Autor Wątek: Dobra, mocna artykulacja  (Przeczytany 14166 razy)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #25 29 Lip, 2012, 21:36:13 »
wżdy macie 2 piece w fabryce. tylko repertuar jakiś akceptowalny dla obu trza by znaleźć ;D

Nie przejdzie, "helfajka" zagłuszy moje bernakle swoją "zajebistością".

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #26 29 Lip, 2012, 22:32:18 »
synkopy to guwno

Offline smetny666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 18
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #27 30 Lip, 2012, 10:45:02 »
 miałem podobny problem tyle ze na każdych strunach ponieważ poprzedni mentor nie skorygował mi prawej reki (trzymałem zbyt mocno kostke) więc tak od 3 miesięcy nawalam zabki/kołka i kółka i zabki kij wie czy tak to nazwał ktoś czy mój aktualny mentor(uczen konrada jeremusa)więc myslę ze wiedział co mówi:) po 3 miesiacach grania zaczynałem od tempa 60 po 3 h dziennie aktaulnie napierdalam 210 8semkami i efekty są naprawde duze reka sie nie spina i z tygodnia na tydzień przyśpieszam 

"Kółka, ząbki to ćwiczenia, które kostkujemy naprzemiennie zaczynając do dołu, kolejne uderzenie do góry itd. Ćwiczenie mimo, iż wydaje się stosunkowo łatwe to i tak wymaga zachowania odpowiednich elementów i niejednokrotnie skupienia się na nich jednocześnie bowiem, aby efekty były lepsze to już od samego początku musimy grać prawidłowo by uniknąć złych nawyków.

Wszystkie ćwiczenia gramy z metronomem! Dzięki niemu gra będzie równa i bardziej dokładna, ale także cały czas uświadamia on nas czy robimy postępy i idziemy do przodu, czy też stoimy w miejscu lub się cofnęliśmy."

http://gramnagitarze.pl/art/index.php?id=13

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #28 30 Lip, 2012, 18:41:14 »
Na jedenastkach w D grałem bardzo długi czas. Poza miękkimi dunlopami 11-50 ten rozmiar strun w tym stroju na menzurze 25.5'' to zwykłe zabójstwo dla wszelkiej artykulacji. Da się na tym grać, da się w miarę szybko kostkować ale już wszelkie bendy i wibrata są mocno utrudnione. Myślę, że Vai też by się krzywił jakby mu przyszło na tym grać. 11stki ok, ale do Cis lub nawet C(jeśli basowe są wystarczająco grube). Ewentualnie do E w akustykach :D Ale nie do soloingu w D na superstracie. Chcesz więcej mięcha w riffach to bierz 10-52 czy coś w ten deseń.
Struny i napięcia to raczej preferencja. Ja przeszedłem drogę od 9-42 w E, do 11-56 w D(+ 72 A/G) i w sumie normalnie mi się podciąga. Także każdy woli co innego i oprócz tego dużą rolę odgrywa przyzwyczajenie.

Co do grubej kostki, to w tym może być trochę sensu. Wraz z wielkością i grubością rośnie masa kostki, a co za tym idzie również jej bezwład. Kostki małe i lekkie pozwalają na szybszą grę, tymczasem czasem może się odbywać kosztem dokładności. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, kiedy mieścimy się w podziałach metronomu, ale przy szybkiej grze rytmika jest chwiejna, skacząca. Wtedy ćwiczenie z kostkami typu big stubby 3mm czasem nie pozwala zagrać równie szybko, ale pozwala na większą dokładność(i ćwiczy ją). To przykład z samych początków grania, ale na dalszych etapach "drogi" takie ćwiczenia też mogą dać dobry efekt. Jeżli się coś zagra w tempie i dokładnie stubbem, to zagra się też jazzem czy vpickiem.

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #29 30 Lip, 2012, 23:39:29 »
Sama masa kostki chuja determinuje. Bezwład to jedno ale liczy się też to, jaka energia jest przekazywana strunie i w jaki sposób. Kostki mogą być niezależnie od grubości mniej lub bardziej elastyczne, ślizgać się po strunie z większym lub mniejszym tarciem i wreszcie wpływać na to, jakimi składowymi nasycony jest atak. Poza tym może mieć w chuj różnych kształtów mniej lub bardziej wygodnych i w mniejszym lub większym stopniu wymuszających dany kąt natarcia. W tym momencie teoria uogólniająca zależność na szybkość i dokładność gry, sprowadzająca je wyłącznie do czynnika masy, idzie się jebać.

