Autor Wątek: Jakich źródeł do samouczenia się teorii muzyki szukać?  (Przeczytany 21848 razy)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Chuj. Wiadomy topik tutaj, pewna rozmowa z jednym znajomym i ogólnie chęć rozumienia o czym ludzie mówią dały mi trochę do myślenia i skłoniły mnie do tego, że w sumie z ciekawości chciałbym się wgłębić w temat.

Problem polega na tym, że nie wiem po jakie podręczniki, programy, cokolwiek sięgać, a niestety na normalny kurs w jakiejś szkole nie mam zbytnio czasu ani kasy (choć raczej chodzi o czas - kasę zawsze można dozbierać i książkę lub program kupić, choć to też jednorazowy wydatek, a nie regularny).

Ogólnie to chcę przede wszystkim wiedzieć, co ludzie do mnie mówią i posiadać zaplecze teoretyczne pozwalające mi na merytoryczne dyskusje, bez laicyzowania - a jeśli to niby (bo wiecie co o tym na razie myślę) pomoże mi się rozwijać muzycznie, to tym lepiej.

Ogólnie wyjebane mam na szkółki gitarowe typu "jestem shredderem i podziwiaj jak napierdalam skale" i inne takie dziwne twory, więc zwracam się tu głównie do ludzi posiadających jakieś wykształcenie, którzy potrafią ocenić wartość merytoryczną i przydatność źródeł w kategoriach uniwersalnych, ogólnie o komponowaniu (i ewentualnie historii muzyki, jeśli to pierwsze będzie wymagać drugiego).
Fajnie by było, jakby treść była też opisana zrozumiale, a nie wymagała kogoś żywego do objaśniania :)

P.S. Nie, nie oczekuję, że mi takie samouctwo da tyle samo, co 2 stopnie szkoły muzycznej + studia.

ED: http://www.twojamuza.pl/sklep/html/?page=shop/browse&category_id=4c9f166a8537d9d8ae82e19b480c3fa1
Czy tytuły typu "Zganiacz-Mazur Lilianna, ABC Teoria muzyki, CONTRA", "Wesołowski Franciszek, „Zasady muzyki”, PWM", albo "Lasocki Józef, „Podstawowe wiadomości z nauki o muzyce”, PWM" to dobry pomysł, czy strata kasy?
« Ostatnia zmiana: 13 Lut, 2012, 23:11:44 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Amanita, chodzi mi o to, że w miarę możliwości jeśli w ogóle miałbym się za to zabierać, to wolałbym to zrobić konkretnie - dlatego np nie ufam zbytnio internetowym tutkom itp i wolałbym właśnie podręczniki, no chyba że ktoś zna coś naprawdę wartego uwagi w formie elektronicznej (czy to online, czy jako program do ćwiczeń - nie ważne) :D Ale obadam. :)

Az, dzięki :)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
http://www.pwm.com.pl/szczegoly.php?przedm=1151534&grupa_p=2 bardzo fajnie napisana nie gruba, rzeczowa chociaż pewnie wiele informacji będzie Ci kompletnie nie przydatnych. To co podał @AZ też ciekawe ale tam będzie jeszcze więcej wydaję mi się nie przydatnych Tobie informacji. Poza tym przeleć lekcję jazz, jazz rock, solo i blues z http://www.magazyngitarzysta.pl/warsztat/lekcje.html dużo konkretów po polsku za free z przykładami.

