Autor Wątek: Prime Vibe - nowinki technologiczne i cuda niewidy  (Przeczytany 43162 razy)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Byłoby to z leksza bez sensu bo cały Koncept opiera się na przepuszczaniu przez instrument częstotliwości akustycznych :-)  no chyba ze chciałbyś w ten sposób wykonać zabójczy instrument grający jedynie 'brown-notes'  ;)



Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 865
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Opracowałem autorski sposób na rozgrywanie gitar do dżentów - bierzemy płytę żelbetową (porządne zbrojenie jest wymagane dla użyskania porzadnego bździąg), na jej środku kładziemy gitarę, którą następnie dociskamy do płyty trylinkami. Następnie płytę przez tydzień traktujemy płytę młotem pneumatycznym. W razie rozkruszenia/zużycia płyty wymieniamy ją na nową.

Spoiler

4string

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Sorry, ale nie kupuję tych bajeczek i całego wynalazku. 
Trzeba grać kurwa, a nie wymyślać jakieś chujki-kogutki.

Nie musisz niczego kupować, ja też nie kupuję, ale to żadne bajeczki - to naprawdę działa - pytanie tylko na ile komu to potrzebne, a ja ufam, że niejednej gitarze mogłoby to dobrze zrobić.

My tu sobie wszyscy gramy regularnie, takimi rzeczami interesujemy się przy okazji, bądź spokojny o rozsądne gospodarowanie naszego czasu ;)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496


Sorry, ale nie kupuję tych bajeczek i całego wynalazku. 
Trzeba grać kurwa, a nie wymyślać jakieś chujki-kogutki.



Problem w tym, że w odróżnieniu od innych 'mitów' na temat brzmienia (jak np. odkręcania pickguarda z dżezbasów, żeby brzmiały lepiej) to moim zdaniem akurat ta metoda może mieć wpływ na brzmienie. Inna sprawa, że IMHO należaloby te przetworniki umiejscawiać na wysokości siodełka/kluczy i mostka - tak jak drgające struny przenoszą drgania na instrument. W tym momencie fale mechaniczne, które rozchodzą się w instrumencie będą układać te ruchome elementy w strukturze drewna tak jak to się dzieje w przypadku rozgrywania instrumentu.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 865
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
W tym momencie fale mechaniczne, które rozchodzą się w instrumencie będą układać te ruchome elementy w strukturze drewna tak jak to się dzieje w przypadku rozgrywania instrumentu.

 Chętnie bym się dowiedzał czegoś więcej, np. o jakich elementach mowa.
4string

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Chcesz powiedzieć, że drgania oddziałujące na okolice kluczy/mostka lepiej umieszczą mi wkręty/tuleje w drewnie?
« Ostatnia zmiana: 14 Lip, 2013, 14:13:02 wysłana przez mondomg »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Aha, czyli te "ruchome elementy" miałyby się wg benkaia ułożyć najlepiej tylko w okolicach które wskazał, w porównaniu do całego instrumentu, by efekt bardziej przypominał naturalne rozgrywanie gitary? Ma to jakiś sens, pytanie czy da się to tak skoncentrować.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 365
    • CTG TV
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.

Jestę mondry, poczytałem wikipedie. Drewno to nośnik wody i soli mineralnych w niej zawartych, owszem. Ale jak jest rośliną, a nie deską, bo wtedy dokąd ma je przewozić? Do przetworników? Coś chyba lekko dochodzimy do podstawek na głośniki i złotych kabli zasilających.
mniut i piah

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.
Coś chyba lekko dochodzimy do podstawek na głośniki i złotych kabli zasilających.

Tylko, że widzisz, w tym wypadku sam poczułem i usłyszałem, że to faktycznie działa, więc jeśli kolo podrąży dalej temat i będzie w stanie to wszystko na 100% kontrolować, to ja jestem jak najbardziej za takimi nowinkami naukowymi. Kto wie, może kiedyś wynajdzie odmulator machoniu i odsiarzacz jesiona? Ba, może nawet odchujowi lipę i ta zacznie kurwić!

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 365
    • CTG TV
Ja jestem strasznie przeczulony na takie rzeczy :D

Powiedz mi jak wyglądało sprawdzenie tej zmiany.
Była sobie gitara, ograłeś i osłuchałeś jej brzmienie si? (Lampa? Kemper? Fractal?)
Oddałeś do ziomka, on ją rozgrywał swoją magią, 1 dzień? 2? 3?
Następnie znowu wziąłeś tą gitarę po jakimś czasie, ograłeś i stwierdziłeś polepszenie brzmienia. Dobrze dedukuję?