Takimi 0.38mm dunlopami wcale nie gra się komfortowo szybkich rzeczy. Kostka gnie się jak pojebana, struny ledwo co drgają a i atak wcale nie jest taki szybki. Big stubby z kolei ślizga się po strunach niczym w młodej piździe, nie ugina się nie wytraca energii(póki jest nowy). Z racji pojebanych gabarytów oczywiście gra nim jest jednowymiarowa, bo operowanie kątem jest utrudnione ale szybkie granie samo w sobie jest całkiem łatwe. Z Vpickami różnie bywa. Niby mają pomagać w grze i wymuszać poprawne ustawienie kostki ale to nie do końca tak jest. Póki niezajechane, fenomenalnie napierdala się nimi sola na wiolinach. Ale w pojebanie szybkim riffowaniu w ogóle mnie nie urzekły. Też cholernie statyczne w operowaniu kątem natarcia, wymuszają dziwne przyzwyczajenia.

Na chwiejny tajming znam tylko jedną skuteczną metodę: nagrywanie się. Najlepiej po dwa ślady rytmiczne na stronę. Wtedy wyłazi szydło z worka, daje kopa w dupę i zmusza, żeby w końcu zagrać to gówno równo :P
synkopy to guwno

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #30 31 Lip, 2012, 01:12:34 »
Z Vpickami różnie bywa. Niby mają pomagać w grze i wymuszać poprawne ustawienie kostki ale to nie do końca tak jest. Póki niezajechane, fenomenalnie napierdala się nimi sola na wiolinach. Ale w pojebanie szybkim riffowaniu w ogóle mnie nie urzekły. Też cholernie statyczne w operowaniu kątem natarcia, wymuszają dziwne przyzwyczajenia.

I właśnie to wymuszenie nauczyło mnie ciekawszego trzymania kostki i innego, ciekawszego atakowania. U mnie się sprawdza, bo gram rzeczy pozornie nierówne, krzywe i dziwaczne, więc wszystko się zgadza :) No i niestety, materiał, z jakiego są wykonane przebijają jakiekolwiek nylony czy ulteksy, choć lubię pograć mniej ekstremalne klimaty normalnymi kostkami.

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #31 31 Lip, 2012, 08:08:15 »
A jeżeli lubię cienkie kostki (0.88) i jak mi się one lekko wyginają przy riffowaniu to mam złe przyzwyczajenia związane z artykulacja, czy dobre? Dodam tylko, że to nie Vpicks niestety, tylko jakieś zwykłe maxgripy dunlopa z bylejakiego materiału :D

Offline admaxo

  • Pr0
  • Wiadomości: 764
  • Bogdan Grad Fan
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #32 31 Lip, 2012, 08:48:53 »
Przecież to oczywiste że jak nie grasz na Vpicksach to grasz do dupy... :D
"Trzeba sciszyc gitare, zeby wydobyc specjalne pasmo z 8 struny, ja tylko tak podpowiadam" - Bogdan Grad

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #33 31 Lip, 2012, 08:55:50 »
fxd

Przecież to oczywiste że jak nie grasz na Vpicksach to grasz dla dup... :D
Paczki z głów!

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #34 31 Lip, 2012, 09:20:04 »
Myślałem, że jednak VPiks to większy szpan i granie dla dup z nimi jest nawet bardziej wskazane... :D

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #35 31 Lip, 2012, 10:12:03 »
Czekam na tematy:

Wpływ oporów powietrza na szybkość i jakość kostkowania.

Wpływ wilgotności powietrza na ruchy prawej ręki podczas szybkiego kostkowania.

Wpływ ilości oddanego moczu przez ostatnie dwa tygodnie na siedzenie w jak najlepszej pozycji umożliwiającej szybkie kostkowanie.

Miazga. Macie chyba za dużo wolnego czasu.
mniut i piah

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #36 31 Lip, 2012, 22:27:59 »
Trochę nie trafiłeś Dale. Chcesz powiedzieć, że wpływ danej kostki i strun to wymysł znudzonej młodzieży?

Ja też czekam na te tematy, serio :) W sam raz na lekturę w drodze do fabryki, no i można się pokłócić z teoretykami różnego wieku! Wiwat Internet!

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #37 31 Lip, 2012, 22:50:22 »
Nie no, kostka jakiś tam ma wpływ (głównie na komfort grajka), ale jak przeczytałem o różnicy w bezwładzie wynikłym z różnicy masy pomiędzy kostkami to nie wiedziałem, czy zesrałem się na miętowo, czy też cegłami...
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #38 31 Lip, 2012, 23:13:52 »
A co niby mają oni powiedzieć?    :D Chociaż z drugiej strony... krecik napierdala.
Spoiler
synkopy to guwno

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #39 01 Sie, 2012, 02:45:49 »
Cytuj
Trochę nie trafiłeś Dale. Chcesz powiedzieć, że wpływ danej kostki i strun to wymysł znudzonej młodzieży?

