Autor Wątek: KRK RoKit RP6 G3, czy RP5 G3? A może coś innego?  (Przeczytany 12563 razy)

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Czołem! ;)

Przymierzam się zakupu monitorów. W mojej głowie walczą ze sobą KRK RP6 i RP5. W Thomannie różnica jest poniżej 200 zł, także stosunkowo niewiele. Grać będą w sypialni (której jeszcze nie mam ;) ), ale to będzie max kilkanaście metrów kwadratowych. Nie potrzebuję super wielkiej mocy do głośnego grania, bardziej stawiam na jakość dźwięku. Służyły będą do odsłuchu gitary z Laneya IRT-Studio (póki nie będzie paczki ;) ), domowego nagrywania i też w dużym stopniu do słuchania muzyki przy obrabianiu zdjęć.
Teraz dylematy:
Plus dla RP5 za nieco mniejsze wymiary, ale to nie jest aż tak znaczący argument.
Jak będzie z basem w RP5? Ponoć dużo lepszy i bardziej czytelny jest w RP6. Tylko czy z racji większej membrany, nie będę musiał znacznie mocniej "rozkręcić" RP6, żęby to wszystko usłyszeć? Często będę po prostu słuchał muzyki przy pracy na normalnych, względnie niewielkich głośnościach.
RP5 spokojnie wystarczą, czy biorąc pod uwagę powyższe, mając kasę i miejsce zdecydowanie lepiej wziąć RP6?

Mogę też rozważyć inne propozycje, ale wtedy już chyba kompletnie zwariuję. ;) Cel to totalnie amatorskie (aczkolwiek bywam perfekcjonistą ;p ) zabawy w home recording i słuchanie muzy (i do tego ponoć KRK też się bardzo fajnie nadają).
Gdyby to miało znaczenie, to wpięte będą w Scarlett 2i2.

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
A moze bluesky exo 2.1 ? Mam, fajnie graja.

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Nienawidzę Cię. :D Będę musiał o nich poczytać. Na pierwszy rzut oka wydają się fajne. Plus za gabaryty. Tylko kolejne 300 drożej  a to już dość dużo. :/

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Też jestem na etapie zakupu monitorów i zastanawiałem się mocno nad KRK RP6. Poczytałem i skończy się najprawdopodobniej na zupełnie czym innym czyli na Yamaha HS7.
Większość opinii o KRK jaką czytałem, mówi że są bardzo przebasowione a tego bardzo się boję w miksie.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Dużym plusem RP 6 G3 jest też regulacja dla wysokich i niskich tonów. O tym zapomniałem napisać, a to fajna opcja.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
W kolumnach Yamahy to było i zrezygnowali.
Pytanie po co Ci takie coś? Chcesz na tym słuchać muzy czy miksować? W moim odczuciu kolumna powinna być możliwie nie ingerująca w brzmienie i płaska. Jak dasz w niej EQ to tracisz charakter miksu a wyciągasz charakter samego głośnika.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Jest możliwość skorzystania z regulacji. Nie obowiązek. ;) A jak wspomniałem - będę też dużo po prostu słuchał muzyki na nich.
Coś w temacie konieczności rozbujania głośnika aby dobrze zabrzmiał i na ile ma to znaczenie przy tak niewielkich membranach (5 i 6 cali)?

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Ja mam G2 RP5. Wziąłem też do niedużego pomieszczenia i jestem zadowolony. To co Nikt mówi to fakt - mają cholernie wyeksponowany bas. Jak się nie wie że trzeba za to kompensować, to potem można ukręcić niezgorszą kupę ;) Ale używam ich też po prostu do słuchania muzyki i grania w gry i bardzo sobie chwalę.
Korekcja służy raczej do make upu na konto charakterystyki pomieszczenia niż jako klasyczny EQ.
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Franq

  • Gość
Mam te co Leon i nie mam problemu z basem. Może nawet za mało. Wszystko zależy od pomieszczenia a to podbicie góry/dołu może się przydać (skoro kupujesz monitory w tej cenie to pewnie pomieszczenie też przystosowane w żaden sposób nie jest).

Offline krzy1125

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
też miałem RP 5 i nie zauważyłem problemu z basem ale używałem ich tylko do nagłaśniania Zooma G5, jak dla mnie do sypialnianego grania grało to bardzo dobrze, mocy na pewno nie braknie, bo na ustawieniach na których grałem był jeszcze spory zapas

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Moc nie jest priorytetem. :)
Pojawił się jeszcze jeden gracz - JBL LSR305. Piszą o nich całkiem nieźle. Warte swojej ceny, czy to tylko marka i marketing?

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Nienawidzę Cię. :D Będę musiał o nich poczytać. Na pierwszy rzut oka wydają się fajne. Plus za gabaryty. Tylko kolejne 300 drożej  a to już dość dużo. :/

Poczytaj.

Plusy: zasilasz jednym kablem, bo satelity sa pasywne. Satelity sa male. Masz osobny kontroler do glosnosci master i subwoofera, z wyjsciem sluchawkowym i wejsciem do ępe3 albo ipada z biasem ;)
Konstrukcja zamknieta, nie ma podbicia  i furczenia bassrefleksu. Basu jest tyle ile musi byc ale rowniez moze byc w chuj za duzo. Wystarczy obrocic pokretlo. Po kalibracji gra niezwykle dobrze, panorama, glebokosc sceny. Cymes.


Wady - moj sabłufer ma cichutki przydzwiek, ale ja nie dosc ze mam uzywane to jeszcze pierwsza wersje, wiec niezbyt da sie wyciagac wnioski.

Ja polecam, Mike Senior z sound on sound rowniez ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2014, 13:00:06 wysłana przez benkai »

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Dzięki za posty! Ostatecznie zdecydowałem się na RP5. Mniej basu, więcej środka niż RP6. Nic nie miksowałem, ale grają bardzo przyjemnie i na pewno wystarczająco. Pełne zadowolenie, do tego rozsądnie finansowo i gabarytowo. :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
20 Odpowiedzi
12575 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Kwi, 2009, 21:07:41
wysłana przez hofiman
34 Odpowiedzi
21861 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2009, 12:32:44
wysłana przez domas
33 Odpowiedzi
20391 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2010, 14:47:13
wysłana przez maślak
41 Odpowiedzi
21796 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2012, 09:30:28
wysłana przez Baszoo
13 Odpowiedzi
5964 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lip, 2013, 13:26:47
wysłana przez gregorinus