Bo ja miałem np taki przypadek, że porównywałem dwie identyczne gitary, jedna z fornirem, druga bez, na tych samych pickupach, w tym samym stroju.
I na początku testu (lampa) gitara 1 grała lepiej niż gitara 2. A po godzinie, gitara 2 grała lepiej niż gitara 1. A po kolejnych minutach nie dało się rozróżnić.
mniut i piah

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Na poprzedniej stronie tego wątku opisałem jak wyglądał test i co o tym sądzę, są nawet próbki, więc podpieram się czymś namacalnym, a nie chwilowym wrażeniem, czytałeś to nawet przecież zdaje się. Ogrywałem i nagrywałem na Fractalu Axe-Fx II. Oddałem na zdaje się jeden dzień (zawoził Jarek, więc nie pamiętam ile to trwało). Po paru dniach dostałem ją z powrotem i powtórzyłem dokładnie te same czynności.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 365
    • CTG TV
Masz rację, ale to był tak dawno że się trochę rozpędziłem.
mniut i piah

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.

Generalnie to zjawisko rozgrywania rozumiem tak: drewno to nie struktura krystaliczna, jest tam od groma czasteczek - wielocukrów, peptydów, struktur tubularnych, etc. (nie jestem znawcą w dziedzinie botaniki, więc nie zarzucę nazwami), które mogą się obracać względem siebie na poziomie mikrostruktury i porządkować swój układ pod wpływem przechodzących fal mechanicznych w tym przypadku akustycznych).

Toteż w dalszym ciągu podtrzymuję swoją opinię, że te urządzenia wibracyjne mogą mieć wpływ na brzmienie. Jaki pod względem ilościowym i jakościowym - trudno powiedzieć, proces jest zbyt złożony żeby go matematycznie opisać, niemniej zawsze można zrobić testy, pod warunkiem że nie będzie się ich przeprowadzać przy pomocy grających na nich ludzi (niestety odczucie subiektywne może się przełożyć na artykulację - 'wydaje mi się, że lepiej brzmi, więc zaczynam lepiej grać').
Test laboratoryjny ma swoje wymagania, trzeba określić warunki i metodę, która jest powtarzalna, zebrać dane i dokonać analizy ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Lip, 2013, 03:23:13 wysłana przez benkai »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.

Jestę mondry, poczytałem wikipedie. Drewno to nośnik wody i soli mineralnych w niej zawartych, owszem. Ale jak jest rośliną, a nie deską, bo wtedy dokąd ma je przewozić? Do przetworników? Coś chyba lekko dochodzimy do podstawek na głośniki i złotych kabli zasilających.

A jak zatem uzasadnisz a może inaczej gdzie zatem podziewa sie w drewnie te 8 do 10% wilgotności czy właśnie owej wody i soli ?.
W procesie suszenia nie pozbywasz sie wszystkiego co było w drewnie i to najzwyczajnie pozostaje, często nierównomiernie "rozłożone" po desce.
A co do opierania sie na Wiki to byłbym bardziej ostrozny, ze tak przypomnę wpis o Mayo ;) ... i o nas , co było stekiem bzdur.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Autor całego przedsięwzięcia zapowiedział skonstruowanie mechanicznego ramienia, które zawsze uderzy w struny w ten sam sposób :)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Mondziu, ruchome elementy w strukturze drewna to np sole mineralne, generalnie ciecze, czy co to tam jest, przynajmniej ja to tak rozumiem i sądzę ze benkai również.

Jestę mondry, poczytałem wikipedie. Drewno to nośnik wody i soli mineralnych w niej zawartych, owszem. Ale jak jest rośliną, a nie deską, bo wtedy dokąd ma je przewozić? Do przetworników? Coś chyba lekko dochodzimy do podstawek na głośniki i złotych kabli zasilających.

A jak zatem uzasadnisz a może inaczej gdzie zatem podziewa sie w drewnie te 8 do 10% wilgotności czy właśnie owej wody i soli ?.
W procesie suszenia nie pozbywasz sie wszystkiego co było w drewnie i to najzwyczajnie pozostaje, często nierównomiernie "rozłożone" po desce.
A co do opierania sie na Wiki to byłbym bardziej ostrozny, ze tak przypomnę wpis o Mayo ;) ... i o nas , co było stekiem bzdur.