No a w ogóle to może kurs rzooffa? http://www.rzooff.republika.pl/ bardzo zachwalany przez ludzi, sam nie korzystałem ale nie drogi jest więc może warto.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Pneumonia2, co do tego, czy info będzie przydatne, czy nie - może nie do końca jasno określiłem, że mi chodzi o OGÓLNĄ wiedzę w zakresie teorii i komponowania, a nie koniecznie w stronę gitarowania :) Jeśli będzie o muzyce poważnej to nawet byłoby to bliżej moich zainteresowań, niż jazz ;)

Ale jestem otwarty na wszelką godną polecenia literaturę i ew kursy/oprogramowanie.

aa i BTW, EarMastera znam już z pamiętnego tematu :D
« Ostatnia zmiana: 13 Lut, 2012, 23:32:28 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Zasady są uniwersalne dla każdego instrumentu :) i uważam, że to co jest na stronie MG jest naprawdę fajnie napisane i można się sporo dowiedzieć jeżeli chodzi o teorie i jej praktyczne wykorzystanie. U Olszewskiego masz konkrety, interwały, tercjowa budowa akordów, funkcję akordów (tonika, dominanta) prowadzenie głosów - voicingi. Olszewski jest aranżerem i jest tam trochę fajnych wskazówek. Podałbym Ci przykłady ale uczniowi pożyczyłem a już dawno do niej nie zaglądałem.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Spoko :D
Po kolei po jednej książce będę musiał sobie kupować (ew życzyć jako prezent na jakieś-tam okazje :D) i ew co darmowego tutaj polecicie obadać, zobaczymy co mi to da z czasem.

ED: a z gitarowaniem to chodziło mi o te "rock, jazz, blues" - po prostu nie tylko taka muzyka mnie interesuje ;)
ED2: Swoją drogą, co do wspomnianej historii muzyki - jakby ktoś znał jakąś fajną książkę o historii i rozwoju myśli muzycznej, to tez bym był zainteresowany (w sensie - żeby to było rzeczywiście o muzyce co, jak i dlaczego, bo na życiorysy artystów mam wyjebane, co innego ich twórczość i wpływ na świat muzyki)
« Ostatnia zmiana: 13 Lut, 2012, 23:50:49 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline majkelk

  • Pr0
  • Wiadomości: 807
  • Teksty są osobiste
Guitar pro. Serio. Nauczyłem się podstaw rytmiki, używania taktów i różnych wartości nut rozkminiając kawałki w guitar pro. I mówiąc rozkminianie nie miałem na myśli analizowania gotowej piosenki w gp tylko spisanie riffów ze słuchu.
« Ostatnia zmiana: 14 Lut, 2012, 00:04:13 wysłana przez majkelk »
"Raz na wozie, raz chuj ci w dupę..."

https://www.facebook.com/elinband/

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Guitar pro. Serio. Nauczyłem się podstaw rytmiki, używania taktów i różnych wartości nut rozkminiając kawałki w guitar pro. I mówiąc rozkminianie nie miałem na myśli analizowania gotowej piosenki w gp tylko spisanie riffów ze słuchu.
Tyle to już i sam się bawiłem, i to jeszcze w gimnazjum używając sekwencerów midi (a więc i nut, choć dziś już jestem wtórnym analfabetą w ich kwestii :D) ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Jeszcze nie sprawdziłem, wpierw muszę ogarnąć sobie w końcu jakiegoś DAWa ;)
Jak już mówiłem - obadam :D tylko muszę się ogarnąć z tym :D
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Po prostu polecam kurs internetowy u rzoofa. Jestem w trakcie.
Paczki z głów!

Offline Damianaz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 14
Polecam również kurs rzooffa, nie tylko kurs 1 ale oprócz tego kurs basowy. (dla mnie trudniejszy)
Tylko umieć potem to wszystko wykorzystać w praktyce to jest dopiero wyczyn.

