Autor Wątek: Czytanie nut - need help!!!!!  (Przeczytany 9373 razy)

Offline Stefan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Czytanie nut - need help!!!!!
« 16 Paź, 2013, 09:18:32 »
Panowie, potrzebuję pomocy kogoś ogarniającego nuty....
Mam problem z czytaniem oznaczeń przykluczowych: krzyżyka i bemola.
Chodzi mi  sytuację gdzie przy kluczu wiolinowym mam krzyżyk, czyli podwyższenie wszystkich dźwięków na całej długości pięciolinii i pierwszy dźwięk to ćwierćnuta G kolejna A itd i teraz jak to cholerstwo grać?? Czy jadę wtedy od gis, ais itd???
To samo z bemolami - jak dajmy na to pierwszą mam ćwierćnutę G, potem A to jak to gram???
Pomóżcie bo zgłupiałem totalnie... <facepalm> :D :D

Offline wojwyk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #1 16 Paź, 2013, 09:26:43 »
Na której linii masz krzyżyk, bo odnosi się on tylko do tego dźwięku, a nie, że wszystko grasz pól tonu wyżej.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #2 16 Paź, 2013, 09:29:33 »
Położenie tych oznaczeń przykluczowych ma kluczowe znaczenie. Modyfikujesz tylko dźwięk znajdujący się na linii oznaczenia.
Czyli jeśli w zapisie występują nutki na pozycjach G i A a na początku występuje znak przykluczowy # na wysokości A to znaczy, że wszystkie dźwięki będziesz grał normalnie z wyjątkiem A, w którego miejscu bedziesz grał A#. Wyobraź sobie, że znak przykluczowy to automatyczne dostawienie tego znaku do wszystkich nutek na danej linii

Offline Stefan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #3 16 Paź, 2013, 09:35:40 »
aha czyli podwyższam tylko tą nutę na wysokości której jest krzyżyk ale na długości całej pięciolinii??

EDYTA:
Ok już kumam - Pivovarit - nie widziałem twojego posta :D

Dzięki Panowie :)
« Ostatnia zmiana: 16 Paź, 2013, 09:42:55 wysłana przez Stefan »

Offline bloodrafko

  • Gaduła
  • Wiadomości: 142
  • Nadnotecki Światowid
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #4 17 Paź, 2013, 15:44:10 »
Polece Ci książke pt. "Zarys nauki o muzyce" autorstwa Zofii Lissy. Rozwieje Twoje watpliwosci.

Offline Stefan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #5 18 Paź, 2013, 09:46:57 »
Dzięki za info - poszukam tej książki :)

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #6 22 Gru, 2013, 16:03:25 »
Położenie tych oznaczeń przykluczowych ma kluczowe znaczenie. Modyfikujesz tylko dźwięk znajdujący się na linii oznaczenia.
Czyli jeśli w zapisie występują nutki na pozycjach G i A a na początku występuje znak przykluczowy # na wysokości A to znaczy, że wszystkie dźwięki będziesz grał normalnie z wyjątkiem A, w którego miejscu bedziesz grał A#. Wyobraź sobie, że znak przykluczowy to automatyczne dostawienie tego znaku do wszystkich nutek na danej linii
Może trochę późno ale nie mam ostatnio czasu na fora :(
Nie wiem czy wiesz ale nigdy nie pojawi się sytuacja w której przy kluczu będziesz miał tylko jeden krzyżyk i będzie to A#. Jak jeden krzyżyk to musi to być F# dlaczego? bo tak jest :) zmienia się całe tonacje C, G (jeden krzyżyk F#) dalej D (2 krzyżyki F#, C#) i.t.d.. Nie ma tonacji która zawiera tylko A#. Tak samo jest z bemolami też mają konkretną kolejność.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #7 24 Gru, 2013, 06:40:05 »
Wiem, nie chciałem odstraszyć człowieka przez robienie nawiązań do koła kwintowego :P

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #8 26 Gru, 2013, 00:01:42 »
Wystarczy popatrzeć się na umiejscowienie półtonów i całych tonów w skali, oraz popatrzeć się na klawiaturę fortepianu, i wszystko robi się jasne.

Spoiler
.

Offline KrupniQ

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 19
  • Go home and die
Odp: Czytanie nut - need help!!!!!
« Odpowiedź #9 26 Gru, 2013, 14:00:25 »
Wystarczy popatrzeć się na umiejscowienie półtonów i całych tonów w skali, oraz popatrzeć się na klawiaturę fortepianu, i wszystko robi się jasne.

Spoiler

Wystarczy znać dźwięki na gryfie (chyba że to też tylko nieliczni wiedzą)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
28872 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2016, 18:39:52
wysłana przez Andres