Mondo, przerysowałem oczywiście. W końcu głównie się tym zajmuję na tym forum :P
Wpływ strun? Grubości owszem, marki? IMO nie ma różnicy, szczególnie że struny robią 3 fabryki na ziemi i tylko napisy na kartonikach się zmieniają.
Wpływ kostki? Owszem. Biorę kostkę X, chujowo mi się gra. Biorę Dunlop Ultex Triangle 1 mm, gra mi się zajebiście, no to na niej gram. Koniec.

Zmiana kostki przy przejściu z solówek na riffy? Kurwa tego to chyba nawet Vai nie wymyślił :P
mniut i piah

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #40 01 Sie, 2012, 16:28:15 »
Wymyślił za to z pewnością ktoś inny. :P Założę się, że wielu klientów tak robi. :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #41 01 Sie, 2012, 22:27:36 »
Ktoś wspomniał wcześniej, że nie ma sensu ćwiczyć artykulacji bez lampowego wzmacniacza.
Jest jakaś alternatywa ?

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #42 01 Sie, 2012, 23:02:23 »
Nie ćwiczyć.
synkopy to guwno

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #43 01 Sie, 2012, 23:24:00 »
IMO Vicol ma rację, najlepszą motywacją do ćwiczeń jest kubeł zimnej wody po nagraniu własnej żałosnej twórczości i kac moralny po usłyszeniu wszystkich niedociągnięć :P

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #44 02 Sie, 2012, 00:58:19 »
Ktoś wspomniał wcześniej, że nie ma sensu ćwiczyć artykulacji bez lampowego wzmacniacza.
Jest jakaś alternatywa ?

AxeFX "jeden" lub lepiej - "dwa".
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Sikor

  • Gaduła
  • Wiadomości: 443
    • Moje galerie...
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #45 02 Sie, 2012, 09:37:45 »
Wpływ strun? Grubości owszem, marki? IMO nie ma różnicy, szczególnie że struny robią 3 fabryki na ziemi i tylko napisy na kartonikach się zmieniają.

Niezupelnie, splaszczasz sprawe. Owszem fabryk produkujacych struny jest znacznie mniej niz marek,
ale kazdy producent zamawia struny z inna specyfikacja. Stad struny roznych producentow sie roznia,
mimo ze sa wyprodukowane w ten samej fabryce.

Dobra analogia jest np. sytuacja na rynku desek snowboardowych czy windsurfingowych.
Practice cures most tone issues - John Suhr
--
Moja galeria z Musikmesse 2014 i nie tylko...

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #46 03 Sie, 2012, 03:28:40 »
Jest tylko jedna opcja - ślepy test. I będzie wesoło ^^
mniut i piah

Offline Zbir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 319
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #47 05 Sie, 2012, 00:15:13 »
Bez względu na to czy masz 14-72 w D czy 9-42 czy grasz kostką z płyty CD czy kostką brukową najlepszym sposobem na ćwiczenie zajebistości w grze to granie z mp3 lub innym formatem tego co lubisz. Chyba że jesteś hardkorem to nawalasz latami skale lub triplety z metronomem a potem jest dziwary że normalnie "z kapelą" coś jest nie tak, jak wszystko było do tej pory schematem.

bandit112

  • Gość
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #48 05 Sie, 2012, 00:33:36 »
Najlepiej łączyć "żywe" granie z mp3, w sensie z zespołem (nawet zarejestrowanym) ze schematycznymi ćwiczeniami, nie da się grać jednej rzeczy i być wypierdalaczem gitarowym. Trzeba wszystkiego próbować po trochu.

Skąd wiesz, czy lick bluesowy którego się przed chwilą nauczyłeś nie przyda Ci się w jakiejś solówce metalowej za jakiś czas?

Offline .rogaty

  • Gaduła
  • Wiadomości: 287
  • Dolina Magicznego Jednorożca Nińdzia!
Odp: Dobra, mocna artykulacja
« Odpowiedź #49 05 Sie, 2012, 01:35:11 »
Tak.
It's always nice to have a penis.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
45 Odpowiedzi
21047 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Sie, 2011, 11:06:57
wysłana przez mattuck
18 Odpowiedzi
11948 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Kwi, 2012, 23:12:56
wysłana przez gitzenon
7 Odpowiedzi
2558 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Lip, 2012, 00:58:08
wysłana przez Orange