Autor Wątek: lakierowany gryf vs nielakierowany gryf  (Przeczytany 23315 razy)

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
A biedny Stradivarius (...)
http://www.newser.com/story/136703/stradivarius-violins-powers-just-a-musical-myth.html
Nie jest to zbyt dobre zrodlo niestety.
Słyszałem o podobnych testach dotyczących gitar klasycznych, chyba nawet w Polsce były przeprowadzane.

Faktycznie kiepskie to źródło. Bo i testy niezbyt miarodajne. Porównanie też średnie zresztą, bo jak Vicol słusznie zauważył - skrzypce to trochę inny temat, tam inne czynniki wchodzą w grę, to raz (abstrahując już od lakieru, choćby obecność "duszy" przenoszącej drgania między płytą wierzchnią a plecami, wykonanie smyczka). Dwa - Stradivariusy są cenione również jako archetypy współczesnych skrzypiec, dla których są wzorem konstrukcyjnym. To trochę jak porównywać "kochane" na tym forum Gibsony - jeden z zeszłego stulecia, drugi współczesny. Niby ten nowszy ma lepiej położony lakier, progi walnięte dokładniej (bo PLEKiem), pickupy pachnące z fabryki, a jakoś w porównaniu ze starym Gibolem tak bez jaj gra i wogle ą ę... Nie mówiąc już o "ginięciu w miksie" i innych tego typu zagadnieniach.

Poza tym - jakie te Stradivariusy wzięli do testu? Może niech podadzą konkretne egzemplarze? Bo akurat to ma spore znaczenie - wiadomo, że produkcja była nierówna, podobnie jak to współcześnie bywa wśród instrumentów.

A już wracając do meritum - przesiadłem się z lakierowanego gryfu gitary a la Les Paul na "Gunstock oil and hand-rubbed special wax blend" w EBMM - obiektywnej poprawy po stronie manualnej nie zanotowałem (przynajmniej jeśli chodzi o wspominany "poślizg" itp, bo gryf leży jak marzenie jeśli chodzi o profilowanie etc); subiektywnie jest jakoś tak... Przyjemniej. Mnie robi. Imo de gustibus non est disputandum.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
3202 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2008, 03:43:09
wysłana przez Drevniak
70 Odpowiedzi
48148 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Mar, 2012, 13:18:10
wysłana przez wuj Bat
2 Odpowiedzi
2456 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2011, 11:54:34
wysłana przez Drozd
7 Odpowiedzi
3113 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2012, 22:34:31
wysłana przez Bjørn
51 Odpowiedzi
22692 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Cze, 2012, 14:30:19
wysłana przez wuj Bat