyżej lub niżej brzmiał
I powiem że zabił mi koleś ćwieka, bo jakby nie było jednak się z nim nie zgadzam.

A wy co myślicie?

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #1 30 Lip, 2014, 11:18:36 »
Jeśli kapela weselna gra jakiś znany kawałek w innej tonacji (wyżej lub niżej), to czy jest to inny kawałek od oryginalnego? :)

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #2 30 Lip, 2014, 13:27:16 »
Różne kapele w zależności od humoru na żywo grają w innych strojach niż oryginalnie na płycie, czy to oznacza, że grają inne kawałki? Metallica może pewnego dnia dojdzie do wniosku, że zagra For Whom The Bell Tolls w A (AXE FX 2 już mają), czy będzie to wtedy zrzynka z "twojego" riffu? Nie, będzie to dalej For Whom The Bell Tolls, tyle, że w A. Riff to riff i nie ważne w jakim stroju jest zagrany.

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #3 30 Lip, 2014, 13:38:21 »
Chodzi mi o to że wydźwięki muzyki jest ścisłe związany ze strojeniem.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #4 30 Lip, 2014, 14:09:11 »
ale wzajemny stosunek odległości od siebie dźwięków pozostaje taki sam, tzn melodia jest taka sama
B ( o ) ( o ) B S

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #5 30 Lip, 2014, 14:41:32 »
Melodia nie, interwały to już prędzej ;)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #6 30 Lip, 2014, 15:19:58 »
Przywiązujecie tak ogromną wagę do brzmienia w tfurczości uzyszkodnikóf a nie do muzy i zawartości merytorycznej ze normalnie szokłę, ze nie uznajecie różnie brzmiących wieseł w różnych strojach, bo do tego to sie sprowadza, ze niektóre rzeczy zwyczajnie lepiej "grają" w danym stroju przez co kawałek zyskuje ogolnie na tzw kopie.

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #7 30 Lip, 2014, 16:19:17 »
Chuja tam, strój jest bardzo ważny. Inaczej brzmi coś wyżej a coś niżej, nawet na tych samych interwałach. Wydaje mi się, że dość duże znaczenie ma napięcie strun - chyba każdy tu na forum wie, jak inaczej brzmi coś na "flakach", a inaczej na napiętych strunach. Niemniej, żeby nie było że znowu tylko o brzmieniu - tonacja w której się nakurwia jak najbardziej ma znaczenie.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Ten sam riff a różny strój
« Odpowiedź #8 30 Lip, 2014, 17:12:45 »
Ale na "podobieństwo" motywów składa się bardzo wiele różnych rzeczy oprócz centrum tonalnego.
Jeśli różnica występuje tylko na tym polu to śmiało można uznać, że to jest "ten sam riff" chociaż brzmiący często zupełnie inaczej ;D