Sticki, wynalazki, eksperymenty > Sticki, wynalazki, eksperymenty

3-string Cigar Box

(1/2) > >>

birthmark:
W którymś wątku Leswara już pokazywałem, ale jak jest nowy dział, to też się pochwalę, jak inni.

Inspiracją było pudło cygar od wujka z Wenezueli. Przeglądałem trochę stron o takich konstrukcjach i wziąłem się za swoją robotę. Zdecydowałem się na 3-strunowego fretlessa do grania slajdem (chyba bardziej z lenistwa niż z upodobań).
Jako gryf posłużył kawałek deski znaleziony w warsztacie, który oszlifowałem i polakierowałem. Nie pamiętam jaka menzura, na pewno jest to short-scale, muszę zmierzyć. Konstrukcja neck-through. ;) Mostek zrobiony z... zawiasu od starej obręczy od kosza (takiego do grania w koszykówkę). Struny puszczone przez gryf (przez nakrętki umieszczone w gryfie). Funkcję siodełka sprawują nity kierujące struny do kluczy (jakieś chińskie, ale przyzwoite). W pudle wywierciłem nieduże otwory rezonansowe i doczepiłem zaczep na pasek - smycz na szyję. ;). Na główce logo, które zostało z przycięcia pudła.
Wygląda to tak:
SkomentujDetaleDetaleSkomentujSkomentujSkomentujSkomentujSkomentujDo tego przyciąłem rurkę miedzianą (akurat taką znalazłem) na slajda. Miedź jest trochę za miękka do takiego zastosowania, ale daje radę. Gdzieś mam jeszcze szklanego slajda z szyjki butelki, ale jest trochę niewygodny.
Skomentuj
Na sucho gra całkiem fajnie, nastrojona jest do open E. Wygodnie się gra zarówno na kolanie, na smyczy, jak i na leżąco (jak na hawajskiej).

Następnie pomyślałem o zelektryfikowaniu grata, ale postanowiłem, że pickup też będzie DIY. Miałem jakiegoś starego pickupa do siódemki, którego "rozbroiłem" i wyjąłem magnes. W kawałku drewienka wywierciłem 3 otwory, w które wsadziłem śrubki, do których przykleiłem magnes, po czym całość owinąłem drutem nawojowym. Dolutowałem kabelki do podłączenia gniazda, zabezpieczyłem izolacją i całość wsadziłem do wosku. Oczyściłem drewno z wosku zapalniczką, przez co pickup zyskał nieco "vintage look". ;)
SkomentujSkomentujSprawdziłem działanie pickupa bez wsadzania go do gitary - działa. Sygnał słaby, bo mało zwojów, przez co impedancja nieduża, ale gra.
Niestety w tamtym momencie zapał do roboty mi się skończył, bo nie miałem pomysłu jak zamocować pickup w gitarze, a musiałbym całość rozkręcić i odechciało mi się trochę. Czekam na wenę, która pozwoli mi dokończyć projekt i nagrać jakieś próbki.

sify11:
fajna,
domagam się próbek!
:D

Thoth:
Does it djent?

birthmark:
Nie, ale można grać na niej solówki Thordendala. ;)

Leswar:
Gratuluję! Bardzo cieszy mnie, że skłoniłem innych do dokończenia/rozpoczęcia tego typu pomysłów :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej
Powered by SMFPacks Mentions Pro Mod
Powered by SMFPacks Alerts Pro Mod