Zauważ Dale, że w wikipedii 'drewno' moze oznaczac jeden z organów który wystęępuje w strukturze łodygi (obok łyka). I ten to element transportuje wode i sole mineralne od korzenia do liści, łyko z kolei substancje odżywcze w drugą stronę.

W suchej 'masie drzewnej' poddanej obróbce skrawaniem - czyli materiale zwanym 'drewnie' są wszystkie struktury dawnej łodygi, bo nikt w procesie obróbki tego nie usuwa. Oczywiscie w tej masie pozostaje zawsze jakas część wody i sole mineralne, ktore mogą nawet krystalizować i wpływać na właściwości fizyczne drewna jako materiału. Zatem 'rozgrywanie' może zmieniać strukture zarówwno pozostałości komórek i ścian komórkowych, 'organów' łodygi, soli mineralnych itp.

A co do ramienia wzbudzającego strune za każdym razem tak samo - OK. To jest pierwszy element eksperymentu pomiarowego. Niestety jest jeden, którego za cholere sie nie da zmierzyć i porównać - struny i ich wplyw na brzmienie. Nie możesz użyc tego samego setu,bo się degraduje i na dodatek nie wiadomo w jaki sposób. trzeba by było zrobić najpierw probę dotyczącą strun- rozpiąć je na możliwie sztywnej i jednolitej płaszczyźnie, a potom zbadać na dużej grupie setów proces starzenia i jego wpływ na harmoniczne. Inaczej w każdej chwili można obalić wyniki badań.

Kurwa, ale się pomądrzyłem. Wykształciuch perdolony.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 365
    • CTG TV
Cytuj
A jak zatem uzasadnisz a może inaczej gdzie zatem podziewa sie w drewnie te 8 do 10% wilgotności czy właśnie owej wody i soli ?

Nie napisałem, że ich tam nie ma, tylko że nie mają się jak i po co poruszać, bo nie ma odbiorcy tych soli. Idąc dalej tym tropem, wpływ na brzmienie 8-10 procent wody i soli mineralnych w korpusie, które się układają, mimo że poruszają się w mega ograniczonym zakresie.

mniut i piah

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Może być taki, co oczywiście jest gdybaniem, ze zgrupowane w jednym miejscu tworzą całkiem niezły tłumik. Ponoć właśnie te ogniska są rozprowadzane równomiernie po całości.

Zaś co do tych strun, jednolitego uderzenia i takich tam, to osobiście uważam ze jest to już szukanie dziury w całym oraz wszelkich możliwych przyczyn dla których można uznać ze to jest pic na wode.

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Jarku to nie tak. Pół drogi z ostatniej próby gadaliśmy z Benkaiem o tym koncepcie i jaką metodologię trza by przyjąć żeby uzyskać jednoznaczny wynik. Koncept z przenoszeniem drgań wzdłuż gryfu w korpus uważam za sensowny. To o mechanicznym ramieniu to po prostu konieczność wyeliminowania ludzkiego operatora jako najbardziej niepewnego elementu układu. On po prostu jest hardkorowym scepometodologiem ;)

Spoiler
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
+100 dla spoilera ;)

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Yhm. Dostałem gitarkę od Jarka. Pograłem trochę i uznałem, że to najlepiej brzmiący Skervesen jakiego miałem w ręce. Kurwi niemiłosiernie, rzuca mięchem a jednocześnie jest przewyjebanie selektywna.
Dzisiaj się dowiedziałem, że jest po tym zabiegu magicznym.
I dunno ale to chyba jednak działa. Sam oddam jakąś swoją gitarę do niego i zobacze.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Kurwi niemiłosiernie, rzuca mięchem a jednocześnie jest przewyjebanie selektywna.
miał żeś Ty wcześniej jaką gitarę z blehkołkami w rękach?

Nie bo som brzykie ;/

A tak na powaznie, to nie mialem i też pisząć z Jarkiem się zastanawialem ile w tym black hawka.

facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
cos czuję, ze szybko wylądują u mnie w jakiejś gitarze, tylko po czemu taki dizajn ;/
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
15 Odpowiedzi
9397 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Gru, 2008, 11:22:46
wysłana przez zerodead
10 Odpowiedzi
8306 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Gru, 2009, 13:46:26
wysłana przez leszekblues
10 Odpowiedzi
7913 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Sie, 2011, 13:11:21
wysłana przez pele
1 Odpowiedzi
4111 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sie, 2019, 22:53:14
wysłana przez g-zs
2 Odpowiedzi
6306 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Mar, 2023, 21:30:32
wysłana przez Skibodeptak