Offline fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 536
    • Toughest Firefighter Alive
Tu jest parę rzeczy przystępnie (jak dla mnie) napisane:
http://forum.ibanez.com/yaf_postst70657_Ouija-s-beginners-guide-to-Chord-Theory.aspx
Co prawda po angielsku - ale jest sporo obrazków ;)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Na Rzoofa się zapiszę pewnie jak już coś wcześniej ze zwykłych książek liznę w swoim tempie, bez prac domowych ;)
Nie znalazłem tylko nigdzie ceny na stronce, gdzie to jest?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Mnie Wuj przekonal i sie zapisalem. ;)
A cena to 40pln
i always go full retard

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
O, to w sumie nie więcej jak za książkę. Będę musiał przemyśleć, czy się szybciej nie zapisać :D
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
zielopucha też ma właściwości nadające pęd wyobraźni w podstawie uczenia się, zobaczcie Cephalic Carnage, Black Dahlie Murder to są żywe przykłady redukcji wpływu myślenia na wykonywanie czynności twórczych a w sytuacji live odtwórczych których to nie zaburzają co mnie dziwi 
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Mnie Wuj przekonal i sie zapisalem. ;)
A cena to 40pln

Z kolei ja w jakiś sposób zmotywowałem Bata do zapisania się ;)
Również polecam ten kurs. W 15 tygodni dowiedziałem się i zrozumiałem więcej niż przez kilka lat 'samouctwa'.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Na razie mam złożone zamówienie na urodziny na początku marca na którąś z podanych książek (do wyboru przez obdarzycielkę) ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Lut, 2012, 00:52:54 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Polecam video pt. "How music works". Jest to film dla totalnych mugoli, ale coś tam w główce może otworzyć. A nawet jak nie otworzy to i tak to jest bardzo fajny dokument :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Polecam video pt. "How music works". Jest to film dla totalnych mugoli, ale coś tam w główce może otworzyć. A nawet jak nie otworzy to i tak to jest bardzo fajny dokument :)
Czeba kupicz, czy istnieje w juczubie lub czymsz podobnym?
ed: - to i dalsze części?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
To i dalsze części :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Hmm, jestem na razie po dwóch pierwszych częściach (melodia i rytm) i w sumie jeśli chodzi o muzykę samą w sobie, to nie dowiedziałem niczego (poza terminologią :D), czego bym już wcześniej nie widział (czy to mając jakieś tam podstawy podstaw teorii, czy też po prostu zauważając pewne rzeczy słuchając muzyki i bawiąc się z instrumentem i komputerem), ale parę rzeczy się rzeczywiście może nie tyle "otworzyło", co uporządkowało, zorganizowało.

No i skrótowy wykład z kulturowo-historycznego podłoża jeszcze dopełnia cały obrazek. Chociażby dla niego warto obejrzeć, poza tym też realizacja samego programu bardzo fajna. Żeby się czegoś z tego rzeczywiście nauczyć to może niekoniecznie, ale żeby zwrócić na pewne rzeczy uwagę... w inny sposób, to i owszem. Super się ogląda.

Idę pierdolnąć se litr herbaty i dalej połknąć kolejne części :)
ED: obejrzane wszystko, wrażenia niezmienione. Jak ktoś ma więcej takich popularno-naukowych ciekawostek, to chętnie obadam :)
« Ostatnia zmiana: 02 Mar, 2012, 02:45:46 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Z okazji urodzin dostałem
Spoiler
i jeszcze przypadkiem w czeluściach domu znalazło się
Spoiler
więc teraz na chwilę pewnie mam co czytać :)
Zobaczymy teraz, czy się utwierdzę w mojej opinii o teorii, czy też moje myślenie o niej było ograniczone, a nie ona ograniczająca ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Damianaz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 14
Zasady muzyki najlepiej Ci wejdzie jak będziesz do tego dużo nutek katował.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
30 Odpowiedzi
14582 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Kwi, 2009, 10:36:27
wysłana przez T0mexs
16 Odpowiedzi
6741 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Sty, 2013, 17:47:05
wysłana przez terrormuzik
18 Odpowiedzi
3482 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Mar, 2015, 17:41:29
wysłana przez bandit112
14 Odpowiedzi
40013 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Wrz, 2016, 10:49:30
wysłana przez baz0k
1 Odpowiedzi
982 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2019, 09:50:18
wysłana przez dobry